ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 128 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1906
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512

    ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ

    Ένα μεγάλο κεφάλαιο στον αγώνα πολλών γυναικών με τα κιλά τους είναι το θέμα των πολυκυστικών ωοθηκών. Λέω λοιπόν να το συζητήσουμε, και κάνω την αρχή λέγοντάς σας τη δική μου ιστορία.
    Τον όρο "πολυκυστικές ωοθήκες" τον άκουσα πρώτη φορά όταν μετά από ένα χρόνο γάμου πήγα στο γυναικολόγο μου με το ερώτημα.. "γιατί δεν μένω έγκυος;"Μετά από έναν υπέρηχο λοιπόν, έμαθα ότι μάλλον είχα αυτό το θέμα, ήταν και δεν ήταν σίγουρος.. και θα έπρεπε λέει να κάνουμε παρακολούθηση ενός κύκλου για να βεβαιωθούμε. Ο λόγος που το αναφέρω αυτό είναι ότι οι κύστες δεν φαίνονται πάντα υπερηχογραφικά αλλά υπάρχουν κάποιες ενδείξεις και η διάγνωση γίνεται μετά από παρακολούθηση τουλάχιστον ενός κύκλου. Αυτό σημαίνει ότι πας στο γυναικολόγο σου κάθε δυο μέρες περίπου για το πρώτο μισό του κύκλου και εκείνος ελέγχει την πορεία της ωρίμανσης του ωαρίου. Αν κάπου στα μισά λοιπόν, δεν βλέπεις το "αυγουλάκι" σου να χει μεγαλώσει αισθητά.. (γύρω στα 20mm) τότε μάλλον.. με γεια το σύνδρομο!! Αν συνυπάρχουν δε και πράγματα όπως αυξημένη τριχοφυία στο πρόσωπο (άνω χείλος, πηγούνι, λαιμός), στον αυχένα και μία σκουρόχρωμη χνουδωτή γραμμή κάθετα στην κοιλιά και ΦΥΣΙΚΑ περιττά κιλά, τότε η διάγνωση για πολυκυστικές ωοθήκες είναι κάτι παραπάνω από σίγουρη. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν δεν υπάρχουν αυτά δεν τίθεται θέμα πολυκυστικών αλλά υπάρχουν στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων.
    Δυστυχώς οι γυναικολόγοι περιορίζονται μόνο στο θέμα που τους αφορά..στο γεγονός δηλαδή ότι το σύνδρομο αυτό προκαλεί ακανόνιστους κύκλους (συνήθως μεγάλες καθυστερήσεις), σπάνιες ή και ανύπαρκτες ωορηξίες και κατά συνέπεια δυσκολία στην τεκνοποίηση. Όλα αυτά που λέω είναι βιώματα δικά μου και όχι πράγματα που διάβασα κάπου οπότε μπορεί να υπάρχουν και πολλά άλλα που όμως δεν τα πέρασα εγώ προσωπικά. Σχεδόν κανείς γυναικολόγος δεν σε στέλνει κατευθείαν σε ενδοκρινολόγο που είναι και ο κατεξοχήν αρμόδιος να χειριστεί την κατάσταση αυτή. Η εμπειρία μου δίδαξε ότι και οι ενδοκρινολόγοι δεν χωνεύουν και πολύ τους γυναικολόγους γιατί μπαίνουν και πολύ μάλιστα στα χωράφια τους. Εγώ που όλα τα παραπάνω συμπτώματα τα είχα από τα 12 μου χρόνια πήγα σε ενδοκρινολόγο μετά την πρώτη μου άτυχη εγκυμοσύνη που πήγε στραβά στον 6ο μήνα. Λίγο πριν την εγκυμοσύνη εκείνη μπήκαν πάνω μου 10 κιλά μέσα σε 6 μήνες, σαν αποτέλεσμα μιας θεραπείας που προφανώς τάραξε κι άλλο την ήδη ταραγμένη ορμονική μου κατάσταση. Μόλις λοιπόν συνήλθα από το σοκ πήγα σε ενδοκρινολόγο.. λίγο στα τυφλά... λίγο σαν μουδιασμένη... και του ζήτησα να μου κάνει γενικό ορμονικό έλεγχο και να μου εξηγήσει ακριβώς τι κάνουν λάθος οι ωοθήκες μου.
    Οι εξετάσεις μου ήταν χάλια, η τεστοστερόνη μου ήταν 9 φορές μεγαλύτερη από το φυσιολογικό και η ινσουλίνη μου επίσης πολύ ανεβασμένη. Εκεί λοιπόν έμαθα ότι τα άτομα με πολυκυστικές ωοθήκες εκτός όλων των παραπάνω ενοχλητικών αυξάνουν δραματικά την πιθανότητα να εκδηλώσει κάποιος στεφανιαία νόσο, καρδιοπάθειες και το πλέον συνηθισμένο.. διαβήτη. Και με βάση το μηχανισμό της ινσουλίνης (κάτι που έμαθα από τον τωρινό μου γιατρό και αναρωτιέμαι γιατί δεν μπήκε κανείς στον κόπο να μου το πει νωρίτερα) προκαλούν παχυσαρκία που απλά τις επιδεινώνει ακόμη περισσότερο. Στο μεταξύ τα κιλά μου ανέβαιναν με γεωμετρική πρόοδο, κάθε προσπάθεια έπεφτε στο κενό αφού μετά την πρώτη βδομάδα η ζυγαριά αρνιόταν να κουνηθεί έστω και λίγο και μου πήρε σχεδόν 10 χρόνια να βρω κάποιον να μου εξηγήσει το ΓΙΑΤΙ!! Μου το εξήγησε ο καινούριος μου ενδοκρινολόγος. Όταν το κατάλαβα, η ζυγαριά έδειχνε πια 105!
    Το φάρμακο λοιπόν είναι να χάσεις το λίπος που προκαλεί όλα τα γνωστά προβλήματα.. αλλά με τρόπο που έχει μικρές αλλά πολύ σημαντικές διαφορές από αυτούς που δοκιμάσαμε όλοι κατά καιρούς. Με άλλα λόγια πρέπει να χρησιμοποιήσεις το μηχανισμό που σε παχαίνει προς όφελός σου. Και σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό... όταν έχεις πολυκυστικές ωοθήκες σε παχαίνει το γεγονός ότι ο οργανισμός σου αναπτύσσει αντίσταση στην ινσουλίνη. Χρειάζεται δηλαδή πολύ μεγαλύτερη του φυσιολογικού ποσότητα ινσουλίνης για να μεταβολιστούν οι υδατάνθρακες. Η μεγάλη ποσότητα ινσουλίνης που εκκρίνεται έχει ως αποτέλεσμα να μετατρέπονται οι απλοί ιδιαίτερα υδατάνθρακες κατευθείαν σε λίπος!! Και μη βιαστείτε να αρχίσετε να σκέφτεστε άτκινς... γιατί η προδιάθεση για καρδιοπάθειες και χοληστερίνες και τριγλυκερίδια την καθιστά σχεδόν απαγορευτική για άτομα με πολυκυστικές. Το μυστικό λοιπόν είναι να μην κρίνουμε τα τρόφιμα με βάση μόνο τις θερμίδες τους αλλά κυρίως με βάση τον γλυκαιμικό δείκτη τους. Δηλαδή κατά πόσο αυτά που τρώμε προκαλούν αυξημένη έκκριση ινσουλίνης. Όσο μεγαλύτερος ο δείκτης, τόσο περισσότερη ινσουλίνη χρειάζεται για να μεταβολιστεί το συγκεκριμένο τρόφιμο, και τόσο γρηγορότερα θα κάτσει με τη μορφή λίπους πάνω μας.

    Συμπέρασμα... πράγματα που σε μία καθ'όλα υγιεινή διατροφή θα ήταν αποδεκτά.. μπορεί σε ένα άτομο με πολυκυστικές να είναι καταστροφικά π.χ. το λατρεμένο μας καρπούζι!! Όλα αυτά που γράφω εδώ είναι υπεραπλούστευση μιας κατάστασης που οι γιατροί δεν μπαίνουν συχνά στον κόπο να εξηγήσουν και συνεπώς δεν τα ξέραμε οι περισσότεροι μέχρι πρόσφατα. Στο ίντερνετ υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα που τα εξηγούν και επιφυλάσσομαι να παραθέσω αρκετά σε επόμενο πόστ μόλις τα ψάξω λίγο περισσότερο. Επιφυλάσσομαι επίσης να σας γράψω τα λίγα πράγματα που προσέχω σήμερα στη διατροφή μου και κατάφερα να ξεκολλήσω λίγο τη ζυγαριά (κατά 15 κιλά) τους τελευταίους 3.5 μήνες. Αυτή τη φορά έχω το προαίσθημα ότι όλα θα πάνε καλά..

  2. #2
    αχ γλυκια μου pennyv !
    χθες το βραδυ σκεφτομουν οτι σημερα θα γραψω για αυτες τις καταραμενες πολυκυστικές ωοθήκες μπας και μαθω κατι απο κοπελες που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα..και σημερα ειδα αυτο που εγραψες!
    εχω πολλα παραπανω κιλα και το ιδιο προβλημα. δεν ηξερα οτι μπορει ο ενδοκρινολογος να βοηθησει.
    ο γυναικολογος μου ειπε να μην αγχωνομαι και οτι οταν χασω καποια κιλα θα φυγουν οι πολυκυστικες, η περιοδος θα ερθει κανονικα και ο πελαργος θα μου χτυπησει την πορτα..
    εγραψες πολλα πραγματα που δεν τα ηξερα,αν μπορεις πες μας λιγα πραγματα και για την διατροφη σου..
    οπως δλδ για το καρπουζι,απιστευτο..πες μας οτι ξερεις αφου το εχεις ψαξει περισσοτερο το θεμα..

    εχεις κανει μια πολυ καλη αρχη με τα κιλα που καταφερες να χασεις..
    σου ευχομαι να συνεχισεις ετσι καλα και σε λιγο καιρο να μεγαλωνει μεσα στη κοιλιτσα σου το δικο σου σπορακι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Έχω ήδη μία κόρη 5,5 ετών.. που ήρθε μετά από 7 χρόνια προσπαθειών και περισσότερο ενδοκρινολογική παρά γυναικολογική βοήθεια. Μην απελπίζεσαι καθόλου DX87... τα κιλά δεν είναι η αιτία του προβλήματος, είναι σύμπτωμα!! Εγώ θα σου έλεγα να πας άμεσα σε ενδοκρινολόγο που θα μπορέσει να εκτιμήσει την περίπτωσή σου σαν σύνολο και μόλις εξισορροπίσουν οι ορμόνες, θα δεις ότι και τα κιλά θα μειωθούν.

    Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε αυτά και θα δεις ότι το πρόβλημα είναι αρκετά πολύπλοκο για να το χειριστεί ένας γιατρός μόνο (γυναικολόγος)

    http://www.gyn.gr/artman/publish/article_100.asp
    http://www.ert.gr/ygeia/details.asp?id=4305&catid=3116
    http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=31897
    http://www.blueforce.gr/index.php?ID=news&Rec_ID=82
    http://www.nutridiet.gr/site/index.p...id=44&Itemid=9
    http://health-prevent.com/gr/zd0401glikemikos.htm

  4. #4
    ευχαριστω pennyv..
    και συγνωμη,δεν ειχα δει προηγουμενα μνματα σου και δεν ηξερα οτι εχες παιδακι..
    να σου ζησει η κορουλα σου..
    θα κλεισω σιγουρα ραντεβου με ενδοκρινολογο και θα σας πω και εγω τα αποτελεσματα..
    να σε ρωτησω κατι ακομα,αν θες μου λες βεβαια..
    ειπες οτι πρασπαθουσες 7 χρονια για μωρακι.. ειναι τοσο δυσκολο,θελει τοσο πολυ καιρο ενδοκρινολογικη στηριξη ωστε να φυγουν η τελος παντων να αντιμετωπιστουν οι πολυκυστικες;
    και ο ενδοκρινολογος θα μπορει να μου δωσει αμεσα καποια απαντηση,δλδ με καποια εξεταση?
    η μηπως θα περασουν μηνες εξετασεων και επισκεψεων μεχρι να μαθω τι εχω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    146
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΠΕΝΝΥ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ. ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΠΡΙΝ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ. ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΝΙΖΩ. ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ? Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ? ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ 9 ΚΙΛΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΝΑ 40-45 ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 31 ΜΕΡΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ.
    ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    223
    απο οτι βλεπεις πεννυ, εχει αρχισει το ενδιαφερον. πριν αρχισω να γραφω, εκλεισα κι ενα ραντεβουδακι με τον ενδοκρινολογο....θυμηθηκα οτι ο πατερας μου εχει υπερθυρεοειδη και ο αδερφος μου προσφατα αφαιρεσε εναν οζο και τοτε ειχα πει οτι πρεπει να κανω μια εξεταση κι εγω και το ειχα ξεχασει μετα
    οποτε, ας δουμε τι θα μας δειξουν οι εξετασεις και μετα θα περασω και απο τον γυναικολογο. ηθελα και ενα τεστ παπ να κανω ολο το αναβαλω. και μια εξεταση μαστου για καλο και για κακο.....
    εντυπωσιαστηκα βρε πεννυ μου. εγω εμεινα εγκυος αμεσως και τις δυο φορες που το αποφασισα οποτε δεν χρειαστηκε να το ψαξω, αλλά απο οτι βλεπω το θεμα εχει σχεση και με την γονιμοτητα.
    οπως σου ζητησε και η dx87, πες μας για την διατροφη σου. δεν χανουμε και τιποτε να δοκιμασουμε και την δικη σου. τοσες και τοσες εχουμε δοκιμασει αλλωστε.....τι θα παθουμε τωρα?

  7. #7
    Κλησπερα κοριτσια,το θεμα για τις πολυκυστικες ειναι παντα επικαιρο δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που να μην εχει εστω και σε μικρο μεγεθος.Οπως σας ειπα κι εγω ταλαιπωρουμε απο αυτες χρονια Πριν 20 περιπου το καταλαβα εχοντας καθυστερηση στη περιοδο 4 μηνες περιπου.πηγα σε ενα γυναικολογο ο οποιος μου εδωσε αντισυλληπτικα και αρχισαν τα προβληματα απο τοτε.Τα επαιρνα τοτε για 2 χρονια περιπου και εφτιαξε ο κυκλος μου.Μολις τα σταματησα ομως εχω εντονο προβλαμα τριχοφυιας ακομα και στο προσωπο,και αυξηση στα κιλα μου,Για το θεμα εγκυμοσυνης δεν ειχα ρωτησει γιατι δεν με απασχολουσε τοτε.Μετα που παντρευτηκα λοιπον εκανα το παιδακι μου σχετικα ευκολα μπορω να πω χωρις να δωσω σημασια για πολυκυστικες και τετοια.Πηγα λοιπον στο γυναικολογο μετα τη γεννα για ενα απλο τυπικο ελεγχο, ο οποιος ανακαλυψε οτι εχω παλι πολυκυστικες!!!Τον ρωτησα λοιπον αμεσως πως μπορεσα να κανω παιδι εχοντας ακουσει κι εγω για υπογοιμοτητα και επισης πως εχω κανονικα κυκλο καθε 28 μερες.Οι απαντησεις του ηταν απλες δεν μου εδωσε ποτε αντισυλληπτικα λογω βαρους και αν μου δημιουργησουν προβλημα στη περιοδο τοτε θα το ψαξουμε μου εκανε ελεγχο για το ζαχαρο(καμπυλη ζαχαρου και καποιες αλλες παλι για το ζαχαρο) γιατι σχετιζεται αμεσα οπως μου ειπε και για το θεμα της γονιμοτητας μου ειπε οτι εχω καονικα ωορηξια γιυτο και επιασα αμεσως παιδι.
    Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα λοιπον γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος απο τον αλλο οποτε καλο ειναι να ακουμε τους γιατρους μας για να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.
    Πεννυ να σου ζησει το κοριτσακι σου και χαρας το κουραγιο σου για τα 7 χρονια και μπραβο σου που δεν το εβαλες κατω.Καλη συνεχεια με τη διατροφη και την απωλεια σου.Αν μπορεις παντως πες μας περιπου τη διατροφη κανεις να δοκιμασουμε η αν μπορουμε να βρουμε τροφιμα με χαμηλο γλυκαινικο δεικτη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    DX τα δικά μου 7 χρόνια ήταν συνολικά από την αρχή των προσπαθειών μου.. μεσολάβησε μία ανεπιτυχής εγκυμοσύνη και μεγάλο διάστημα που ψαχνόμουν μόνο με το γυναικολόγο. Μετά την πρώτη επαφή μου με τον ενδοκρινολόγο χρειάστηκαν 6 μήνες θεραπείας με φάρμακα και διατροφή για διαβητικούς (γιατί το ζήτημα της ινσουλίνης μας καθιστά στην ουσία διαβητικές) και χωρίς πρόβλημα, 1 μήνα μετά το τέλος των χαπιών είχα χάσει 7 κιλά και έμεινα και έγκυος στην κόρη μου. Πήγαινε εσύ να ελέγξεις τα "γρανάζια" που έλεγε και ο άντρας μου, και με βάση τα αποτελέσματα θα πράξεις. Εγώ είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις!!

    Pink είμαι απόλυτα σίγουρη ότι έχει σχέση γιατί και σε μένα συμβαίνει το ίδιο. Πριν χάσω τα κιλά που έχασα η περίοδός μου ήταν εντελώς στα χαμένα!! Κάθε 1,5 μήνα το νωρίτερο! Έχει τώρα 2 μήνες ξανάγινε ρολογάκι και πολύ το χαίρομαι. Δεν κάνω πια και τα τρελλά πρηξίματα πριν, τις λιγούρες για σοκολάτα και το +2 στη ζυγαριά! Όσο για τα αντισυλληπτικά.. κάνουν καλή δουλειά για όσο τα παίρνεις, ΑΛΛΑ στον τομέα της τριχοφυίας, στην ακμή και στο ότι ξέρεις πότε θα έχεις περίοδο. Δεν θεραπεύουν τίποτα!! Και όταν τα σταματήσεις άντε πάλι τα ίδια..

    Και επειδή ρωτάτε για τη διατροφή.. ΟΛΑ όσα κάνει ένας διαβητικός. Δηλαδή.. 6 μικρά γεύματα την ημέρα. Το μεσημέρι ολα όσα τρώμε όταν κάνουμε δίαιτα σε μικρές ποσότητες, με βάση τη μεσογειακή διατροφή που μου αρέσει, πάντα με αρκετή σαλάτα και ψωμί ολικής άλεσης. Αυτά που για μένα έχουν σημασία είναι αυτά που ΔΕΝ κάνω. Δεν τρώω για παράδειγμα γλυκά φρούτα μόνα τους. Ο δε χυμός τους είναι ακόμη χειρότερος! (Εδώ κολλάει το καρπούζι)Το δεκατιανό μου και το φρούτο πριν τον ύπνο πρέπει να είναι κάτι σε πορτοκάλι ή φράουλες ή κάτι άγλυκο τέλος πάντων.Το τελευταίο το συνοδεύω με γάλα. Ποτέ βραστές πατάτες σκέτες, ή μακαρόνια νερόβραστα και χωρίς πρωτείνη μαζί και αν θέλω γλυκάκι πρέπει να το τρώω αμέσως μετά από κάποιο γεύμα και ποτέ μόνο του. Λίγη μαύρη σοκολάτα την τρώω κάθε μέρα.. την αμαρτία μου τη λέω! Με όλα αυτά τολμώ να πω ότι υπήρξαν βδομάδες που είχα χάσει 400 γραμμάρια, αλλά δεν υπήρξε ΚΑΜΜΙΑ βδομάδα που να κολλήσω στα ίδια. Ενώ τις "καλές" εβδομάδες έφτασα και στα 2 κιλά! Ποιά εγώ που για να κουνηθεί η ζυγαριά έπρεπε να κάνω διπλό τόλουπ με σφιχτό κολάν και παγοπέδιλα 46 νούμερο!! (Δεν είμαι καν σίγουρη ότι αυτό γίνεται)

    Μόλις είδα ότι έγραψα τόμο πάλι!! Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ.. για τυχόν διευκρινήσεις εδώ είμαστε!

  9. #9
    DX87 συμφωνω απολυτα με τον γιατρο σου αν και παθουσα.Αν μπορεσουμε να χασουμε καποια κιλα τοτε ολα θα μπουν στη σειρα τους και η ακανονιστη περιοδος και οι τιμες στις εξετασεις μας ειτε ειναι για ζαχαρο ειτε για χοληστερινη κτλ.

  10. #10
    σιγουρα αθηνα80 ολα θα ειναι καλυτερα οταν τα κιλα φτασουν στο φυσιολογικο..
    εμαθα τοσα πολλα που με ενδιαφερουν μεσα σε μια μερα.. μπηκα και στις σελιδες που μας ειπες pennyv..
    να ρωτησω ακομα κατι,η διατροφη που μας ειπες οτι ακολουθεις εχει σχεδον τα παντα,δεν σου λειπει κατι,ε?
    και τα προιοντα που χρησιμοποιεις ειναι αυτα που εχει στα ραφια των σουπερμαρκετ για διαβητικους; δλδ μακαρονια,ρυζι και ολα αυτα για διαβητικους;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Όχι καθόλου! Η διατροφή μου είναι μία απόλυτα φυσιολογική διατροφή που μου την οργανώνει η διαιτολόγος μου με βάση τις θερμίδες αρχικά αλλά υπολογίζοντας και το γλυκαιμικό δείκτη παράλληλα.. ιδιαίτερα στα μικρά γευματάκια της ημέρας γιατί στα κύρια γεύματα συνδιάζονται πολλές τροφές μαζί και η δράση των υδατανθράκων εξασθενεί. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί που θα μου έλεγε "1 φρούτο" το απόγευμα και γω θα διάλεγα μία μπανάνα ας πούμε ή ότι άλλο μου κατέβαινε.. μου επισημαίνει ότι πρέπει να φάω ένα "άγλυκο" φρούτο. Και όταν μου έχει μακαρόνια.. είναι τα κανονικά που τρώμε.. αλλά μου τα βάζει με 90 γραμμάρια τυρί (αντί για 30) για να "σπάσει" λίγο τον τσαμπουκά του υδατάνθρακα που το'χει βάλει σκοπό να πάει και να θρονιαστεί σαν λίπος πάνω μου! ) Δεν ξέρω αν αυτό λειτουργεί τόσο καλά σε μένα προσωπικά.. απλά βοηθάει πάρα πολύ στο να έχεις σταθερή απώλεια και να καις το λίπος που ήδη έχεις χωρίς να συσσωρεύεις κι άλλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    ΑΘΗΝΑ εσύ είσαι μάλλον από τις τυχερές που έχουν τις κύστες αλλά όχι όλο το πακέτο μαζί απ'ότι φαίνεται. Αφού ο κύκλος σου είναι φυσιολογικός έχεις μόνο το πρόβλημα των κιλών.. αφού έκανες το παιδάκι σου και εύκολα όπως λες, τώρα θα σου ρίξουν το ηθικό τα κιλα;; Ο συνδιασμός των δύο είναι δύσκολος αλλά σίγουρα όχι ακατόρθωτος.
    dx ο πελαργός θα έρθει σίγουρα αφού λένε πως μια απώλεια της τάξης του 10% του σωματικού βάρους βελτιώνει δραματικά τις πιθανότητες! keep walking!!

  13. #13
    πολυτιμη πεννυ μας, ειδες που μας βοηθας εσυ αντι να σε βοηθησουμε εμεις? εγω παντως απο εδω και περα, με τους υδατανθρακες θα βαζω μπολικη πρωτεινη και θα κοψω τα γλυκα φρουτα στα μικρογευματακια. (η γνωστη barb ειμαι, απλα κατι πηγε στραβα και εκανα νεα εγγραφη)
    πες μας σε τι να σε βοηθησουμε κι εμεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Barb το έπιασες το θέμα. Δοκίμασέ το και ελπίζω ότι θα βοηθήσει πολύ. Ποτέ υδατάνθρακες μόνοι τους, και στα δύο κύρια γεύματα να συνυπάρχουν πρωτείνες, υδατάνθρακες και λιπαρά σε ποσότητες μετρημένες εννοείται. Πολλές φυτικές ίνες και νερό και όλα θα πάνε καλά.
    Η βοήθεια που παίρνω εγώ από όλα τα παιδιά εδώ είναι ότι ξέρω πως υπάρχουν.. είναι ωραίο να θυμάσαι κάπου κάπου ότι δεν είσαι μόνος!!

  15. #15
    ναι, η αλληλουποστηριξη ειναι το παν οταν συνεχιζεις για μεγαλο διαστημα. μπορεις να γραφεις τα κιλα σου, τι τρως, οτι θελεις. καποιος θα σε απαντησει κατι. σε χαρες και σε λυπες...

Page 1 of 128 1231151101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •