ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΑΝΩΜΑΛΙΑ/ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648

    ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΑΝΩΜΑΛΙΑ/ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ ΓΥΝΑΙΚΑ;

    Μεταφέρομαι εδώ για να μην ξεφεύγουμε κι άλλο από τη θεματολογία του τόπικ" Ερωτικό ενδιαφέρον: Δεν είναι όπως παλιά ... Σας έχει συμβεί?"
    κι επειδή προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον ν'ανοίξουμε μια σχετική κουβεντούλα...Με αφορμή λοιπόν τα λόγια της sweet_but_obese:

    Originally posted by sweet_but_obese

    ...Γνώρισα έναν που μου ειπε αυτή τη φράση που εχω διαβάσει τόσες φορές σε αυτό το topic. Εγκεφαλικά με φτιάχνεις αλλά οπτικά....

    ...Με ήθελε μεν,εγκεφαλικά-ψυχικά αλλά δεν μπορούσε να με κοιτάει,να με βγάζει έξω,γενικά να με κοιτάει,διοτι εχω αφησει πολυ τον εαυτο μου και δυσκολο να στρωσει το σώμα μου ακομη και με πλαστικες.

    ...Αλλα σε στιγμές ειλικρίνειας αποκάλυψε ότι είχε και καιρό να μπιπππ και ειχε και περιέργεια να πάει με μία γεμάτη.

    ...Τελος να πω οτι απορώ που μερικοι,σεξουαλικα ειναι μια χαρά μαζι μου(ειμαι 130 να πω και 1.60 υψος) αλλα μεχρι εκει.Δεν θελουν κατι αλλο.Βγαινουν με ωραιες ή θυμουνται οτι τελικα εχουν κοπελα, κλασικο ψεμα και δεν μπορουν να με δουν εκτος.Ή οι ελευθεροι λενε χιλιες δυο δικαιολογιες για να μην βρεθουμε εξω σαν φυσιολογικοι ανθρωποι.

    Γιατι τοση ντροπη δηλαδη;

    Για να ειναι σεξουαλικα μια χαρά μαζί μου σημαινει οτι οπτικα δεν αηδιαζουν τοσο πολυ.Γιατι να θελουν δηλ τις παχιες μια κατηγορια ανδρων για να μην πω ενας σημαντικος αριθμος, μονο για το σεξ και να ντρεπονται να τις κυκλοφορησουν;...
    Η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι άντρες από όσους δε χαλιούνται σεξουαλικά από την εικόνα μιας παχύσαρκης γυναίκας
    ή έστω καλύπτονται σε άλλους τομείς από κείνη κι έχουν ήδη δεθεί συναισθηματικά μαζί της σε σημείο που να διατηρούν τη σχέση,
    διστάζουν ή αποφεύγουν τις κοινωνικές εμφανίσεις,ακόμα και μεταξύ αγνώστων στο δρόμο,πόσο μάλλον σε παρέες με δικούς τους ανθρώπους,
    αισθανόμενοι ντροπή για την επιλογή τους ή ακόμα περισσότερο φόβο πως αυτή η εικόνα χαρακτηρίζει και τους ίδιους και τι πραγματικά αξίζουν να έχουν δίπλα τους...
    Το κόμπλεξ για τη γνώμη που οι τρίτοι σχηματίζουν για μας,έστω και μέσα από μία εικόνα,είναι φορές πολύ δυνατότερο από την παρρησία υπεράσπισης ό,τι για μας αξίζει...
    Αποτέλεσμα,να πληγώνεται ο δικός μας-κατά τα άλλα-άνθρωπος,να μη βρίσκει τη στήριξη που θα τον πάει παραπέρα,να υποτιμάται η σχέση μας,να διαλύονται όλα...

    Αλλά έχω να προσθέσω κάτι,που προσωπικά θεωρώ πολύ σοβαρότερο,καθώς αφορά εμάς τους ίδιους,από τους οποίους οφείλουμε να έχουμε περισσότερες απαιτήσεις!

    Γιατί συχνά θεωρούμε ανωμαλία το γεγονός πως κάποιος μας βλέπει ερωτικά παρά τα παραπάνω κιλά μας;

    Τόσο πολύ μας έχει πλέον γίνει πλύση εγκεφάλου,που δειλιάζουμε κι οι ίδιοι να υπερασπιστούμε τα αυτονόητα;

    Γιατί το εκλαμβάνουμε ως μια άλλη διαστροφή; Πόσος ακόμη ρατσισμός και δη από μας τους ίδιους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Νadine,εξαιρετικη επιλογη θεματος!Οι περισσοτεροι ανθρωποι,για να μην το γενικευσω,ας πω ενα μεγαλο κομματι της κοινωνιας μας,εξαρτουν απολυτα τον εαυτο τους απο τη γνωμη της πλειοψηφιας.Πχ ακομη και αν ο συντροφος τους τους καλυπτει απολυτα,εσωτερικα και εξωτερικα,θα επηρεαστουν πολυ απο τη γνωμη τριτων,απο ατομα του οικογενειακου και φιλικου κυκλου.Ειναι θεμα αυτοπεποιθησης και του ποσο εχεις δουλεψει με τον ψυχισμο σου,να μπορεις να αντισταθεις σε αυτο που ο "κοσμος"επιτασσει οτι πρεπει να θες.θα μιλησω απολυτα,γιατι γενικα με χαρακτηριζει το σκεπτικο αυτο στις ανθρωπινες σχεσεις.Οταν διαπιστωσω οτι ο αλλος με θελει αλλα επηρεαζεται απο μαμα,μπαμπα,φιλο φιλη,συνεργατη,απλα του λεω να παει να κανει σεξ με τον μπαμπα,μαμα,φιλο,φιλη,συνερ γατη.LOL!θεωρω αδιανοητο,να θετουν οι αλλοι τα προτυπα μας,αυτο που γινοταν οταν ημασταν εφηβοι.οκ,τοτε υπηρχε η δικαιολογια της μη ολοκληρωμενης προσωπικοτητας,αλλα αυτο δεν ευσταθει στις ενηλικες σχεσεις.Η ξερεις τι θες και τι σου αρεσει,η δεν ξερεις,ψαχνεσαι,επηρεαζεσα ι και ουσιαστικα κατευθυνεσαι απο μια"καθολικη"κοινωνικη κριτικη,αρα,για μενα προσωπικα,δεν εισαι αυτο που ζηταω,δεν εισαι αυτεξουσιος,αγεσαι και φερεσαι απο τα μοντελα που αλλοι επιθυμουν και προαγουν,οι αντιστασεις σου δεν ειναι ισχυρες,γιατι δεν τις εχεις δουλεψει ποτε σου και καλα...Και συμβαινει παρα πολυ συχνα,να καθοριζουν τις επιλογες μας αλλοι,λες και εξαρταται η υποσταση μας απο την εγκριση τους η μη.Ελεος!Συν τοις αλλοις,μετα γινομαστε κουρελια,γιατι τα υπερβαρα ατομα,πασχουμε απο ελλειψη αυτοπεποιθησης γενικα,φυσικα υπαρχουν οι εξαιρεσεις,αλλα επειδη εχουμε περασει διαφορα με κρισεις,βλεμματα,λογια,συμ� �εριφορες ποικιλλες και αντιδρασεις αλλων,ειναι ευκολο να αρχισουμε τα "χαστουκια"στον εαυτο μας,αντι να τα ριξουμε σε αυτους που πραγματικα το αξιζουν,τους κριτες,αποτιμητες,εξεταστε ς μας.Αν σας φαινεται η συμπεριφορα μου υπερ του δεοντος δυναμικη,η αλαζονικη,πιστεψτε με,δεν ειναι,ειναι η συμπεριφορα ενος ατομου που περασε πολλα για να αποδεχτει τον εαυτο του,να μαθει να διεκδικει οσα θεωρει οτι αξιζει να εχει,ενω στο μεταξυ περναγε απο καταστροφικες σχεσεις και φασεις ζωης.Ο καλυτερος ανθρωπος για να με αγαπησω ειμαι εγω,εκει ειναι το ζητημα,αν δεν το κανω εγω,τοτε πως θα το περασω στον αλλον/ην,οτι ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΩΜΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ;Αρνουμαι τις σχεσεις που θετουν την αγαπη,την υποστηριξη,το σεβασμο,την επιθυμια,σε βασεις που οριζουν αλλοι,για μενα Νadine μου,εκει ειναι το ζητημα,συχνα ειμαστε ευγενικοι στους αλλους και στους εαυτους μας αυστηροι,εχουμε ολη τη διαθεση να δικαιολογησουμε τις μ@λ..ς που μας σερβιρουν,αλλα σε μας αδεκαστοι κριτες,διχως ελεος.Οχι,δεν ειναι ανωμαλια να μας επιθυμουν ενω ειμαστε χοντροι,οχι δεν ειναι ανωμαλια να μας θελουν,ενω ειμαστε πλαδαροι,οχι,δεν ειναι ανωμαλια να μας γουσταρουν,ενω εχουμε κυτταριτιδα,οπως δεν ειναι ανωμαλια να μας θελουν πχ γιατι εχουμε μια αναπηρια,μεγαλη μυτη,στραβα ποδαρια,αραια μαλλια.Οποιος βαζει τετοια στανταρντς,να ψαξει να τα βρει,αλλα αμφιβαλλω εαν η ευτυχια εξαρταται απο το πως ειμαστε εξωτερικα.Ναι,κι εγω θελω να αδυνατισω,αλλα οχι για να εχω τη γενικη αποδοχη,γιατι εγω νιωθω οτι με κουρασαν τα κιλα τα παραπανω,μου στερουν πολλες δραστηριοτητες,με βλαπτουν,με δεσμευουν.Μπορουμε να ειμαστε αυτο που επιθυμουμε,αν αυτο συμβαδιζει με ο,τι επιθυμει ο εκαστοτε συντροφος μας,μια χαρα,αν οχι,ψαχνουμε να βρουμε το ατομο που θα μας παει στον καλυτερο εαυτο μας,με ευαισθησια,ερωτα και πιστη,ευγενεια και διακριτικοτητα.
    χε,σας ζαλισα,αλλα...ειναι σημαντικο να κατανοησουμε οτι η κοινωνια παντα θα θετει μοντελα,χμμ,θυμαστε οτι σε περασμενους αιωνες εμεις οι χυμωδεις,θα ημασταν το ερωτικο προτυπο;Διαφοροποιηση των οικονομικοκοινωνικων συνθηκων φερνει την αλλαγη των προτυπων και αναθεμα εαν αφηνουμε να σερνομαστε δωθε κειθε συμφωνα με τις επιταγες της μοδας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    121
    sabe με κάλυψες πλήρως!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Μιας και ήμουν η αφορμή για το θέμα αυτό έχω να πω τα εξής:

    Δεν θεωρώ κι εγώ ανωμαλία να δει καποιος ερωτικά μία παχιά κοπέλα και το αντίθετο φυσικά, απλά τώρα μιλάω για τις παχιές γυναίκες.Παράξενο θα θεωρούσα, λόγω προσωπικών βιωμάτων πάντα, να είναι ξετρελαμένος μαζί της και να είναι έξω σαν τρελός, να κάνει σαν να είναι με μία κοπελίτσα μια σταλιά.Δεν το έχω δει γι αυτό το θεωρω παράξενο.Πάντα βάζω το δικό μου σώμα στην κοπέλα αυτή που περιγράφω.
    Δυστυχώς κι εγώ δεν νιώθω καλά με την εικόνα μου και ακόμη πιο θλιβερό αυτό που λέω, δεν ξέρω κι εγώ σαν άντρας αν θα έκανα σχεση με μία κοπέλα σαν εμένα.Αποφεύγω να με δω στον καθρέφτη, το κάνω όμως, το παλεύω και βρίσκω αρκετά καλά στοιχεία επάνω μου.Πάλι καλά λέω!

    Δεν κατακρίνω εκείνους που δεν θέλουν να είναι με μία παχιά.Δίκαιωμά τους.Απλά με πληγώνει αφάνταστα όταν δηλώνουν ότι δεν μπορούν να τις κυκλοφορήσουν και άλλα παρόμοια.Δεν είμαστε σκυλιά για να μην μας κυκλοφορούν!

    Ούτε λέω ότι οι παχουλοί έχουν καλή ψυχή και οι αδύνατοι οχι.Ολοι είμαστε πάνω κάτω το ίδιο.Απλά οι περισσότεροι παχουλοί, έχουν ποντάρει στο πνευματικό-συναισθηματικό κομμάτι και το έχουν ανεβάσει ποιοτικά!

    Επανέρχομαι λοιπόν στο δικό μου θέμα και λέω, ναι, ξέρω οτι γουστάρουν αρκετοί(νόμιζα ότι ηταν μεγάλης ηλικίας αλλά τελικά υπάρχουν και μικρότεροι!!!) τις παχουλές γυναίκες.Τεχνικά όλα πάνε ρολόι άρα δεν υπάρχει θέμα αποστροφής για το γυμνό σώμα που έχουν απέναντί τους.

    Το παράπονό μου είναι ότι, όπως εγώ πχ είχα μία σχέση με έναν αρκετά μεγαλύτερο με εμφάνιση μέτρια έως αδιάφορη για πολλους και εβγαινα μαζί του και τον φιλούσα και αγκάλιαζα σ δημόσιο χώρο, θα θελα μία φορά να έκανε ένας μία τέτοια κίνηση, όχι κραυγαλέα, απλά μία τρυφερή κίνηση κι όχι κεκλεισμένω των θυρών.Για να μην μας δει κανείς.

    Ο τύπος που ανέφερα που μου είπε ότι με θελει μεν αλλά....ειχε φτάσει στο σημείο να θέλει να βρεθούμε(φυσικά δεν τον πίστευα, ελεγα πάλι θα έχει κανα μήνα να το κάνει....) αλλά με κλειστά τα φώτα και να είμαι και σκεπασμένη για να μην με δει.Μηπως και να μην με αγγίξει και καθόλου; Λεω...μηπως....
    Ευτυχώς βρήκα το θάρρος και έριξα το χαστούκι αλλά δεν το χόρτασα ήθελα κι άλλο αλλά δεν ήθελα να δώσω συνέχεια διότι δεν άξιζε.

    Πλέον εχω συνειδητοποιήσει ότι δεν πρόκειται έτσι όπως είμαι να θελήσει κάποιος να κάνει σχέση μαζί μου και ας εχω καλό πρόσωπο, δεν κλαίγομαι, όχι, απλά λέω ότι πρεπει να χάσω κιλά.

    Ναι, δεν το κάνω για την υγεία μου, διότι ακόμα δεν έχω ταρακουνηθεί, αλλά για να με αποδεχτώ και να με αποδεχτούν.

    Κι αυτό που λένε ότι αν εγώ νιώθω καλά με μένα,φαινεται, πιστέψτε με,υπήρχαν πολλές φορές που ένιωθα σχετικά καλά,βαφόμουν,ντυνομουν ωραία,εβγαινα,χορευα κι ομως κανένας βρε παιδιά δεν έκανε μία κίνηση, έστω ένα φλερτ.Δεν ζήτησα να πέσουν στα πόδια μου,δεν ζήτησα να με ερωτευτουν απλά να πάψουν να ντρέπονται.Το μεταδιδουν και σε μένα.Μην μου πείτε να κάνω εγώ κίνηση.Το χω προσπαθήσει και δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.Ο αντρας ήταν ο κυνηγός, είναι και θα είναι.Η γυναίκα απλά πλέον πρέπει να δίνει το πράσινο φως,να μην το παίζει αδιάφορη ότι και καλά δεν καταλαβαίνει,οκ, το χω, αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ.

    Πλέον εγώ είμαι αυτή που λέω,ότι θα νιωσετε ασχημα διπλα μου.Τους προστατεύω.Αρκετα στενοχωρήθηκα τόσα χρόνια με το να περιμένω να με δεχτεί κάποιος όπως ειμαι.Πλεον λεω,μακριά, θα γινω νορμαλ και μετά βλέπουμε.

    Κάτι ακόμα να πω μιας και είπα ήδη πολλά, αυτό που λένε πολλές κοπέλες ότι πήραν χ κιλά μέσα στη σχέση και ο φίλος τους/αντρας τους ακόμα τις θέλει, δεν έχει καμία σχέση με τη φάση που είμαι εγώ τώρα και οι παχουλές κοπέλες.Εκείνες έκανα την γνωριμία στα 50-60-70 κιλά για παράδειγμα και ΜΕΤΑ πήραν κιλά, ενώ εγώ είμαι ΤΩΡΑ 130 κιλά.Εχει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!

    Αυτά....

    ΝΙώθω καλά που εδώ και λίγες μέρες μπαίνω εδώ και βγάζω από μέσα μου όσα νιωθω.Θα θελα να πω πάρα πολλά αλλά πλέον έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια.

    Σας ευχαριστώ όλους

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens, Plaka
    Posts
    50
    Βασικά, προσωπικά, έχω την εντύπωση, πως αυτή η αντίληψη επικρατεί, λόγω κάποιων πρότυπων, κάποιων προκαταλήψεων που προβάλλει η σύγχρονη κοινωνία. Είναι αναμφισβήτητο, πως η κοινωνία μας σήμερα, ως μια καθαρά υλιστική κοινωνία, έχει ταυτιστεί με τη διαφήμιση. Η οποία διαφήμιση, έχει ορίσει κάποια στερεότυπα, κάποια στεγανά. Ένα από αυτά είναι και η ταυτιση της σεξουαλικότητας, της ομορφιάς και της λαγνείας με κοπέλες, οπωσδήποτε καλλίγραμμες και εν γένει αψεγάδιαστες. Έτσι προβάλλεται η γυναίκα-πρότυπο. Συνεπώς είναι επόμενο οι άντρες να ποθούν και να θέλουν μια τέτοια γυναίκα στο πλευρό τους, συνειδητά ή ασυνείδητα. Έτσι, όταν τους κεντρίσει το ενδιαφέρον, κάτι το διαφορετικό (στην προκειμένη περίπτωση μια παχουλή γυναίκα), αισθάνονται αυτομάτως αλλόκοτοι, καθώς κατευθύνονται προς μία γυναίκα που παρεκκλίνει από αυτά που του έχουν υποδείξει ως όμορφα, σωστά, θεμιτά.. Στην πραγματικότητα δηλαδή, δεν νομίζω πως δεν τους άρεσει μια αρκετά γεμάτη γυναίκα, απλά φοβούνται πως με αυτή την επιλογή τους θα ξεφύγουν από το μέσο όρο και θα υπόστουν τον κατακραγμό των γύρω τους..
    Και επειδή πολύ σοβαρά το ανάλυσα, ας το πώ και πιο ξεκάθαρα.. Οι άντρες φοβούνται περισσότερο τη γνώμη των άλλων, κάφρων φίλων τους, που φτιάχνονται και πηγαίνουν μόνο με γκομενάρες εφάμιλλες της Όλγας Φαρμάκη (και καλά....) ενώ στην πραγματικότητα και αυτοί οι ίδιοι, με τη σειρά τους πέφτουν στην παγίδα της εικόνας, της εντύπωσης που θα δώσουν στους φίλους τους με την επιλογη μιας κοπέλας, ή εν τέλει και στο κύρος που θα τους προσδώσει μια γυναικα...
    Επίσης, παίζει ρόλο και η εντύπωση που έχει ο κόσμος για τους παχουλούς, που τους θεώρει πολλές φορές κατώτερους, υποδεεστερους.. Οπότε, βασιζόμενοι σε αυτή την επικρατούσα αντίληψη, αποφεύγουν να κυκλοφορούν με παχουλές κοπέλες, που ίσως να τους μειώσουν την αίγλη και το κύρος τους (μη χέσω...)
    Πάντως τελικά, τα πάντα είναι θέμα του μυαλού του καθένα.. Αν κάποιος είναι απαλλαγμένος από τη μονομέρεια, και δεν έχει κόμπλεξ ούτε με τον εαυτό του, ούτε με τους άλλους, αν γουστάρει κάτι, θα το δηλώσει και θα το υπερασπιστεί με σθένος.. Και χέστηκε για τους άλλους τί θα πουν και τί θα κάνουν, πρόβλημα τους..
    Γιατί από τη στιγμή που κάποιος τη βρίσκει μαζί σου στο κρεβάτι (που σημαίνει ότι είσαι καλήηηηηη για να τη βρίσκει), και εφόσον εγκεφαλικά όπως λέει ταιριάζετε, δε βρίσκω το λόγο για να μη σε θέλει για σχέση (λέω σε, αλλά μιλάω γενικά)....
    Γενικά πάντως, πιστεύω, πως αυτή η αντίληψη είναι μόνο για τους κομπλεξικούς και για τους πολύ κενούς ανθρώπους... Και εν τέλει, απόρω γιατί μας προβληματίζει για το τί πιστεύουν τέτοιου είδους άνθρωποι... Αφου δεν αξίζουν καν... Κάι αυτά τα λόγια θα πρέπει να κάνουν τον καθένα, να καταλαβαίνει από την αρχή πόσο ρηχός είναι ο άλλος και να τον αποφεύγει πάση θυσία.... Ίσως λοιπόν, αυτή η άποψη να αποτελέσει μαι καλή αφορμή για να ξεκουμπίσουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα τέτοια άτομα από τη ζωή μας....
    Γιατί όπως λέει και η Δημητρα : Σ΄όποιον αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε!!!

    Πάρτε και το αντίστοιχο βιντεάκι και ανεβέιτε!!! Γράψτε όλους τους κομπλεξικούς στα παλιά σας τα παπούτσια κορίτσια!!! Πάμεεεεε..... Σ'όποιον αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε...!!

    http://www.youtube.com/watch?v=rN3rH...eature=related

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    36
    Η ερωτική διάθεση έχει να κάνει σίγουρα με την ψυχολογία του καθενός ....το πώς πλασάρεται γενικά. Κοιτάζεις στον καθρέφτη και τί βλέπεις? Μία ωραία ΄ζουμερή' γυναίκα ή ένα απεχθές πλάσμα με χαλαρή κοιλιά κλπ?
    Όταν πρωτοπήρα τα πρώτα κιλά ξεκίνησα το τσιγάρο...Γιατί? Έβγαινα έξω και δέν ήθελα να χορέψω...Δέν ήθελα να φαίνομαι...Οι φίλες μου βέβαια έκαναν το αντίθετο όπως όλος ο κόσμος. Έτσι και εγώ για να μην αισθάνομαι μόνη πίσω απο τον πάγκο,τραπέζι κλπ ήθελα μία παρέα. Κάτι να κάνω....Έτσι κάπνιζα. Να μου πείς παλαιότερα πάλι δέν ήσουν και απο τις γυναίκες που θα έσερνες τον χωρό...αλλά τί να πείς?

    Και τί γίνεται άν κάποιος δέν το έχει επιλέξει? Ο σύντροφος εννοώ. ʼν όταν σε γνώρισε ήσουν κανονική σε βάρος? Και δέν σου το λέει αλλά το μυρίζεσαι....Το διαισθάνεσαι οτι δέν του είσαι το ίδιο θελκτική...Τα βάζεις μαζί του? Λές οτι φταίει? Και δέν μιλάμε για 6-7 κιλάκια...μιλάμε για 20-30.....
    Και γιατί στους άντρες ένα ωραίο καλύγραμμο σώμα δέν είναι απαραίτητο? ʼν δλδ κάποιος έχει κοιλίτσα είναι sexy?

    ʼκουσα σε μία εκπομπή το εξής -
    Δημοσιογράφος=Πώς διατηρείτε την σχέση σας μετά απο 20 χρόνια γάμου τόσο καλή?
    Μ@#$κας= Α!!!!Έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα, προσπαθούμε να βρίσκουμε χρόνο για εμάς, έχουμε καλή επικοινωνία κλπ κλπ και η θανατηφόρα ατάκα: Όταν γνώρισα την γυναίκα μου της είπα ' Πρόσεχε γιατί άν πάρεις έστω και λίγα κιλά θα σε στείλω στην μανούλα σου' Και νά τα γελάκια......
    Δλδ αυτός που έγινε σαν ανάποδο 8 με τα χρόνια, του έπεσαν τα μαλλιά, τα δόντια και ό,τι άλλο πέφτει.....ήταν εκτός συναγωνισμού! Μόνο η κυρία και τα κιλάκια της!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κορίτσια,σας ευχαριστώ για το μοίρασμα της εμπειρίας και των απόψεων σας! Επιτρέψτε μου κάποιες ακόμα σκέψεις:
    Σαφώς και είναι αλλιώς να σε έχουν γνωρίσει σε κανονικό βάρος και στη συνέχεια να προκύψει αύξηση βάρους
    κι αλλιώς να σε γνωρίζουν εξ αρχής με αυξημένο βάρος και δη κατά πολύ περισσότερο του "φυσιολογικού".
    Επίσης είναι διαφορετικό να μιλάμε για την ερωτική έλξη που θα νιώσει κάποιος άγνωστος στη θέα μας
    και διαφορετικό στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης σχέσης αγάπης,που "έδεσε" και στο πέρασμα του χρόνου.
    Τέλος να σημειώσω πως εύκολα ξεπερνάμε ένα βλέμμα απόρριψης κάποιου αγνώστου,ακόμα κι ένα κακεντρεχές του σχόλιο
    ενώ πολύ δύσκολα χειριζόμαστε την έλλειψη αποδοχής από τον σύντροφο μας,που κατά τα άλλα δείχνει πως μας αγαπά.
    Στην πρώτη περίπτωση γυρίζουμε χαλαρά την πλάτη ενώ στη δεύτερη ταλαντευόμαστε ανάμεσα σε αντιφατικά μηνύματα.
    Προσωπικά δεν πιστεύω σε γενικεύσεις κενότητας κι απαξίωσης για όποιον απαιτεί μια όμορφη εξωτερική εμφάνιση,
    εξάλλου αν είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας ούτε σε εμάς αρέσει η δική μας εικόνα(απόδειξη οι προσπάθειες αλλαγής της).
    Αυτό που με λυπεί είναι που μας έχει γίνει τόση πλύση εγκεφάλου από τις επιταγές της μόδας,τα μέσα ενημέρωσης,τις γενικότερες αντιλήψεις
    σε τέτοιο βαθμό που συχνά δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε στο ειλικρινές ερωτικό ενδιαφέρον κάποιου ανθρώπου,
    που αποκλείουμε τον εαυτό μας από την ευτυχία μιας αγάπης,επειδή δε θεωρούμε πως αξίζουμε λόγω της εικόνας μας να μας συμβεί,
    που σταδιακά αποσυρόμαστε από τη ζωή και τις χαρές της,κλεινόμαστε στον μικρόκοσμο μας γεμάτοι πίκρα,απογοήτευση και οργή,
    την οποία μάλιστα συνήθως στρέφουμε στον εαυτό μας και την αδυναμία μας να γίνουμε όπως θα οφείλαμε για να δικαιούμαστε αγάπης.
    Και δυστυχώς,ειδικά εμείς οι γυναίκες,όσο κι αν μας λένε φίλοι και γνωστοί πως αξίζουμε,όσο κι αν κατά βάθος κι εμείς το παραδεχόμαστε,
    η έλλειψη συντρόφου και της γεμάτης αγάπη ματιάς του,που διαπερνά την εικόνα και αγγίζει την ψυχή,μας καθιστά αδυσώπητα απαξιωτικές
    με τον εαυτό μας αλλά και τους άλλους,θλιβερά μοναχικές και στερημένες από ελπίδα και χαμόγελο για ένα καλύτερο αύριο.
    Και βυθιζόμαστε στο φαύλο κύκλο της παρηγοριάς του φαγητού,που αναλαμβάνει την ευθύνη ν'ανεβάσει τη σεροτονίνη μας,
    την αίσθηση ανικανότητας να πειθαρχήσουμε στη δίαιτα μας με όλες τις συνέπειες της στην αυτοεκτίμηση κι αισιοδοξία μας,
    την εναπόθεση όλων των ελπίδων μας στον από μηχανής θεό "βαριατρική επέμβαση",την ύστατη λύση του γόρδιου δεσμού μας!
    Δεν είναι εύκολο να σφύζεις από αυτοπεποίθηση όταν νιώθεις κοινωνικά απορριμένος,αλλά κάπως πρέπει να αντισταθούμε
    στην κατρακύλα αυτή,γιατί διαφορετικά φοβάμαι πως δε θ'αποβάλουμε αρνητικά αισθήματα,που παρακωλύουν την εξέλιξη μας...
    "Σ 'όποιον αρέσουμε,για τους άλλους δε θα μπορέσουμε!"...καλά το σιγοτραγουδάμε...να το πιστέψουμε κιόλας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Εγώ πάντως, ενώ παίρνω κιλά κάθε χρόνο, τον χορό δεν τον εγκαταλείπω.Βεβαια, δεν χορεύω όπως χόρευα.Πολύ αραιά πλέον, με περιορισμένες κίνησεις και φυσικά μπροστά από εναν τοίχο ή σε γωνία για να μην είναι κάποιος πίσω μου ή μπροστά από την κολλητή μου για να νιώθω άνετα!Υποτίθεται δηλ δεν με βλέπουν!Λες και απ το πλάι ή απο μπροστά δεν δείχνω παχιά!
    Χαχαχα πως τα λέω τρομάρα μου!
    Απόδειξη των παραπάνω,το σαββατο το βράδυ.Βγηκα μετά από πολύ καιρό.Περπάτησα,δεν κουράστηκα(περίεργο),εμειν� � όρθια 2,5 ώρες περίπου και χόρεψα!Κουνήθηκα δηλ σε ρυθμούς latin.Χαρηκα διότι το φαγητο και ο χορός είναι τα πάθη μου και πως μου τη βίδωσε που λένε,ειπα να κάνω κάποιες φιγούρες.
    Επίσης,απορώ,πως ενώ παίρνω κιλά, η λίμπιντο δεν πέφτει...Περίεργο....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Όλα τα ρεκόρ κατέρριψε ο πίνακας Βenefits Supervisor Sleeping του Λούσιαν Φρόιντ, που δημοπρατήθηκε από τον οίκο Christie's στη Νέα Υόρκη. Ο πίνακας, που απεικονίζει μια παχουλή δημόσια υπάλληλο να κοιμάται πουλήθηκε έναντι 33,6 εκατ. ευρώ, τιμή- ρεκόρ για εν ζωή καλλιτέχνη.

    (Πηγή : in.gr)



    Το έργο του Φρόιντ χρονολογείται από το 1995 και δημοπρατείται για πρώτη φορά. Απεικονίζει μια παχουλή υπάλληλο από το Λονδίνο, την 51χρονη πλέον Σου Τίλεϊ, να κοιμάται σε φθαρμένο καναπέ. Στον Φρόιντ την είχε συστήσει ο αυστραλός περφόρμερ Λι Μπάουρι. Η επιλογή της ως μούσας του καλλιτέχνη μάλλον έμοιαζε απίθανη λόγω του βάρους της. Ο Φρόιντ όμως υπερασπίστηκε την « αδυναμία μου στο ασυνήθιστο ή περίεργο μέτρο ». Αναφερόμενος στη γυναίκα που αποκαλεί χαϊδευτικά «μεγάλη Σου», είπε ότι είχε « πλήρη επίγνωση για όλα τα φανταστικά πράγματα που θα μπορούσε να κάνει με το μέγεθός της, όπως εκπληκτικούς κρατήρες και πράγματα που δεν έχουν ιδωθεί ξανά».

    Ο 85χρονος Φρόιντ πρωτοχρησιμοποίησε την κυρία Τίλεϊ ως μοντέλο στο έργο του «Απόγευμα στο στούντιο» (1993), στον οποίο πόζαρε σε άβολη στάση επάνω στο γυμνό πάτωμα. Μετά αγόρασε τον παλιό καναπέ που τη δείχνει στον πίνακα του 1995. « Νομίζω ότι με επέλεξε επειδή εκτίμησε τα κιλά μου » λέει αστειευόμενη η κυρία Τίλεϊ. « Εχει πολλή σάρκα ». Και θεωρεί ότι τον ενέπνευσε το γεγονός ότι είναι συνηθισμένος άνθρωπος.

    Στους πίνακές του ο Φρόιντ κάλυψε τα τατουάζ της κυρίας Τίλεϊ επειδή, όπως η ίδια λέει, « του αρέσει τόσο πολύ η σάρκα,και η πράσινη-ροζ σάρκα δεν είναι και πολύ φυσιολογική ». Ο Φρόιντ της έδωσε ένα πορτρέτο, ένα σχέδιο. Οταν κάποιοι δικαστικοί επιμελητές επισκέφθηκαν πριν από μερικά χρόνια το σπίτι της κυρίας Τίλεϊ, ζητώντας είδη αξίας 877 ευρώ, έδειξαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τη χύτρα της και το νοικοκυριό της παρά για τον Φρόιντ. Οταν αυτή, απελπισμένη, τούς προσέφερε το σχέδιο λέγοντας ότι αξίζει πολύ περισσότερα, γέλασαν. Το 2005 πουλήθηκε από τον οίκο Βloomsbury Αuctions στο Λονδίνο αντί 32.560 ευρώ.

    Ο καλλιτέχνης, για τον οποίον έχει ποζάρει μεταξύ άλλων και η Κέιτ Μος, έχει πει: « Ζωγραφίζω τους ανθρώπους όχι για αυτό που μοιάζουν αλλά για αυτό που είναι ». Η Πιλάρ Ορδοβάς, επικεφαλής του Τμήματος Μεταπολεμικής και Σύγχρονης Τέχνης του οίκου Christie΄s, σημειώνει: « Το έργο είναι ένας από τους καλύτερους πίνακες του Φρόιντ από τη δεκαετία του 1990.Είναι ένα τολμηρό και επιβλητικό παράδειγμα της δύναμης που εκπέμπει ο ρεαλισμός του Φρόιντ.Ο πίνακας είναι μια απλή και φαινομενικά ασύνθετη απεικόνιση ενός στοιχείου-κλειδιού στην τέχνη του Φρόιντ:της δυναμικής και αναμφισβήτητης φυσικής παρουσίας των ανθρώπων και των πραγμάτων ».

    (Πηγή : ΤΟ ΒΗΜΑon line)



    Το γυμνό της συγκεκριμένης παχύσαρκης γυναίκας είναι αγαπημένο θέμα του Λούσιαν Φρόιντ (εγγονού του Σίγκμουντ Φρόιντ).

    Τι αισθήματα και τι σκέψεις το έργο αυτό τέχνης σας προκαλεί;



    http://img.dailymail.co.uk/i/pix/200...S_1000x579.jpg

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Καλή φίλη, ύψος περίπου 1,70 και βάρος πάντα 80-100 κιλά, πανέμορφη και αρμονικότατη στο σώμα, ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Αγάπησε και αγαπήθηκε πολύ, το βάρος της δεν ήταν Π Ο Τ Ε θέμα. Παντρεύτηκε και μάλιστα νεώτερο άντρα και έχει 2 παιδιά. Αυτά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Ερώτηση: 1.60 me 132 τωρινά κιλά και με σκαμπανεβάσματα σε μια δεκαετία, θα έχει αρμονικό σώμα; Έχει πιθανότητα να αγαπήσει και να αγαπηθεί όπως η προηγούμενη κοπέλα; Μιλάμε ότι για 1.70 θα ηταν 172κιλα.Υπήρξε ποτέ τόσο; Δεν νομίζω...

    Τα λέω αυτά όχι γιατί έχω κάτι με την κοπέλα.Απλα γιατί για τόσα κιλά ενδιαφέρον δεν υπάρχει.Κι αν υπάρξει κρατάει ώρες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    δν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο που λετε,...για την κοπελα στα 80-100 κιλα..σιγα το θεμα....ηταν κ ψηλη,μια χαρα γυναικαρα ακουγεται
    αλλα απο προσωπικη εμπειρια στα 128 κιλα που ειχα φτασει δν υπηρχε κανενα ενδιαφερον απο κανεναν...ουτε καν για ωρες :(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Χμμ,τωρα θα μιλησει η αλλη sabe,να πω μια πονηρια?Γιατι ρε κοπελιες,δεν εχετε ακουστα αντρες που γουσταρουνε με τρελα τις νταρντανογυναικες?Σε ποιον πλανητη ζουμε,σε αλλονε?Υπαρχουν αρσενικα που-συγγνωμη για την εκφραση-την καραβρισκουνε με τις γεματες γυναικες,υπαρχουν αλλοι που τη βρισκουν με τις αδυνατες,οκ,περι ορεξεως...Αλλα οχι δα οτι δεν υπαρχουν,ενταξει δεν πεφτεις ολη την ωρα πανω τους,αλλα οχι και να λεμε πραγματα που δεν ισχυουν!Υπαρχει χωρος για ολους μας πανω στον πλανητη γη,να τα εχουμε βρει με τον εαυτουλη μας,να εχουμε υγεια και ολα θα πανε μια χαρουλα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μα αν είναι δυνατόν να είναι το ζητούμενο μας ποιός θα καταδεχτεί να μας κάτσει!
    Υποτίθεται έχουμε ανάγκη από πολλά περισσότερα του "ωριαίου ενδιαφέροντος" ή του φετιχιστικού σεξ!
    Κι όχι μόνο ανάγκη,αλλά και αξία,ως πολυδιάστατες προσωπικότητες,ως άνθρωποι με σάρκα αλλά και ψυχή!
    Το να πάει κάποιος μαζί μου επειδή τον φτιάχνει η εικόνα του χοντρού μου σώματος με προσβάλλει και με απωθεί το ίδιο,
    όπως ακριβώς θα ένιωθα ως κορμάρα,που κάποιος έρχεται μαζί μου,πάλι μόνο για το σώμα μου,αδιαφορώντας ποιά είμαι εγώ ως όλο!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •