να χωρίσω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    να χωρίσω?

    Καλησπέρα. Εδώ και 2 χρόνια είμαι σε μια σχέση.Το τελευταίο διάστημα μου έχει ζητήσει να χωρίσουμε μετά από κάποιους τσακωμούς μας γιατί τον πιέζω κατά κάποιο τρόπο με την συμπεριφορά μου και πλέον επειδή δουλεύει 10 ώρες την ημέρα δε μπορεί να έχει και τα δικά μου. Όλο μου λέει οτι το σκέφτεται αλλά οτι δεν είναι και σιγούρος και όλο προσπαθώ να τον πείσω να μείνουμε μαζί γιατί τον αγαπάω.Πριν λίγες μέρες μου είπε βαρέθηκε και ότι του έλειψε ο παλιός του εαυτός που δεν τον ένοιαζε τίποτα, πως το πρόβλημα είναι δικό του και ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη απλά επειδή είναι δουλειά σπίτι δεν έχει όρεξη για τίποτα και έμεις θα βρεθούμε ένα σάββατο πλέον.Του είπα πως νιώθει έτσι επειδή πάντα έκανε πράγματα για τον εαυτό του και τώρα δε μπορεί λόγω δουλειάς και καταπίεζεται και να άρχισει να κάνει πράγματα μόνος του. Του είπα επίσης οκ να χωρίσουμε τότε και αυτός γύρισε και μου λέει γιατί?? σου είπα δεν είμαι σίγουρος, δε ξέρω ουτέ εγώ τι θέλω αλλά θα μου είναι δύσκολο να μην είμαστε μαζί.Μου πρότεινε επίσης να μείνουμε για 2 βδομάδες χώρια μήπως καταλάβει αλλά μετά πάλι μου τα γύρισε λέγοντας ότι δεν είναι καλή ιδέα και στο τέλος μου είπε να το αφήσουμε όπως είμαστε.Τι μπορώ να κάνω εγώ? Όπως καταλαβαίνεται μου είναι κ μένα δύσκολο να το διαχειριστώ, δε ξέρω τι να κάνω..Θα με βοηθούσε πολυ η γνώμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kαλησπερα. Μηπως μενετε μαζι? κανετε συγκατοικηση?

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Kαλησπερα. Μηπως μενετε μαζι? κανετε συγκατοικηση?
    Όχι δε μένουμε μαζί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mαλιστα. Οταν λες τον πιεζεις με τη συμπεριφορα σου για πες καποιο παραδειγμα. Εκει νομιζω βρισκεται το προβλημα.

  5. #5
    Πχ πριν κάνα μήνα είχαμε μαλώσει γτ ήταν Σάββατο θα βγαίναμε κ ξαφνικά μ λεει ότι τον πήρε ένας φίλος τ κ ν βγουμε τετράδα. Εγώ θυμωσα όχι γτ με ενοχλεί η παρέα τους ή κάτι τέτοιο αλλά επειδή ήθελα ν βγουμε οι δύο μας πράγμα π έχει ελαττωθεί πλέον κι αυτός νευριασε κ μ είπε ότι όλο έτσι κάνω κ τέτοια. Του εξηγησα ότι απλά ήθελα οι δύο μας αυτό όλο κ αυτό έχει γίνει 2-3 φορές στ παρελθόν με αποτέλεσμα ν τσακωθουμε αλλά από τότε δν έχει ξανά γίνει τ παραμικρό από μεριά μ, γενικά τα παίρνω εύκολα κ προσπαθώ ν μη τ κάνω πλέον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eνα θεμα ειναι οτι ζητας να περνατε περισσοτερο χρονο μαζι δηλαδη. Τωρα οντως βρισκεστε καθε σαββατο?

  7. #7
    Ναι κάπως έτσι. Δε βολευουν κ οι ώρες πλέον με τη δουλειά τ κ βρισκόμαστε μόνο Σάββατο ίσως κ καμία καθημερινή αν περάσει απ το σπίτι μ κ αυτό όχι μέχρι αργά. Πλέον τ έχω καταλάβει κ δε κάνω σκηνές αλλά απ την άλλη με ενοχλεί

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τηλεφωνικα ή με φβ, σμσ κλπ ποσο συχνα μιλατε μεσα στην ημερα, τις καθημερινες?

  9. #9
    Κάθε μέρα μιλάμε σχολαει στις 13.30 θα μιλήσουμε λίγο φβ μετά κοιμάται γτ στις 5 πάει ξανά στ μαγαζί κ στις 8.30 π θα σχολάσει με παίρνει τηλ μιλάμε λίγο κ μετά πάλι φβ μέχρι 11-12 π θα κοιμηθεί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ωραια επομενως ειναι συχνη η επικοινωνια τις μερες που δε βρισκεστε απο κοντα. Να σε ρωτησω κατι αλλο πριν σου πω τι προτεινω να κανεις, οταν σου ειπε να κανετε αυτο το διαλειμμα για δυο βδομαδες, εσυ τι του ειπες? Ασχετα αν δεν εγινε τελικα.

  11. #11
    Του είπα γτ ν γίνει αυτό αν είναι ν καταλήξουμε στ χωρισμό; Να πας με αλλη ν παω με αλλον; Μ έλεγε συνέχεια δε ξέρω δε ξέρω κ μετά μ είπε άς τ αφήσουμε έτσι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kαταλαβα. Να σου πω, πιστευω οτι ειναι πολυ καλες οι πιθανοτητες να παει καλα γιατι πιστευω οτι υπαρχει συναισθημα και απο τη δικη του πλευρα. Θα μπορουσε να ηταν αδιαφορος οποτε ο,τι και να κανες δε θα ειχε αποτελεσμα. Σιγουρα οι πολλες ωρες δουλειας με τον περιορισμενο ελευθερο χρονο που συνοδευονται, σε συνδυασμο με μια ψιλοβαρεμαρα ειναι πιστευω το προβλημα, καθως και η γκρινια που μπαινει σ αυτο το φαυλο κυκλο, ασχετα αν και συ εχεις δικιο απ την πλευρα σου κ αυτος.
    Εγω θα σου προτεινα 2 βασικα πραγματα για αρχη, το πρωτο ειναι να αφηνεις να σε καλει εκεινος περισσοτερο, δηλ κ τις καθημερινες που μιλατε εξ αποστασεως ασε να σε παιρνει αυτος, μη του στελνεις εσυ.

  13. #13
    Πλέον δε τ κάνω. Καμία φορά τν έπαιρνα τηλ μόλις σχολάσει αλλά πλέον με παίρνει αυτός κ όταν γυρίσει σπίτι κ κάτσει ν ξεκουραστεί μ στέλνει. Το 2ο ποιό είναι; :p

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γενικα αστον να σε παιρνει αυτος, να μη του στελνεις εσυ πρωτη. Το δευτερο ειναι εαν σου ξαναπροτεινει κατι οπως το διαλειμμα ή γενικοτερα κατι αλλο για την πορεια της σχεσης, να συμφωνησεις, ασχετα αν απο μεσα σου δε θελεις. Ανεση δηλαδη σ' ο,τι κι αν σου προτεινει. Μη τον πιεζεις καθολου δηλ. Πες του ενταξει, ο,τι θελεις.

  15. #15
    Γεια σου και απο εμενα,ετσι οπως περιγραφεις τη κατασταση,πιστευω οτι ο ιδιος ειναι πολυ πιεσμενος απο τη δουλεια και τη ρουτινα της καθημερινοτητας,σε συνδυασμο οτι δε περνατε πολυ χρονο μαζι και ισως η σχεση περναει καποια φαση που πιθανον να ειναι παροδικη.Απο την αλλη σου ειπε να βγειτε παρεα και εσυ το αρνηθηκες,μηπως ομως και εκεινος εχει την αναγκη να βλεπει και τους φιλους του,μιας και η δουλεια του τον εχει εγκλωβισει;καμια φορα μπορει να μη μας αρεσουν καποια προσωπα,αλλα ο συντροφος μας να εχει αναγκη τη παρεα τους,οποτε καμια φορα καλο ειναι να κανουμε πισω ειδικα,αν το αγορι σου δεν εχει αλλες παρεες,γιατι οπως ξερεις μια υγιης σχεση για να "στεκεται" χρειαζεται και φιλους/παρεα/χαβαλε.
    Απο την αλλη βλεπω μια αβεβαιοτητα σε εκεινον,σα να μην ειναι σιγουρος για τα συναισθηματα του,τωρα ή οντως εχει τελειωσει απτη πλευρα του,αλλα επειδη φοβαται το χωρισμο,τα συναισθηματα του και το μελλον,προσπαθει για τη σχεση ή κατι γινεται απτη πλευρα σου που τον παγωνει συναισθηματικα και μπερδευεται.Νομιζω χρειαζεται λιγο χρονο ο καθενας σας ξεχωριστα,να αναπροσδιορισετε τη σχεση σας...Ισως θελει λιγο χωρο και χρονο να οξυγονωθει η σχεση...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να χωρίσω
    By ΚΡΙΝΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-2013, 18:16
  2. φοβαμαι να χωρισω
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 05-08-2011, 01:55
  3. να χωρισω η οχι;
    By psipsini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 04-08-2011, 16:08
  4. Δυσκολεύομαι να χωρίσω!
    By dream! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-04-2011, 00:51
  5. Δεν θέλω να χωρίσω...
    By dinad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 20-07-2007, 10:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •