Διαιτα και "αλλοι",πως τους αντιμετωπιζετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    58

    Διαιτα και \"αλλοι\",πως τους αντιμετωπιζετε?

    Με αφορμη το οτι μολις χαλασα τη διαιτα μου που τα πηγαινα μια χαρα λογω "κοινωνικων" παραγοντων ανοιγω αυτο το τοπικ.Οταν κανετε διαιτα το λετε η οχι?Πως αντιμετωπιζετε τον περιγυρο και δε λεω τους πολυ οικειους,ειδικα τους υπολοιπους...Οταν σας πιεζουν να δοκιμασετε κατι,ενδιδετε η ειστε αμετακινητοι...Νομιζετε οτι θα τους προσβαλετε αν δε δοκιμασετε?Τι να πω,δεν ξερω πως να φερθω και ερχεται και πασχα και τα τραπεζια θα δωσουν και θα παρουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    ioanna...εννοειται οτι αν δεν θελω να φαω δεν το κανω οσο και αν επιμενουν οι αλλοι....δεν νομιζω οτι ετσι προσβαλεις καποιον!
    και ουτε χρειαζεται να λες οτι κανεις διαιτα...ο καθενας θα σου πει τοτε οτι του ρθει....και μπορει να σε αγχωσει η να σε στεναχωρησει...(μιλαω εκ πειρας!)
    κανε την προσπαθεια σου εσυ και ασε τους αλλους να κουρευονται!
    καλη επιτυχια!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Συμφωνω απολυτα με την Ξενια! Τουλαχιστον, αν θες οπωσδηποτε να το μοιραστεις, πες το σε καποιον με κατανοηση και ακομη καλυτερα, με πειρα στο θεμα διατροφη.
    Εξαλλου, εδω εχεις συναγωνιστριες που μπορεις να μοιραστεις τις σκεψεις σου, τα νευρα σου, τις επιτυχιες σου...
    Για το φορουμ, δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να αναλυεις τι λες και τι μοιραζεσαι.. Ξερεις κατι Ιωαννα? Δεν εχουν ολοι την κατανοηση που αποζηταμε, δυστυχως...
    Κανε τον αγωνα σου με τη δυναμη και την αποφασιστικοτητα που σε διακρινει , χωρις πολλες πολλες αναλυσεις σε αλλους.Εμενα με εχουν σαμποταρει απειρες φορες οταν ξεκινουσα διαιτα...
    Οχι επιτηδες, αλλα συγκαλλυμενα και ασυνειδητα πολλες φορες.Δεν παυει ομως να ειναι σαμποταζ!

    Ετσι λοιπον κι εγω σταματησα τα πολλα πολλα, και που και που, αν το φερει η κουβεντα αναφερω οτι κανω προσπαθεια, αυτο ειναι ολο.Αλλα μεχρι εκει!

    Φιλια σε ολες τις συναγωνιστριες!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    εγω τα τελευταια 2 χρονια ειμαι συνεχεια σε μια διαιτα οποτε οσο με βλεπουν να χανω εστω κ σιγα-σιγα κατι υποψιαζονται..αλλα δεν λεω στον καθενα ποσο προσπαθω κ τι θελω να πετυχω..απλα οτι προσεχω τη διατροφη μου κλπ
    Βασικα ειμαι πολυ αυθορμητος ανθρωπος κ ολοι αν μιλησουν λιγο μαζι μου θα καταλαβουν το αγχος με το βαρος κ την εμφανιση μου,οποτε δεν ρωτανε πολλα γιατι δεν αφηνω κ τα περιθωρια...Χαιρομαι πραγματικα που βρηκα το forum κ εσας ολες,γιατι διαβαζοντας τα θεματα εμαθα πολλα κ μπορω ελευθερα να μιλαω για οτι με απασχολει σ'αυτον τον τομεα,κατι που δεν το κανω ουτε με τα πιο κοντινα μου προσωπα..

    Στις κοινωνικες εκδηλωσεις κ οταν μου προσφερουν κατι ΦΥΣΙΚΑ κ δεν λεω οχι!!!!!!!!!Παντα δοκιμαζω γιατι ο αλλος το κανει με την καρδια σου κ σε τιμαει ειτε καλωντας σε για φαγητο ειτε προσφεροντας σου ενα γλυκο κπλ..Ντρεπομαι να πω οχι κ δεν ειμαι κ τοσο γαιδουρα!!!Οποτε λεω να χασω τπτ μεχρι το Πασχα γιατι 2-3 κιλακια τα'χω ηδη υπολογισει οτι θα τα παρω!!!

    Αυτο οτι οταν μιλας πολυ για τη διαιτα που κανεις κ μπορει καποιοι θελωντας κ μη σε σαμποταρουν το'χω ζησει κ εγω...Μ'εχουν αποθαρρυνει πολλες φορες με μια κουβεντα που θα μου πουν..Δεν θελω κ τπτ περισσοτερο για να τα παρατησω!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    εγώ συνήθως δε διαλαλώ οτι κάνω δίαιτα, και κυρίως σε άτομα που δεν είναι κοντινά μου. Κι αυτό διότι σε περίπτωση που χαλάσω τη δίαιτα ή τη σταματήσω, δε θέλω να λογοδοτήσω σε αυτούς, ή να σκεφτούν οτι είμαι αδύναμη. Δε δίνω δικαιώματα. Αν κεράσουν κάτι, θα το πάρω αλλά αν είναι μέρα που είμαι δυνατή, δεν το τρώω.

    Πάντως μου έχει τύχει πολλές φορές να "σαμποτάρει" το αγόρι μου τη δίαιτα (άθελά του θέλω να πιστεύω). Και μου τη δίνει πολύ αυτό.


    23/8/2011 68
    4/11/2011 63
    12/12/2011 66,6
    20/12/2011 66,9
    11/1/2012 68,5
    15/1/2012 68,1
    23/1/2012 67,6

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Εγω παλι αρνουμαι ευγενικα παρολο που επιμενουν φορτικά .............. Φυσικά η επομενη ατακα τους ειναι κάνεις διαιτα ;;;; Και τους απαντω: Κανω υγιεινη διατροφη και αποφευγω οτι με βλαπτει!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Χμμμ... η αλήθεια είναι πως πλέον έχω το πάνω χέρι και ουσιαστικά το ελεύθερο να κάνω οτι θέλω. Όταν έχεις χάσει 60 κιλά δύσκολο κάποιος να προσπαθήσει κάποιος να σου επιβάλλει άποψη, ίσα ίσα οτι βλακεία και να πω σε παρέες γύρω από το θέμα πλέον αντιμετωπίζεται σα σοφία :roll::roll:. Εξαρτάται από τη περίσταση αλλά συνήθως απλά δοκιμάζω αν μου προσφέρουν κάτι χωρίς υπερβολές.

    Στην αρχή δίσταζα να πω οτι κάνω δίαιτα, απλά διότι δε γούσταρα να κάνω συζήτηση γύρω από το θέμα. Συνεπώς πάλι ακολουθούσα μια ανάλογη γραμμή, απλά δοκίμαζα οπότε ούτε χάλαγα το πρόγραμμα μου ούτε έπρεπε να δώσω εξηγήσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Και για εμενα ειναι ενα προβλημα οχι τοσο να πω οτι κανω οσο οτι προσπαθω.....
    Αρχιζουν ελα μωρε μια φορα δεν πειραζει..... ναι αλλα απο εκει χαλαω την διαθεση μου μετα.
    Φετος πηρα κατι καψουλες που σου δινουν την αισθηση του κορεσμου και μπορω να πω οτι με βοηθησαν.
    Οποτε πριν απο καθε τραπεζι επαιρνα μια εβαζα κανονικη μεριδα στο πιατο και αισθανομουν αμεσως αυτο το φουσκωμα οποτε οσο και να με πιεζανε δεν κατεβαινε τιποτα κατω!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Δεν προσβαλλεις κανενα με το να αρνηθεις ευγενικα να φας.Τι σοι κουλτουρα ειναι κ αυτη η δικη μας ποτε μου δεν καταλαβα.Στην υπολοιπη Ευρωπη το οχι σημαινει οχι κ κανεις δεν ασχολειται περαιτερω.Εδω οι οικοδεσποινες επιμενουν φορτικα.Εγω λεω οποιος προσβαλεται δικο του προβλημα ε μα πια θαχουμε κ αυτο στο κεφαλι μας;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by filipparas
    Χμμμ... η αλήθεια είναι πως πλέον έχω το πάνω χέρι και ουσιαστικά το ελεύθερο να κάνω οτι θέλω. Όταν έχεις χάσει 60 κιλά δύσκολο κάποιος να προσπαθήσει κάποιος να σου επιβάλλει άποψη, ίσα ίσα οτι βλακεία και να πω σε παρέες γύρω από το θέμα πλέον αντιμετωπίζεται σα σοφία :roll::roll:.
    Χ Α ΧΑ κουβαλας βαρυ φορτιο,εισαι ο σοφος γκουρου μας!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    στη αρχη ενδεδινα, για να τους κανω το χατιρι, μετα εγω ημουν αυτη που επρεπε να ξαναρχισω απο τη αρχη, μετα ευγενικα ελεγα οχι, και με πριζανε, μετα μετανοιωνα οταν ετρωγα κατι σιροπιαστο, που στο κατω κατω δεν μ'αρεσει. Μετα ειδα οτι μερικοι, περνουν ευχαριστηση να σου χαλανε τη διαιτα, μετα αρχισα να ειμαι πιο αυστηρη οταν χρειαζοταν να πω τη 3τη φορα "οχι", εχω γινει προσβλητικη οταν με πριζουν ασχημα, τωρα απλα λεω οτι ειμαι διαβητικη και δεν εχω ινσουλινη μαζι μου και δεν εχω ορεξη να τρεχω στα νοσοκομεια. Οι φιλοι/οικογενεια ξερουν να μη με πριζουν πλεον, στους αλλους λεω διαβητη. Προφανως αν δεν εχεις σοβαρο προβλημα υγειας, θα στο χωνανε στο στομα τον μπακλαβα αν μπορουσαν...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Πρεπει να μαθουμε στη ζωη μας να λεμε οχι.Αν ο αλλος δε το καταλαβαινει...πρεπει να τον κανουμε να το καταλαβει.Το να φαμε κατι ενω δε το θελουμε και να τα ριξουμε στον αλλο ειναι σα να εθελοτυφλούμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    όταν βγω, πάντα διαφοροποιώ το πρόγραμμά μου , για να φάω κάτι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλω, φροντίζοντας η ποσότητα να είναι αυτή που θα με ικανοποιήσει και όχι με την λογική " μια που έφαγα, ας φάω όσο περισσότερο μπορώ και συνεχίζω μετά".
    πιστεύω οτι αυτό που μας παχαίνει ειναι το μόνιμο μας πρόγραμμα κι όχι κάτι που θα φάμε σε συγκεκριμένη περίσταση.
    έτσι δεν νοιώθω η "τιμωρημένη" της παρέας και συνεχίζω με μεγαλύτερη όρεξη μετά.
    αν όμως ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το φάω, είτε γιατί δεν πεινάω, είτε γιατί πραγματικά προτιμώ να φάω αυτό που είχα προγραμματίσει, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να το φάω, τον κώλο τους κάτω να χτυπάνε :Ρ
    δεν δίνω πολλές εξηγήσεις, επιμένω μόνο στο οτι δεν θέλω η αν είμαι χορτάτη στο ότι δεν μπορώ να φάω άλλο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κυπρος
    Posts
    8
    εγω απο τα 15 μου ειμαι συχνα πυκνα σε διαιτα, τοτε ημουν και 74 κιλα..εγω παντα οταν ειμαι σε διαιτα το λεω και ξερω οτι απο τους φιλους μου θα βρω κατανοηση. ξερω οτι αν με δουν να παω να φαω κατι που ειναι πολυ εξω απο το διαιτολογιο που κανω θα με σταματησουν γι αυτο νιωθω και πολυ τυχερη!
    δεν ειναι το ιδιο με την οικογενεια μου ομως (την μαμα και την αδερφη μου) που παντα τους φαινομαι υπεροβολικη οτι κανω διαιτα. τα τελευταια χρονια ευτυχως ειμαι σχετικα σταθερη δλδ μαξ θα παω 58 κιλα αλλα ξερω οτι αν δεν ξεκινησω διατροφη θα αρχισω να ξεφευγω..οταν με βλεπει η μαμα μου με μονο 5 κιλα παραπανω δεν της φαινομαι να χρειαζομαι. μπορει γιατι και οι 2 ποτε να μην χρειαστηκαν ποτε να προσεξουν..η αδερφη μου αν και 6 χρονια μεγαλυτερη ειναι το σκαρι της να μην βαζει και να εχει σωμα μοντελου. και η μαμα μου μεχρι τα 50 της ηταν 45 κιλα (1.55 υψος) . ξερω οτι δεν το κανουν επειδη δεν θελουν να πετυχω τον στοχο μου αλλα επειδη θεωρουν οτι ειμαι μια χαρα.
    ευτυχως πλεον ομως ζω μονη μου και δεν εχω συχνα τετοια σκηνικα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    συνηθως τους λεω οτι μολις εφαγα και ειμαι σκασμενη.
    ο λογος που δε λεω οτι κανω διαιτα ειναι γιατι αν τη χαλασω να μην λενε οτι δε τα καταφερε.
    τωρα που το σκεφτομαι με λαθος σκεπτικο ξεκινουσα παντα τη διαιτα,οτι δηλ θα τη χαλασω.

    λοιπον αυτο δε προκειται να γινει τωρα και για το πασχα εχουμε ακομα ευτυχως!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •