χαπια αδυνατισματος , ανορεξιογονα κλπ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    χαπια αδυνατισματος , ανορεξιογονα κλπ....

    Λοιπον παιδακια θελω να δοκιμασω να συνοδεψω την διαιτα μου (την οποια συνεχιζω απο σημερα) με χαπια ... το προβλημα με μενα ειναι η ορεξη μου ... και κυριως οι λιγουρες σε βραδυνες και γενικα σε "δυσκολες" ωρες... ειανι βραδυ και ειμαι ξυπνια ?? τρωω... βαριεμαι??...τρωω...κανω καποια δουλεια στον υπολογιστη?? τσιμπολογαω... καταλαβατε ... ξερω οτι η διαιτολογος μου ειναι τελιως εναντια σε τετοιες μεθοδους με χαπια και ετσι ... και για τα ανορεξιογονα απ οσο εχω ακουσει ειναι ουσιαστικα σαν ψυχοφαρμακα που επιδρουν στον εγκεφαλο , στο κεντρο της ορεξης. Αλλα ξερω επισης οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα χαπια χορηγουνται ΜΟΝΟ με ιατρικη συνταγη (και ειναι και λογικο...) . Εχω ακουσει και για χαπια που λιωνουν το λιπος αλλα μετα απο καποια πραματα που ακουσα σημερα δεν ειμαι σιγουρη οτι θα θελα να παρω ... μιλουσα με τη μανα μου (παθουσα κι εκεινη) και μου λεγε για τα xenical... καλα μεν σαν αποτελεσμα... αλλα μου περιεγραψε τον τροπο δρασης τους (η τουλαχιστον τι ειχε συμβει σε εκεινη) και σκευτικα "ουτε με σφαιρες"... κοινως αυτο που ειχε παθει η μανα μου ηταν οτι το λιπος πολυ ευκολα αλλα εφευγε ολο απο τον πρωκτο σε σημειο να εχει προβλημα με λερωματα και ετσι ... αν ισχυει οντως κατι τετοιο δεν παιζει να παρω στον αιωνα τον απαντα ... για τα ανορεξιογονα παλι εχω ακουσει οτι η χρονια χρηση τους μπορει να σε φτασει στο αλλο ακρο , την ανορεξια ... ουτε αυτο το θελουμε... και γενικα απ οσο ξερω ισως μερικες φορες να επηρεαζουν πολυ την ψυχολογικη κατασταση κα-ποιων ατομων ... παντως θα θελα εστω δοκιμαστικα στην αρχη να δοκιμασω καποια τετοια χαπια και αν δεν μου προκαλουν καποια παρενεργεια να δω μηπως με βοηθησουν στη απωλεια βαρους ... εσεις τι γνωριζετε για αυτα τα χαπια ? πρωτα απ ολα σε τι γιατρο θα μπορουσα να παω για να μου χορηγησει χαπια και υπο ποιες συνθηκες θα μου τα διναν . ποσο κοστιζουν , παρενεργειες , αν εχουν αποτελεσμα .... οποια πληροφορια ειναι δεκτη ευχαριστω εκ των προτερων ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Έλα,βρυκολακοστελλουλάκι μου!Ώρα και μέρα που βρήκες να ψάξεις το θέμα αυτό...
    Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει τα σχετικά τόπικς για reductil,lipotox,XS,xenical κλπ(στο φόρουμ της Παχυσαρκίας)...
    Εγώ σου παραθέτω συμπληρωματικά κάποια σχετικά ενημερωτικά άρθρα για να έχεις μια πιο σφαιρική κι ακριβή εικόνα...
    Πάντως τα κιλά σου είναι αρκετά,ώστε να μην έχεις πρόβλημα ένας παθολόγος ή ένας ενδοκρινολόγος,
    μετά βέβαια από τις απαραίτητες εξετάσεις,να σου τα γράψουνε.Ελπίζω να βρεις την άκρη σου,έστω κι έτσι...

    --->ΝΕΑ,ΕΙΔΗΣΕΙΣ,ΑΡΘΡΑ,ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

    Η σελίδα ανοίγει στο τελευταία αναρτημένο άρθρο.Λίγο πιο πάνω θα βρεις τρία συνεχόμενα σχετικά με το ερώτημα σου άρθρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    thanks για τα αρθρα ηταν αρκετα κατατοπιστικα! καλα βεβεα οτι και να λενε αν δεν παρω γνωμη γιατρου (ενδοκρινολογου μαλλον) δεν κανω τιποτα , αλλα ηθελα να χω μια πρωτη εικονα ... χαχα οσο για τη μερα και την ωρα δεν εχει σημασια ... το πασχα παπαλα , απο σημερα δεν υπαρχουν δικαιολογιες ετσι κι αλλιως σαν ιδεα αυτο με τα χαπια μου χε μπει εδω και λιγο καιρο αλλα δεν το χω ψαξει και πολυ , κυριως οσα ξερω απ τη μανα μου (η οποια παρεπιπτοντως ειναι και αυτη σχετικα αρνητικη με ολα αυτα) αλλα η ιδια μου λεει αν θελω οντως να πειραματιστω να δω μηπως βοηθησουν τοτε θα βοηθησει κι αυτη οσο μπορει ... ο δακτυλιος παραμενει παντα η πολυ τελευταια λυση μου και υπολογιζω σε κανα χρονο να υποκυπτω αν εχω την ιδια ανωδικη πορεια... που θα προσπαθησω να μην εχω αλλα ακομη και να χω μεινει στασιμη μαλλον εκει θα καταλήξω αλλα θελω να το παλεψω ακομη... οσο και να βοηθαει δεν παυει να ναι ειρουργικη επεμβαση ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    stellou
    προσωπικα ειμαι πιο αντιθετη στα χαπια,παρα στις χειρουργικες επεμβασεις...
    για την ακριβεια,δεν ειμαι καθολου αντιθετη με τις χειρουργικες επεμβασεις παρολο που δεν εχω κανει...
    κι αυτο γιατι αυτο που λεμε "κατι να με βοηθησει για την αρχη" ειναι εντελως ματαιο...
    η αρχη σε μια διαιτα-διατροφη οσο κι αν σε μερικους φαινεται δυσκολη, δεν ειναι προβλημα...το προβλημα ειναι οτι α κιλα επανερχονται ΤΑΧΥΤΑΤΑ...οποτε ειναι εντελως ματαιη (για μενα)καθε μεθοδος που πρεπει να ειναι συντομη οπως τα χαπια, γιατι μολις σταματησουν τα χαπια, ερχονται τα κιλα...
    αυτο μονο απο αποψη αποτελεσματικοτητας...
    γιατι υπαρχει και σοβαροτερο προβλημα , που ειναι το οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΠΙΑ ΧΩΡΙς ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. και το βρισκω πολυ κριμα ενας τοσο νεος ανθρωπος σαν εσενα να μπλεξει με χαπια...
    κατα τη γνωμη μου,προσπαθησε να βρεις τις ισορροπιες σου με την διατροφη, παρε και βοηθεια ειδικου στισ διατροφικες διαταραχες αν θελεις, κι αν δεν μπορεσεις, καλυτερα να οδηγηθεις σε μια επεμβαση......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    Συμφωνω κ εγω..τα χαπια δεν τα θελω καθολου... πιστευω οτι χαπια παιρνουμε μονο οταν ειμαστε αρρωστοι..προσωπικα εγω δεν παιρνω ουτε Depon..πρεπει να ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ για να πειστω να παρω..

    τωρα βεβαια αυτα ειναι προσωπικα..αν το θελεις να το κανεις κ μπορει να σε βοηθησουν οπως τοσους αλλους..

    Καλη επιτυχια κ μην αγχωνεσαι.!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •