ΝΑ\'ΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ :)ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2

    ΝΑ\'ΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ :)ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ

    Γεια σας και από έμενα και καλώς σας βρίσκω καθώς έψαχνα μέσα στο νετ για να δω τι στο καλό μου γίνεται ανακάλυψα αυτό το φόρουμ και είδα ότι και άλλα άτομα είναι σαν και έμενα (η τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) και ότι ο καθένας περνάει τον δικό του γολγοθά και δίνει την προσωπική του μάχη-κουραγιο παιδια. Η δικιά μου ιστορία ξεκινάει πριν από 13 μήνες όταν χώρισα με την κοπέλα μου μετά από 10 χρόνια σχέσεις, με λόγια και πράξεις σκληρές που ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα εισέπραττα ,τουλάχιστον από αυτήν .έτσι ηρ8ε η πρώτη κρίση πανικού και μετά ο φόβος ότι θα πάθω κάτι. Μουδιάσματα ,ζαλάδες , ταχυκαρδίες, μυρμυγκιάζματα σε πόδια και χέρια .ημικρανίες και πονοκέφαλοι, πόνοι και σφιξίματα στο στη8ος ,και την αίσθηση και τον φόβο ότι θα τρελαθώ ,ότι θα αυτοκτονήσω ,ότι θα κάνω σε κανέναν κακό, φοβο να μείνω μόνος μου ,φοβο να κάνω μπάνιο και τέτοια. Ειναι σάν το παιχίδι που παίζαμε , γύρο γύρο όλοι και στην μέση ο μανώλης.Οπου ο μανώλης είμαι εγώ και όλα αυτά που βιώνω και σκεύτωμαι σαν να με περικυκλώνουν, σαν σε ένα γαιτανάκι ,και δεν με αφήνουν να δω έξω και να νιώσω ,απλά εγλωβίζωμαι.Πήγα καμία 10φορες σε καρδιολόγο και άλλες τόσες σε παθολόγο, στα δε εξωτερικά ιατρεία σαν έκτακτος αρκετές φορές και όλοι μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα απλά άγχος. Τότε πλέον αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο μπας και δω καμία άσπρη μέρα ο οποίος μου είπε και αυτός ότι είναι κρίσεις πανικού και ότι έχω αγχώδη διαταραχή και μου έδωσε zanax, στην αρχή με βοήθησαν δεν μπορώ να πω αλλά μετά από καμία 20 ημέρες δεν μου κάνανε σχεδόν τίποτα και έπρεπε να ανεβάζω την δόση μου. Τότε φοβήθηκα μήπως εξαρτηθώ από αυτά και τα έκοψα μαχαίρι. Ξεκίνησα να πηγαίνω σε ψυχολόγο ο όποιος δεν μου έκανε και τίποτα πήγα καμία 6-7 φορές και τον έκοψα και αυτόν γιατί είδα ότι δεν επικοινωνούσα μαζί του. Εδώ και 10 μήνες πάω σε κάποια άλλη ψυχολόγο και κάνω ψυχοθεραπεία, σε συζήτηση που είχα μαζί τ ης μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάρω χάπια γιατί η κατάσταση μου είναι ελεγχόμενη, αλλά σε πολλή έντονές κρίσεις παίρνω zanax 0.25mg για να καλμάρω γιατί ώρες ώρες δεν παλεύετε. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι βαρέθηκα να ασχολούμαι με αυτά μου τρώνε όλη την ενέργεια, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στην δουλειά μου , σε κάποιο χόμπι και γενικότερα να απολαύσω την ζωή μου. όλη την ημέρα σχεδόν ασχολούμαι με τα ψυχοσωματικά μου ,-που με πονάει και που με τσιμπάει -που είναι αρκετές στιγμές έντονα και με φοβίζουν ,με το οτι θα πάθω καρδιά η εγκεφαλικό και ότι ασθένεια μπορεί να φανταστείς. Έχω γίνει φοβητσιάρης, μυγιάγκηχτος, ευσυγκίνητος ,αναλύω το κάθε τι από χίλιες μεριές, αγχώνομαι με το παραμικρό, αρνητικές σκέψεις και κατευθείαν μου το γυρνάει σε ψυχοσωματικά και χίλιες σκέψεις πλημμυρίζουν το κεφάλι μου.Ουφ.

    Θα φύγουν ποτέ? Ως πότε ?τα βαρέθηκα !θέλω να γίνω όπως και πριν ,θέλω να γίνω ξανά δυναμικός ,δυνατός με όχι τόσο άγχος ,θέλω να ζησωωωωωωω ελεύθερος .θέλω να φύγουν φτάνει πια. Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω ομοιοπαθητική με βάση κάποια πράγματα που διάβασα εδώ μέσα μου δώσανε ελπίδα. ευχαριστώ πολλή για την προσοχή σας και συγνώμη εάν σας κούρασα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    9
    Καλημέρα ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕ,
    όλα αυτά που περιγράφεις μου είναι γνωστά. Τα ίδια ακριβώς παιρνάω κι εγώ. Τώρα βέβαια σε πολύ καλύτερο βαθμό απ\'ότι πριν 2 μήνες. Διάβασε την ιστορία μου και θε καταλάβεις.
    http://www.e-psychology.gr/forum/vie...235&page=1
    Μην απογοητεύεσαι όλα αυτά είναι της φαντασίας μας και τίποτε άλλο. Εγώ τώρα μετά από 5 συνεδρίες με την ψυχολόγο μου αρχίζω ήδη να βρίσκω τον παλιό μου εαυτό. Το παν είναι να ακολουθείς τις συμβουλές του και να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου κατάματτα. Πράγματα και καταστάσεις που νομίζεις ότι δεν θα μπορέσεις να τα αντέξεις τελικά συνειδητοποιείς ότι μπορείς. Το σίγουρο είναι ότι όλα αυτά περνάνε και κάποια στιγμή τα συμπτώματα θα φύγουν. Επίσης πολύ σημαντικό είναι ο ψυχολόγος να σου εμπνέει εμπιστοσύνη και να νιώθεις ότι σε καταλαβαίνει.
    Δείξε δύναμη και όλα θα πάνε καλά. Να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνο σου σ\'αυτόν τον γολγοθά.
    Να\'σαι καλά και να σκέφτεσαι θετικά!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2
    Γεια σου mary και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι θα φύγουν αλλά πότε? Τα βιώνω εδώ και τόσους μήνες με ελάχιστες περιόδους ησυχίας .Περισσότερο με φοβίζουν και με αγχώνουν τα ψυχοσωματικά που τα βιώνω συνέχεια και έντονα-και σκέφτομαι μέχρι πότε θα μπορώ να τα αντέξω ψυχικά άλλα και σωματικά, παρά το πότε θα πάθω κρίση πανικού. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι δεν ‘έχω αγχώδη διαταραχή άλλα κάποια άλλη ασθένεια του νευρικού συστήματος η κάτι άλλο. Με την ψυχολόγο αυτή είμαι από τον Νοέμβριο και πραγματικά μου εμπνέει εμπιστοσύνη, εξάλλου επισκέφτηκα άλλους δυο που μετά από 1-2 συνεδρίες τους σταμάτησα. ελπίζω και εύχομαι και εσύ να είσαι καλά και να σου πηγαίνουν όλα καλά.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    35
    Φίλε μου, το πόσο μεγάλη αντοχή έχει ο οργανισμός σου, δεν μπορείς να το φανταστείς. Μην απογοητεύεσαι και κυρίως μη σκέφτεσαι πόσο μπορείς να αντέξεις. Δεν πρόκειται να πάθεις κάτι κακό. Τα συμπτώματα αν και πολύ έντονα μερικές φορές είναι σχετικά αθώα.
    Για οτιδήποτε σε απασχολεί, μπορείς να μιλήσεις σε \'μας εδώ. Να είσαι καλά και δυνατός.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    19
    Φίλε μου σε καταλαβαίνω αλλά πρέπει να κάνεις κουράγιο. Είναι λογικό να αγαναχτείς και να θες να βγάλεις απο πάνω σου αυτό το βάρος, αλλά δυστυχώς αυτά είναι δύσκολο να τα παλεψεις αλλά όχι ακατόρθωτο. Μην το βάζεις κάτω. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και μη διστάσεις να του αναφέρεις οτιδήποτε σε απασχολεί. Εαν πιστεύεις οτι πρέπει να αλλάξεις και γιατρό κάντο. Για μένα προσωπικά παίζει τεράστιο ρόλο η επαφή που έχει κάποιος με το γιατρό του και πως αυτός σε αντιμετωπίζει. Προσπάθησε να βρεις νέα ενδιαφέροντα και κάτι που να σε ξαλαφρώνει ψυχικά. Κατά την ταπεινή μου άποψη η επαφή με τη φύση είναι ότι καλύτερο. Εαν έχεις αμάξι χρησιμοποίησε το για να δραπετεύεις απο το άγχος και την καθημερινότητα. Πήγαινε μια βόλτα στη θάλασσα. Μπορείς ακόμα και σε σύλλογο να γραφτείς που διοργανώνει περιπάτους σε Πάρνηθα και Πεντέλη. Το νετ είναι γεμάτο με διευθύνσεις. Εαν μπορείς να το κάνεις και με κάποιο φίλο ακόμα καλύτερα. Εαν έχεις κάποιο ταλέντο αξιοποίησε το. Εγώ ζωγράφιζα χρόνια και τα είχα παρατήσει. Τώρα ξανάρχισα αργά αλλά σταθερά. Με βοήθησε αρκετά.

    Εύχομαι τα καλύτερα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Μπερδεμένε,

    δοκίμασε όσο πιο συντομα μπορεις θεραπευτική αγωγή. Επέλεξες την ομοιοπαθητική. Το ίδιο είχα επιλέξει και εγω.

    Η θεραπεία χρειάζεται υπομονή και κυρίως επικοινωνία και εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν εμπιστευτείς τον γιατρό και την θεραπεία του ΦΥΓΕ ! Αλλαξε γιατρό.

    Σου ευχομαι με ολη μου την καρδιά να γίνεις καλά, να γίνεις καλύτερος, να γίνεις δυνατώτερος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •