odontiatros kai boulimia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12

    odontiatros kai boulimia

    χρονια πολλα, χριστος ανεστη!

    θα ηθελα να ρωτησω κατι και να μου απαντησει καποιος με σιγουρια. αν καποιος κανει συχνους εμετους (πανω απο 1) καθε μερα,για μεγαλο χρονικο διαστημα,φενεται στα δοντια του? η στη γλωσσα του κατι? ειμαι και γω βουλιμικια πηγα προσφατα στον οδοντιατρο αν και δεν μου ειπε κατι ευθεως αφεισε ενα υπονοουμενο...κατι σαν καρφι να πεταξε....υπαρχει περιπτωσε να καταλαβε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ναι, βεβαια φαινεται..υπαρχει φθορα στο σμαλτο των δοντιων απο τα οξεα του στομαχου..
    πολυ πιθανον να το καταλαβε οτι κατι τετοιο μπορει να σου συμβαινει..γιατροι ειναι και οι οδοντιατροι, δεν ειναι ασχετοι, κι αυτο που εχεις ειναι ασθενεια...δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι για αυτο μπροστα σε εναν γιατρο, αλλα χρειαζεται να το αντιμετωπισεις..
    υπαρχει και πρηξιμο στουσ σιελογονους αδενες αλλα αυτο δεν ξερω αν μπορει να το δει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    τι σου ειπε?
    μηπως ηταν η ιδεα σου
    γιατι οποιος εχει τη μηγα.......

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΜΟΙΑΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ΠΑΡΑ ΒΟΥΛΙΜΙΑ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝΕ ΚΙΛΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ:
    -ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΕΥΚΑΝΗ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ?
    -ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ,ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ...
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΙΓΟ ΑΤΥΧΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    σωστο
    ειναι ατυχες το παραδειγμα
    οποτε λογικα κατι θα χει ψιλιαστει
    τα δοντια καταστρεφονται απ τα οξεα του στομαχου
    και μπορει να ηταν ειδε τα δοντια σου πολυ χαλασμενα για την ηλικια σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Οχι βρε ευτυχως εχω 2 σφραγισματα μονο ,τωρα εκανα και το 3, ουτε τεριδονα,ουλιτιδα πλακα κλπ αλλα σιγουρα τα δοντια μου εχουν μια σχετικη φθορα που μονο ο οδοντιατρος μπορει να το καταλαβει....anyway...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    1981,πού χάθηκες,βρε ψυχή;
    Να υποθέσω πως ακόμα δεν πήγες σ'εκείνο το γιατρό,που λέγαμε,έστω τον άγνωστο,άλλης πόλης...
    Συνεχίζεις να έχεις εκείνους τους πόνους στο θώρακα και το στομάχι,που σε ταλαιπωρούσαν μετά τον εμετό;
    Όχι πως αν δεν τους έχεις είμαστε μια χαρά,βέβαια...Γιατί βρε,μαναράκι μου,κρύβεσαι από τους γιατρούς;
    Δεν είναι δουλειά τους να σε κατακρίνουν,μα να σε συμβουλεύουν και να σε θεραπεύουν!
    Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία,δυστυχώς!Δεν είναι ταμπού η βουλιμία,αλλά ασθένεια,
    που χρήζει βοήθειας για να ξεπεραστεί!Προσπάθησε να το δεις πιο χαλαρά!Μην παλεύεις μόνη σου!

    Δηλαδή άμα αντιληφθείς πως ο οδοντίατρος μπορεί ν'αντιληφθεί πως κάνεις εμετούς θα σταματήσεις να πηγαίνεις
    σ'αυτόν ακόμα κι αν χρειάζεται;Αν κρίνω από τον εν λόγω διάλογο,δεν κατάλαβε...Και;
    (Ίσως κι εσύ η ίδια βλέπεις ήδη διαφορά έστω στον αισθητικό τομέα.Εγώ μετά από τρία περίπου χρόνια καθημερινών πολλών εμετών,την είδα!)
    Ο οδοντίατρος μπορεί να διακρίνει τη φθορά από τα οξέα του στομάχου,όπως ήδη σου είπαν,αλλά όχι αν αυτός είναι ακούσιος ή εκκούσιος.
    Αν αυτό κάπως σε παρηγορεί...Φοβάμαι πως πιο πολύ σ'ενδιαφέρει να μη το μάθει κανείς,παρά τι εντωμεταξύ συμβαίνει μέσα σου...
    Όλοι σ'ένα πρώτο στάδιο κρυβόμαστε από τους άλλους κι από τον ίδιο μας τον εαυτό,αλλά όσο αυτό παρατείνεται,
    αντίστοιχα παρατείνεται και η πιθανότητα αποθεραπείας μας,κάτι που μόνο εις βάρος μας αποβαίνει μακροπρόθεσμα!


    Όχι πως θ'ακούσεις κάτι που δε γνωρίζεις εντωμεταξύ κι ούτε θέλω να σε τρομάξω με σκληρές εικόνες(είναι παραδίπλα αν τις επιλέξεις)
    απλά σου παραθέτω το παρακάτω βιντεάκι της προσωπικής ιστορίας μιας 24 χρονης γιατί περιλαμβάνει φωτογραφία και των δοντιών της,
    ανάμεσα στα άλλα(ακόμα και αυτοτραυματισμούς!)Σε προσκαλώ και σε παρακαλώ να ζητήσεις κάποια βοήθεια!

    --->Bulimia's Truth

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    nadine να σαι καλα που με θυμηθηκες κοριτσι μου! σου απαντησα αλλα δεν το εμφανισε στο ιδιο subject.εγω θα εκανα καμια βλεκεια μαλλον και ετσι το γραφω παλι. τελικα πηγα σε γιατρο,σε γιατρους μαλλον.ειπα να κανω ενα γενικο service στον εαυτο μου.ο πονος στο θωρακα ηταν απο κρυωμα τελικα.καπνιζα και πολυ εκεινο το διαστημα και μου βρηκε ακροαστικα.με εστειλε μετα και σε καρδιολογο και εκει ολα καλα.αλλα μου ειπε το οτι δεν εχω καποιο προβλημα τωρα ,δεν σημαινει οτι δεν θα αποκτησω ,αν δεν σταματησω.δηλαδη να μην καθησυχαστω.
    μετα πηγα και στον οδοντιατρο ετσι για εναν ελεγχο,τελικα ενα σφαγισμα αλλα το καρφι το πεταξε. και τελος εκανα και μια επισκεψη στο γυναικολογο (ασχετο με τη βουλημια αυτο).
    ειχα σταματησει τους εμετους για 15 μερες τελειως.τωρα βρισκομαι στους 1-2 την εβδομαδα.
    ηδη νιωθω καλυτερα.ξερω πως αυτο πρεπει να σταματησει τελειως,και οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο σιγουρα.αυτα απο μενα προς το παρον.εσυ τι κανεις?πως εισαι? ολα καλα?
    θα τα ξαναπουμε.σε φιλω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •