Πώς να τον αφήσω ... ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9

    Πώς να τον αφήσω ... ?

    Έχω ερωτευτεί τον προιστάμενό μου.. Το θέμα είναι όμως ότι συζώ με κάποιον άλλον εδώ και 7 χρόνια , με τον οποίο τώρα πια δεν νιώθω αυτά που ένιωθα από την αρχή. Είχαν γίνει πολλά, ανακατεύτηκαν πολλοί, κυρίως από τον οικογενειακό του κύκλο , στα προσωπικά μας... Όλο αυτό με έκανε να απομακρυνθώ, να "κρυώσω" απέναντί του.. Με αποτέλεσμα να στραφώ αλλού .. Ξεκίνησε με ένα απλό φλερτ στη δουλειά.. Ο "προιστάμενος" είχε κι εκείνος σχέση και μάλιστα συζούσε 8 χρόνια με την κοπέλα του .Ο έρωτας ήταν παράφορος, τελικά εκείνος διέλυσε τα πάντα, χώρισε μετά από τόσα χρόνια με εκείνη για να είμαστε μαζί ... Και τώρα περιμένει την δικιά μου κίνηση . Το θέμα όμως είναι ότι εγώ δεν έχω το θάρρος να δώσω ένα τέλος στη σχέση μου. Μπορεί να μην έχω πια αισθήματα για κείνον , μπορεί να είναι πλέον συνήθεια για μένα , όμως δεν βρίσκω τη δύναμη να μαζέψω τα πράγματά μου και να τον αφήσω .. Φυσικά έχω πάρει την απόφαση ότι θέλω να μείνω με τον " προιστάμενο ", εκείνος είναι η επιλογή μου . Καθημερινά παλεύω με τις σκέψεις και βασανίζομαι στο να απαλλάξω και τον ευατό μου και εκείνον από αυτή τη κατάσταση. Δεν είναι ζωή το να ζεις με κάποιον ενώ αγαπάς κάποιον άλλον...
    Πώς μπορώ να δώσω ένα τέλος χωρίς να του ραγίσω τη καρδιά... ? Πώς να τον αφήσω ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Όντως αρκετά δύσκολη η περίπτωσή σου . Δεν έχει να κάνει με απλές σχέσεις, εδώ μιλάμε για χρόνια ... Ακολούθα αυτό που λέει η καρδιά σου , είναι ο μόνος τρόπος για να βρείς την ευτυχία . Άλλωστε και για τον άλλον είναι καλύτερα από το να ζει μέσα σε ένα ψέμα.. Βεβαιώσου ότι δεν είναι απλά ένας απλός ενθουσιασμός και προχώρα στην απόφασή σου ..
    Καλή δύναμη !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    kitty όπως και αν το πεις θα πληγωθεί... αυτή δυστυχώς έιναι η αλήθεια! Κι επειδή κι εγώ βρέθηκα κάποια στιγμή στην ίδια κατάσταση έχω να σου πω το εξής: Πέσ\' το ορθά και σταράτα! Θα πληγωθεί, μπορεί να σου δυσκολέψει και τη ζωή (προσωπικά το βίωσα αυτό), μπορεί όμως και κάπου μέσα του να το θέλει κι αυτός... Το θέμα όμως είναι πως δεν έχεις άλλη επιλογή... Δηλαδή σκέφτεσαι να μην χωρίσεις γιατί θα πληγωθεί ο άλλος? Και θα μπορείς εσύ μετά να μείνεις σε με τέτοια σχέση? Αφού μαζί δεν μπορείτε να είστε ευτυχισμένοι, τότε καλύτερα να δώσεις το τέλος και να κοιτάξει ο καθένας σας το μέλλον του...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Tώρα δηλαδή που έφτασε ο νέος και ωραίος θυμήθηκες να ερωτευτείς ? σόρρυ αλλά δεν είσαι φερέγγυο άτομο, όταν κάθεσαι 7 χρόνια γιατί δεν έχει τύχει κανείς στο δρόμο σου. Να καθήσεις με τον πρώτο και να αναλάβεις τις ευθύνες σου γιατί είσαι ακόμα μαζί του.!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητη Κιτυ
    νομιζω οτι μπορεις να δωσεις ενα τελος αλλα φυσικα θα στεναχωρεθει.
    Αυτο, δεν μπορεις να το αποφυγεις.
    Κι εσυ ισως νιωσεις καποια θλιψη για ολο αυτο το μεγαλο κομματι της ζωης σου που θα αφησεις πισω.
    Καθε επιλογη εχει κόστος. Ετσι ειναι αυτά.
    Βρες τη δυναμη να αναλαβεις την ευθύνη της επιλογής σου και ολα θα παρουν τον δρόμο τους.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    kitty23 πιο πολύ τον πληγώνεις όσο είσαι μαζί του ενώ δεν αισθάνεσαι τίποτα.
    όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα για εκείνον, είναι κρίμα να μένει σε ένα ψέμα.
    πέρα απο τον προϊστάμενο πως νομίζεις πως εκείνος βλέπει την σχέση σας υστερα απο 7 χρόνια; ξερεις καμια φορά το να πάψεις να αισθάνεσαι για κάποιον δεν είναι δύσκολο, το δύσκολο είναι να το κρύψεις.. κ αυτό πληγώνει περισσότερο απο τον παράλληλο δεσμό.

  7. #7
    Αγαπητή Κίτυ....

    Πάρε μια βαθιά ανάσα και προετοιμάσου για ένα δύκολο κομμάτι της ζωής σου.
    Έχω βρεθεί στη θέση σου δυο φορές και η μια πραγματικά κόντεψε να με τρελάνει.
    Δύσκολο πράγμα η απόριψη, αλλά ακόμη πιο δύσκολο να μένεις με κάποιον που δεν έχεις να του δώσεις τίποτα.
    Σε καμία περίπτωση μη του πεις ότι βρήκες κάτι άλλο. Θα πληγωθεί αφάνταστα και ο εγωισμός του θα δουλέψει καταστροφικά σε όλη τη διαδικασία.
    Πες του όλους τους λόγους που σε έφτασαν στο να σου τελειώσει.
    Αν σου ζητήσει νέα αρχή και τα συναφή, πες του απλά πως μέσα σου έχεις κάνει πολλές προσπάθειες, αλλά ακόμη και αν γίνουν όλα αυτά που περίμενες και δεν έγιναν, τώρα πια είναι πολύ αργά.......

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    Πιστεύεις οτι μετά απο 7 χρόνια από τώρα με τον προϊστάμενο σου θα είσαι πιο ευτυχισμένη απ\'ότι με την υπάρχουσα σχέση σου? Προσωπικά αμφιβάλω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    kitty,
    προφανώς η σχέση με τον εδώ και 7 χρόνια φίλο σου έχει τελειώσει. Γιατί τελείωσε, τι έγινε και ερωτεύτηκες κάποιον άλλο? τι δεν πήγε καλά? Ερωτήματα τα οποία εμένα θα με προβλημάτιζαν- για να μη κάνω τα ίδια λάθη.
    Έχε υπ όψη σου πως η σχέση σου με τον προιστάμενο μπορεί να μην έχει διάρκεια. Το σφοδρό πάθος σβήνει γρήγορα, δεν έχεις καμμία εγγύηση πως θα είναι μια σχέση ζωής. Είσαι έτοιμη να μείνεις- ενδεχομένως- μόνη?

  10. #10
    Originally posted by CTC
    Πιστεύεις οτι μετά απο 7 χρόνια από τώρα με τον προϊστάμενο σου θα είσαι πιο ευτυχισμένη απ\'ότι με την υπάρχουσα σχέση σου? Προσωπικά αμφιβάλω.

    Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην είναι φίλε μου, αλλά σίγουρα δεν θα είναι με τίποτα ευτυχισμένη με τον άνθρωπο που είναι τώρα.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    Το θέμα για μένα είναι ότι δεν ήταν ευτυχισμένη και πριν νιώσει κάτι για τον προϊστάμενο της ή κατά λέξη \"τώρα πια δεν νιώθω αυτά που ένιωθα από την αρχή.\" Αν μου βρείτε έναν άνθρωπο να έχει ακριβώς τα ίδια συναισθήματα μετά από τόσα χρόνια θα του πω μπράβο. Αυτά ωριμάζουν και εξελίσσονται σε κάτι διαχρονικό. Αν αυτό δεν έγινε και παρέμεινε σε μια τέτοια σχέση τότε είναι άλλο θέμα...υπάρχει ο φόβος να επαναληφθεί και πιθανόν σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα.

  12. #12
    Έχεις απόλυτα δίκιο φίλε μου, αλλά για να φτάσουμε στο σημείο όπου θα παλαίψουμε με την ....απληστία μας, πρέπει να βρούμε τον κατάλληλο άνθρωπο και πάνω σε αυτόν να επενδύσουμε τον πόλεμο για μια σταθερή σχέση με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Για μένα όταν κάποιος έχει σχέση και φτάσει στο σημείο να ποθεί κάποιον άλλο, να κάνει όνειρα γι αυτόν και να φτιάχνει πλάνα, η υπάρχουσα σχέση έχει τελειώσει......

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η υπάρχουσα σχέση έχει τελειώσει πολύ πριν φτάσει κανείς στο σημείο να κάνει όνειρα για κάποιον άλλο. Η φίλη λέει ότι με τη σχέση της είχε \'κρυώσει\' λόγω παρεμβολών τρίτων, απομακρύνθηκε, δεν έχει αισθήματα, είναι απλή συνήθεια....

    Καλό θα είναι λοιπόν αν πάρει την απόφαση να χωρίσει να είναι επειδή αξιολογεί την υπάρχουσα σχέση της ανεξάρτητα από την ύπαρξη του \'προϊσταμένου\'. Λέει ότι δεν είναι ζωή το να ζεις με κάποιον ενώ αγαπάς κάποιον άλλον. Αν δεν αγαπάς κάποιον άλλον είναι όλα ΟΚ και παραμένεις εκεί που είσαι? Θα με ενδιέφεραν και οι σκέψεις της στα ερωτήματα που θέτει η imagine.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by imagine

    Είσαι έτοιμη να μείνεις- ενδεχομένως- μόνη?

    κατι το οποιο ειναι και το πιο πιθανο να συμβει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    9
    Σ\'ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα εχω να σου κανω μερικες ερωτησεις. Εχεις ερωτευτει ποτε σου? Εχεις νιωσει αυτα που νιωθω εγω τωρα? Εχεις φτσεις σε σημειο που δ ξερεις τι να κανεις? Απαντησε μου σε παρακαλω. Απλα το λαθος μου ηταν οτι εδω κ 4 χρονια εκανα υπομονη κ εδινα στον εαυτο μου ψευτικες ελπιδες οτι καποια μερα ολα θα αλλαξουν κ θα ειμαστε παλι οπως ειμασαταν στις αρχες. Αλλα τελικα εκανα πολυ μεγαλο λαθος, επρεπε να ειχα χωρισει τοτε ακομα. Μαλλον σου ειναι λιγακι δυσκολο να καταλαβεις ολη αυτη την κατασταση επειδη δ σου ετυχε να περασεις κατι σχετικο.. Κ ευχομαι να μην βρεθεις ποτε μα ποτε στην ιδια θεση με εμενα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •