Περί φιλίας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    Περί φιλίας.

    Καλα και εμενα μου χουν τυχει διαφορες μ****ες , απο φιλους και μη ... Το πιο άσχημο πράμα που μου χει τυχει είναι ... 2α λυκείου , που είχε έρθει ένα καινούριο παιδί στην τάξη ... κούκλος ... ε, εγώ με την κολλητή μου τον ψιλοσχολιάζαμε μεταξύ μας (και οι 2 παχουλες αλλα εγω πολύ περισσότερο) και τον χαζευαμε ... Αυτός δικτυώθηκε πολυ γρήγορα απο άποψη παρεών και μέσα σε 2 μήνες ήταν αρχηγός του 15μελους (και μεγάλο κωλόπαιδο ...) Η ιστορία λοιπον ξεκινησε απο αυτον να μου ριχνει διαφορα "υποτιμητικα" και ειρωνικα βλεμματακια ... καλα μεχρι εκει εγω στην τελικη δεν νοιαζομουν ειχα την παρεα μου και περνουσαμε τελεια , οποτε δεν με ενοιαζε... συνεχιστηκε με αυτον να ψιθυρίζει διάφορα στην παρέα του και να μας κοιτάνε ολοι μαζι περιεργα.... δεν αργησαν να ερθουν και τα πρωτα σχόλια , μονο προς εμενα , του τυπου "χοντρη , ντουλαπα" κλπ ... και παλι , τους εβρισα αλλα δεν εκατσα και να σκασω , το ριχναμε στην πλακα ... καποια στιγμη αυτη η παρέα άρχισε να επηρεαζει όλη την τάξη ... με αποτέλεσμα όλοι σχεδον να με/μας κοιτάζουν με μισο ματι (χωρις να χουμε κανει κατι ... και ολα εξ αιτιας μου...) . Συνεχιστηκε με σπόντες ακομη και μεσα στο μαθημα , παντα κυριως προς εμενα , γιατι ήμουν αρκετά πιο παχια από τις φίλες μου ... πικροχολα σχόλια εδιναν και έπαιρναν καθε μερα ... αρχισα να πετανε μεχρι και αντικειμενα σε μια φασι , εδώ κοντεψε να μου ρθει καρεκλα στο κεφαλι μια φορα ... οσο χειροτερευε αυτη η κατασταση χειροτερευε και η δικη μου ψυχολογια με αποτελεσμα να ξεσπαω στο φαγητο (και να παρω και τα περισσοτερα απο τα τωρινα κιλα μου) δινοντας τους ετσι περισσοτερους λογους για να ,ε ενοχλουν ... και πραγματικα με ενοχλουσε αυτη η κατασταση απο ενα σημειο και μετα ... για τι εξ αιτιας μου περνουσαν αυτη την κατασταση και οι φιλες μου και δεν ηθελα ... σιγά σιγα ολο αυτο βγήκε απο τα ορια της τάξης ... το προβλημα ηταν οτι αυτη η παρεα ηταν αυτο που λεμε "οι αρχηγοι" του σχολειου ... οποιος του πηγαινε κοντρα ετρωγε χοντρο πακετο μιλαμε ... ετσι λοιπον το αποκορυφωμα ειναι να φτασουμε μια μερα να σχολαμε και γω να χω ολη την δευτερα λθκειου (μιαλμε για καμια 90αρια ατομα) να φωνάζουν διαφορα εναντιον μου ... μεχρι και συνθηματα ... επειδη ειμαι χοντρη ... μιλαμε για πολυ ασχημη συμπεριφορα ... Στη φαση που συνεβαινε αυτο , εγω , καθ οτι ειμαι και αρκετα κλειστο ατομο (δεν εκφραζομαι γενικα , τα κραταω ολα μεσα μου) ενιωθα ... το λιγοτερο σκουπιδι ... δεν μιλουσα σε κανεναν για το τι γινεται στο σχολειο , οι δικοι μου νομιζαν οτι ειχα παθει καταθλιψη (που ειχα παθει δηλαδη ως ενα σημειο) και πηγαιναν να τρελαθουν επειδη κι εγω δεν μιλουσα ! Μιλαμε για πολυ χαλια φαση , παραλιγο να μην παω 5ημερη μετα απο αυτο , αλλα και που πηγα τι καταλαβα !; Μιλαμε τετοια αντιμετωπιση ουτε στο νηπιαγωγειο ... και τα ατομα αυτα οταν τα βλεπω στο δρομο (γιατι τουλαχιστον την "βασικη" εκεινη παρεα τους πετυχαινω συχνα) ακομη χαζογελανε μαζι μου ... Αυτη η κατασταση με εκανε να νιωσω πολυ ασχημα με τον εαυτο μου και , δυστυχως , ακομη και αν εχει περασει τοσος καιρος απο τοτε , ακομη δεν εχω καταφερει να αποβαλλω πληρως αυτο το αισθημα κατωτεροτητας .. οτι δεν ειμαι αρκετα καλη για τους υπολοιπους ... οτι δεν αξιζω , πως να το πω ... αυτα τα ατομα τα μισησα γι αυτο που μου καναν ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Να πω οτι ημουν κανονικη οταν εγινε αυτο , θα ειναι ψεμα ... ημουν παχουλη αλλα καμια σχεση με το πως ειμαι τωρα !!! Στο προσωπο ημουν και ειμαι πολυ ομορφη απ οσο μου λενε ... τοτε δεν ειχα ουτε πυρακια , τωρα πεταω μερικα κατα καιρους ετσι μονο για να μου σπανε τα νευρα .... γενικα δηλαδη δεν ειχα προβλημα αξιο τετοιας συμπεριφορας ... οχι οτι αν ειχα και παλι θα την αξιζα .... βασικα τη φαση που χα περασει τοτε και ειχα κοντεψει να καταληξω σε ψυχολογο ... ουτε στον εχθρο μου !!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Stellou μου... επειδή έχω περάσει από παρόμοια κατάσταση στο δημοτικό... και είμαι και 35 ετών, επέτρεψέ μου... Σε λίγο καιρό, που κυμαίνεται από 6 μήνες έως 1,5 χρόνο μάξιμουμ, θα είσαι ένας άλλος άνθρωπος, πιο λεπτός, πανέμορφη όπως λες και δεν έχω λόγο να μην σε πιστεύω, που όλοι θα σε κυνηγάνε κι εσύ δεν θα θυμάσαι τίποτα από αυτά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Ναι αλλα ειναι πιο "αναμενομενο" να περασεις μια τετοια κατασταση στο δημοτικο , παρα στη δευτερα λυκειου ... στο δημοτικο τα παιδια ειναι οντως πολυ σκληρα μεταξυ τους ωρες ωρες ... αλλα στο λυκειο ...???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    εμενα ενα χρονο αφου εγιναν αυτα και ειχαν ηρεμησει καπως τα πραματα η "κολλητη" μου τοτε τα φτιαχνει με αυτον που ηξερε οτι μαρεσε γισ πολυ καιρο μονο και μονο για να μου κανει σπασιμο (οπως η ιδια μου πε μετα !) , ξεκοβουμε τελειως , και προσφατα μου στελνει ενα email οπου μου λεγε να ξαναγινουμε φιλες διατηρωντας τονο πολυ "ανωτερο" (και καλα) του στυλ "...εγω ωριμασα... εσυ???" και μολις τισ ειπα εγω "οχι" μου στελνει ενα μηνυμα οπου μου λεγε ενα κατεβατο με τρελες κακιες... το αξιοσημειωτο ομως ηταν αυτο ... "Μετα απο σε να εκανα φιλιες με ατομα που στο λυκειο ουτε θα μας πλησιαζαν εξ αιτιας σου και με βοηθησαν πολυ περισσοτερο απ οτι εσυ ολα αυτα τα χρονια ! " η κοπελια ηταν κολλητη μου για 6 χρονια.....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Stellou διαβασα αυτο που ειπες για την κολλητη σου που σου εστειλε email επανασυνδεσης και εμεινα.
    Και αναρωτιεμαι: ειναι τοσο κακοι οι ανθρωποι? τοσο ρηχοι?
    Δεν μου εχει τυχει να με απορριψουν για το βαρος μου (τουλαχιστον δεν εχω καταλαβει εγω κατι τετοιο, πισω απ την πλατη μου μπορει να λενε πολλα). Εγω εχω μια πολυ πολυ καλη φιλη (μενει λιγακι μακρια ομως) η οποια ειναι παχυσαρκη αλλα δεν εχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα με τα κιλα της. Ειναι γαματο ατομο και ουτε φυσικα ντρεπομαι να εμφανιστω μαζι της. Που ακουστηκε τετοια βλακεια? Εχω και μια αλλη που ειναι πετσι και κοκκαλο.
    Ελεος βρε παιδια πραγματικα αν υπαρχουν τοσο κενοι ανθρωποι.

    Εγω παντως "χωρισα" με την κολλητη μου τους δρομους μας, εφοσον εκεινη δεν την νοιαζει αν ζω ή αν πεθαινω απο τοτε που εκανε μια σχεση (περυσι τον Ιουνιο). Το χε ξανακανει αυτο ομως αυτη τη φορα την αφησα να φυγει... Κακο μου εκανε παρα καλο να εξαρταμαι απο εκεινη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Deb μου το πρόβλημα της φιλίας είναι... πανταχού παρόν, ανεξαρτήτως βάρους. Επιπλέον (και μη με λιθοβολήσετε) θα έλεγα ότι είναι περισσότερο πρόβλημα γυναικείο, δηλαδή προκύπτει συχνότερα ανάμεσα σε γυναίκες φίλες, παρά σε φίλους άντρες. Οι γυναίκες είναι συχνά διπρόσωπες, βάζουν τον ανταγωνισμό στις σχέσεις τους, οι γυναίκες απομακρύνονται όταν βρουν δεσμό. Μη σας πω τι γίνεται όταν παντρεύονται, και δυστυχώς μιλάω εκ πείρας...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    παιδια νομιζω πως αυτα γινονται ανεξαρτητα απ τα κιλα
    παντα αν θελει να βρει ο αλλος θα βρει κατι για να σε δουλεψει
    στην περιπτωση την πρωτη ηταν και αγορι οποτε...............
    τα παιδια ειναι και πολυ σκληρα
    θυμαμαι την κορη μου που αναθεμα την ωρα που την πηγα σε μπαλετο
    ηταν ενα κοριτσακι που την ελεγε χοντρη
    και τη ρωτησα ποιο?
    και μου δειχνει ενα που ηταν πιο παχουλο απ τη δικια μου
    και εμεινα καγκελο
    την ξαναρωτησα για να σιγουρευτω
    και μου εδειξε παλι το ιδιο παιδι
    τι να πω!!!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Originally posted by Deb
    Το καλοκαίρι φεύγει το αγόρι μου φανταρος.Χθες πηγε κι εκοψε την αναβολη.Απορώ τι θα κάνω ενα χρόνο.Δεν έχει μείνει κανεις να νοιαζεται , θα είμαι τελείως μόνη....Βαρέθηκα να ψάχνω απο δω και απο κεί σε γνωστούς ευκαιρίες για λίγη επικοινωνία...Δεν είναι καλές οι τελευταίες μέρες.Ελπίζω να βρώ το χαμόγελο πάλι συντομα...
    Κριμα ρε συ! Δεν εχεις καποια κοντινη φιλη να κανετε διαφορα μαζι? Ή κατι να σε απασχολει?
    Σου προτεινω να μην χανεις το χαμογελο σου. Βαλε διαφορους στοχους, κανε πραγματα που ηθελες παντοτε να κανεις, βρες καποιο χομπι. Ξερω οτι αυτα ειναι χιλιοειπομενα, αλλα δουλευουν αν προσπαθησεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    Originally posted by Deb
    Το καλοκαίρι φεύγει το αγόρι μου φανταρος.Χθες πηγε κι εκοψε την αναβολη.Απορώ τι θα κάνω ενα χρόνο.Δεν έχει μείνει κανεις να νοιαζεται , θα είμαι τελείως μόνη....Βαρέθηκα να ψάχνω απο δω και απο κεί σε γνωστούς ευκαιρίες για λίγη επικοινωνία...Δεν είναι καλές οι τελευταίες μέρες.Ελπίζω να βρώ το χαμόγελο πάλι συντομα...
    αγαπητη deb... δεν φανταζεσαι ποσο σε νιωθω!!!!!!!!!
    ο δικος μου ο ''καλος'' ειναι φανταρος εδω και 8 μηνες!θα απολυθει τον αυγουστο...
    νιωθω και γω παρα πολυ μονη μου γιατι νιωθω οτι ειναι ενας ''δικος'' μου ανθρωπος με τον οποιο επικοινωνω πολυ καλα μεχρι στιγμης και εχω περασει απειρες στιγμες μοναξιας μεχρι τωρα...στιγμες που θα ηθελα να του μιλησω γιατι ξερω οτι θα καταλαβει τι σκεφτομαι...στιγμες που θελω να τον αγκαλιασω...
    ευτυχως ο καιρος τελειωνει καθως πλησιαζει ο καιρος της απολυσης και θα ερθει και πιο κοντα γιατι τωρα ειναι στην κυπρο!ηρθε χτες με αδεια μετα απο 1 μηνα και 25 μερες που ειχα να τον δω!
    και εγω ειμαι λιγο απογοητευμενη απο την ποιοτητα των ανθρωπινων σχεσεων..την ελλειψη ειλικρινειας,την κακοπροαιρετη διαθεση των ανθρωπων κλπ και δεδομενου οτι οι ''παιδικες'' μου φιλες βρισκονται μακρια(εγω μετακομισα πριν 8 χρονια για επαγγελματικους λογους), ειμαι λιγο ''απομονωμενη'' ,δεν μπορω να βγαινω για διασκεδαση με ατομα που δεν μου ταιριαζουν...ετσι ψαχνω διαφορα ενδιαφεροντα για να γεμιζω την ημερα μου..καποιες φορες καταφερνω να διασκεδαζω καποιες αλλες (τις περισσοτερες)ομως μου λειπει η ουσιαστικη ανθρωπινη επαφη με τον καλο μου αλλα και με αληθινους φιλους!
    ειμαι τυχερη ομως γιατι εδω στο φορουμ βρισκω αρκετη συμπαρασταση στην προσπαθεια της διαιτας αλλα και γνωρισα 2-3 ατομα που θεωρω αξιολογα και απολαμβανω την επαφη μαζι τους,εστω και αν δεν τους εχω συναντησει..

    ελπιζω για σενα να ειναι πιο ευκολη η περιοδος που θα εισαι μακρια με το αγορι σου...
    το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη...και να ευχεσαι να μην ειναι πολυ μακρια ωστε να μπορεις να τον βλεπεις...
    φιλακια!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Αυτο που λες "περι καλοσυνης" το χω νιωσει στο πετσι μου σε επιπεδο φιλιας. Καμια φορα σε στιγμες σκεψης αναρωτιεμαι γιατι προσπαθω κιολας να ειμαι καλη και να μην πληγωσω καποιον? Γιατι σε ορισμενες περιπτωσεις αυτο δεν αναγνωριζεται και δεν εκτιμαται οπως θα πρεπε.

    Δεν εχω βρεθει στη δικη σας φαση κοριτσια (ο φιλος μου να παει φανταρος) αλλα περναει ο καιρος γρηγορα. Μην σε παιρνει απο κατω!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Μμμμ... κοιτα εδω τιθεται ενα θεμα. Θες ειλικρινη αγενεια ή ψευτικη ευγενεια?
    Θελω να πω, προτιμας να σου φερονται φιλικα απο ευγενεια ή επειδη σε συμπαθουν?
    Εγω δεν ξερω τι προτιμω. Σιγουρα δεν θελω να αισθανομαι αβολα σε μια παρεα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    22
    Σε αυτο συμφωνω μαζι σου 100%! Προτιμω να εχω λιγους αλλα καλους φιλους. Θελω να αισθανομαι πραγματικα ανετα με τον αλλον και οχι να προσπιουμαι οτι περναω καλα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    εγω παλι εχω μαθει να τους αντιμετωππιζω ολους..κ να απανταω εχω μαθει στην κακια με κακια..

    δυστυχως ειμαι καλοπροαιρετη αλλα την κακια κ την αδικια δεν τη μπορω....παλιοτερα δεν μιλουσα αλλα τωρα δε μασαω τα λογια μου..

    οσο για τις παρεες ειμαι ανθρωπος που δεν μπορω να μεινω μονη μου...θα κανω παρεα με ατομα που δεν ταιριαζω απολυτα,αρκει να μην ειμαι μονη μου
    βεβαια δεν θ'ανοιχτω απολυτα αλλα μπορω να περασω καλα με ολους...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    ειλικρινα δεν το καταλαβαινω αυτο που λες..βασικα εχεις μια σχεση αρα γενικα δεν εισαι μονη σου...οταν θες παρεα εχεις ανετα,,

    επισης μηπως φαινεσαι εσυ καπως απομακρη κ δεν αφηνεις τους αλλους να σε πλησιασουν??στο λεω γιατι κατι παρομοιο μου΄χουν πει οτι βγαζω κ εγω στους ανθρωπους κ προσπαθω να το διορθωσω..για παραδειγμα γιατι να περιμενεις να σε ρωτησουν τι θα κανεις το Πασχα κ δεν ρωτας εσυ η δεν προτεινεις εσυ κατι??

    εγω εχω προβλημα στο να ανοιχτω..θελω να μαθω τον αλλο κ σιγα-σιγα να δειξω τον εαυτο μου...


    ασχετο αλλα αυτο για το εξωτερικο το'χω σκεφτει κ εγω αλλα δεν εχω καν αγορι για να παω.. χαχαχα :) μονη μου ομως δεν παω ουτε στο περιπτερο που λεει ο λογος..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •