πως θα ξυπνησουμε τον μεταβολισμο μας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    πως θα ξυπνησουμε τον μεταβολισμο μας;

    ας πουμε ολοι τα μυστικα μας για να δραστηριοποιησουμε τον μεταβολισμο μας..!

    εγω βρηκα αυτο..

    Παρακάτω σας δίνουμε από το Α έως και το Ω, ένα αλφαβητάρι όπου μπορείτε να διατρέχετε κάθε φορά, για να επιλέξετε εκείνες τις ΤΡΟΦΕΣ που δεν πρέπει να λείπουν από το καλάθι με τα ψώνια σας προκειμένου να αυξήσετε τον ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ σας και να μην παχαίνετε, αλλά και να χάσετε ΚΙΛΑ εφόσον χρειάζεστε. Μην ξεχνάτε να τις μαγειρεύετε και να τις συνδυάζετε με τέτοιον τρόπο ώστε να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα, ώστε να αυξήσετε στο μάξιμουμ τον ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ σας.


    ΑΝΑΝΑΣ
    Μειώνει την κατακράτηση υγρών και βοηθάει στην καλύτερη χώνευση έπειτα από ένα βαρύ ΓΕΥΜΑ.


    ΑΝΗΘΟΣ
    Περιέχει πολύ ΚΑΛΙΟ και ΑΣΒΕΣΤΙΟ, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ και δίνει ωραία γεύση σε όλα τα ΦΑΓΗΤΑ χωρίς να ερεθίζει το στομάχι.


    ΑΣΠΡΑΔΙ ΑΒΓΟΥ
    Προκαλεί κορεσμό της πείνας με ΛΙΓΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ και αυξάνει τη μεταγευματική θερμογένεση.


    ΓΑΛΑ
    Διεγείρει την παραγωγή ασύζευκτων πρωτεϊνών, ουσιών που παίζουν σημαντικό ρόλο στη λειτουργία του ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ.


    ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ
    Το λευκό χρώματος ψαχνό της περιέχει περισσότερες πρωτεΐνες και ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΛΙΠΟΣ από όλα τα υπόλοιπα ΚΡΕΑΤΑ.


    ΓΙΑΟΥΡΤΙ
    Μειώνει το ΣΤΡΕΣ και συμβάλλει στην πρόκληση ηρεμίας και χαλάρωσης.


    ΓΚΡΕΙΠΦΡΟΥΤ
    Αυξάνει τη θερμογένεση και κινητοποιεί τα αποθηκευμένα ΛΙΠΗ.


    ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ (αποξηραμένα)
    Δεσμεύουν μέρος του λίπους των τροφών που συνοδεύουν και βελτιώνουν τη λειτουργία του εντέρου.


    ΔΕΝΤΡΟΛΙΒΑΝΟ
    Έχει θερμαντική δράση και ταυτόχρονα βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος και τη λειτουργία του ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ.


    ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ
    Η βασικότερη πηγή ΩΦΕΛΙΜΩΝ ΛΙΠΑΡΩΝ ΟΞΕΩΝ, κυρίως ΜΟΝΟΑΚΟΡΕΣΤΩΝ.


    ΚΟΤΑΤΖ
    Οι πρωτεΐνες του, κυρίως καζείνη, χωνεύονται με πιο βραδύ ρυθμό και απελευθερώνουν αργά τα αμινοξέα τους στο αίμα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καταναλώνουμε αυξημένες ΘΕΡΜΙΔΕΣ, να έχουμε σταθερότερη παροχή ενέργειας και μείωση της πείνας για περισσότερο χρόνο.


    ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
    Είναι πλούσιο σε πρωτεΐνες και αυξάνει τη μεταγευματική θερμογένεση.


    ΛΙΝΑΡΟΣΠΟΡΟΣ
    Η καλύτερη ΦΥΤΙΚΗ ΠΗΓΗ Ω-3 ΛΙΠΑΡΩΝ ΟΞΕΩΝ. Βελτιώνει τη διάθεση και τη λειτουργία του εντέρου.


    ΜΗΛΟ
    Ικανοποιεί την αίσθηση της πείνας για αρκετή ώρα.


    ΜΠΑΝΑΝΑ
    Διεγείρει την παραγωγή σεροτονίνης, μια ορμόνη που μας ανεβάζει την καλή διάθεση και βοηθάει στον έλεγχο της ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ.


    ΠΙΠΕΡΙΕΣ
    Αυξάνουν τη σωματική θερμοκρασία και βοηθούν τον οργανισμό να κάψει περισσότερες ΘΕΡΜΙΔΕΣ.


    ΠΙΠΕΡΟΡΙΖΑ
    Αυξάνει τη σωματική θερμοκρασία και διεγείρει τους μηχανισμούς καύσης του λίπους.


    ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ
    Ενισχύει τον οργανισμό με αντιοξειδωτικές ουσίες και βελτιώνει τον ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ του ΛΙΠΟΥΣ.


    ΡΑΔΙΚΙΑ
    Περιέχουν περισσότερη ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α κυρίως με τη μορφή β-καροτίνης, από οποιοδήποτε άλλο χόρτο ή λαχανικό. Καταπολεμούν τις ελεύθερες ρίζες και ελαττώνουν την ΟΡΕΞΗ.


    ΡΥΖΙ ΑΝΑΠΟΦΛΟΙΩΤΟ
    Είναι πλούσιο σε ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ και ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ Β, έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και δεν αυξάνει απότομα το ΣΑΚΧΑΡΟ του αίματος.


    ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΠΙΚΡΗ και ΚΑΚΑΟ
    Διεγείρουν το ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και αυξάνουν τον ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ. Επιλέξτε ΣΟΚΟΛΑΤΑ με ποσοστό κακάο πάνω από 50% και
    φάτε τη σε πολύ μικρές ποσότητες και όχι πολύ συχνά.


    ΣΟΛΟΜΟΣ
    Ο βασιλιάς των ψαριών. Περιέχει πολλά Ω-3 ΛΙΠΑΡΑ και κυρίως ΕΡΑ ΚΑΙ DHA, που δεν υπάρχουν στις ΦΥΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.


    ΤΟΝΟΣ ΣΕ ΚΟΝΣΕΡΒΑ
    Η πιο εύκολη λύση για γρήγορο ΓΕΥΜΑ ή κολατσιό. Πλούσιος σε πρωτεΐνες και πολύ χαμηλός σε ΛΙΠΑΡΑ. Οι πρωτεΐνες του ενισχύουν το μυϊκό σύστημα και χορταίνουν ευκολότερα.


    ΤΣΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ
    Αυξάνει τον ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ σχεδόν ισόποσα με τον ΚΑΦΕ, χωρίς να διεγείρει τόσο πολύ το ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.


    ΦΑΣΟΛΙΑ
    Εξαιρετική ΠΗΓΗ ΠΡΩΤΕΙΝΩΝ και ΦΥΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ. Διευκολύνουν τη λειτουργία του εντέρου και σταθεροποιούν το ΣΑΚΧΑΡΟ του αίματος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    ενδιαφερον και απαραιτητεs πληροφοριεs τουλαχιστον για την περιπτωση μου.σε ευχαριστω!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    146
    teleio!! eyxaristoume dx87!!!!!

  4. #4
    παρακαλω..
    αντε κοριτσια πειτε και εσεις τα μυστικα σας..!

  5. #5
    α! εχω ακουσει επισης οτι ενα ποτηρακι νερο μολις ξυπναμε το πρωι βοηθαει τον μεταβολισμο..
    μην με ρωτησετε πως βοηθαει γιατι δεν ξερω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ο μεταβολισμος ξυπναει....τρωγοντας...
    ολοι το λενε αλλα ποσοι το κανουμε?
    ο μεταβολισμος ξυπναει μολις φαμε πρωινο...αν το παραλειψουμε κοιμαται και σερνεται...
    αυτος ειναι ο λογος που δεν πρεπει να το παραλειπουμε (περα απο το οτι ξυπναει και ολες τις υπολοιπες λειτουργιες του οργανισμου )
    εννοειται πως μιλαμε για τις θρεπτικες αλλα οχι ιδιαιτερα παχυντικες τροφες που ολοι ξερουμε...δε λεμε να τρωμε για πρωινο 2 μεριδες μουσακα...
    αλλα και μουσακα να θελει να φαει κανεις (που λεει ο λογος) το πρωι ειναι το πιο ανωδυνο διαστημα για να το κανουμε..

    το δευτερο που ξυπναει τον μεταβολισμο ειναι τα συχνα ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ

    και το τελευταιο
    η κινηση....

    και τι μπλοκαρει (εντελως ομως) τον μεταβολισμο????
    η ασιτεια φυσικα...
    περισσοτερο αδυνατιζει ενα ατομο που τρωει 1000 θερμιδες σωστες και σωστα κατανεμημενες ,παρα ενα ατομο που τρωει 300 μερα παρα μερα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Το προαναφερθέν κατεβατό από που έχει παρθεί;Μπορεί ν'αναφερθεί η πηγή του;

    Είμαι λίγο, αρνητικά υποψιασμένος για μερικά του στοιχεία.

  8. #8
    φυσικα kleanthis.. δεν σκεφτηκα να το βαλω..
    Last edited by Aeon; 23-01-2018 at 18:59.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    5
    θα συμφωνήσω με αυτό που προανέφερε η 2sweet2b4go10 ....
    αν παρομοιάσουμε τον οργανισμό μας με ένα αυτοκίνητο που καλείται να κάνει ένα μεγάλο ταξίδι, να ανέβει μια τεράστια ανηφόρα, αντιλαμβανόμαστε πως αν δεν του βάλουμε βενζίνη αποκλείεται να φτάσει στο τέρμα... έτσι και με την δίαιτα.. αν δεν εκπαιδεύσουμε τον οργανισμό μας να μεταβολίζει, να χρησιμοποιεί πιο απλά, όσα προσλαμβάνει θα χάσουμε μεν βάρος αλλά δεν θα αποφύγουμε το αναπόφευκτο.. να δούμε τον δείκτη της ζυγαριάς σε κάποιο σημείο να κολλάει και από εκεί και πέρα η ανοδική του πορεία είναι πλέον γεγονός αναμενόμενο....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    ο γυμναστης μου επιμένει για να χασω, πως πρεπει να έχω ισοροπιμενη διατροφη...
    κατι για πρωινο, μεσημεριανο, βραδυνο ελαφρι + ενδιαμεσα μικρα γευματα

    η γυμναστηκη βοηθα, αλλα ερχεται σε δευτερη μοιρα...
    αλλα ακομα κ αυτη, θελει το μετρο της...
    μου ανεφερε πως 30λεπτα διαδρομος + 30λεπτα ποδηλατο ειναι καλα για να κρατηθεις σε καλη κατασταση αλλα και να βοηθησεις τον οργανισμο σου για να κανει καψεις

  11. #11
    ξερετε τι εμαθα σημερα?

    καλο ειναι να επιλεγουμε να πινουμε κρυο νερο γιατι με την καταναλωση κρυου νερου η σωματικη θερμοκρασια μειωνεται και ο οργανισμος αναγκαζεται να καψει περισσοτερες θερμιδες για να την επαναφερει στα φυσιολογικα της επιπεδα.. ετσι ο μεταβολικος ρυθμος αυξανεται ως και 3% !!

    πολυ ωραιο μυστικο αν ειναι αληθινο βεβαια και ευκολο να το εφαρμοσουμε τωρα το καλοκαιρακι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    κ εγω το εχω ακουσει συτο με το νερο!!!
    αλλα μετα θα εχουμε το εξης θεμα... συναχι συνεχεια!!!!!!


  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6
    dx87 , tnks για τις πληροφοριες, τις βρηκα πολυ χρησιμες αν και για καποιες απο αυτες τις τροφες ηξερα καποια πραγματα αλλα οχι τοσα πολλα! ευχαριστωωωω

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    18
    Μετά από πολλά πειράματα και ψάξιμο

    για μένα...

    απαραιτήτως (ισορροπημένο) πρωίνο

    4 -5 μικρά γεύματα / ήμερα

    και κίνηση.... πολλή κίνηση

    (δεν ξέρω για τον μεταβολισμό, αλλά αυτό με το κρύο νερό... εμένα με πάει τουαλέτα )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •