Ποίο απ'όλα είναι το πρόβλημα τελικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3

    Ποίο απ\'όλα είναι το πρόβλημα τελικά;

    Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω..Φαντάσου!
    Λοιπόοον,είμαι 26 χρονών και εδώ και δύο χρόνια περίπου έχω βουλιμικές τάσεις.
    Δεν ήμουν ποτέ αδύνατη,αλλά τα τελευταία χρόνια είχα κατορθώσει να είμαι μια χαρά με τον ευατό μου,ας πούμε.
    Μετά από μια αποτυχημένη ερωτική γνωριμία,από νευρικότητα άρχισα να τρώω υπερβολικά και μετά να κάνω εμετό.Το έκανα συστηματάκι,γιατί με αυτόν τον τρόπο και έτρωγα ότι ήθελα και παρέμενα αδύνατη.
    Προσπάθησα αρκετές φορές να το κόψω αλλά...
    Πλέον νομίζω ότι έχω κατάθλιψη.Όλο λέω ότι πρέπει να κάνω αλλαγές στην ζωή μου για να γίνω καλύτερα αλλά όλο το αναβάλλω...Φαύλος κύκλος.
    Είναι καιρός που είμαι μόνη μου,πέφτω πάντα σε καταστάσεις που δεν έχουν ούτε μέση ούτε αρχή ούτε τέλος.Μπορεί να φταίω και γω...
    Τελικά δεν ξέρω από που ξεκίνησε το πρόβλημα.Επειδή είμαι βουλιμική έχω κατάθλιψη;Επειδή έχω κατάθλιψη είμαι βουλιμική;Επειδή είμαι μόνη μου...And so on..
    Έχει κανείς καμιά ιδέα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Μορενιζα απο οτι γράφεις πρώτα ξεκίνησες τη βουλιμία και μετά ήρθε η κατάθλιψη,σωστα;νομίζω λοιπόν οτι η βουλιμία προκαλεσε τη κατάθλιψη,γιατί και εγώ οταν κάνω βουλιμικό μετά πέφτω ψυχολογικά και νιώθω χάλια.Μήπως θα έπρεπε να συμβουλευτείς κάποιο ειδικό ή να κλείσεις ραντεβού στο Ανάσα αν δε βγαίνεις οικονομικά,μη το αφήσεις γιατί μπορεί να κρατήσει χρόνια και να μη χαρείς τα ωραιότερα χρόνια της ζωής σου.Μη το αναβάλλεις ,πάρε την απόφαση ΤΩΡΑ!Μπορείς για σενα,για την οικογενειά σου,για τα ονειρά σου!Καθε αρχή είναι δύσκολη όλες το ξέρουμε....Καλή Δυναμη!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3
    Ειλικρινά,πλεον δεν μπορώ να διακρίνω ποιό ξεκίνησε πρώτο...Εγώ όταν κάνω εμετό μετά νίωθω καλύτερα και όχι χειρότερα,στην αρχή βέβαια που δεν είχα σκεφτεί ότι αυτό θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας...Αυτό με έκανε φέτος και μείωσα τους εμετούς.
    ʼλλα όποτε πιέζομαι ή δεν πάνε τα πράγματα όπως τα θέλω...ξαναπέφτω.
    Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω να πάω σε κάποιον ειδικό...!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    αγαπητη ομοιοπαθουσα
    εχεις νομιζω δικαιο για το οτι εναι φαυλος κυκλος
    κατι σαν το αυγο του κολομβου
    η καταθληψη γεννα την βουλιμια η η βουλιμια την καταθληψη
    δεν ξερω αν εχει τελικα συμασια γιατι πρεπει να τα πολεμησουμε και τα δυο ισως και ταυτοχρονα
    κι αυτο ειναι το δυσκολο
    ποιο ειναι πιο ευκολο για σενα να πιασεις πρωτο?
    ισως απ αυτο πρεπει ν αρχισεις και βλεπεις μετα
    ενα ενα βηματακι
    ελπιδα και υπομονη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Μareniza,καλωσηρθες!Δεν εφταιγε πιστευω η αποτυχια στην ερωτικη σου σχεση,ισως να φανηκε σα να ηταν η απαρχη,αλλα η αληθεια ειναι μαλλον οτι προυπηρχε ενα ψυχολογικο υποβαθρο πανω στο οποιο "εγκατασταθηκε"η διατροφικη διαταραχη.Ηταν η αφορμη,αλλα τα αιτια πανε βαθυτερα τις περισσοτερες φορες απ'ο,τι πιστευουμε.Η καταθλιψη προυπαρχει,ισως πηγαζοντας απο εσωτερικες συγκρουσεις,ετσι κι αλλιως,ειναι πολυπαραγοντικες οι ριζες των διατροφικων διαταραχων,συνηθως δρουν αθροιστικα πολλα μικρα κομματια,που στο τελος φτιαχνουν το παζλ της.Καμια νοσος δεν ερχεται απο το πουθενα,απλα πυροδοτειται σε συγκεκριμενη περιοδο της ζωης μας,μακαρι να ειχαμε τα γρηγορα αντανακλαστικα η τις γνωσεις να διαγνωσουμε το προβλημα οσο νωριτερα μπορουμε.Ακριβως επειδη το υποστρωμα ειναι ψυχολογικο,απαιτειται οχι μονο εξειδικευμενος διατροφολογος,αλλα συνεργασια ψυχοθεραπευτη και διατροφολογου.
    Μαλλον το σχημα παει καπως ετσι:
    Eσωτερικες συγκρουσεις η/και υποβοσκουσα καταθλιψη---->εναρξη της ψυχογενους βουλιμιας.Εγραψες,ειχα καταφερει τα τελευταια χρονια να ειμαι μια χαρα με το σωμα μου...
    Αλλα στο τελος προσθεσες"ας πουμε".Αυτο το "ας πουμε"μπορει να περιεχει μεσα του τη ριζα του προβληματος.Την αναγκη για αδυνατο σωμα,που εκει ακουμπανε ολες οι απαιτησεις,οι διαψευσεις και τα ακυρωτικα επεισοδια.Το συνηθες ειναι αυτο που λες,μετα τον εμετο παροδικα να νιωθεις καλυτερα,ο εμετος ειναι οχι οργανικος,δεν σε αηδιαζει οργανικα αυτο που εφαγες,αλλα ψυχικα,οποτε δινεται το σημα για αποβολη του φαγητου,ωστε να παψει η εσωτερικη συγκρουση.Το κακο ειναι οπως ανεφερε και το Τζενακι,οτι αυτο ειναι ενας φαυλος κυκλος,δλδ τα βουλιμικα-ακυρωτικα επεισοδια ενισχυουν τα αρνητικα συναισθηματα και τα αρνητικα συναισθηματα ξαναοδηγουν σε βουλιμικα-ακυρωτικα.
    Τα κοριτσια που εχουν προσωπικη εμπειρια(εγω μονο στο κομματι της καταθλιψης εχω),θα σε βοηθησουνε,γιατι αλλο ειναι να το βιωνεις,αλλο το να εχεις διαβασει γι αυτο.Η λυση δεν ειναι στην αποφαση,μην πυροβολας τον εαυτο σου,η αποφαση πρεπει να συνοδευτει απο βοηθεια και υποστηριξη απο ειδικους,εχεις απευθυνθει καπου η οχι ακομη?Σου ευχομαι να βρεις τον εαυτο σου και υπαρχουν ατομα εδω μεσα που θα σε στηριξουν,οχι μονο με τα λογια,αλλα--κυριως--με το παραδειγμα τους!Μην αρνεισαι πεισματικα τη βοηθεια ειδικου,αυτο θα σε ταλαιπωρησει πολυ περισσοτερο χρονικα,γιατι καλο μου να χανεις τον εαυτο σου και χρονια απο τη ζωουλα σου,ενω μπορεις τωρα να κανεις μια αρχη να τον βρεις?Σε φιλω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου Moreniza!Δεν ξέρω αν ταλαιπωρείσαι από κατάθλιψη ή κάτι ηπιότερο (εδώ μπορείς να δεις τα συμπτώματα της κατάθλιψης)
    αλλά προφανώς ταλαιπωρείσαι από βουλιμία.Δε νομίζω πως η λύση σου βρίσκεται στην απάντηση του ερωτήματος τι προηγήθηκε χρονικά.
    Αυτή είναι μια γραμμική οπτική(το Α οδηγεί στο Β)ενώ εδώ πρόκειται για κυκλική σχέση(το Α οδηγεί στο Β αλλά και το Β οδηγεί στο Α),
    η οποία είναι πάντα αυτοαναφερόμενη,δηλαδή συντηρεί κι αναπαράγει τη συμπεριφορά.Η δράση προκαλεί αντίδραση,αλλά και αντίστροφα.
    Πρόκειται για τον επαναδρομικό αυτοαναφερόμενο φιόγκο(το σχήμα του άπειρου),που παρασύρει στην επανάληψη της συμπτωματικής συμπεριφοράς,
    που τον συντηρεί!Η τάση αυτή έχει να κάνει με την ουσία της προβληματικής κι όχι με την ικανότητα/ανικανότητα του αναφερόμενου(εσού π.χ).
    Για παράδειγμα η κατάθλιψη ως σύμπτωμα(εδώ δράση) με παρασύρει να περιορίσω τις εκφραστικές μου δυνατότητες(εδώ αντίδραση).
    Αλλά κι αντίστροφα η καταπίεση αυτοέκφρασης(εδώ δράση)οδηγεί στην κατάθλιψη(εδώ αντίδραση).Είναι εμφανής ο μεταξύ τους φαύλος κύκλος,
    ο οποίος μόνο όταν σπάσει θα διακόψει την επανάληψη της συμπτωματικής συμπεριφοράς και τη διαιώνιση του.Οπότε είτε θα σπάσει ο κύκλος
    από την πλευρά της κατάθλιψης με τη χορήγηση αντικαταθληπτικών είτε από την άλλη μόλις αυξηθεί η αυτοέκφραση του ατόμου(θέμα επιλογής).
    Η παρατήρηση αρχικά του "φιόγκου" και η καταγραφή της τάσης μας και των επιπτώσεων της επιδεικνυόμενης συμπεριφοράς,(ώστε αν αντιληφθούμε
    συνειδητά τι κάνουμε κι από αθέλητη γίνει ηθέλημένη η δράση μας)είναι πιθανόν μόλις αυτή προσδιοριστεί,ν'αυξηθούν οι πιθανότητες εξάλειψης της.
    Τώρα το γιατί είσαι εσύ εμπλεγμένη στην κατάσταση αυτή,προφανώς είναι πολύ βαθύτερο από μια ερωτική απογοήτευση ή νευρικότητα...
    Και ασφαλώς δεν είναι θέμα επίρριψης ευθυνών...Πιστεύω,συνειδητο ποιείς πως πλέον χρειάζεσαι βοήθεια ν'απεμπλακείς από την κατάσταση αυτή.
    Γιατί είσαι τόσο κάθετα αρνητική στη λήψη βοήθειας από κάποιον ειδικευμένο ψυχολόγο;Τι πιστεύεις πως πραγματικά σε σταματά;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    13
    Καλησπέρα! Μήπως έχει κανείς σας κανένα νέο από τον Θάνο που χειρουργείται σήμερα?
    Έχω αγωνία μεγάλη, αν ξέρει κάποιος κάτι ας γράψει please!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ποιός Θάνος χειρουργείται σήμερα,IRK μου;Δε νομίζω να είναι δικό μας μέλος...
    Τον Μητσάρα εμείς περιμένουμε όπου να'ναι με το καλό να χειρουργηθεί...
    ʼν κάτι μου διαφεύγει...(χλωμό βέβαια,γιατί τα διαβάζω όλα εδώ κι έναν χρόνο)
    Όπως και να'χει ελπίζω τα καλύτερα για το παλικάρι!Να πάει πολύ καλά
    και η σημερινή επέμβαση και η μετέπειτα πορεία του...Η σκέψη μας μαζί του!
    Κι αν θέλεις ενημέρωσε μας για τα νέα του,μόλις κι εσύ μάθεις...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3
    Καλημέρα Nadine!
    Προσπαθώ να καταλάβω τι προηγήθηκε χρονικά μπας και βρω την ρίζα του προβλήματος...Συνειδητοποι� � ότι όταν έχω πράγματα να κάνω δε σκέφτομαι καν το φαί ούτε τον εμετό ούτε τίποτα.Πέρσι ομολογώ ότι είχα σοβαρό πρόβλημα αλλά φέτος είμαι καλύτερα,περνάει και μήνας χωρίς εμετό.
    Τώρα γιατί δεν θέλω να πάω σε ειδικό;Έχω βάλει ένα χρονικό όριο στον ευατό μου.Αν δεν μπορέσω να το καταπολεμήσω μόνη μου τελικά..σίγουρα θα πάω!
    Είναι τέτοια η προσωπικότητα μου που δε μπορεί να δεχτώ ότι δεν θα τα καταφέρω!
    Σκέφτομαι πολλές φορές..αφού μια χαρά είσαι,τι σε πιάνει;Και πραγματικά το πιστεύω ότι είμαι μια χαρά!Σα να το κάνω για να τιμωρήσω αυτόν που μου προκάλεσε τα νεύρα ή την στεναχώρια.Φυσικά όμως μου έρχεται boomerang.Ίσως να είμαι αυτοκαταστροφική.
    Αποφάσισα λοιπόν να "κόψω" ανθρώπους και καταστάσεις που μου προκαλούν στεναχώρια και άγχος,όποιο και αν είναι το κόστος.Για αρχή καλά δεν είναι;
    Σε φιλώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    όταν έχεις πράγματα να κάνεις γλυκειά μου δεν σκέφτεσαι το φαί, ή τον εμετό όχι επειδή εξαφανίζονται τα προβλήματα αλλά επειδή τα απωθείς!...τα προβλήματα δεν λύνονται με τη δουλειά, μη σου πω πως, όσο τα απωθούμε και δεν τα αντιμετωπίζουμε τόσο βγάζουν ρίζες,περιπλέκονται και εμφανίζονται αλλού-σε άλλες καταστάσεις ή/και σαν οργανικά προβλήματα. Ούτε λύνεις το πρόβλημα με "τη δύναμη της θέλησης",δεν γυρίζεις το κλειδί και παίρνει μπρος η μηχανή. Λύνεις το πρόβλημα ,ή τέλος πάντων πλησιάζεις τη λύση του, με το να το βρεις,να βρεις τη ρίζα του. Κι αυτό απαιτεί αυτοανάλυση και γνώση. ΄Οχι δύναμη, σοφία ,ευαισθησία και ειλικρίνεια χρειάζεται. Το να κόψεις ανθρώπους και καταστάσεις που σου προκαλούν στεναχώρια και άγχος είναι ένα καλό πρώτο βήμα. ΄Ομως δεν γίνεται πάντα, δεν γίνεται να αλλάξουμε δουλειά, γονείς,συζύγους,κατοικία ,περιβάλλον...και το να το "κόψουμε" είναι φυγή, δεν είναι αντιμετώπιση. ΄Ομως η απομάκρυνση χρειάζεται καμμιά φορά για να σκεφτούμε και να θέσουμε νέους στόχους.
    ότι κι αν κάνεις, έχε υπομονή με τον εαυτό σου. Κι εδώ είμαστε κι εμείς...όλοι λίγο πολύ τα ίδια περνάμε!
    φιλιά

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •