1ο Βήμα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: 1ο Βήμα...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104

    1ο Βήμα...

    Σήμερα έκλεισα 1 ολόκληρη εβδομάδα χωρίς βουλιμικό και εμμετούς.8 μέρες!Ξεκίνησα όπως μου προτειναν τα κορίτσια,μικρός στόχος,οχι κατευθείαν 1 μηνα,πρώτα 1 εβδομάδα και συνεχίζω σιγά σιγά για 2η εβδομάδα και έχει ο Θεός!Ανοιξα καινούργιο θεμα λοιπόν,πιο γούρικο,και ελπίζω να μείνει ''καθαρό'' στο μέλλον.Νομίζω οτι αυτό το σαράκι που λέγεται βουλιμία ξεκινάει και τελειώνει από το μυαλό μας,αλλα οχι τυχαία,έχει κάποιο ψυχολογικό υπόβαθρο.Για κάποιο λόγο ξεκίνησε,κάτι έδωσε το έναυσμα,αυτό πρέπει να βρούμε και να διορθώσουμε.Η βουλιμία είναι το ψηλότερο δέντρο απο το δάσος που έχουμε μπροστά μας.Μην εστιάζουμε τη προσοχή μόνο στο δέντρο αλλα στο δάσος.Μέσα μας έχουμε τις απαντήσεις!Πάλεψα πολύ για να καταλάβω οτι το φαγητό, μου είναι πανω απόλα συνήθεια,δε τρώω γιατί πεινάω ή γιατί νιώθω ευχαρίστηση,αλλα γιατί έτσι έχω συνηθίσει,έτσι ξεχνιέμαι από τα υπόλοιπα προβλήματα μου.Έτρωγα συναισθήματα όχι φαγητό.Αυτό προσπαθώ να αλλάξω τωρα... Αυτάαααα!Φιλάκια σε όλους!

  2. #2

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα!

    Εγώ σήμερα κλείνω 36 μέρες χωρίς βουλιμικό. Το ανώτερο που έχω φτάσει είναι 37 μέρες. Για να δούμε, θα α καταφέρω να το ξεπεράσω και να συνεχίσω?
    Σωστό το να θέτεις βραχυπρόθεσμους στόχους. Έχω σαν στόχο τώρα τη Μ. Εβδομάδα δηλ. άλλες 15 μέρες. Το Πάσχα το φοβάμαι πάρα πολύ διότι όπως και τα Χριστούγεννα είναι γεμάτο διατροφικούς πειρασμούς. Από τα Χριστούγεννα και μετά δυστυχώς είχα κάνει απανωτά βουλιμικά, με μερικά ολιγοήμερα διαλείμματα και κατέληξα να πάρω κάποια κιλά τα οποία προσπαθώ να χάσω.
    Καλή μας συνέχεια λοιπόν!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Το Λενακι μας το γλυκο,τι καλα κοριτσαρε,σε κοβω για υπεροχα καλοκαιρινα πραγματακια,ετσι,με διαθεση αισιοδοξη,θετικη,αιρετικα χαρουμενη κοντρα σε ολα να παμε οσα μας χαλανε!
    Και το Δελφινακι,καλωστο μας που παει για προσωπικο ρεκορ,μπραβο πλασματακι της θαλασσας,εμ τι,γλυστρα σε νεα νερα αγαπη μου,δροσερα και αφριζοντα,ετσι μπραβο!Σας φιλω,το'χουμε λεμε,παμε!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Sabe,


    ευχαριστούμε για τα γλυκά λογάκια σου και το κουράγιο που μας δίνεις. Κάθε μέρα και μια μάχη και κάθε πρωϊνό μια επιβεβαίωση και μια ικανοποίηση ότι βγήκαμε νικητές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δελφινάκι μου,
    σήμερα είναι η 37η μέρα σου κι είμαι σίγουρη πως πας για ρεκόρ κατά πολύ καιρό μεγαλύτερο από το τελευταίο σου!
    Γιατί όχι και χωρίς τελική καταγραφή ημερών...Έχεις διανύσει πολύ δρόμο,έμαθες πολλά για τον εαυτό σου και από σένα
    και από τους ειδικούς που σε βοήθησαν,έχεις αποδείξει πόσο δυνατή είσαι με τις αλλαγές που τόλμησες στη ζωή σου...
    Είσαι πολύ κοντά θεωρώ στο να τα καταφέρεις!Καλή δύναμη και στα δύο ομορφοκόριτσα μας!Η σκέψη μας μαζί σας!Φιλάκια!

  7. #7
    Μπραβο σας κοριτσια!!!!
    καθε μερα ειναι σημαντικη, καθε ρεκορ, οσο ασημαντο κ αν μοιαζει για καποιους εμεις ξερουμε πολυ καλα ποσο κοπο απαιτει.
    Μην το βαζετε κατω και κυριως μην αποθαρρυνεστε αν καμια μερα γινει και καμια στραβη.
    Εγω επειδη δεν νοιοθω ετοιμη για τοσο δυσκολα πράγματα εχω βαλει στόχο να μειωσω την συχνοτητα απο 4-5 την εβδομαδα σε 2-3. Προς το παρον το εχω καταφερει,αλλα δεν αισθανομαι περηφανη γιατι τρωω αρκετα περισσοτερο απο το κανονικο και δεν τολμω να ζυγιστω. Το ξερω οτι ολα μαζι δεν γινονται και δεν επιδιωκω να αδυνατισω, παρολο που μου χρειαζεται,αλλα θα βοηθουσε την μειωση των βουλιμικων αν ετρωγα πιο ισορροπημενα δεν επαιρνα και κιλά.
    Τελος πάντων, επειδη οπως ειπε και η Λένα το θεμα αυτο θελουμε να ειναι γουρικο, ας εστιασουμε μόνο στα καλα, οτι εχει η καθε μια.
    Και πάλι μπράβο Λένα και Δελφινάκι.!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    58
    Μπραβο κοριτσια για ολη την προσπαθεια,ειστε αξιεπαινες.LSD νομιζω μιλας πολυ σωστα,βουλιμια και διαιτα δεν πανε μαζι,απλα δεν "κολλανε".Ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο.Αν ξεφυγεις απο τα βουλιμικα ειναι πολυ πολυ πιο ευκολο μετα να χασεις βαρος.Γιατρεψε τη βουλιμια και μετα θα ειναι θεμα χρονου,ειναι πολυ σωστο να εστιασεις εκει πρωτα.Καλη δυναμη στην ψυχη σας

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    πωπω...Συγχαρητήρια βρε κορίτσια!!!!!!!! Κάνετε καλό τόσο σε εσάς τις ίδιες όσο και σε εμάς, που παίρνουμε θάρρος ακούγοντας κάτι τέτοια και σκεφτόμαστε οτι αφού μπορείτε κι εσείς, ε, που θα πάει, να μήν μπορέσουμε κι εμείς;
    Συνεχίστε όσο μπορείτε, με δύναμη, χωρίς να βάζετε απόλυτους στόχους...τελικώς ίσως όντως οι μικροί στόχοι, τα μικρά βηματάκια είναι που οδηγούν σε μακρόχρονες αποχές απ΄τα επεισόδια. Μέρα με τη μέρα.
    Έχετε την απόλυτη υποστήριξή μας. :) :) :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    LSD καλή επιτυχία και σε΄σένα! Ευχαριστώ για τη δύναμη που μου δίνετε. Pureglass εννοείται ότι όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε, ο καθένας με τον τρόπο του και στον καιρό του. Όταν θα νιώσεις δυνατή και έτοιμη τότε θα ξεκινήσεις την προσπάθεια ή όταν θα νιώσεις ότι απλά δεν πάει άλλο. Εγώ, για παράδειγμα δεν έμπαινα στα ρούχα μου από τα απανωτά βουλιμικά. Μιλάμε για πολύ φαϊ όμως και κυρίως γλυκά, σοκολάτες κι ό,τι junk μπορείτε να φανταστείτε. Πιστεύω ότι ακόμα κι η ποιότητα των όσω τρως σε ένα βουλιμικό μετράει. Δηλ. αν φας 2 πακέτα αμύγδαλα ή 1 κουβά γάλα με δημητριακά τότε καλά τους έκανες. Δεν είναι δα και τόσο τραγικό, από άποψη θερμίδων και υγείας τουλάχιστον. Αν φας όμως 4-5 σοκολάτες, αμέτρητα μπισκότα, κι ένα σωρό άλλα σκατολοϊδια μέσα σε 4 μέρες (όπως εγώ) τότε θέλει προσοχή διότι ξεφεύγει πολύ το θέμα.
    Τέλος πάντων, καλό μήνα σε όλους εύχομαι. Ας μπει η άνοιξη επιτέλους στις ζωές μας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by dolphin

    Τέλος πάντων, καλό μήνα σε όλους εύχομαι. Ας μπει η άνοιξη επιτέλους στις ζωές μας...
    Δελφινάκι μου,το λαγουδάκι του Πάσχα έχει ένα μήνυμα για σένα :


  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Πολύ πολύ γλυκό εκ μέρους σου Nadine....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Γειά σας γλυκά μου κορίτσια!Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και την ενθάρρυνση που μου δίνετε!Σήμερα 13 μέρες και γούρικες!Με καλή διάθεση αν και παίρνω 1 κουτί αντιβίωση γιατί ψήθηκα,εχω τώρα 5 μέρες πέθανα, ανέβασα 39,5 πυρετό και απίστευτη αδυναμία και μπούκωμα συνέχεια.Σήμερα είμαι κάπως καλύτερα.Καλό μου dolphin τι έγινε τελικά ,σήμερα έκλεισες 39;Αντε βρε κορίτσια που θα πάει ,θα τα καταφέρουμε,ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΕΣ από τη ΒΟΥΛΙΜΙΑ!!!πρέπει να το πιστέψουμε και να το κάνουμε πράξη,σιγά σιγά ,καθεμιά βλέπει την άλλη και καταλαβαίνει οτι και αυτή μπορεί.Θυμάμαι οτι κάποια μέρα διάβασα το post της gilie η οποία είχε κλείσει αρκετές μέρες αποχής και μας μετέδιδε τόση αισιοδοξία οτι και εμείς θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε.Δε το πίστευα τότε,η αλήθεια είναι αυτή,εγω τότε ένιωθα τόσο ''εξαρτημένη'',τοσο εγκλωβισμένη,τόσο ανίκανη να το ξεπεράσω,κι όμως τα πράγματα άλλαξαν και ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ μπορείτε και εσείς,μπορούμε σιγά σιγά και με τα στραβοπατήματα και με τα πισωγυρίσματα να τα καταφέρουμε! Κάποια στιγμή το Σταματάς.Πρίν τις 13 μέρες και εγώ προσπαθούσα πολύ και μόλις περναγαν 4,5 το πολύ 7 μέρες το ξαναέκανα,τώρα νιώθω οτι δε θα το ξανακάνω,ορκίστηκα στον εαυτό μου οτι όσο και να φάω δε θα τα ξαναβγάλω και αυτό με βοηθάει πολύ γιατί δεν υπάρχει στο μυαλό μου η σκέψη ''ας φάω κ μετά θα τα βγάλω'',οπότε δε ξεφευγω.Κορίτσια η αρχή είναι το δύσκολο ,μετά συνηθίζεις και το ξεχνάς,όταν το είχα σταματήσει τη 1η φορά για 2 χρόνια,δε το σκεφτόμουν καθόλου σε αυτό το διάστημα.Νομίζω το πιο σημαντικό είναι το ΚΙΝΗΤΡΟ.Καθεμία μπορεί να βρεί ένα ισχυρό κίνητρο που θα τη κάνει να το σταματήσει.Ψάξτε μέσα σας και σκεφτείτε αν αξίζει να καταστρέφουμε μόνες μας τη ζωή μας και γράψτε σε 1 χαρτί τους λόγους που θελετε να το σταματήσετε καθώς επίσης και θετικές σκέψεις ,στόχους,όνειρα,προσδοκίες. ..Πάρτε μαζί σας αυτό το χαρτί και κοιτάξτε το πολλές φορές τη μέρα.Βοηθάει...Καλή συνέχεια σε όσες έχουν ξεκινήσει και καλή αρχή σε όποια το σκέφτεται,ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΡΑ!!!Αυτό το φόρουμ να είναι το έναυσμα της θεραπείας μας! Μ Π Ο Ρ Ο Υ Μ Ε !!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Θα συμφωνήσω ότι πολύ δύσκολη είναι μόνο η αρχή. Μετά το συνηθίζεις κατά κάποιο τρόπο να προσέχεις και δεν ξεφεύγεις. Αντιστέκεσαι πιο αποτελεσματικά στους πειρασμούς και διαχειρίζεσαι καλύτερα τη σκέψη σου. Εν τω μεταξύ, λυπάσαι κι όλη την προσπάθεια που έχει προηγηθεί. Αρκεί να περάσει η πρώτη εβδομάδα.
    Σήμερα κλείνω 40 μέρες. Ο στόχος μου είναι η Μ. Εβδομάδα. Το Πάσχα το φοβάμαι, όπως έχω ξαναπεί, αλλά θα βάλω τα δυνατά μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •