ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581

    ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ

    Πως ακριβώς κάνουν τα μωρά όταν τους λες κάτι? Το ίδιο πράγμα. Ξαναπαίρνω την διαιτολόγο μου τηλέφωνο να ξαναξεκινήσω διατροφή και την επόμενη κιόλας μέρα αρνούμαι. Δεν είναι ότι πέφτω με τα μούτρα στο φαί (ίσα ίσα μόνη μου τόσο καιρό έχασα κάποια κιλά) αλλά όταν βλέπω αυτό το πρόγραμμα γραμμένο στο χαρτί ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ! Δεν θέλω να φάω αυτή τη στιγμή πχ μεσημεριανό γιατί δεν πεινάω. Δεν θέλω να φάω δύο κράκερ το απόγευμα πχ αλλά 3! Αυτός ο προγραμματισμός μου προκαλεί μαύρη αντίδραση και ζορίζομαι! Ίσως κουράστηκα να ακολουθώ πρόγραμμα, πιστεύω πως αν χαλάρωνα μετά από τόσα χρόνια προγραμμάτων (που σημαίνει ότι ξέρω τι πρέπει να τρώω) πιο καλά θα τα κατάφερνα μόνη μου......
    Τι λέτε και σεις ρε παιδιά? Πείτε μου την γνώμη σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    σίγουρα θα το έκανες!!
    απλά θες τον διαιτολόγο για να σε απενεχοποιεί κάθε φορά που δεν θα σταματάς στα 3 κρακεράκια αλλα στο κουτί, εκτός και αν δεν το κάνεις το γνωστό " ε αφού την χάλασα την δίαιτα ας χορτάσω και απο αύριο τίποτα θα πάω και στον διαιτολόγο μου..." και τα υπόλοιπα σαχλά που λέμε δηλ.οι αδύνατοι πως είναι αδύνατοι και πώς διατηρούνται με διαιτολόγο??
    Ξεκόμπλαρε απο το χαρτί φάε το μεσημεριανό σου μέχρι κάποια μεσημεριανή ώρα γιατί θα σε βοηθήσει γενικά και το βραδινό σου και όλα σου και αν είναι να φας 3 αντί για 2 κράκερ δεν νομίζω πως χάθηκε και ο κοσμός και σίγουρα δεν θα πάρεις κιλά απο το ένα κράκερ!!
    αν θέλεις πες μασ και για τι κιλά μιλάμε γιατί ίσως να μην χρειάζεται καν ο διαιτολόγος!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Ναι βρε Sasa... Στην προσπάθειά μου να βάλω τα κιλά που έχασα, έβγαλα και το τικεράκι μου. Ξεκίνησα στα 87 (20 κιλά πάνω από όσα ζύγιζα μια ζωή λόγω δύο παιδιών που έκανα), τώρα είμαι 84 και ο στόχος είναι τα 67. Αλλά πάει μακριά η βαλίτσα και κουράστηκα... Αφού όμως έχω τέτοια άρνηση, σκέφτομαι προς το παρόν να δείξω ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ και να εφαρμόσω τα χιλιάδες διαιτολόγια που έχω στα κιτάπια μου. Που θα πάει? Κάτι θα καταφέρω!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6
    νομιζω πως ειναι αδυνατων ειδικα με τους συχρονους ρυθμους ζωης καποιως να τρεφεται απο μια λιστα και ειλικρινα πιστευω πως δε χρειαζεται κιολας.απο ολες τις τροφες με μετρο.αλλα δυστυχως ειναι δυσκολο να βαλεις μετρο σε μια απολαυση και σχεδων ολοι γυρω μας με καποια ουσια δεν εχουν (τσιγαρο,ποτο,)και αλλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Έτσι ακριβώς Chaos. Παράδειγμα: πολλές φορές τρώγοντας ένα μικρό σοκολατάκι το απόγευμα μου κόβεται μαχαίρι κάθε επιθυμία για κρεπάλες. Όμως όταν μου επιβάλει το πρόγραμμα το απόγευμα να φάω ένα φρούτο ή κάτι που δεν το θέλω εκείνη την στιγμή, τότε με πιάνει λύσσα και τρώω τα πάντα μόνο από αντίδραση! Ίσως είναι και η περίοδος αυτή, ίσως κάποια άλλη στιγμή δουλέψει και σε μένα το πρόγραμμα, αλλά τώρα παιδιά....ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Καλύτερα να μετράω θερμίδες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    να κάνεις αυτό που μπορείς και να μην καταπιέζεις το εαυτό σου καθόλου και αν έχεις εγκράτεια, εγώ ας πούμε δεν έχω καθόλου είμαι γουρούνι αν φάω ένα θα το λιώσω θα τα φάω όλα μέχρι τέλος!!, θα τα πας πολυ καλύτερα απο τα διαιτολόγιοα εγώ απλά θέλω μαστίγιο για να συνέλθω!!
    όταν τρώω μπούρδες κρύβομαι ακόμη και απο την αδερφή μου γιατί ντρέπομαι να δουν ότι παλι δεν τα καταφέρνω....
    προχώρα και θα τα πας μια χαρά μην στενοχωριέσαι!!
    αυτό ειναι το παν!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Θα προσπαθήσω βρε παιδιά. Θέλω 11 εβδομάδες μέχρι τις καλοκαιρινές διακοπές...........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    lidal μου νομιζω το προβλημα σου πρωτα ειναι ψυχολογικο και μετα το θεμα των κιλων σου. δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου και θελεις να τον καταστρεψεις. εγω αυτα καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω για σενα χωρις να ειμαι ψυχολογος η οτιδηποτε. προσπαθησε να τα βρεις με τον εαυτο σου η καλυτερα αντι να δινεις χρηματα σε διαιτολογο βρες εναν καλο ψυχολογο και θα δεις πως θα νιωσεις καλυτερα αν τα πεις καπου. και μετα ισως μονη σου ξεκινησεις καποιο απο τα προγραμματα διατροφης που εχεις.
    και κατι αλλο προσπαθησε να μην βαζεις σχεδιαγραμματα γιατι θα απογοητευθεις.
    σου μιλαει καποια που τα εχει περασει ολα αυτα και τελικα κατεφυγα σε χειρουργειο γιατι ενιωθα πως δεν μπορω να χαρω τιποτα.
    και ακομα και τωρα που χανω λιγο πιο ευκολα νιωθω πως καλο θα ηταν να μιλησω σε καποιον, γιατι τελικα ολα ειναι θεμα ψυχολογιας.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Basia χαλάρωσε, πολύ το χόντρυνες! Γράφεις: "δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου και θελεις να τον καταστρεψεις"!!!!! Που το ξέρεις εσύ ότι δεν αγαπάω τον εαυτό μου? Και καλά αυτό ΟΚ! Αλλά ότι θέλω να με καταστρέψω??? Πολύ το τράβηξες! Σε λίγο θα μου πεις ότι έχω και τάσεις αυτοκτονίας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις αυτο που θελησα να σου πω. η φθορα του εαυτου μας δεν ερχεται μονο απο την ταση για αυτοκτονια αλλα απο την αρνηση μας για ορισμενα πραγματα. δηλαδη θελεις να μου πεις οτι εισαι ικανοποιημενη απο τον εαυτο σου?
    τελος παντων δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου γιατι απο οτι βλεπω δεν σου αρεσει να ακους αλλα μονο να γραφεις.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    ΗΡΕΜΙΑ εδώ δεν ήμαστε για να τσακωνόμαστε αλλά για να βοηθιόμαστε μην ξεχναμε τον στόχο μας!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Φυσικά και είμαι ικανοποιημένη με τον εαυτό μου! Αλίμονο επειδή έχω 15 κιλά παραπάνω να τον οικτίρω! Βέβαια δεν επαναπαύομαι, προσπαθώ και θα προσπαθήσω να τα χάσω αλλά όχι και ότι καταστρέφομαι!
    Και φυσικά θέλω να ακούω τις γνώμες των άλλων γι' αυτό άλλωστε είμαι και δω αλλά όχι να γράφουμε ότι μας καπνίσει! Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μας, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •