Πώς να τον αφήσω ... ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9
    Η παραπανω απαντηση ειναι προς liberchild ..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Παιδιά όλοι σας έχετε σχεδόν δίκιο... όσα διάβασα εδώ μέσα είναι αλήθειες και πολύ πιθανόν να συμβούν! Βρέθηκα και εγώ σε ανάλογη θέση, έφυγα, έκανα άλλη σχέση 5 χρόνια, κι απο εκεί χώρισα και έχω να πω το εξής: Σε όλες τις σχέσεις, μά όλες, μετά από κάποια χρόνια τα πράγματα αλλάζουν... ξεκίνησα της 2 μου αυτές μακροχρόνιες σχέσεις με πολύ μεγάλο έρωτα και πολλές θυσίες... 5 και 7 χρόνια όμως μετά τα πράγματα αλλάζουν, τα συναισθήματα γίνονται περισσότερο \'\'οικογενειακά\'\' και λιγότερο ερωτικά... είναι φυσικό να βρεθεί κάποιος μπροστά σου ανά πάσα στιγμή και να σε ξεσηκώσει... το θέμα για εμένα είναι αλλού... θεωρώ πως πρέπει να περάσεις από αυτό το λούκι για να συνειδητοποιήσεις πολλά πράγματα και για να ωριμάσεις συναισθηματικά, για να ξέρεις μετά τί θες και τί να περιμένεις από μια σχέση...

    Κίττυ, αν είσαι 23 χρονών θα σου έλεγα να χωρίσεις... είσαι πάρα πολύ νέα για να μείνεις από τώρα σε μια σχέση που το μόνο που νιώθεις είναι αδελφική αγάπη... Έχεις πολλά να ζήσεις μπροστά σου και να επιλέξεις τον συντροφό σου όταν θα έχεις συγκεντρώσει αρκετές εμπειρίες από τη ζωή σου γενικότερα! Είμαι πολύ κατά του να επιλέγουμε σύντροφο για πάντα από μικρή ηλικία... ο άνθρωπός αλλάζει και μέχρι τα 30 που είμαι εγώ βλέπω συνεχώς μεταβολές, που ακόμα κι εμένα καμιά φορά με εκπλήσουν... αλλάζουμε δουλειές, αλλάζουμε σπουδές, αλλάζουμε τόπο κατοικίας, μαζί με όλα αυτά λογικό είναι να θελήσουμε να αλλάξουμε και σύντροφο...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110

    Μαζί σου kitty .....

    Originally posted by kitty23
    Σ\'ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα εχω να σου κανω μερικες ερωτησεις. Εχεις ερωτευτει ποτε σου? Εχεις νιωσει αυτα που νιωθω εγω τωρα? Εχεις φτσεις σε σημειο που δ ξερεις τι να κανεις? Απαντησε μου σε παρακαλω. Απλα το λαθος μου ηταν οτι εδω κ 4 χρονια εκανα υπομονη κ εδινα στον εαυτο μου ψευτικες ελπιδες οτι καποια μερα ολα θα αλλαξουν κ θα ειμαστε παλι οπως ειμασαταν στις αρχες. Αλλα τελικα εκανα πολυ μεγαλο λαθος, επρεπε να ειχα χωρισει τοτε ακομα. Μαλλον σου ειναι λιγακι δυσκολο να καταλαβεις ολη αυτη την κατασταση επειδη δ σου ετυχε να περασεις κατι σχετικο.. Κ ευχομαι να μην βρεθεις ποτε μα ποτε στην ιδια θεση με εμενα..

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Δ μπορω να βρω τη δυναμη κ το θαρρος για να του το πω. Σ\'ευχαριστω για την απαντηση σου ελπιζω συντομα να βρω το θαρρος για να του πω τελος

    Originally posted by kely28
    kitty όπως και αν το πεις θα πληγωθεί... αυτή δυστυχώς έιναι η αλήθεια! Κι επειδή κι εγώ βρέθηκα κάποια στιγμή στην ίδια κατάσταση έχω να σου πω το εξής: Πέσ\' το ορθά και σταράτα! Θα πληγωθεί, μπορεί να σου δυσκολέψει και τη ζωή (προσωπικά το βίωσα αυτό), μπορεί όμως και κάπου μέσα του να το θέλει κι αυτός... Το θέμα όμως είναι πως δεν έχεις άλλη επιλογή... Δηλαδή σκέφτεσαι να μην χωρίσεις γιατί θα πληγωθεί ο άλλος? Και θα μπορείς εσύ μετά να μείνεις σε με τέτοια σχέση? Αφού μαζί δεν μπορείτε να είστε ευτυχισμένοι, τότε καλύτερα να δώσεις το τέλος και να κοιτάξει ο καθένας σας το μέλλον του...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Εχουμε μιλησει μια φορα κ του ειπα τους λογους για τους οποιους φτασαμε ως εδω, αλλα δ καταλαβαινει ή δ θελει να καταλαβει.

    Originally posted by Θεοφανία
    Αγαπητή Κίτυ....

    Πάρε μια βαθιά ανάσα και προετοιμάσου για ένα δύκολο κομμάτι της ζωής σου.
    Έχω βρεθεί στη θέση σου δυο φορές και η μια πραγματικά κόντεψε να με τρελάνει.
    Δύσκολο πράγμα η απόριψη, αλλά ακόμη πιο δύσκολο να μένεις με κάποιον που δεν έχεις να του δώσεις τίποτα.
    Σε καμία περίπτωση μη του πεις ότι βρήκες κάτι άλλο. Θα πληγωθεί αφάνταστα και ο εγωισμός του θα δουλέψει καταστροφικά σε όλη τη διαδικασία.
    Πες του όλους τους λόγους που σε έφτασαν στο να σου τελειώσει.
    Αν σου ζητήσει νέα αρχή και τα συναφή, πες του απλά πως μέσα σου έχεις κάνει πολλές προσπάθειες, αλλά ακόμη και αν γίνουν όλα αυτά που περίμενες και δεν έγιναν, τώρα πια είναι πολύ αργά.......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    καλά, κι εγώ το είχα πει ένα κάρο φορές και μετά από μια εβδομάδα να \'μασταν πάλι μαζί... κάποια στιγμή μου την βάρεσε και του το είπα παραμονές χριστουγέννων. Τότε όλες μου οι φίλες με έκραξαν... μου είπαν να κάτσω μαζί του και να του το έλεγα μετά τις γιορτές... εγώ πάλι είπα \'\'όχι, το λέω τώρα και δεν ξαναγυρίζω΄\'\' κι έτσι και έγινε... με παρακολουθούσε μετά για κανά 6μηνο, ποτέ δε με ξεπέρασε, φέτος ωστόσο παντρεύτηκε..

    Να ξέρεις πως θα πονέσεις κι εσύ, κι εγώ πόνεσα παρόλο που ήμουν αυτή που το ήθελα...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Ειμαι απο τα 17 μου σ\'αυτη τη σχεση κ ειχα ξεχασει πλεον αυτα τα συναισθηματα, αλλα τωρα τα ξανανιωσα κ γιαυτο δ σκεφτομαι πως θα ειναι μετ

    Originally posted by CTC
    Πιστεύεις οτι μετά απο 7 χρόνια από τώρα με τον προϊστάμενο σου θα είσαι πιο ευτυχισμένη απ\'ότι με την υπάρχουσα σχέση σου? Προσωπικά αμφιβάλω.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Εγιναν πολλα , ανακατευτικαν πολλοι κ το θεμα ειναι οτι ποτε δ πηρε θεση σε ολα αυτα. Η απαντηση του ηταν παντα\" μην δινεις σημασια στα οσα

    Originally posted by imagine
    kitty,
    προφανώς η σχέση με τον εδώ και 7 χρόνια φίλο σου έχει τελειώσει. Γιατί τελείωσε, τι έγινε και ερωτεύτηκες κάποιον άλλο? τι δεν πήγε καλά? Ερωτήματα τα οποία εμένα θα με προβλημάτιζαν- για να μη κάνω τα ίδια λάθη.
    Έχε υπ όψη σου πως η σχέση σου με τον προιστάμενο μπορεί να μην έχει διάρκεια. Το σφοδρό πάθος σβήνει γρήγορα, δεν έχεις καμμία εγγύηση πως θα είναι μια σχέση ζωής. Είσαι έτοιμη να μείνεις- ενδεχομένως- μόνη?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    μικρή μου φύγε από αυτή τη σχέση, άσχετα τι θα γίνει με τον προϊστάμενό σου... κι εγώ έτσι ήμουν, από τα 17 έως τα 23, ένιωσα να πνίγομαι και την έκανα... στο είπα ήδη... είσαι πολύ νέα και τα κριτήρια που επέλεξες έναν σύντροφό στα 17 σου τώρα μπορέι να μην ισχύουν ούτε στο ελάχιστο...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Κ πριν εφανιστει ο προισταμενος νιγομουν σ\'αυτην την σχεση κ ειχα παρει την αποφαση οτι θα χωρισω, απλα δ εχω το θαρρος να το κανω αλλιος

    Originally posted by marina38
    Η υπάρχουσα σχέση έχει τελειώσει πολύ πριν φτάσει κανείς στο σημείο να κάνει όνειρα για κάποιον άλλο. Η φίλη λέει ότι με τη σχέση της είχε \'κρυώσει\' λόγω παρεμβολών τρίτων, απομακρύνθηκε, δεν έχει αισθήματα, είναι απλή συνήθεια....

    Καλό θα είναι λοιπόν αν πάρει την απόφαση να χωρίσει να είναι επειδή αξιολογεί την υπάρχουσα σχέση της ανεξάρτητα από την ύπαρξη του \'προϊσταμένου\'. Λέει ότι δεν είναι ζωή το να ζεις με κάποιον ενώ αγαπάς κάποιον άλλον. Αν δεν αγαπάς κάποιον άλλον είναι όλα ΟΚ και παραμένεις εκεί που είσαι? Θα με ενδιέφεραν και οι σκέψεις της στα ερωτήματα που θέτει η imagine.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    kitty, εφόσον αποφάσισες να χωρίσεις (και κατά τη γνώμη μου πράττεις σωστά) το καλύτερο απ όλα είναι να μιλήσεις ειλικρινά για όλα αυτά που σε έκαναν να απομακρυνθείς συναισθηματικά. Το αν θα μιλήσεις για τον προιστάμενο είναι δικό σου θέμα- εγώ δε θα το κανα. Έχει δίκιο η κέλυ, είσαι πολύ μικρή και δεν έχεις καμμία υποχρέωση (πχ παιδιά) που να σε οδηγεί να συμβιβαστείς σε μια σχέση που δε σε γεμίζει πια.

    Επαναλαμβάνω όμως το τελευταίο μου ερώτημα και μην το προσπερνάς ως αβάσιμο. Είσαι έτοιμη να μείνεις- ενδεχομένως-μόνη?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    ωπ σόρι δεν είδα την απάντηση, αναιρώ την τελευταία ερώτηση

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    \" τα κριτήρια που επέλεξες έναν σύντροφό στα 17 σου τώρα μπορέι να μην ισχύουν ούτε στο ελάχιστο... \"

    ναι συμφωνώ απόλυτα, δεν είχα λάβει τον παράγοντα ηλικία υπόψιν. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή μας που δεν έχουμε άλλη επιλογή...δεν γίνεται να μην πληγώσουμε κάποιον. Τώρα το πως θα το κάνεις? Θα σου πω πως σ\'εμένα προσωπικά θα είχε το λιγότερο αρνητικό αποτέλεσμα... αν η κοπέλα που με πλήγωνε με τρόπο που θα έλεγα ότι δεν μου αξίζει και θα στεναχωριόμουν το λιγότερο. Τέτοιες περιπτώσεις χωρισμού είναι και οι πιο ανώδυνες...αν χρειαστεί πες του και ψέματα.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Δ θα ηθελα να τον πληγωσω πιο πολυ, γιαυτο κ δ θα του πω ποτε οτι εχω ερωτευτη καποιον αλλον.

    Originally posted by CTC
    \" τα κριτήρια που επέλεξες έναν σύντροφό στα 17 σου τώρα μπορέι να μην ισχύουν ούτε στο ελάχιστο... \"

    ναι συμφωνώ απόλυτα, δεν είχα λάβει τον παράγοντα ηλικία υπόψιν. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή μας που δεν έχουμε άλλη επιλογή...δεν γίνεται να μην πληγώσουμε κάποιον. Τώρα το πως θα το κάνεις? Θα σου πω πως σ\'εμένα προσωπικά θα είχε το λιγότερο αρνητικό αποτέλεσμα... αν η κοπέλα που με πλήγωνε με τρόπο που θα έλεγα ότι δεν μου αξίζει και θα στεναχωριόμουν το λιγότερο. Τέτοιες περιπτώσεις χωρισμού είναι και οι πιο ανώδυνες...αν χρειαστεί πες του και ψέματα.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    οκ αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πλήξεις \"προσωρινά\" τον εγωισμό κάποιου. Ένας απο αυτούς είναι ο πχ. οικονομικός παράγοντας. Πες του οτι δεν έχεις σκοπό να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου με έναν φτωχομπινέ και ότι έχεις γεννηθεί για μεγαλύτερα πράγματα και καιρός να τα αναζητήσεις.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •