διαταραχές ύπνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    2

    διαταραχές ύπνου

    Καλησπέρα!
    σας παρακολουθώ καιρό και επειδή με βασανίζει κάτι νομίζω πως ίσως υπάρχουν άτομα που μπορούν να πούν μια γνώμη. Ο λόγος είναι οι διαταραχές ύπνου που αντιμετωπίζει ο φίλος μου. Μένουμε μαζί και τον έχω μελετήσει αρκετά...Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής. σχεδόν κάθε βράδυ κάνει απότομα ξυπνήματα χωρίς να βλέπει κάποιο όνειρο. τις περισσότερες φορές νιώθει να του κόβεται η αναπνοή και ξυπνάει, άλλες φορές μουδιάζουν τα χέρια του και άλλες σηκώνεται και πάει απο την κρεβατοκάμαρα στο σαλόνι γιατί λέει πως μέσα στον ύπνο του σκέφτεται πως ξέχασε να κάνει κάτι και σηκώνεται μ αυτο το άγχος και πάει για να το κάνει! εκείνη την ώρα ούτε κοιμάται αλλα ούτε και είναι ξυπνητός. το τελευταίο συμβάν είναι οτι σηκώθηκε προχθές ταραγμένος με μουδιασμένο το χέρι και όπως έκανε να σηκωθεί έπεσε και χτύπησε το κεφάλι του. και ακομη ήταν ψιλοκοιμησμένος!του έχω κλείσει ραντεβού σε νοσοκομείο με μονάδα μελέτης ύπνου αλλα αρνείται να πάει. τις περισσότερες φορές δεν θυμάται όσα κάνει.άλλες όμως με ρωτάει...τι έκανα πάλι χθες? το φαινόμενο είναι πιο έντονο οταν΄κοιμόμαστε εκτός σπιτιού. ο αδερφός του που τον ρώτησα μου είπε πως αυτο άρχισε να το παθαίνει απο όταν γύρισε απο την Ιταλία όπου και σπούδαζε. γενικά είναι αγχώδεις αλλα φοβάμαι γι αυτόν μην πάθει κάτι

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τον ίδιο τον ενοχλεί αυτή η κατάσταση divina? Έχει καθόλου προσπαθήσει να την αντιμετωπίσει? Βέβαια το άγχος παίζει οπωσδήποτε σημαντικό ρόλο και αυτό θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει. Αλήθεια, εσύ για να τον παρατηρείς, να υποθέσω ότι επίσης δεν κοιμάσαι καλά; :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    2
    το έχω συνηθήσει πλέον σαν φαινόμενο και δεν δι αλλα με ανησυχεί τρομερά μήπως πάθει κάτι επάνω στη θολούρα του. Καταλαβαίνει πως είναι αγχώδης και προσπαθεί να το ελέγχει αλλα δεν τον ενοχλεί τόσο αυτό που του συμβαίνει στον ύπνο εκτός απο προχθές που έπεσε και τρόμαξε και ο ίδιος αλλα παραπάνω δεν το ψάχνει!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κοίταξε, είναι λογικό να έπεσε αν όπως λες είναι μουδιασμένος μετά τον ύπνο. Έπειτα συχνά όταν ξυπνάμε και προσπαθούμε π.χ. να πάμε στο μπάνιο κάνουμε εντελώς μηχανικές κινήσεις ενώ νοητικά είμαστε ακόμα σε σύγχυση. Είναι όμως πολύ απίθανο να πάθει κάτι επάνω στη θολούρα όπως λες. Από την άλλη, δεν είναι κακό να προσπαθήσετε να διευκολύνετε το...πέρασμά του στα άλλα δωμάτια όταν είναι μισοκοιμισμένος, να μην υπάρχουν δηλαδή εμπόδια, ογκώδη αντικείμενα που σπάνε, ή έπιπλα με αιχμηρές γωνίες κοντά στο κρεβάτι.

    Πάντως τα συχνά απότομα ξυπνήματα και η σκέψη μέσα στον ύπνο για πράγματα που ξέχασε να κάνει...ε, ναι είναι άγχος. Αν κάποια στιγμή τον ενοχλήσει πολύ ίσως το ψάξει παραπάνω, προς το παρόν δεν έχουν και ιδιαίτερη σημασία τα συμπτώματα στον ύπνο. Έχει άλλα συμπτώματα λόγω άγχους; Αν όχι, αφήστε το...αφού όπως λες το γνωρίζει και κάνει προσπάθεια να το ελέγξει.

  5. #5
    Πόσο καιρό του συμβαίνει αυτό?
    Θέλω να πω, πως αν είναι για λίγο χρονικό διάστημα, πιθανόν να έχει στρεσαριστεί στη δουλειά τους, ή να έχει άγχος με κάτι στη ζωή του και του βγαίνει εκεί.
    Η γνώμη μου είναι να μη τον πανικοβάλλεις και να μη τον πιέσεις να δει γιατρό αν δεν το αποφασίσει μόνος του.
    Όσο τον πιέζεις θα το βλέπει αντιδραστικά και δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.
    Εύχομαι να είναι κάτι περαστικό....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •