Ένα περίεργο πράγμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    141

    Ένα περίεργο πράγμα

    δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ, αλλά όσες φορές τρώω σαλάτα με το μεσημεριανό (σχεδόν πάντα δηλαδή), πεινάω περισσότερο μέσα στη μέρα. υποτίθεται ότι πρέπει να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, η σαλάτα γεμίζει το στομάχι χωρίς αυτό να σημαίνει επιπλέον θερμίδες και βοηθά και στην καλύτερη απορρόφηση της τροφής...έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. αλλά πάλι, τι ιψυχολογικό να είναι, έφαγα και σαλάτα και πείνασα και πιο πολύ;; πολύ γελοίο μου ακούγεται..μήπως επειδή δίνω μεγαλύτερη "ποσότητα" τροφής στον οργανισμό μου, μετά νομίζει ότι θέλει κι άλλο; μήπως επειδή η σαλάτα με φουσκώνει και μετά ξεφουσκώνω πάρα πολύ γρήγορα νιώθω απλά ένα κενό στο στομάχι και οο εγκέφαλος το μεταφράζει ως πείνα; ευτυχώς βέβαια όσο κι αν πεινάω δεν τρώω τίποτα παραπάνω από το προγραμματισμένο...πάλι καλά. πάντως όταν 1-2μέρες δεν έτυχε να φάω και σαλάτα μαζί με το φαγητό το στομάχι μου δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε στιγμή. περίεργος οργανισμός. :smug b::smug::yes::yes::yes::smirk:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Aν μπορεις μασα την τροφη καλα δλδ να τρως αργα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    141
    μπορεί να βοηθήσει κι αυτό, γενικά τρώω σχετικά γρήγορα δεν μασάω για πολύ ώρα....σαν να θέλω να τελειώνω με το φαγητό, ήρθα , έκατσα, έφαγα, τελειώσαμε, αφήστε με τώρα στην ησυχία μου...δεν θέλω να μου παίρνει πολύ ώρα το φαγητό δεν ξέρω γιατί....

  4. #4
    irenep
    Guest
    Φαε και λιγο ψωμακι!!! Προσωπικα χωρις ψωμι δεν χορταινω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by STARAKI
    μπορεί να βοηθήσει κι αυτό, γενικά τρώω σχετικά γρήγορα δεν μασάω για πολύ ώρα....σαν να θέλω να τελειώνω με το φαγητό, ήρθα , έκατσα, έφαγα, τελειώσαμε, αφήστε με τώρα στην ησυχία μου...δεν θέλω να μου παίρνει πολύ ώρα το φαγητό δεν ξέρω γιατί....
    μηπως βαριεσαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    141
    κάποιες φορές, βαριέμαι ναι..ειδικά αν έχω να φάω με την οικογένεια βαριέμαι υπερβολικά να κάτσω να φάω, γι' αυτό και τελευταία έχω κόψει κάθε οικογενειακό τραπέζι, άσε που όλοι τους τρώνε πολύ. ψωμιά, τυριά, κρασιά, κόκα κόλες, βλακείες...εγώ δεν θέλω να τρώω έτσι, ούτε έχω όρεξη να βλέπω τους άλλους να μασαμπουκιάζουν κι εγώ να τρώω σαν πουλάκι, άσε που όλοι σχολιάζουν πόσο λίγο τρώω "σιγά μην έτρωγε αυτή", "πάλι πολύ έφαγες" και τέτοια. κάποτε με άγχωναν τέτοια σχόλια, τώρα που θέλω να χάσω 4 κιλά δεν μπορώ να το ακούω γιατί είναι τραγική ειρωνεία να σου λεν ότι δεν τρως και ότι είναι γνωστό τοις πάσοι κι εγώ να ξεσκίζομαι στην πείνα για να χάσω. σήμερα παράγγειλαν σουβλάκια κι εγώ έφαγα κουλούρι σουσαμένιο και κασέρι Light για μεσημεριανό, μόνη μου κλεισμένη στο δωμάτιό μου, πάνω στο κρεβάτι μου. τρώω χωρίς να σκέφτομαι, είναι σαν μια διαδικασία, δεν το ευχαριστιέμαι ακριβώς είναι μια περίεργη κατάσταση, άντε αφού πρέπει και να τρώμε κάτι, ας το φάμε τέλος πάντων. και δεν είναι ότι δεν πεινάω. πεινάω, αλλά δεν νιώθω ότι ικανοποιώ κάτι εκείνη τη στιγμή. ίσως επειδή το έχω πάρει απόφαση ότι κάνω δίαιτα και δεν πρόκειται έτσι κι αλλιώς να νιώσω ότι έφαγα και χόρτασα πραγματικά, το έχω διώξει από τη σκέψη μου την έννοια"χόρτασα" και "ευχαριστήθηκα φαγητό" για να μην μου λείπει και ξεφύγω....πάντως πιάνει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εγω πιστευω οτι το προβληαμ ειναι κυριως οτι "αναγκαζεσαι" να τρως μονη σου.
    το φαγητο ειναι πολυ πιο απολαυστικο οταν τρως με παρεα -και εννοειται οταν περνας καλα μ αυτη την παρεα, οχι οταν καταπιεζεσαι για διαφορους λογους.
    τη σιτγμη που τρως μονη σου, κλεισμενη στο δωματιο σου, πως να απολαυσεις το φαγητο ρε σταρακι?
    δοκιμασες να φας με την οικογενεια σου αλλα πχ σαλατα, λιγο απο το φαγητο κ αν τους εξηγησεις οτι σε ενοχλει να σχολιαζουν? (Απο τη στιγμη ομως που τρως σαν ανθρωπος, οχι σα ζομπι :p)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    εγω παλι με τη σαλατα "σκαω" και χορταινω για αρκετες ωρες αλλα το περιεργο ειναι οτι ενω τρωω πολλα λαχανικα δεν πηγαινω τουλετα...

    σταρακι μηπως την τρως χωρις καθολου λαδι??τα λιπαρα λενε οτι μας κρατανε χορτατους πιο πολυ ωρα και επιπλεον βοηθανε στην απορροφηση των βιταμινων που εχουν τα λαχανικα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    141
    ναι δεν βάζω καθόλου λάδι ούτε αλάτι ! λες να είναι αυτό; μόνο ξίδι βάζω ή λεμόνι και that's it

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    ε ναι τοτε μαλλον αυτο ειναι!
    μακροχρονια για να εχεις την σαλατα μονιμα στο διατροφικο σου πλανο και οχι μονο κατα τη διαρκεια της "διαιτας" πρεπει να σου αρεσει κιολας.(καλα μπορει να σου αρεσει και σκετη,γουστα ειναι αυτα).

    Το εκανα και εγω παλια, τα ετρωγα ολα σκετα και ξενερωτα και οταν μετα ξεφευγα-παλι- η εν λογω σαλατα δεν ειχε καμια θεση στις προτιμησεις μου!

    τωρα ομως με τα διαφορα ψιψιψινια που βαζω και με λιγο λαδακι ειναι μια χαρα τελεια και εχει καθιερωθει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2
    γεια σας κοριτσια!!!!

    σταρακι ,το λαδακι να το βαζεις στην σαλατα σου γιατι εκτος του οτι δινει ελαστικοτητα στο δερμα,νυχια και λαμπερα μαλλια !!!!!βοηθαει και στην τουαλετα !!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ρε συ το λαδι ειναι απαραιτητο!ελαιολαδο!Εγω οταν ελεγες σαλατες νομιζα πως ενοειται οτι εβαζες λαδι μεσα!:shocked2:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ελενη σου εστειλα γιου χου του γιου το πηρες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Ε δεν ειμαι οποια κ οποια..Φαε τη σκονη μου λεσσινγκ:cool:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εσυ λεσσιγκ τα δικα σου γιου χουτου γιου τα κοιτας καθολου?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •