Πώς μπορούμε να πείσουμε τους άλλους να μη μας πιέζουν να τρώμε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519

    Πώς μπορούμε να πείσουμε τους άλλους να μη μας πιέζουν να τρώμε?

    Καλημέρα!


    Τελευταία αντιμετωπίζω το εξής θεματάκι: Ο φίλος μου, με τον οποίο είμαστε μαζί 6 μήνες, με ''πιέζει'' με αρκετά διακριτικό και τρυφερό τρόπο τις περισσότερες φορές να τρώω κάτι παραπάνω. Μου λέει ατάκες του στυλ ''Σαν σπουργιτάκι έφαγες'', ''Αυτό μόνο είναι το βραδυνό σου?'', ''Έλα σε παρακαλώ, φάε λίγο ακόμα'', ''Φάε ένα σοκολατάκι'', ''Δεν χρειάζεται να αδυνατίσεις άλλο'' κτλ κτλ. Μου βάζει μερικές φορές στο πιάτο παραπάνω φαγητό ή προσπαθεί να με ταϊσει. Δεν του έχω μιλήσει αναλυτικά για τη βουλιμία μου. Του το είχα αναφέρει πολύ πριν τα φτιάξουμε και τώρα απλά του έχω πει ότι έχω κάποιες εμμονές με το φαγητό κι ότι θέλω να προσέχω τι και πόσο τρώω, ότι έχω κάποιο κόλλημα με το λάδι.
    Δε θα ήθελα να του πω όλη την αλήθεια γιατί φοβάμαι ότι θα ανησυχήσει και θα με πιέζει ακόμα περισσότερο ή ότι ενδέχεται να ξενερώσει.
    Το Πάσχα θα πάμε μια 3ημερη εκδρομούλα κι ανησυχώ λιγάκι για το αν θα με αφήνει να τρώω αυτά που θέλω. Πώς θα μπορούσα να το διαχειριστώ? Μήπως τελικά θα έπρεπε να του μιλήσω πιο ανοιχτά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Καλημερα dolphin! Μμμμμ...το θεμα ειναι λιγακι περιπλοκο...
    Αν δεν του εχεις μιλησει ανοιχτα για το θεμα φαγητο, νομιζω οτι θα επρεπε.Ισως, πανω στον ενθουσιασμο του να σε φροντισει(κι αυτος με το φαγητο ειναι ενας τροπος φροντιδας που δειχνουν πολλοι ανθρωποι, δυστυχως..), δε μπορει να διακρινει ποτε το παρακανει. Καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου, να του δειξεις ποσο σε επηρεαζει αρνητικα και ποσο στην τελικη, σου χαλαει τη διαθεση αν ξερεις οτι εχεις φαει παραπανω. Μιλησε του και πες του οτι νιωθεις πολυ ασχημα οταν τρως παραπανω και οτι αυτο σου χαλαει τη διαθεση και φανταζομαι οτι κι εκεινος δε θα το θελει αυτο. Συζητηστε το αλλα και κατι αλλο! Αν εκεινος μετα απο συζητηση, δεις οτι συνεχιζει, εσυ κανε πως δεν ακους.Ξερω οτι ειναι σπαστικο, το εχω περασει, αλλα θελει λιγο επιμονη σε αυτο που ζητας, αλλιως ο αλλος δε θα παρει το νοημα. Κι εγω εδωσα μεγαλη μαχη να πεισω(2 ατομα συγκεκριμενα) να μη μου δινουν φαι με το ζορι! Αλλα τα καταφερα με την επιμονη μου, αν και δε σου κρυβω, οτι πολλες φορες εσπασαν τα νευρα μου..

    Λοιπον, μιληστε γιαυτο και πιστευω οτι θα σε καταλαβει, αρκει κι εσυ, να μην πεφτεις στην...παγιδα καθε φορα που σου προσφερει φαγητο.Απο τις 10-λεμε τωρα- φορες που θα σου προσφερει κατι να φας, εσυ φαε τη μια! Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και πολυ λιγο..

    Πολλα φιλια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Δελφίνι,

    Μπορείς ν'αναφέρεις στο φίλο σου πως για κάποιους λόγους υγείας πρέπει ν'ακολουθείς συγκεκριμένο διαιτολόγιο που στο έχει δώσει ειδικός.Εξήγησε του πως δεν είναι κάτι σοβαρό απλά πρέπει οι ποσότητες να είναι αυτές που προβλέπει το διατροφικό σου πρόγραμμα.Δώσε του να καταλάβει,χωρίς ν'ανησυχήσει,πως δε γίνεται να τρέφεσαι όπως εκείνος.

    Πες μας νεότερα από τη στάση του.Είναι ενδιαφέρον το θέμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Κλεάνθη μου, σ΄ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου στο ερώτημά μου. Δε νομίζω ότι θα πιστέψει πως για λόγους υγείας ακολουθώ συγκεκριμένο διαιτολόγιο. ʼσε που αν πω κάτι τέτοιο, ίσως μετά ανησυχεί ακόμα περισσότερο και με ρωτάει τι πρόβλημα έχω με την υγεία μου.
    Ωστόσο, επειδή μετά το Πάσχα θα ξεκινήσω τέννις, ίσως του πω ότι και καλά κάνω ειδική διατροφή για αθλητές. Θα δω...Και πάλι ευχαριστώ.
    Θα σας κρατάω ενήμερους από το ''μέτωπο''....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    βρε δελφινι εγω θα λεγα πως ειναι καλυτερα να το πεις την αληθεια .... αν θρωπος εισαι κι εσυ θα μπορουσες ανετα να χεις καποιο προβλημα υγειας , αυτο δεν σημαινει τιποτα ! και ειμαι σιγουρη πως αν σαγαπαει θα ανησυχησει αλλα ειναι καλυτερα να ξερει για να μπορει να το σεβαστει και ισως και να σε βοηθησει κιολασ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Νομίζω πως και οι ΔΠΤ πρόβλημα υγείας είναι,οπότε δε θα παρεκκλίνεις και πολύ της αλήθειας.Πάντως,είναι δύσκολο ν'αποφεύγεις συνέχεια τις προτροπές - πιέσεις των άλλων,όλοι το ξέρουμε αυτό.

    Καλή δύναμη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Stellou μου,


    στον προηγούμενο φίλο μου τα είχα πει όλα σχετικά με τη βουλιμία μου. Στην προσπάθεια του όμως να με βοηθήσει, έκανε σπασμωδικές κινήσεις και με καταπίεζε τόσο που ουσιαστικά κάθε άλλο παρά με βοηθούσε. Για να μπορέσει ο άλλος να σου προσφέρει βοήθεια πρέπει να γνωρίζει πολλά γύρω από το θέμα, να το ψάξει, να ενημερωθεί, να διαβάσει. Εδώ, εγώ που έχω διαβάσει τόσα και το ψάχνω συνεχώς και δε μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου.
    Περιμένω να πάω την άλλη εβδομάδα στον ψυχίατρο να το συζητήσω και μαζί του να δω τι θα μου προτείνει να κάνω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    Πραγματικά, είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα, να έχεις γύρω σου άτομα τα οποία σε πιέζουν να φας αυτό το κάτι παραπάνω που δε θες...

    Και στη δκή μου περίπτωση το συναντώ καθημερινά... Ο αρραβωνιαστικός μου ξέρει πως είμαι σε διατροφή, βλέπει πως έχω μπει πλέον σε πρόγραμμα (διατροφή, συμπληρώματα διατροφής, γυμναστηκή κλπ), αλλά επιμένει να προσπαθεί να μες "μπουκώσει" με αυτό το κάτι που τρώει εκεινη τη στιγμή που θα με δει...

    Μιλάμε για ένα άτομο, το οποίο τρώει συνεχώς, πραγματικά συνεχώς, και επειδή δε μπορεί να με βλεπει όταν τρώει και εγω να μη κάνω κατι ανάλογο, πιέζει.. πιέζει... πιεζει.....

    ʼλλες φορές το σταματά, άλλες φορές τον σταματάω... ʼλλες φορές με καταφέρνει... Δε πειράζει όμως!!!

    Εμεις να είμαστε καλά!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1
    Κορίτσια, χαίρομαι πραγματικά που ανοίξατε τέτοιο θέμα.. Είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεις υποστήριξη από το έτερον σου ήμισυ..Έχω φίλο εδώ και λίγο καιρό (ναι..είμαστε μες στα μέλια όπως καταλαβαίνετε!!!) αλλά δε γνωρίζει τίποτα για το πρόβλημα βουλιμίας που έχω.. Είμαι σε μεγάλο δίλλειμα για το εαν πρέπει να του το πω.. Το άλλο πρόβλημα που αντιμετοπίζω είναι ότι ο φίλος μου είναι και συνάδελφός μου στη δουλειά, αλλά κανένας από εκεί μέσα δε γνωρίζει για αυτά ποθ περνάω με τη βουλιμία. Φαντάζομαι πως το αγόρι μου έχει υποψιαστεί κάποια πράγματα, αλλά εαν του το επιβεβαιώσω φοβάμαι μήπως αλλάξει η συμπεριφορά του σε εμένα, μήπως με παρατήσει, μήπως μετά με πιέζει περισσότερο ή μήπως τηρήσει διαφορετική στάση στο εργασιακό μου περιβάλλον. Έως τώρα δεν έχω δώσει κανένα δικαίωμα για σχολιασμό στη δουλειά μου και δε θέλω να είναι αυτός η αφορμή για κάτι τέτοιο.
    Τί να κάνω????????????????

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •