Seropram
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Seropram

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    8

    Seropram

    Γεια σας...ειμαι μανιοκαταθλιπτικη και κανω ψυχοθεραπεια με παραλληλη φαρμακευτικη αγωγη (Seroquel, Depakine, Stedon μερικες φορες, Τitus για τον υπνο, και μεχρι σημερα Remeron το οποιο θα αντικατασταθει με Seropram)Γνωριζετε αν το Seropram προκαλει αλλαγες στο βάρος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    νομιζω μου ειχε ανοιξει λιγο την ορεξη !παλι καλα βεβαια ημουν πολυ λεπτη!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3
    απο Οκτωβρη μεχρι σημερα που παιρνω σεροπραμ λαμικταλ και ντεπακινε για συναισθηματικη διαταραχη διπολικου τυπου Ι εχω παρει 12 κιλα.εχω την εντυπωση οφειλετε και στα φαρμακα εκτος του οτι εχει ανοιξει κατα πολυ η ορεξη μου.αρα νομιζω θελει αυτη η ιστορια τη προσοχη του,βεβαια αυτο ειναι το λιγοτερο σε σχεση οτι νιωθω πολυ καλυτερα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    8
    Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις, αν και απογοητευτηκα λιγακι, ειμαι σε διαιτα για επαγγελμτικους λογους και απο τοτε που ξεκινησα τα φαρμακα σταματησε η προοδος μου...Εχω πολλα πρηξιματα,φουσκωματα κλπ. Και πραγματικα πρεπει να χασω δεκαπεντε κιλα μεχρι τον Οκτωβρη,αλλιως χανω το τραινο για παντα ειναι πολυ σημαντικο...Βεβαια μοιραζομαι τις ανησυχιες μου αυτες με τον γιατρο μου που ειναι πολυ καλος,αλλα το θεμα μου παραμενει..Πριν τη διαγγνωση ημουν ενας στροβιλος ενεργειας, τωρα τιποτα...Μολις αναρρωνω απο μια ταχυτατη εναλλαγη φασεων,ολα ειναι τοσο δυσκολα..Μου λειπει η εξαισια μανια μου, και την καταθλιψη μου ακομα κι αυτη την αγαπω,μεσα στα βαθη της δημιουργω κι εκει...Ειναι σαν να εχω χασει τον εαυτο μου,δεν ξερω τι θα συμβει το επομενο λεπτο,ολα μοιαζουν φλατ....Πως να τα κανω κινηση ολα αυτα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    έλα όλα θα γίνουν σιγά σιγά!!!και έχεις έναν πολύ καλό γιατρό!μην απογοητεύεσαι!!δεν αισθάνεσαι καλύτερα με τη θεραπεία??κι εγώ σε περίοδο δίαιτας είμαι που δεν μπορώ να κάνω αλλά πρέπει..θέλω να χάσω 5 κωλοκιλά!!και δεν μπορώ!το πιστεύεις??

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Όπως θα δεις και εδώ http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=2922
    και εγώ την πάτησα άσχημα αλλάζοντας αγωγή για μια δίαιτα.

    Τελικά κάνω δίαιτα μόνος μου και ας παχαίνουν όσο θέλουν τα ρημάδια.

    Απλώς όταν πεινάς να τρως φαγητά με λίγες θερμίδες.Σαλάτες-καρπουζάκι κ.λ.π

    Τώρα χωρίς γυμναστική αλλά με σωστή και προσεγμένη διατροφή έχω χάσει 7 κιλά και συνεχίζω.

    .....Με καλή και ισορροπημένη διάθεση πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να αυτοπειθαρχήσουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Silmarien γιατι περνεις τοσα πολλα φαρμακα?κανουν καλο τοσα πολα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    8
    Γιατι παιρνω τοσα πολλα....δεν γινεται αλλιως..Θελω συνεχεια να τα κοψω, αλλα ξεφευγω πολυ ασχημα οσες φορες το επιχειρησα ...Οσο για τη διαιτα,τι να πω σε αυτες τις λυσεις καταφευγω κι εγω,αλλα με πιανουν και κατι βουλιμικες κρισεις απιστευτες...τΩΡΑ ειμαι στα πολυ επανω μου ξανα,εχω να κοιμηθω μερες. γραφω συνεχεια, χορογραφω,κανω γυμναστικη,ολα...βγαινω εξω τα βραδια μονη ..σε λιγο θα εχω καταθλιψη παλι, οα θελω μονο να κοιμαμαι...Πολλες φορες κοιμαμαι για να μην φαω..Σας ευχαριστω που μου μιλησατε..ειναι παρηγορητικο να σο μιλαει καποιος που περνα η εχει περασει τα ιδια.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •