ιδεοληψιες για δυσμορφοβια!!ελεος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    ιδεοληψιες για δυσμορφοβια!!ελεος...

    Μπραβο στους υπευθυνους .Απο οτι καταλαβα ειναι η ειδικοτητα μου εδω.Συγχαρητηρια να μη πρηζω τους αλλους σε αλλα θεματα.Λοιπον νομιζα οτι θα νοσηλευτω στο αιγινητειο απο αυριο αλλα σημερα ξεκαθαρισε το τοπιο.Συναντησα τον πιο υπευθυνο τον πιο ικανο τον τελειο ψυχιατρο που μπορει να υπαρχει.Απο 19 χρονων ειχα παει σε 2 ψυχιατρους και δε πηγαινα στον γιατρο του αδερφου μου φοβουμενη μην με χωσει στα βαρια χαπια risperdal,leponex,serequel .Λοιπον μου λεει οτι δεν υπαρχει λογος χαμογελωντας για να νοσηλευτω, μου λεει οτι δε μου δινει ουτε προκειται βαρια γιατι δεν εχω ψυχωση και οτι θα παρω zoletreine δηλαδη zoloft ,δηλαδη την ιδια ουσια αλλα απο αλλη εταιρεια.ενα πρωι ενα μεσημερι ενα βραδυ και το ταβορ που παιρνω το μισο το βραδυ.Ξαφνικα ηρεμησα και σταματησα να στεναχωριεμαι.Μιλαμε για μεγαλο ψυχιατρο φυσικα του Αιγηνητειου .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    βεβαια δεν αφηνω τη ψυχοθεραπεια γνωσιακη τωρα μια φορα τις 15 μερες λογω χρηματων.Να σας πω οτι απο το Γεναρη που θα πιασω δουλεια υπαρχει στο κεντρο τμημα ψυχοθεραπειας γυρω στα 30 ευρω μια φορα την εβδομαδα.Φυσικα δε ξεχναω οταν μου πει ο ιατρος και τη ψυχοθεραπεια στο Αιγινητειο που ειναι δωρεαν.Και φυσικα χωρις πιστη ,προσευχη και τη Παναγιά δε γινεται τιποτα....Για να δουμε θα φυγουν οι ιδεες?Αν οχι να υπαρχουν αλλα σαν μια σκεψη μια φορα την ημερα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αφρούλα ειναι πολύ θετικό στο να πιστεύεις στον καθοδηγητή σου. Εϊναι η καλύτερη αρχή εκείνος να σου εμπνέει αισιοδοξία και θάρρος. Δε μένει παρά την ίδια πίστη να εμφυσήσεις και στον εαυτό σου και να τον αγαπήσεις όσο κανέναν.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΚΑΒΑΛΑ
    Posts
    95
    kismet72mail.gr steile to ονομα του γιατρου.Αφρουλα

  5. #5
    Γεια σου αφρούλα! Είμαι κι εγώ ιδεοψυχαναγκαστικός και χαίρομαι ιδιαίτερα που σε ακούω αισιόδοξη και χαρούμενη...
    Η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    χμμ,εμενα παντως μου αρεσουν οι ασπρουλες,ξεχωριζουν και κρυβουν μια γοητεια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Afrula nwmizw exume milisei ksana mazi ee :) esy den einai to omorfo koritsaki pou milusame to kalokairi :) Loipon kai egw xerwmai pou ola pane kalyter kai enena mu aresun oi asprules :) Loipon proxwra koita mprosta kai min afisei kamia skepsi na epireasei tin zwi su , eisai mia omorfi yparksi min to ksexanas pote afto :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ναι αλλα τι ειναι ομορφια?Εγω βλεπω στο καθρεπτη οτι εχω ομορφο προσωπακι μια χαρα αλλα οταν σου λενε οι αλλοι συνεχεια δεν ειναι ωραια τι εννοουν???Ημουν δραστηρια και τα ξεχασει αυτα αλλα γιατι νομιζω οτι εννοουν ασχημη?Βεβαια δε το χω ακουσει ποτε αλλα αν μου το πουν?Εγω ακουω οτι δεν ειναι ωραια και καπακι σκεφτομαι με ειπε ασχημη.Αλλα μετα λεω αφου δεν εχω κατι ασχημο γιατι δε μπορω να το χωνεψω και να αυτοκτονησω γιαυτο δε λεει.Θα με βοηθησετε να το ξεμπερδεψω????

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κατα αρχην το παν δεν ειναι η ομορφια.δεν ξερω αν εισαι η δεν εισαι ομορφη αλλα γιατι του δινεις τοση σημασια;και τι σημασια εχει τι πιστευω εγω;σημασια εχει τι πιστευει το αγορι σου το οποιο για να σε εχει θα σε βρισκει ομορφη.(αν αφησες κανενα να σε πλησιασει βεβαια).η γυναικα εχει και αλλα οπλα που μερικες φορες μπορει να ειναι και πιο ισχυρα οπως τσαχπινια,ναζι κλπ.και κατι αλλο,εγω με τον κολλητο μου ποτε δεν συμφωνουμε στο πια ειναι η ωραια σε μια καφετερεια,για αυτο και δεν μαλωνουμε ποτε χεχε,θελω να σου δειξω πως η ομορφια ειναι κατι υποκειμενικο και κακως ασχολεισαι τοσο πολυ με το θεμα.και δεν καταλαβαινω γιατι εχει γινει το κεντρικο νοημα στη ζωη σου.μηπως εσυ εισαι αυτη που κριτικαρει τις αλλες κοπελιες για την εμφανιση τους και πιστευεις πως θα κανουν και αυτες το ιδιο για σενα;φιλοσοφησε το λιγακι .... το πολυ πολυ αν θελεις τοσο να σε θελουν ειναι πανευκολο,κοντο παντελονακι,στηθος εξω,ξανθο μαλλι,τρελο κουνημα πισινου και ολοι θα σε κοιταν σαν ξερολουκουμο,δεν ξερω αν θα σου αρεσει ομως μετα να σε θελουν για μια ξεπετα.εσυ αποφασιζεις ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    μαλλον δε καταλαβες καλα !!!εγω ειμαι του Θεου και δε γουσταρω να φορω ξεκωλα sorry kiolas.Απλως εχω μπερδευτει?Η ομορφια ειναι τελικα υποκειμενικη?Προς θεου δε θελω να αρεσω σε ολους ουτε με νοιαζει σε ποιον αρεσω αλλα δε γουσταρω να ακουω ειμαι ασχημη.Βεβαια δε το χω ακουσει ποτε αυτο αλλα αν το ακουσω?ακουω δεν ειναι ωραια οχι παντα αλλα μαλλον απο τα μπαζα που με συγκρινουν με μοντελα.εγω ξερω τι ειμαι το βλεπω στο καθρεφτη .Οταν λες εσυ ας πουμε δεν ειναι ωραια ...Τι εννοεις?Εννοεις οτι ειναι ασχημη?Η οταν σου λενε δεν εισαι ωραιος εσενα?Πως το παιρνεις και γενικα πως το παιρνετε ολοι σας?Οτι ειστε ασχημοι?Και αν καποιος σας εχει πει ασχημο.Δε με ενδιαφερει η εμφανιση εγω ψυχη κοιτω μυαλο και χαρακτηρα στους ανθρωπους απλως κολλαω οταν ειμαι καλα οχι οταν εχω ιδεες γιατι ο ενας με λεει ομορφη και ο αλλος λεει οχι δεν ειναι ωραια η σιγα τα αβγα.Ποιον να πιστεψω ?τον καθρεπτη μου μονο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οταν λεω πως καποια δεν ειναι ομορφη σημαινει πως ΕΓΩ δεν την βρισκω ομορφη,μπορει ομως το φιλαρακι μου να την βλεπει ομορφη.αν εχουμε μια κλιμακα βαθμολογησης απο 1 εως 10 ομορφη λεμε απο 7 και πανω,ασχημη απο 3 και κατω.απο 3 εως 7 δεν λεμε τιποτα,δεν τη θεωρουμε ουτε ομορφη ουτε ασχημη.Η κλιμακα αυτη ειναι υποκειμενικα δικο μου κατασκευασμα,δεν ειναι καποιου ειδους κανονας.οταν μου λενε πως δεν ειμαι ωραιος δεχομαι τη γνωμη τους,αλλα υπαρχουν και ατομα που με βρισκουν ωραιο.αυτα ιεναι γουστα.δεν ετυχε με μια φιλη σου να δεις εναν αντρα και να πεις αυτος ειναι ασχημος και αυτη να πει αυτος ειναι ωραιος;αν σας ακουγε εκεινη τη στιγμη θα ειχε την ιδια απορια με σενα.ποια απο τις δυο σας να ακουσει.ΚΑΜΙΑ.αν τον ενδιεφερε η φιλη σου θα ηταν τυχερος γιατι τον βρισκει ομορφο,αν ενδιαφεροταν για σενα θα ηταν λιγο ατυχος.αν δεν ενδιαφεροταν για καμια θα ακουγε αυτο που τον συμφερει.δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο,εισαι ομορφη - δεν εισαι ομορφη.αλλα αν μου ελεγαν πως ειμαι ασχημος θα ενοιωθα σαν να μου λεγαν ειμαι χαζος.οποιαδηποτε ασχημη κριτικη δεν μας αρεσει,ειναι λογικο.αν ειμαι ασχημος θα το δεχτω αφου ειναι μερος του εαυτου μου,αν το λενε οι μισοι και οι αλλοι μισοι πως ειμαι ομορφος θα παρω το δευτερο ;) (οτι με συμφερει).παντως παντοτε υπαρχουν πολλοι τροποι να γινει καποια ομορφοτερη,ειδικα στο γυναικειο φυλλο,πχ ρουχισμος,βαψιμο,φρυδια,μα� �λια.δεν εβλεπες μαρια η ασχημη;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ναι χαιρω πολυ και να περιποιηθω τον ευατο μου θα ρθει καποιος π.χ. εσυ που θα μου πει δεν εισαι ομορφη.Οποτε γιατι να τα κανω ολα αυτα .Θα μου πεις για τον ευατο μου βεβαια και φυσικα θα το κανα για μενα οχι για αλλους αλλα μπερδευομαι γιατι εγω με βλεπω ομορφη κι εσυ οχι?Λεω εχω κατι ασχημο αφου δε βλεπω κατι ασχημο πανω μου!!!Δηλαδη βαρεθηκα και δε θελω να ζω αλλο.Ελεος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν σου εχει τυχει να πας με την μητερα σου να διαλεξεις μπλουζες;εχετε την ιδια αποψη για ολες τις μπλουζες;γιατι εσυ βλεπεις μια μπλουζα ομορφη και η μητερα σου οχι;ετσι μπορει και καποιος αλλος να εχει διαφορετικη γνωμη,δικαιωμα του ειναι και μεταξυ μας χεστηκαμε και τι νομιζει.κακως σε νοιαζει τοσο πολυ η γνωμη των αλλων για σενα.μου θυμιζεις το ανεκδοτο με το παιδι τον πατερα και τον γαιδαρο(δεν ξερω αν το γνωριζεις).και αμα ερθει καποιος και σου πει οτι εισαι ασχημη να του πεις \"χεστηκα τι νομιζεις για μενα\".αμα σου αρεσει ο εαυτος σου μην ακους τιποτα.στο κατω κατω υπαρχουν και ατομα κακοπροαιρετα,δηλαδη θα τους δωσεις σημασια σε αυτο που λενε;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    o καθενας εχει το δικο του γουστο συμφωνουμε?μαλλον μετα την αποπειρα με κανακεψανε και νομιζω οτι θα με βλεπουν ολοι ομορφη.το ξερω μπορω να ακουσω το καθετι.Αλλα ασχημη απο που κι ως που και οκ το ενα πιστευω θα το χωνεψω απλως τωρα ειμαι σε μια φαση μετα την αποπειρα αυτοκτονιας.Αλλα το ασχημη δε μπορω να το χωνεψω θα με πειραξει πολυ αν το ακουσω τωρα σε αυτη τη φαση δεν επρεπε κι εγω να ρωτησω το φιλο μου τι ειπαν οι δικοι του ολοι απο ομορφια για μενα σε αυτη τη φαση που ειμαι τωρα αφου δε μπορω να τα δεχτω και να τα καταλαβω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Είσαι του Θεού και δεν σ\' αρέσουν τα ξέκωλα ? Τι αντίληψη αλήθεια είναι αυτή ? Αν είσαι του Θεού όπως λες, γιατί κόπτεσαι για το πως θα κρίνουν οι άλλοι την εξωτερική σου εμφάνιση , αντί να αγωνιάς για την πνευματική προσέγγιση με τους άλλους ανθρώπους ? Δεν είναι αντιφατική λίγο η θέση σου αυτή ? Δεν είπε κανένας - και πολύ περισσότερο ο φίλος μας ο Εμπνευστής - να ντυθείς ***** και να βγείς έξω..Το να τονίσεις την θηλυκότητα σου - όπως κάνουν εκατομμύρια γυναίκες σ\' όλο το κόσμο - δεν σε απομακρύνει από τον Θεό σου, είναι μια φυσιολογική πλευρά του παιχνιδιού της έλξης ανάμεσα στα δυο φύλα..Για να το καταλάβεις καλύτερα αυτό, θα σου δόσω ένα παράδειγμα που θα το συναντήσεις παντού στη φύση..Το αρσενικό παγώνι έχει μια υπέροχη ουρά γιατί αντίθετα με το θηλυκό που αντικειμενικά είναι πιο άσχημο, έχει επιφορτιστεί αυτό το ίδιο το αρσενικό μέσα από τη διαδικασία της εξέλιξης να προσελκύει το αντίθετο φύλο για την διαδικασία της αναπαραγωγής..Το ίδιο συμβαίνει σχεδόν με το σύνολο όχι μόνο του ζωικού αλλά και του φυτικού βασιλείου, με ζωηρά χρώματα, φυλλώματα, λοφία, μυρωδιές, ακόμη και ειδικούς ήχους προσέλκυσης..Επειδή λοιπόν εμείς οι άνθρωποι έχουμε την νοημοσύνη αλλά και την γνώση, δεν αρκούμαστε μόνο στην απλοχεριά της φύσης για την εξωτερική μας εμφάνιση, αλλά μπορούμε με εξωγενή μέσα, όπως ένα καλό μακιγιάζ, ένα δροσερό άρωμα, ένα όμορφο ρούχο, να τονίσουμε κάποια χαρακτηριστικά που αντικειμενικά θα αρέσουν περισσότερο απ\' ότι αν βγαίναμε γυμνοί - στη κυριολεξία - στο δρόμο..Ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο, να δεις φωτογραφίες μοντέλων και ηθοποιών πως ξυπνάν αμακιγιάριστες...Θα τρομάξεις !!!
    Το πρόβλημα σου το μεγαλοποιείς ουσιαστικά από μόνη σου κι εκεί νομίζω πως θα πρέπει να δουλέψεις με τον γιατρό σου κι εύχομαι να το λύσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται..Αν θέλεις επί της ουσίας την άποψη μου κι αν έχει κάποια σημασία για σένα, το ζητούμενο για να είμαστε αρεστοί στους άλλους, δεν είναι τόσο το να είμαστε όμορφοι, όσο το να είμαστε γοητευτικοί - αν μπορείς να κατανοήσεις την διαφορά. Μπορούμε να γοητεύσουμε τους άλλους με τον λόγο μας, τις θέσεις και απόψεις μας, με την ομορφιά του εσωτερικού μας κόσμου, τις ιδέες μας, την γενική παρουσία μας μέσα στη κοινωνία...Μαζί με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά, το να είναι κάποιος ΚΑΙ όμορφος απλά συμβάλλει θετικά στην αξιολόγηση όλης του της εικόνας, βασικά όσον αφορά την πρώτη εντύπωση..Από εκεί και πέρα μετράν άλλα στοιχεία , πίστεψε με....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •