Περί φιλίας. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Και μενα ομολογω Deb πως με εκανε να πεσω ψυχολογικα ο τσακωμος με την κολλητη μου. Αφου να φανταστεις πανε μηνες και ακομα δεν εχω βρει καποιο ατομο που να τον/την αισθανομαι κολλητο/η. Νομιζω ομως οτι αυτες οι εμπειριες μας κανουνε να ωριμασουμε (εμενα τουλαχιστον)!

    Αχ κοριτσια λατρευω τα ταξιδια στο εξωτερικο. Πριν απο 2 βδομαδες ειχα παει (για ιατρικους λογους ομως) στην Ελβετια. Ψαχνω και γω για ατομα να παω ταξιδι, αλλα τα οικονομικα ολων δεν ειναι τα ιδια. Αρκουμαι στην ωραια Ελλαδιτσα!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Ναι η φιλια πανω απ ολα, αρκει βεβαια να μην γινεται και ο αλλος κτητικος. Σε ολα πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια. Να βλεπεις τον φιλο σου οποτε το εχεις αναγκη και μπορεις, αλλα να κανονιζεις να συναντησεις και τις φιλες σου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Εγώ,τη φιλία τη σκέφτομαι σαν αξία που μπορεί να υπάρχει στα αθώα, παιδικά μας χρόνια.Ξέρετε,στη φάση του δημοτικού, που το ένα παιδάκι λέει στο άλλο:«Θες να γίνουμε φίλοι;».Παιδικά και περασμένα πράγματα.:)

    Τώρα,οι πιο πολλές περιπτώσεις είναι ευκαιρίες για να περάσεις καλά,να επικοινωνήσεις κτλ και μετά ο καθένας επιστρέφει στη βάση του ( οικογένεια,σύζυγος...).

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    δεν καταλαβαινω γιατι αυτο να ειναι κακο....εγω γενικα δεν ειμαι κ ανθρωπος που δενομαι με τους ανθρωπους...εχω συνειδητοποιησει οτι τπτ δεν κραταει για παντα κ προτιμω να περναω καλα οσο κραταει χωρις ιδιαιτερους δεσμους...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    ναι μπορω να καταλαβω πως ειναι αλλα οι ανθρωποι ετσι ειναι..παντα θα λενε για σενα διαφορα πισω απ'την πλατη σου..απλα συνηθως δν τα μαθαινεις!!!

    μακαρι να νοιωσεις καλα συντομα αλλα κυριως να καταλαβεις οτι δεν χρειαζεται να στεναχωριεσαι κ να σε πληγωνουν ατομα που για να σου φερθουν ετσι απλα δεν αξιζαν καν τη φιλια σου.. :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    Ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο. Τωρα περναμε περισσοτερη ωρα στο ιντερνετ, θεωρουμε "φιλους" τα ατομα που μιλαμε απο εκει, δεν ανοιγομαστε ευκολα σε νεες γνωριμιες απο κοντα γιατι ισως να ειμαστε επαναπαυμενοι. Ακομα και το φλερτ εχει χασει την γλυκα του πλεον. Νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο να μην βγαζουμε συμπερασματα αμεσως για τις παρεες μας και να αφηνουμε τον χρονο και τις πραξεις να κρινουν, για να μην την παταμε και μετανιωνουμε μετα. Οι φιλοι ειναι παντα λιγοι και καλοι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    Deb, Deb, Deb.... Καταρχην μιλησα γενικα.

    Δευτερον, κανεις δεν ψαχνει παρεες, οτι προκυψει στην πορεια απο κοινα ενδιαφεροντα. Φυσιολογικο ετσι? :)
    H' απο την αλλη μπορει καποιος/α και να ψαχνει να κανει γνωριμιες για να κανει νεες παρεες. Παλι δεν βλεπω που ειναι το κακο.

    Εγω παλι δεν θεωρω καθολου μα καθολου γραφικο να εχεις φιλο καποιον που τον γνωρισες απο το ιντερνετ, που μενει μακρυα σου και για διαφορους λογους οπως η αποσταση και ο χρονος να μην μπορειτε να βρεθειτε. Δεν εχει σημασια απο που γνωριζεις ενα ατομο, σημασια εχει ποσο ταιριαζετε σαν ατομα και ποσο τον/την γουσταρεις. Οποτε μην κολλας σε αυτα τα χαζα (τουλαχιστον!)

    Κανεις δεν θα σου εγγυηθει, οτι κανωντας εναν φιλο/η, οτι την επομενη μερα δεν θα σε "ριξει".
    Σε ολους μας ετυχαν αναποδιες και σε φιλια, και σε σχεση και σε οτιδηποτε. Αν μου επιτρεπεις, καπου ειδα ενα λαθακι που εκανες. Λες οτι παντα εκανες υποχωρησεις, υπομονη, οτι δικαιολογουσες καταστασεις κλπ. Η γνωμη μου ειναι αυτο το πραγμα ειναι οτι χειροτερο εφοσον απευθυνεσαι στον φιλο/η σου και πρεπει παντα να συζητας τι πραγμα δεν σου αρεσει ωστε να μην βρεθεις στην δυσαρεστη θεση για σενα να κανεις ακομα μια υποχωρηση. Αν δεν του το πεις, ο αλλος γνωριζει οτι τον θεωρεις αχαριστο? "Μπα...", λεω εγω. Αnyway, το νομισμα εχει παντα 2 οψεις και εμεις βλεπουμε μονο την μια. Απο εδω και περα, περισσοτερη προσοχη και...καλη τυχη (γιατι χρειαζεται και αυτη) :D

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    Tι θελω και μιλαω! Καλα, ok! :)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    Οπως ειπα, μιλησα γενικα "περι φιλιας" που ειναι και ο τιτλος του θεματος, δεν ασχοληθηκα με το θεματακι που εχεις με τις φιλες σου. Αυτο εσυ το γνωριζεις καλυτερα απο τον καθενα μας.

    Δεν κατακρινω οτι επαναπαυομαστε στο ιντερνετ, αφου ΠΕΡΝΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ στο διαδικτυο. Ειναι γεγονος αυτο, μια λογικη συνεπεια.
    Για τα αλλα που γραφεις για τα ατομα που επικοινωνουμε μεσω ιντερνετ, δεν θα απαντησω καν. Θα με κοψει το ΕΣΡ. :D
    Εσυ εφερες ενα κακιστο παραδειγμα. Ομως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις τετοιες. Keep that in mind.

    Kαλη συνεχεια. :)

    υγ. το νετ το ανεφερες στο επομενο ποστ σου μετα απο το πρωτο μου ποστ και απο εκει σχολιασα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    Για ποια δημοκρατια μου μιλας, διχως "κοντριτσες" και διαφωνιες :P
    Αμεσως εσυ "ηταν κακη ιδεα". Πωπω!!! :D

    Οτι εγινε στο παρελθον με τις φιλιες, αστο πισω οπου ανηκει. Η πιο ασφαλης συμβουλη ειναι να δινεις χρονο και να κρινεις τις πραξεις αυτων που εχεις διπλα σου. Και ποτε να μην απορριπτεις κανεναν επειδη ετυχε να ειχες καποια ασχημη εμπειρια. Την εμπιστοσυνη την αξιζουν αρκετοι. Αναλογως με την κριση σου, θα δωσεις και το "πρασινο φως". (παλι γενικα μιλαω και θα μου πεις ειμαι off topic αλλα δεν πειραζει, δημοκρατια βρε αδερφε) :)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Παιδιά, είναι εκ των ων ουκ ανευ η φιλία...είναι απ΄τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή μας.
    Είναι ζωή, αέρας, αγκαλίτσα, ζεστασιά, ανακούφιση, ασφάλεια, γέλιο,δάκρυ,ευτυχία.
    Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς τα φιλαράκια μου, θηλυκά κι αρσενικά.
    Εντάξει, θέλει χρόνο, υπομονή και προσπάθεια, θέλει άνοιγμα, φοβάσαι λίγο στην αρχή όταν δίνεις τη ψυχή σου...αλλά έτσι δεν είναι όλες οι σχέσεις στην αρχή???
    Η μόνη σχέση που δεν έχει όρους και όρια είναι μάνας με παιδί, όλες οι άλλες θέλουν δουλειά, όλες οι άλλες έχουν όρους ή όρια.
    Το να κλείνεσαι στον εαυτό σου είναι ότι χειρότερο. Πάντα υπάρχει η ψυχούλα εκεί έξω που περιμένει με ανοιχτή αγκαλιά.Και την έχεις κι εσύ ανάγκη!
    Πάρτε απ΄τους ανθρώπους αυτό που έχουν να σας δώσουν, δώστε τους ότι καλύτερο μπορείτε.
    Κάπου ανάμεσα στη δική σας και τη δική τους ανάγκη, θα βρείτε ισορροπία, δύναμη,ΦΙΛΟΥΣ!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    'Ετσι ακριβώς!Σημαντικό κομμάτι της ζωής μας και να μην το παραβλέπουμε το μοίρασμα αυτό της ψυχής μας.Με γέλιο και με δάκρυ,οι φίλοι και οι φίλες μας είναι συντροφιά,παρηγοριά και κάποτε κάποτε-εάν το κατέχουν-ικανοί να μας συντροφεύουν μια ολόκληρη ζωή.Έχω φιλαράκια που λατρεύω και μου είναι πολύτιμα.:)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •