Αυξηση Μεταβολισμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Αυξηση Μεταβολισμου

    Καλησπερα σε ολους.
    Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης.. Ειμαι 30 χρονων. Ανεκαθεν ημουνα πολλα κιλα. Απο μικρο παιδι. Εκανα επι χρονια διαιτα - υποτιθεται.. Αλλα στην πραγματικοτητα ποτε δεν ακολουθησα το προγραμμα μου.. Τον Νοεμβριο του 2003, στα 24 μου εφτασα τα 140 κιλα.. και ευτυχως για πρωτη φορα ξεκινησα μια σοβαρη προσπαθεια. Πηγα σε καποιον ειδικο και χωρις καθολου γυμναστικη μεχρι τον μαιο του 2006 εχανα βαρος - σταθερα.. Αλλοτε με ορθοδοξο τροπο και σωστη διαιτα, αλλοτε με πολυ λιγο φαγητο.. Εφτασα τα 85 κιλα. Εκτοτε, με πολλα πανω κατω επαιρνα βαρος. Παρα πολυ ευκολα. Και τον μαιο του 2008 (2 χρονια μετα) ημουνα 112 κιλα.. Αισιως.. Τοτε ξεκινησα αλλη μια προσπαθεια. Αλλα δυστυχως τα πραγματα ηταν διαφορετικα. Πλεον δεν μπορω να χασω ευκολα βαρος. Εκανα ενα τεστ μεταβολισμου που εδειξε οτι καιω σε ηρεμια 1000 θερμιδες. Ο γιατρος που μου το εκανε μου ειπε πως ειναι παρα πολυ λιγο. Μου εδωσε Τ3 και Reductil των 15. Τα φαρμακα δεν μου δημιουργησανε κανενα προβλημα αλλα δεν κανανε πολλα.. Χωρις να ακολουθω πιστα το προγραμμα μου, αλλα και χωρις να εχω μεγαλη αποκλιση απο τις 1000 θερμιδες που μου εδινε την μερα εχασα 9 κιλα σε 10 μηνες.. Μου ειπε ο γιατρος οτι ο μονος τροπος να αυξησω τον μεταβολισμο μου ειναι η γυμναστικη. Το πηρα λοιπον αποφαση και αγορασα ενα διαδρομο. Οντας εντελως ασχετη δεν ξερω τι ταχυτητα και ποση ωρα να κανω με σκοπο την αυξηση μεταβολισμου. Κανω καθε πρωι. Ταχυτητα βαζω 6 και κλιση 2. Αυτη ειναι η πρωτη φορα που γυμναζομαι και μετα τα 15 λεπτα ειμαι σχεδον εξαντλημενη.. Διαβασα οτι λιπος αρχιζει καποιος να καει μετα τα 20 λεπτα.. Αλλα σε αυτη την ταχυτητα δυσκολευομαι πολυ.. Μπορειτε να μου δωσετε τη συμβουλη σας? Ευχαριστω πολυ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    136
    για τα στρουμπουλα παιδακια σαν εμας ολοι πρωτηνουν σε πρωτη φαση 3 εβδομαδες περπατημα 20 λεπτα και προοδευτηκα θα αυξανεις την ωρα αλλα διαβασε τις οδηγιες του διαδρομου που πηρες και βαλτο στο πιο ευκολο.Η αντοχη σου θα αυξανεται σιγα σιγα και ο χρονος, αλλα μην ξεχνας τις πρωτες 3 εβδομαδες 20 λεπτα και να προσεχεις τους σφιγμους σου.Πιστεψεμε θα δεις διαφορα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    ταχύτητα 6 και κλίση 2???? Καρδούλα μου, αφού αντέχεις και στα 15 λεπτά, είσαι σούπερ!!!Ξεκίνα με το μαλακό γλυκειά μου, κάνε τα 20 λεπτάκια σου ή, για αρχή, 10 το πρωί και 10 το απόγευμα, στα 5km...και άσε το σώμα σου να σε οδηγήσει στα πιο βαθειά νερά. Μην αγχώνεσαι, είσαι τόσο νέα κι εσύ και ο μεταβολισμός σου, θα πάρει μπροστά με τη μία. Εγώ έχω διάδρομο εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου, είναι πιστεύω η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ και χαλάλι τα λεφτά του. Κάνω σχεδόν καθημερινά, μισή ώρα στα 5,5km περίπου και νοιώθω πολύ καλά. Μερικές φορές ανάλογα με το πως νοιώθω το πηγαίνω στα 6km. ΄Οχι συχνά πάντως. Το ζητούμενο είναι να κάνεις κάτι που να σου αρέσει τόσο ώστε να μην το παρατήσεις. Και να θυμάσαι....ΔΕΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ SPRINT, ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ! ΄Eχουμε πολλά κιλά να χάσουμε και ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ-που σημαίνει πως ΔΕΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ! Καλύτερα να πατάμε κάθε στιγμή στα πόδια μας, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και να μην κινδυνεύουμε από ξανακυλίσματα, παρά να βάλουμε μπικίνι το καλοκαίρι και του χρόνου τέτοια εποχή να κλαίμε! Το κριτήριο να είναι πάντα η ΑΙΣΘΗΣΗ δύναμης που σου δίνει το σώμα σου. Αργά, σταθερά και λίγο λίγο.
    Καλή σου επιτυχία, φιλιά.-

  4. #4
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός έχει διαφορετικά κιλά-μυς-λίπος.Είναι χαζομάρα να λέει κανείς ότι μετά τα 20 λεπτά καίει λίπος.Λίπος καις όταν ενώ έχεις φάει π.χ. 1000 θερμίδες, εσύ ξοδέψεις παρπάνω π.χ.1200. Αν φας για παράδειγμα μια πίτσα και μετά αρχίσεις διάδρομο, αποκλείεται να χάσεις λίπος ακόμα και μετά απο μισή ώρα διάδρομο, απλά γιατί η πίτσα έχει πιο πολλές θερμίδες από τις θερμίδες που θα κάψεις με τον διάδρομο. Η απώλεια βάρους είναι θέμα πόσες θερμίδες προσλαμβάνεις απο το φαγητό και πόσες καίει ο οργανισμός σου από μόνος του μαζί με την δραστηριότητά σου.Σίγουρα το περπάτημά και ο διάδρομος αυξάνουν τις θερμίδες που καις, απλά μην αγχώνεσαι με το θέμα πόσο χρόνο περπατάς. Να κάνεις διάδρομο όσο αντέχει ο οργανισμός σου, απτην μια μέρα στην άλλη δεν γίνεται κανείς πρωταθλητής να αντέχει με τις ώρες. Συνέχισε να κάνεις διάδρομο θα σε βοηθήσει, μην περιορίζεις υπερβολικά το φαγητό σου γιατί από ένα σημείο και πέρα θα αρχίσει να αντιστέκεται ο οργανισμός σου και δεν θα χάνεις. Τρώγε σωστά χωρίς να φτάνεις σε μεγάλες στερήσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    jvanis καλησπερα! θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα, αλλα δεν ξερω αν εισαι διαθεσιμος αυτη τη στιγμη..

  6. #6
    Aν είσαι ακόμα στο site μπες στο chat να με ρωτήσεις και αν μπορώ θα βοηθήσω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    καλημέρα σε όλους-ες!
    Σχετικά με το διάδρομο, εμένα ο γυμναστης μου, μου ειχε πει να ξεκινήσω με 15 λεπτα στο 5-5,5 και βδομάδα τη βδομάδα να ανεβαζω την ώρα (όχι την ταχυτητα).

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Athens
    Posts
    6
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πάρα πολύ. Καλη συνεχεια σε ολους!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,Cher κι από μένα...
    Το θέμα είχε τεθεί και στο παρελθόν εδώ --->πώς μπορώ να αυξήσω το μεταβολισμό μου?

    Επίσης υπάρχει κι ένα σχετικό άρθρο κάπου στη σελίδα αυτή--->Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ

    Ελπίζω να βρεις κάτι απ'αυτά ενδιαφέρον και προπαντός να βρεις την άκρη σου!Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    cher βγαλε εντελως την κλιση με λιγοτερη αντίσταση και παραπάνω λεπτα 20-30 λεπτά ημερησίως θα κανείς θαύματα.. καλή δύναμη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Ξεκίνα με 4 και ανεβασε ταχύτητα σιγά σιγά. Αν συνηθίσει ο οργανισμος σου αυξάνεις ταχυτητα. ʼκου το σώμα σου είναι ο καλύτερος συμβουλος. Ειμαι και εγώ παρόμοια περίπτωση με σένα, εχω ξεκινήσει διατροφή εδώ και ένα μήνα και έχω χασει μισό κιλο.. Καλή συνέχεια σε όλους μας!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •