Να τον αφήσω να φύγει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3

    Να τον αφήσω να φύγει;

    Γειά σας, πρώτη φορά γράφω στο forum σας γιατί αναζητώ πιο πολλές απόψεις απο 3τους που θα είναι πιο αντικειμενικοί. Είμαι 19 χρονών και είχα μια σχέση εδω και 2,5 χρόνια. Αρχικά εγω ήμουν σε μια άλλη σχέση όπου ένιωθα ότι μόνο εγώ έδινα και στο τέλος έγινα υστερική λόγω έλλειψης σημασίας, αγάπης απο μέρους του και δεν περνούσα καθόλου καλά αλλα ας πούμε οτι τότε ένιωθα συναισθήματα για αυτόν. Τότε μιλούσα εντολώς φιλικά απο μέρους μου με το αγόρι που σας ανέφερα ότι ειμαι 2,5 χρόνια μαζί..και μόλις χώρισα με προσέγγισε με άλλο τρόπο..ήταν εκεί για μένα μέχρι να ξεπεράσω τον άλλον..ήταν πολύ γλυκός, τρυφερός..μου έδειξε πως πρέπει να είναι ενας αντρας μαζί σου..Με έκανε να τον ερωτευτώ τρελλά. Περπατούσε 1 ώρα για να έρθει να με δεί γιατί δεν είχαμε άλλο μέσο τότε, με έκανε συνεχώς να γελώ, τα λέγαμε όλα μεταξύ μας..όταν τσακωνόμασταν λίγο κάποτε έκανε κάτι τέλειο και τα εφτιαχνε πάλι..αλλά και εγώ του έδειχνα την αγαπή μου όσο μπορούσα..Τελικά τον τελευταίο μηνα δεν ήμασταν πολύ καλα, ήταν αδιάφορος, λες και δεν ήταν ο ίδιος άνθρωπος μαζί μου..Δούλευε 14 ώρες την ημέρα το καλοκαίρι (έχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και εγω πάντα τον βοηθούσα) εγώ ήρθα να σπουδάσω πριν 1 χρόνο αλλά βλεπόμασταν 1-2 φορές την εβδομάδα..Πριν 2 εβδομάδες με χώρισε λέγοντας μου πως φταίει η σχέση του με τους γονείς μου (είναι ξένος και οι δικοί μου αρκετά ρατσιστές αλλα δεν του έκαναν ποτέ τίποτα..λέει πως δεν θέλει να φτάσουμε 5 χρόνια μαζί και να μην τους έχει γνωρίσει, και χωρίς να τον αποδέχονται).Για μένα αυτό δεν ήταν ποτέ πρόβλημα..Μετά απο μια εβδομάδα χωρισμένοι μου αποκάλυψε οτι παιζόταν κατι με κάποια άλλη αυτη την εβδομάδα του χωρισμού όμως το τέλειωσε. Έτσι εγω με δυσκολία τον συχώρεσα και σμίξαμε για μια νύχτα γιατί την επόμενη απο συζήτηση που είχαμε δεν μπορούσε να μου απαντήσει αν το τέλειωσε μαζί της λόγω εμένα η λόγω του πρώην της(φαίνεται αυτή ήθελε τον πρώην της ακόμα- και φαίνεται οτι ο πρώην μου ζήλεψε). Γενικά δεν ξέρει να μου πεί αν θέλει εμένα, αυτήν η αν θέλει να μείνει μόνος του. Εγω δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλη αυτή η απερίγραπτη αγάπη που έζησα και που λάμβανα για 2 χρόνια τέλειωσε τόσο απλά για αυτόν. Χθές το βράδυ που υποσχόταν τα αστέρια, και να κάνει οτι μπορεί για να το ξεπεράσουμε και την επόμενη μου έλεγε πως ήταν μια βιαστική απόφαση γιατί δεν ήθελε να με χάσει αλλά δεν ξέρει πραγματικά μέσα του τι νιώθει.. Είμαι αλήθεια πολύ κουρασμένη με αυτή την κατάσταση.. Σκεύτομαι συνεχώς τις στιγμές που ζήσαμε μαζί, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ούτε στο πανεπιστήμιο ..Δεν πίστευα ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ να κάνει κάτι με άλλη αλλά και πάλι δεν κατάλαβα πως γίνετε να μην με αγαπά ακόμα.
    Τι να κάνω? Να προσπαθήσω για εκείνον..να τον κάνω να με ερωτευτεί πάλι όπως έκανε και αυτός τότε πριν 2,5 χρόνια? ή να τον αφήσω να φύγει? Γενικά σε όλη την διάρκεια του χωρισμού με έπαιρνε τηλέφωνα για διάφορους λόγους..να τον απομακρύνω απο μένα γιατί δεν θα βγει κάπου?
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το ενδιαφέρον και το χρόνο που αφιερώσατε..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    και μια που σαι δεκαενια δε ξερω τι θα σου που οι αλλοι γι αυτα
    πρωτον εισαι μικρη ακομα μη στεναχωριεσαι ουτε για τα καλα ουτε για τα ασχημα
    και δευτερον μια που εισαι μικρη κανε και λιγο γυμναστικη να ξεχνιεσαι γτ μου την εχει δωσει με τισ κοπελεσ τησ ηλικιασ μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    και μια που σαι δεκαενια δε ξερω τι θα σου που οι αλλοι γι αυτα
    πρωτον εισαι μικρη ακομα μη στεναχωριεσαι ουτε για τα καλα ουτε για τα ασχημα
    και δευτερον μια που εισαι μικρη κανε και λιγο γυμναστικη να ξεχνιεσαι γτ μου την εχει δωσει με τισ κοπελεσ τησ ηλικιασ μου
    Το ξέρω ότι πολύ θα πούν ότι είμαι μόνο 19 χρονών και ότι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή αλλά είμαι σίγουρη ότι και εσείς όταν ήσασταν τόσο αυτά ήταν τα προλήματα σας..Μπορεί μετά απο χρόνια να το σκέφτομαι και να γελώ αλλά τώρα κλαίω γιατί αυτός ο ανθρωπος ήταν κομμάτι της ζωής μου για 2,5 χρόνια (και θα πείς καλά 2,5 χρόνια άλλοι είναι παντρεμένοι για 15-30 χρόνια) δεν έχει σημασία για τον κάθε άνθρωπο τα προβλήματα του είναι ανάλογα με το τι έχει περάσει στη ζωή του..και που ξέρεις οτι δεν κάνω γυμναστική και τι σχέση έχει αυτό με το πρόβλημα μου?? :confused:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ
    ΕΣΥ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΣΕ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΛΕΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
    ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3
    χαχα ευχαριστώ..θα προσπαθήσω..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τι εθνικοτητα ειναι το παιδι αν επιτρεπετε, πόσο χρονων και τι ακριβως εννοεις οταν λες οτι τον βοηθουσες στα οικονομικα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Μακριά!!!! Μην ξανασχοληθεις κατά τη γνώμη μου...ξερω πολλα περιστατικά τέτοια και ξερω οτι και να δοθεί δευτερη ευκαιρία στη σχέση πάλι στα ίδια θα καταλήξει.....Αν τον γραψεις και δεν ασχοληθείς βέβαια να ξέρεις θα τρέχει απο πίσω σου σαν σκυλάκι μετα αλλα σε παρακαλώ μην ξανακάνεις κάτι γτ θα ξαναπληγωθεις!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Η εμπειρία μου συμφωνεί με την άποψη της μαρουλιώς! Δυστυχώς.. Υποθέτωντας ότι το αγόρι είναι και κοντά στην ηλικία σου δηλαδή, θα σου πω ότι είναι αρκετά συνηθισμένο αυτό το σκηνικό. Σε χωρίζει ο άλλος, μετά απο μια εβδομάδα, κι αφού έκανε ό,τι έκανε με αυτή/ον που του γυάλισε, μετά θυμάται και σένα. Και του λείπεις, και "εκτιμάει" τα όσα χάνει μακρυά σου. Εσύ γυρνάς και μετά από κάποιο διάστημα πάλι τα ίδια. Είτε γιατί δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του, είτε γιατί του λείπουνε πράγματα από τη σχέση σας, είτε γιατί απλά είναι μικρός και βαριέται! Θέλει να δει κι άλλα πράγματα.
    Πιστεύω ότι δεν πρέπει να γυρίσεις, ιδίως βλέποντας ότι σου δείχνει ξεκάθαρα ότι ακόμα δεν ξέρει τι θέλει κι ο ίδιος. Δείχνεις άτομο που δεν πράττει μόνο με το συναίσθημα αλλά και με την λογική, και αυτό θα σε βοηθήσει πολύ. Έχεις πολλά να δεις ακόμα στη ζωή σου, κοίτα μπροστά και μη στεναχωριέσαι! Τα καλύτερα χρόνια είναι τα φοιτητικά :)

  9. #9
    Καλημέρα και απο εμενα!Οταν ραγιζει το γυαλι λενε..δε ξανακολλαει...απο τη στιγμη που χαθηκε η εμπιστοσυνη,για εμενα η σχεση τελειωσε...δε θα σταθω στο κομματι της ηλικιας σου,μιας και το συναισθηματικο κομματι,ποναει σε ολες τις ηλικιες,ποσο μαλλον οταν σαν ανθρωπος εισαι ευαισθητος.Θα σου πω μονο,πως ο ανθρωπος αυτος εδειξε οτι δεν ειναι για σενα...και οτι ακομα και 30 να ησουν.35 whatever,θα σου λεγα να προχωρησεις μπροστα,γιατι πολυ απλα ειναι λαθος να συμβιβαζομαστε ή να θεωρουμε τον εαυτο μας υπευθυνο,ενω ο αλλος απλα προδωσε την εμπιστοσυνη μας,κι αντι να αναζητουμε αυτο που μας αναλογει,να μενουμε κολλημενοι σε μια κατασταση,προσπαθωντας να μας αγαπησει ο αλλος.Οχι!θα βρεις αυτον που θα σε κανει χαρουμενη,και δε θα προσπαθεις γιαυτο εσυ αλλα εκεινος!Εως τοτε,να περνας ομορφα με τη παρεα σου,και μακρια απο τοξικες καταστασεις!!!:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Chris.x View Post
    Γειά σας, πρώτη φορά γράφω στο forum σας γιατί αναζητώ πιο πολλές απόψεις απο 3τους που θα είναι πιο αντικειμενικοί. Είμαι 19 χρονών και είχα μια σχέση εδω και 2,5 χρόνια. Αρχικά εγω ήμουν σε μια άλλη σχέση όπου ένιωθα ότι μόνο εγώ έδινα και στο τέλος έγινα υστερική λόγω έλλειψης σημασίας, αγάπης απο μέρους του και δεν περνούσα καθόλου καλά αλλα ας πούμε οτι τότε ένιωθα συναισθήματα για αυτόν. Τότε μιλούσα εντολώς φιλικά απο μέρους μου με το αγόρι που σας ανέφερα ότι ειμαι 2,5 χρόνια μαζί..και μόλις χώρισα με προσέγγισε με άλλο τρόπο..ήταν εκεί για μένα μέχρι να ξεπεράσω τον άλλον..ήταν πολύ γλυκός, τρυφερός..μου έδειξε πως πρέπει να είναι ενας αντρας μαζί σου..Με έκανε να τον ερωτευτώ τρελλά. Περπατούσε 1 ώρα για να έρθει να με δεί γιατί δεν είχαμε άλλο μέσο τότε, με έκανε συνεχώς να γελώ, τα λέγαμε όλα μεταξύ μας..όταν τσακωνόμασταν λίγο κάποτε έκανε κάτι τέλειο και τα εφτιαχνε πάλι..αλλά και εγώ του έδειχνα την αγαπή μου όσο μπορούσα..Τελικά τον τελευταίο μηνα δεν ήμασταν πολύ καλα, ήταν αδιάφορος, λες και δεν ήταν ο ίδιος άνθρωπος μαζί μου..Δούλευε 14 ώρες την ημέρα το καλοκαίρι (έχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και εγω πάντα τον βοηθούσα) εγώ ήρθα να σπουδάσω πριν 1 χρόνο αλλά βλεπόμασταν 1-2 φορές την εβδομάδα..Πριν 2 εβδομάδες με χώρισε λέγοντας μου πως φταίει η σχέση του με τους γονείς μου (είναι ξένος και οι δικοί μου αρκετά ρατσιστές αλλα δεν του έκαναν ποτέ τίποτα..λέει πως δεν θέλει να φτάσουμε 5 χρόνια μαζί και να μην τους έχει γνωρίσει, και χωρίς να τον αποδέχονται).Για μένα αυτό δεν ήταν ποτέ πρόβλημα..Μετά απο μια εβδομάδα χωρισμένοι μου αποκάλυψε οτι παιζόταν κατι με κάποια άλλη αυτη την εβδομάδα του χωρισμού όμως το τέλειωσε. Έτσι εγω με δυσκολία τον συχώρεσα και σμίξαμε για μια νύχτα γιατί την επόμενη απο συζήτηση που είχαμε δεν μπορούσε να μου απαντήσει αν το τέλειωσε μαζί της λόγω εμένα η λόγω του πρώην της(φαίνεται αυτή ήθελε τον πρώην της ακόμα- και φαίνεται οτι ο πρώην μου ζήλεψε). Γενικά δεν ξέρει να μου πεί αν θέλει εμένα, αυτήν η αν θέλει να μείνει μόνος του. Εγω δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλη αυτή η απερίγραπτη αγάπη που έζησα και που λάμβανα για 2 χρόνια τέλειωσε τόσο απλά για αυτόν. Χθές το βράδυ που υποσχόταν τα αστέρια, και να κάνει οτι μπορεί για να το ξεπεράσουμε και την επόμενη μου έλεγε πως ήταν μια βιαστική απόφαση γιατί δεν ήθελε να με χάσει αλλά δεν ξέρει πραγματικά μέσα του τι νιώθει.. Είμαι αλήθεια πολύ κουρασμένη με αυτή την κατάσταση.. Σκεύτομαι συνεχώς τις στιγμές που ζήσαμε μαζί, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ούτε στο πανεπιστήμιο ..Δεν πίστευα ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ να κάνει κάτι με άλλη αλλά και πάλι δεν κατάλαβα πως γίνετε να μην με αγαπά ακόμα.
    Τι να κάνω? Να προσπαθήσω για εκείνον..να τον κάνω να με ερωτευτεί πάλι όπως έκανε και αυτός τότε πριν 2,5 χρόνια? ή να τον αφήσω να φύγει? Γενικά σε όλη την διάρκεια του χωρισμού με έπαιρνε τηλέφωνα για διάφορους λόγους..να τον απομακρύνω απο μένα γιατί δεν θα βγει κάπου?
    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το ενδιαφέρον και το χρόνο που αφιερώσατε..
    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ. αυτο εχω να πω...
    αυτα με τους γονεις σου ηταν σαχλαμαρες. με τους γονεις σου τα ειχε η με σενα? η μηπως πηγε με αλλη επειδη τον πληγωσαν οι γονεις σου?
    απλουστατα κοπελα μου, οταν τον εβλεπες απομακρο και προβληματισμενο γιατι ειχε πολλη δουλεια το καλοκαιρι, αυτος ηδη επαιζε και οχι την βδομαδα πριν στο πει....

    και τι σχεση εχει η φαση με τον τροπο που τα φιαξατε εσεις? εσυ ησουν σε σχεση με αλλον οταν τον γνωρισες, δεν ησουν σε σχεση μαζι του, να τραβιεσαι με αλλους, να τον παρατησεις και να επανελθεις μετα την απογοητευση.

    η γνωμη μου ειναι οτι επανηλθε γιατι δεν του βγηκε η νεα του γνωριμια. ειτε γυρισε στον πρωην της, ειτε απλα τον εστειλε, του κανει γυμνασια, δεν ξερουμε. αλλα ακομα παιζει κατι και γι αυτο σου κανει τον προβληματισμενο . περιμενει να δει αν εχει ελπιδες εκεινη η γνωριμια για να αποφασισει αν σε θελει η οχι...
    αν σε ηθελε, δεν θα χωριζε ουτε δευτερολεπτο κοπελα μου, οχι να σε εχει στο ψυγειο μηπως του φυγει η επομενη..
    διωχτον με συνοπτικες διαδικασιες...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε νομιζω να φταιει η σχεση του με τους γονεις σου οταν θες κατι αρκετα δε σε απασχολουν οι αλλοι
    εγω απ οτι καταλαβα δε θες να τον απομακρυνεις απλα δε ξερεις αυτος τι θελει..
    αλλα επειδη δε ξερεις αν αυτο που λεει ισχυει η το ειπε ετσι για να τον διωξεις καλυτερα να το ξεχασεις κ να σκεφτεις τι θα κανεις εσυ μ αυτον ετσι κ αλλιως οι αλλοι παντα θα υπαρχουν αν ηθελε να κοιταξει αλλη θα τον ειχε κανει προ πολου πριν καν στο πει..
    αυτος μπορει να λεει οτι θελει το θεμα ειναι τι κανει απ οσα λεει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πάντως, θα πρέπει να βρεις τι σε τραβά σε τόσο σύνθετες καταστάσεις και ακόμα αναρωτιέσαι αν πρέπει να τον κρατήσεις ή όχι. Το έχω και εγώ, για αυτό στο λέω. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Similar Threads

  1. Πώς να τον αφήσω ... ?
    By kitty23 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 23-10-2015, 02:11
  2. Πως θα φύγει αυτό το μαύρο βάρος;
    By sumpall in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 15-11-2012, 16:50
  3. δεν μπορει να φυγει απο το μυαλο μου...
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2012, 03:20
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΨΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ....
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-08-2008, 01:25
  5. θα φύγει... δεν θα φύγει?
    By ines in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 29-11-2006, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •