αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την κυτταρίτιδα και το τοπικό πάχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    2

    αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την κυτταρίτιδα και το τοπικό πάχος

    Χαίρομαι που σας βρίσκω.
    Τυχαία ανακάλυψα το forum και ομολογώ ο,τι χάρηκα πολύ.

    Για να μην πολυλογώ, αποφάσισα και εγώ από τις αρχές του μήνα να προσέχω λίγο την διατροφή μου.

    Παρόλο που είμαι φυσιολογική στα κιλά μου (55 κιλα-1,60μ) αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με την κυτταρίτιδα και το τοπικό πάχος ( κοιλιά, στομάχι, ψωμάκια).

    Δεν αντέχω να με βλέπω στον καθρέφτη και αποφάσισα να το αλλάξω.
    Δεν έμαθα ποτέ να κάνω δίαιτα και μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

    Σήμερα και χτες έκανα τις πρώτες ατασταλίες μου και είναι μόλις 11 του μηνός!!! Τι να κάνω, δεν αντέχω. Εχω και πολύ συχνά τάσεις βουλιμίας και δεν βλέπω να τα καταφέρνω.

    Μέχρι που σκέφτηκα να σας λέω τι τρώω κάθε μέρα για να ανταλλάζαμε απόψεις και ιδέες μήπως και πάρω κουράγιο!!!

    Αυτά για τώρα
    Φιλιά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,ISASO !Καλώς σε βρίσκουμε! Είσαι σίγουρη πως δίαιτα είναι αυτό που χρειάζεσαι;
    Μήπως να πήγαινες σε κανένα γυμναστήριο καλύτερα μ'έμφαση στις ασκήσεις,που θα σου δώσουν για την περιοχή εκείνη;
    Είσαι μια χαρά στα κιλά σου και είναι κρίμα να φλερτάρεις με τη βουλιμία και να ρισκάρεις ν'αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερα προβλήματα...
    Εξάλλου ξέρεις καλά πως τα κιλά δε χάνονται συνήθως επιλεκτικά μόνο από κει που τα θέλουμε...Μη σου πως πως κάνουν και το αντίθετο!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    2
    Γεια σου Nadine.
    Οταν λέω να χάσω κιλά , δεν εννοώ πάνω από 4 κιλά. Σε λιπομέτρηση, μου είχαν βρει παραπάνω λίπος απ όσο έπρεπε, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς γιατί δεν τα ξέρω. Βασικά αυτό που επιδιώκω είναι να συνηθίσω να τρώω υγιεινά γιατί έτρωγα ότι βρισκόταν μπροστά μου και ειδικότερα λιπαρά. Δεν υπερβάλω όταν σου λέω ότι ενώ είμαι αδύνατη, έχω κυτταρίτιδα μέχρι το γόνατο και κοιλίτσα που θα έλεγε κανείς ότι κλείνω τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης. Και σε μένα φαίνεται πολύ΄πιο άσχημα αφού είμαι αδύνατη.
    Τώρα για την γυμναστική, έχεις δίκιο αλλά πού χρόνος με τα παιδιά και την δουλειά...ίσως να το αποφασίσω και αυτό...φιλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Γεια σας! έχω κι γώ το ίδιο θέμα. Ο κορμός μου είναι αδύνατος αλλα εχω ανοιχτή λεκάνη, μεγαλο πισινο, ψωμάκια και παχουλά μπουτια... οταν παιρνω βαρος παει ολο στα ποδια και φαινεται μεγαλη η διαφορα με τον κορμο.
    Εκανα διαιτα γιατι ειχα παρει 3-4 κιλα, τα εχασα αλλα δυστυχως από ολο το σωμα και απο τα λιγα αποθεματα στον κορμο και δυστυχως στο στηθος.Αν και εχασα ποντους στα ποδια η διαφορα δεν φαινεται.

    Διαβασα αρκετα αρθρα που λένε οτι δεν μπορουμε με κανεναν τροπο να κανουμε focus της διαιτας, ωστε να χαθει λιπος απο συγκεκριμενα σημεια, ακομη και η ασκηση εχει ως αποτελεσμα την συνολικη και οχι τοπικη απωλεια. Πραγματικα δεν καταλαβαινω πως γινεται να γυμναζω ποδια, να διατηρειται το στρωμα λιπους πανω απο τους δυναμωμενους μυες και να χανω από το στηθος...

    Νομίζω δεν μπορω να κανω αλλη διαιτα, αν και θα συνεχισω την σωστη διατροφη... ή ετσι ελπίζω. Τι να κανω ομως για τα ψωμακια; Προσπαθω να κανω γυμναστικη αλλα πραγματικα δεν εχω πολυ χρονο. 1-2 φορες την βδομαδα κολυμβητηριο.
    Υπαρχει περιπτωση να τα χασω με διαρκη προσπαθεια ή οχι; Τα εχω σχεδον απο πάντα και ειναι ο σωματοτυπος της οικογενειας τετοιος. Η γεννετικη ομως προδιαθεση δεν θα πρεπει να μην εκδηλωνεται ή εστω να τίθεται σε υφεση όταν υπαρχουν σωστες συνθηκες, όπως διατροφή και ασκηση;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    η γυμναστικη και η διατροφη χωρις πολλα λιπαρα θα μας σωσει πιστευω!!αλλα με τη γυμναστικη ποιος το παιρνει αποφαση???
    και εμενα η κυτταριτιδα εχει φτασει στο γονατο ρε γμτ!!!εχει κατσικωθει πανω μου κια δεν την κουναει κανεις...

Similar Threads

  1. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 17-08-2017, 04:30
  2. Μεγάλο πρόβλημα με πρώην
    By depoi29 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 10-02-2017, 01:06
  3. Έχω μεγάλο πρόβλημα;;;;;;
    By SissyOly in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 7
    Last Post: 24-01-2014, 11:06
  4. την γνωμη σας για το προβλημα που αντιμετωπιζω
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 07-10-2012, 00:00
  5. εχω μεγαλο προβλημα με την σχεση μου!!
    By mpempoula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-01-2012, 12:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •