ΣΥΝΤΑΓΕΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 66
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=2850 Για ριξε μια ματια εδω. σελιδα 6 ας πουμε

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κιμαδίπιτα;Δε σε πιστεύω πως έβγαλες και τα διάφορα στάδια φωτογραφία!Πάντως χωρίς φέτα εγώ δεν την τρώω!
    ʼντε να τα αντιγράψουμε να τα έχουμε όλα μαζεμένα εδώ!Ταυτόχρονα και με τις νέες συνταγές εννοείται!Χάιντε!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Απόψε θα φτιάξω μακλούμπα. εχω την συνταγή μέσα, αλλά θα βγάλω και φωτογραφίες και θα στην μεταφέρω εδώ με τις φωτογραφίες. Σε λίγο σου ετοιμάζω και μια συνταγή έκληξη. δεν την έχω δώσει πουθενά, αλλά έτσι για το καλό του τόπικ σου, θα την βάλω!!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Originally posted by polinaki1983
    αλλά έτσι για το καλό του τόπικ σου, θα την βάλω!!!!

    :shocked2::shocked2:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τιμή μου,Πωλινακοτάτη!Το τόπικ μου κι εγώ αισθανόμαστε ευγνώμονες για την παγκόσμια αποκλειστικότητα!

    Μακλούμπα άκουγα από την γοητευμένη lessing και μακλούμπα δε γνώριζα!Περιμένω εναγωνιωδώς τις συστάσεις!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Α καλά, το μακλούμπα σε προκαλώ να το φτιάξεις κιόλας!!!! πολύ απλό και πολύ ωραίο φαγητό!!! Θα σου βγάλω φώτο βήμα-βήμα για να σε βοηθήσω!!!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Nadine!!!!!τα μπαλακια πεπονιου με γαλοπουλα και ζαμπον τα εχεις φτιαξει?πρεπει να ειναι τελειο!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τίποτα δεν έχω φτιάξει,Αλεξανδρίτα μου!Προς το παρόν προτιμώ να μου τα φτιάχνουν!
    Τώρα αν καταφέρουν οι προκομμένες μας από εδώ να με φέρουν πιο κοντά με την κουζίνα μου...

    Μια παράκληση μόνο: Όσο μπορούμε να κρατήσουμε το τόπικ ενημερωτικό,ώστε να μην ψάχνουμε
    ανάμεσα στα διάφορα σχόλια τις συνταγές...Διευκρινιστικές φυσικά ερωτήσεις επιτρέπονται!
    Δε με λένε τυχαία Χίτλερ!Με την άδεια και των υπολοίπων ας αντιγράψουμε εδώ όσες τυχόν
    συνταγές έχουν δημοσιευθεί σε διάφορα άλλα τόπικς.Έλα,να οργανωνόμαστε!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Από μένα έχεις την άδεια μου να αντιγράψεις όσες συνταγές δημοσίευσα στην άλλη σελίδα. Δυστυχώς λόγω μικρού δεν έχω χρόνο να τα μεταφέρω εγώ καλή μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Οκ!Ξεκινώ από το τόπικ των μαγειρικών αλχημειών.Βοηθείστε όσοι μπορείτε.

    Originally posted by mariafc

    Για όσους αγαπούν το κρέας και τα τυριά

    Τυράτο ριγανάτο

    Υλικά
    1 κιλό χοιρινό (από λαιμό)
    150 γρ. γραβιέρα κομμένη σε κυβάκια (εγώ προσωπικά βάζω διάφορα τυριά όπως χαλούμι, ξηρό ανθότυρο ή παρμεζάνα)
    150 γρ. φέτα κομμένη σε κυβάκια
    χυμό 1 λεμονιού
    1/2 κούπα ελαιόλαδο
    300 ml. λευκό, αρετσίνωτο κρασί
    αλάτι, πιπέρι
    ρίγανη

    Εκτέλεση
    Κόβω το κρέας σε κομματάκια.
    Τα μεταφέρω σε τηγάνι σε πολύ δυνατή φωτιά.
    Προσθέτω το κρασί και αφήνω το κρέας να πάρει βράση (περίπου 5-7 λεπτά). Πρέπει να απορροφηθεί όλο το κρασί.
    Αλατοπιπερώνω, προσθέτω το χυμό λεμονιού και το ελαιόλαδο και τσιγαρίζω. Στην συνέχεια ρίχνω τα τυριά και λίγη ρίγανη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by mariafc

    πωλινάκι σου αφήνω τη συνταγή για το μπουρέκι που λέγαμε. Να ξέρεις γίνεται και χωρίς φύλλο.

    Χανιώτικο μπουρέκι
    Για το φύλλο

    - 1/2 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις

    - 3 κουταλιές λάδι

    - 1/2 κουταλάκι αλάτι

    - 1 ποτηράκι κόκκινο κρασί

    - 1 (περίπου) ποτήρι χλιαρό νερό


    Για τη γέμιση

    - 1 1/2 κιλό πατάτες κομμένες σε λεπτές ροδέλες

    - 1 1/2 κιλό κολοκύθια κομμένα σε λεπτές ροδέλες

    - 1 ματσάκι δυόσμο

    - 1 νεροπότηρο αλεύρι για όλες τις χρήσεις

    - 1 κιλό μυζήθρα

    - 200 γρ. τυρί κασέρι τριμμένο

    - 1 (περίπου) φλιτζάνι λάδι

    - 1 ποτήρι γάλα

    - 2 αυγά

    - 4 κουταλιές στάκα

    - σουσάμι για το πασπάλισμα

    - αλάτι, πιπέρι



    Προετοιμασία:
    Ετοιμάζουμε το φύλλο : ρίχνουμε το νερό, το λάδι, το αλάτι και το κρασί μέσα στο αλεύρι και τα ζυμώνουμε καλά. Σκεπάζουμε τη ζύμη και την αφήνουμε για 30 λεπτά περίπου. Χωρίζουμε τη ζύμη σε δύο μέρη και ανοίγουμε δύο μέτρια φύλλα. Απλώνουμε το ένα φύλλο σε ένα μεγάλο λαδωμένο ταψί.

    Απλώνουμε μετά σε στρώσεις τις πατάτες, τα κολοκύθια και τη μυζήθρα. Ρίχνουμε πάνω στην κάθε στρώση λίγο αλάτι και πιπέρι, λίγο δυόσμο, λίγο αλεύρι και λίγο κασέρι. Χτυπάμε τα αυγά με το γάλα και τη στάκα και ρίχνουμε αυτό το μείγμα από πάνω. Περιχύνουμε το μπουρέκι με το λάδι.

    Τοποθετούμε από πάνω το άλλο φύλλο, το αλείφουμε με λίγο λάδι και το πασπαλίζουμε με σουσάμι. Κόβουμε το μπουρέκι σε τετράγωνα κομμάτια και το ψήνουμε για 1 - 1 1/4 ώρα σε μέτρια προθερμασμένο φούρνο, στους 180 C.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by polinaki1983

    Λοιπόν, καταρχάς το φαγητό αυτό έχει αραβική καταγωγή και λέγετε Μακλούμπα που σημαίνει αναποδογυρισμένο.

    Υλικά:
    2-3 μεγαλες Μελιτζάνες
    Κοτόπουλο στήθος βρασμένο (περίπου 350 γραμμάρια)
    1 ποτήρι Ρύζι μπασμάτι
    2-3 κουταλιές λάδι ελιάς
    Τον ζωμό από το κοτόπουλο
    1 κύβο λαχανικών ή κοτόπουλου (πχ maggi)
    Λεμόνι
    κανέλα
    αλατακι
    πιπερακι

    Βάζουμε το ρύζι μπασματι σε ενα μπολάκι και του βάζουμε νερακι της βρύσης να φουσκώσει. (Πρέπει να μίνει περίπου 1 ώρα).
    πλένουμε τις μελιτζανες και τις κόβουμε σε ροδέλλες πάχους 1 εκατοστού. τους βάζουμε το λαδάκι, λίγο αλατάκι και τις στρόνουμε σε ένα ταψί και τις βάζουμε στον φούρνο μέχρι να μαλακώσουν (περίπου 20 λεπτά στους 200 βαθμούς αν είναι κανονικός φούρνος). (στην κανονική συνταγή τις τηγανήζεις αλλά εμείς θέλουμε διαιτιτικά πράγματα έτσι?)
    Έχουμε βράσει το κοτόπουλο, και το έχουμε κόψει σε μικρά κομματάκια μέσα στο κατσαρολάκι που θα κάνουμε το φαγητό μας. Πρέπει να πιάσει όλο τον πάτο.
    Από πάνω βάζουμε σε στρώσεις τις μελιτζάνες να καλύψουν τελίως το κοτόπουλο και να είναι τσίτα τσίτα στις άκρες της κατσαρόλλας.
    Στραγγίζουμε το ρύζι από το νερό του και το βάζουμε από πάνω. Βάζουμε 2 ποτήρια από τον ζωμό του κοτόπουλου, την κανέλλα, το πιπέρι, λίγο λεμόνι, αλάτι και την maggi.
    Κλείνουμε την κατσαρόλλα και το βάζουμε σε σιγανή φωτιά μέχρι να πιεί όλο το νερό του. Για να ξέρουμε πως το έχει πιεί, όταν δούμε ότι από πάνω δεν φένετε να έχει νερό, με ένα πιρούνι σπρώχνουμε λίγο το φαγιτό από το τύχωμα της κατσαρόλας για να δούμε ότι δεν έχει ούτε κατω νερό.
    Το σβήνουμε, το αφήνουμε 10-15 λεπτάκια να σταθεί και το αναποδογυρίζουμε σε μια πιατέλλα.
    όταν το σερβύρουμε μπορουμε να προσθέσουμε ακόμα λίγο πιπέρι στο πιάτο μας.

    Καλή μας όρεξη!!!!

    Συμαντικό!!! Το ρίζι πρέπει οπωσδήποτε να το φουσκώσουμε στο νερό, αλιώς θα μας μείνει ομό. Πάντα ψύνουμε σε χαμιλή φοτιά η χαμιλή θερμοκρασία αν είναι ηλεκτικό μάτι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by PM79

    ΚΡΕΜΑ ΛΕΜΟΝΙΟΥ

    2 φλιτζάνια ζάχαρη
    1 φλιτζάνι αλεύρι αραβοσίτου (κορν φλάουερ).
    2 ½ φλιτζάνια βραστό νερό.
    2/3 του φλιτζανιού χυμό λεμονιού.
    Ξύσμα από ένα λεμόνι.


    Βάζουμε τη ζάχαρη και το κορν φλάουερ σε κατσαρόλα. Προσθέτουμε το βραστό νερό και ανακατεύουμε καλά. Συνεχίζουμε βάζοντας την κατσαρόλα στη φωτιά και συνεχίζουμε για να μη σβολιάσει η κρέμα. Όταν βράσει, προσθέτουμε το χυμό και το ξύσμα του λεμονιού, ανακατεύουμε και σερβίρουμε την κρέμα σε μπολ. Πασπαλίζουμε από πάνω χοντροκομμένη μαύρη ζάχαρη και στολίζουμε με το ξύσμα από το λεμόνι.

    Προσέξτε μόνο, όταν προσθέτετε το βραστό νερό, να το κάνετε αργά και να ανακατεύετε καλά για να μη σβολιάσει το πράμα.
    Αν έχετε φτιάξει ποτέ αυγολέμονο, είναι ακριβώς ο ίδιος τρόπος.

    Το ξέρω, είμαι ο magic man που ξέρει να μαγειρεύει :duh:

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by Ava

    Ετοιμάζομαι να κάνω μία αλχημεία. Και κυριολεκτώ. Έχω στα χέρια μου χορινό φιλέτο. Τι να το κάνω άραγε? Σκέφτηκα το εξής: Να κόψω ένα κρεμμύδι φέτες, να το τσιγαρίσω με ελαιόλαδο, να σωτάρω τα φιλέτα και από τις δύο πλευρές να ροδίσουν. Μετά να ρίξω χυμό ντομάτας, αλάτι, πιπέρι, 2-3 μοσχοκάρφια, ένα ξύλο κανέλας, λίγη ζάχαρη και μοσχοκάρυδο. Κάτι σαν κοκκινιστό, κάτι σαν παστιτσάδα, δεν ξέρω, ότι να ναι θα κάνω.
    Originally posted by click

    με παστιτσαδα δε θα μοιαζει, στο υπογραφω. καμμια σχεση.

    αν ηθελες καπως να μοιαζει με παστιτσαδα, για επομενη φορα να ξερεις.

    τσιγαριζουμε το κρεμμυδι
    σωταρουμε το κρεας(μοσχαρι ποντικι)
    βαζουμε ΜΑΥΡΟΔΑΦΝΗ αντι για νερο, εκει θα βρασει το κρεας
    σαλτσα απο φρεσκιες ντοματες
    ΔΑΦΝΗ φυλλαρακια, πολυ βασικο
    μοσχοκαρυδο

    και εννοειται θελει 8 χρονια βρασιμο
    Originally posted by forty

    το χοιρινο γινεται πολυ ωραιο με λεμονι,παλι την ιδια διαδικασια ακολουθεις οπως γραφεις για το τσιγαρισμα αλλα αντι για ντοματα ριχνεις το λεμονι στο τελος και ασπρο κρασι για να βρασει το κρεας.Γινεται καλυτερο αν το αλευρωσεις ελαφρα γιατι το αλευρι βοηθαει και στο δεσιμο της σαλτσας.απο μπαχαρικα μπορεις να βαλεις αλατι, πιπερι,μπαχαρι

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by polinaki1983

    ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ

    1 1/2 ποτήρι ζάχαρη
    5 αυγά
    1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι (κατά προτήμιση φρέσκο)
    ξύσμα φλούδας ενός μεγάλου πορτοκαλιού
    1/2 ποτηράκι του καφέ (ελληνικού) κονιάκ
    1 ποτήρι λάδι φιστικέλαιο
    1 ποτήρι κούννες αμυγδάλου σπασμένες σε πολί μικρά κομματάκια (μπορείς να τις βάλεις στον μύλο αλλά μην τις αλέσεις πολύ και γίνουν σκόνη)
    4 κουταλάκια baking pawder
    αλεύρι όσο σικώσει

    Κτυπάμε καλά στο μίξερ τα αυγά με την ζάχαρι μέχρι να αφρατέψουν. προσθέτουμε τον χυμό, το ξύσμα, το κονιάκ το λάδι, το baking pawder και τις κούννες και συνεχίζουμε το κτύπημα να ανακατευτούν καλά. Έπειτα προσθέτουμε όσο αλεύρι σικώσει για να γίνει σαν μείγμα κέικ. Λαδώνουμε και αλευρώνουμε το ταψί μας (μέγεθος 28) και ψήνουμε στους 190 βαθμούς μέχρι ψηθεί. Γίνεται σαν κανονικό κέικ.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •