Aυτη η ευχη θελω να "πιασει"... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 94
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ακριβώς! Το να θέλεις να προγραμματίζεις τα πάντα, να αγχώνεσαι για το παραμικρό, να θέλεις να τα έχεις προβλέψει όλα για να νιώθεις ασφάλεια τελικά σε κάνει να τα τινάζεις όλα στον αέρα αν κάποια στιγμή παρεκκλίνεις από το πρόγραμμα. Είναι πολύ ψυχαναγκαστικό όλο αυτό.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Ειναι φοβερο τι αρρωστημενες "τεχνικες" βρισκει ο ανθρωπινος εγκεφαλος χρησιμοποιωντας τη φυσιολογικη λειτουργια της σιτισης,για να ανακουφιστει απο το συναισθηματικο στρες,το στρες της ανασφαλειας και εν τελει τη δυσκολια διαχειρισης της ιδιας της υπαρξης του..

    Καθομαι και σκεφτομαι καμια φορα ποσο χρονο,ποση σκεψη,ποσες στιγμες και ποση ενεργεια εχω ξοδεψει για το κεφαλαιο "βουλιμια"στη ζωη μου που αληθινα τρομαζω.Αναρωτιεμαι πραγματικα τι θα μπορουσα να ειχα καταφερει και να ειχα ζησει αν ολα αυτα τα ειχα διαθεσει για αλλους,πιο υγιεις σκοπους...Και εκει νιωθω πολυ μεγαλη αυτολυπηση..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Euxi,

    μην αναλώνεις χρόνο στο να σκέφτεσαι τι θα μπορούσες να έχεις κάνει, αλλά στο τι θα κάνεις από δω και πέρα.
    Μέσα από κάθε περιπέτεια και αναποδιά παίρνουμε ένα μάθημα. Ο καθένας κουβαλάει το δικό του σταυρό, ο καθένας έχει το δικό του πρόβλημα. Το ξέσπασμα στο φαγητό αντικατοπτρίζει κάποια βαθύτερη πληγή που κρυβόταν μέσα μας και βγήκε στην επιφάνεια μέσω της βουλιμίας.
    Δεν ήταν επιλογή σου να γίνεις βουλιμική, είναι όμως στο χέρι σου να το ξεπεράσεις και θα το ξεπεράσεις. Αρκεί να μην χάνεις άλλο χρόνο. Με το που θα σου δοθεί η ευκαιρία απευθύνσου σε κάποιο ειδικό. Μόνη σου είναι δύσκολο να το διαχειριστείς. Χρειάζεσαι ένα μπούσουλα, μια κατεύθυνση.
    Είσαι πολύ μικρή για να λυπάσαι τον εαυτό σου. Δε σου αξίζει, δεν αξίζει σε κανένα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Dolphin σ ευχαριστω για τα λογια σου.Δικιο εχεις,αλλα διανυω περιοδο μεγαλης απογνωσης και απογοητευσης.Μπορω να γινω ανετα μεγαλος "Καρυωτακης" αυτον τον καιρο.Και εγω η αφελης ειχα νομισει περυσι για λιγο πως το χα ξεπερασει.Χρειαζομαι γιατρο,το ξερω.Για τους επομενους 5 με 6 μηνες ομως δεν μπορω να εχω προσβαση.Οποτε,I am alone.

    Παντως,ειναι μεγαλη η μοναξια που βιωνεις μεσα σ αυτην την κατασταση.Και το φοβερο ειναι οτι κανενας δεν μπορει να σε βοηθησει,οσο και αν σε αγαπαει.Συγκατοικω με το αγορι μου, και εδω και πολλα χρονια ξερει με λεπτομερειες τα παντα γυρω απο το προβλημα μου.Ε,οσο κι αν εχει προσπαθησει ο καημενος να με βοηθησει με χιλιους δυο τροπους ολα ναυαγησαν.Ειμαστε τοσο μονοι μας στον αγωνα αυτον..

    Σημερα ειναι η πεμπτη μου μερα χωρις βουλιμικο.Δε μου λεει τιποτα ακομη,πρεπει να καταφερω να αντεξω τουλαχιστον 20ημερο για να αρχισω να το παιρνω και παλι λιγο "πανω" μου,αλλα ειναι μια αρχη.Εφαρμοζω την τεχνικη του να βλεπω την καθε μερα ξεχωριστα και μεμονωμενα.Να εστιαζω μονο στο να τα καταφερω "σημερα" και να μη σκεφτομαι το βουνο που εχω μπροστα μου.Σημερα δεν αντεξα και ζυγιστηκα.Ειμαι 67,1 ενω τη Δευτερα μετα απο το βουλιμικο της Κυριακης με εδειχνε 69,3.Χαρηκα που ξεφουσκωσα λιγο.Σε αναμονη λοιπον.Καλη συνεχεια παιδια σε ολους σας..

  5. #20
    ΜΠΡΑΒΟ ΕΥΧΗ ΚΑΛΑ ΠΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.
    ΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ .......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Ναι Αθηνα η αληθεια ειναι πως παιρνεις κουραγιο οταν βλεπεις πως δεν εισαι ο μονος..Ξαφνιαστηκα πολυ ευχαριστα οταν ανακαλυψα την υπαρξη του φορουμ και γι αυτο αποφασισα να γραψω.Ας συνεχισουμε οσο αποφασιστικα αρχισαμε λοιπον!

  7. #22
    ΝΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Εμένα σήμερα είναι η 21η μέρα χωρίς βουλιμικό. Κι όμως οι ισορροπίες είναι τόσο ευαίσθητες. Ακόμα έχω έντονες και συχνές παρορμήσεις. Τις διαχερίζομαι βέβαια επιτυχώς αλλά ανησυχώ και φοβάμαι.
    Έχω παρατηρήσει ότι οι τάσεις υπερφαγίας με πιάνουν κυρίως μετά την κατανάλωση αλκοολ (ακόμα και μικρής ποσότητας) και συνήθως βραδυνές ώρες ειδικά αν έχει περάσει η ώρα. Το συζήτησα με τον ψυχίατρο και μου είπε ότι το αλκοολ όντως σε χαλαρώνει και σου ρίχνει τις αντιστάσεις. Πόσο μάλλον αν δεν έχεις φάει καλά ή αν δεν πίνεις συχνά και πολύ όπως εγώ.
    Χθες πάντως που βγήκα, αν και ήταν αργά, προτίμησα να παραγείλω καφέ κι όχι κρασί.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Aπ' ότι έχω διαβάσει,αλλά και από ιδίαν πείρα, οι ώρες μετά το μεσημέρι ( απογευματινές κυρίως ) είναι αυτές των επεισοδίων.Ίσως γιατί τότε ο οργανισμός έχει μειώση πολύ τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα, ένεκα της μεσημεριανής πέψης.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Χμμμ...Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία Κλεάνθη. Δεν το είχα ξανακούσει. Θα πρέπει νλοιπόν α είμαστε σε επιφυλακή από το μεσημέρι και μετά. Ειδικά, τα Σβκ που δε δουλεύουμε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Tο εχω παρατηρησει στον εαυτο μου αυτο που λεει ο Κλεανθης.Σιγουρα εχει μια λογικη βαση.Και με το αλκοολ επισης μου εχει συμβει,ισως γιατι και εγω δεν πινω συχνα.

    Σημερα,Σαββατο,εκτη μερα χωρις βουλιμικο και ισως η δυσκολοτερη της εβδομαδας,γιατι το βραδυ θα βγω σε μερος που θα υπαρχει και αλκοολ και προαιρετικο φαγητο.Σημερα εχω φαει κανονικο πρωινο,τονο με σαλατα,ρυζι και λαδι για μεσημερι,φρουτα και αμυγδαλα για απογευμα,οποτε δεν εχω "στομαχικο"λογο για να κανω κριση.Θα φαω και ενα τοστ με ψωμι ολικης και λαχανικα πριν βγω για να μην πειναω και μου δινω ενα περιθωριο εως 400 θερμιδες περιπου για να ξοδεψω.Θα προσπαθησω να περιοριστω σε ενα ποτηρι κρασι και σε ελαχιστο τσιμπολογημα αν νιωσω την αναγκη.Επισης θα προσπαθησω να μη σκεφτομαι το προβλημα μου,το φαγητο και ολα αυτα,αλλα να ξεχαστω και να περασω καλα.(Ειλικρινα,μου φαινεται πολυ περιεργο που καταγραφω αυτες μου τις σκεψεις σε ενα φορουμ,αλλα με κανει να νιωθω μια μικρη ασφαλεια,τι να πω!).Θελω τοοοσο πολυ να περασει το σημερινο βραδυ αναιμακτα και με μια "καθαρη" αυριανη Κυριακη να κλεισω μια βδομαδα αποχης τη Δευτερα..θα βαλω τα δυνατα μου..Καλο βραδυ σε ολους..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα Euxi!

    Πώς τα πήγες χθες? Ελπίζω να πέρασες καλά.
    Είχα ακούσει ότι πριν τη βραδυνή έξοδο για φαγητό εννοείται ότι δε φεύγουμε από το σπίτι με τελείως άδειο στομάχι. Η καλύτερη επιλογή είναι ένα γιαούρτι το οποίο θα μας κρατήσει μέχρι το δείπνο.
    Το θέμα είναι ότι όταν οι άλλοι παραγγέλνουν ένα σωρό μεζέδες και λιχουδιές, λογικό είναι να σου λένε και να θες κι εσύ ο ίδιος να δοκιμάσεις απ' όλα. Εγώ κάπου εκεί χάνω τη μπάλα. Αν δοκιμάσω λίγο είναι σαν να μου ανοίγει η όρεξη και να θέλω να τα φάω όλα. Η καλύτερη μου είναι όταν βγαίνουμε λίγα άτομα, παίρνει ο καθένας το πιάτο του και 1 σαλάτα κοινή. Εκεί νιώθω ασφαλής.
    Πάντως οι γιορτές και οι έξοδοι για φαγητό αποτελούν τις πιο συχνές αφορμές για επεισόδια για΄μένα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Dolphin καλησπερα!Πολυ ευτυχως ολα κυλησαν ομαλα χτες,ακολουθησα τον "ασφαλη"δρομο του να μην φαω τιποτα,ηπια απλα εναμισι ποτηρι κρασι.Με βοηθησε βεβαια και το γεγονος του οτι δεν πεινουσα.Σημαντικο να τρωμε κατι πριν απο εξοδο..Το "η ολα η τιποτα" ειναι και για μενα μεγαλη παγιδα.Πολυ λαθος σκεπτικο βεβαια.Σημερα τρωω λιγο "αναρχα" αλλα οχι βουλιμικα,ουτε πολυ,οποτε λιγο το κακο.Επικεντρωνομαι να το "ισιωσω" μεχρι το βραδυ και να αρχισει απο αυριο η δευτερη εβδομαδα αποχης μου.

    Καλοκαιριαζει κιολας και σε σχεση με περυσι εχω 7 κιλα παραπανω και μου κακοφαινεται πολυ,δε μου κανουν και μερικα ρουχα που χαιρομουνα περυσι,αλλα προσπαθω να μη σκεφτομαι αρνητικα,γιατι τελειωσα μετα.Ο στοχος ειναι να μειωθουν η ακομα και να μηδενιστουν τα βουλιμικα.Τα κιλα ερχονται δευτερα σ αυτην την μαχη,οσο κι αν με ποναει αυτο..

    Καλη συνεχεια και να μεγαλωνει ο αριθμος των "καλων" ημερων μας σιγα σιγα..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Καλημερα σε ολους και καλη μας εβδομαδα.Σημερα πηρα μια πολυ μικρη ανασα γιατι εκλεισα μια βδομαδα ηρεμη και ισορροπημενη διατροφικα.Θα μπορουσα να αποφυγω κατι γλυκα χτες αλλα ηταν εντος οριων οποτε οκ.Θελω και η εβδομαδα που ερχεται να ειναι το ιδιο και καλυτερα.Θα βαλω τα πολυ δυνατα μου.Απο κιλα ζυγιστηκα και ειμαι στα 67 ακριβως.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Εuxi καλημέρα και καλό μήνα!


    Εύχομαι κι αυτή η εβδομάδα να κυλήσει ήρεμα διατροφικά. Κι εμένα το φετινό καλοκαίρι με βρίσκει με περισσότερα κιλά σε σχέση με πέρσι. Είχα φάει μια φρίκη πριν από καμιά 20αρια μέρες που κατέβαζα τα καλοκαιρινά ρούχα αλλά το ξεπέρασα. Τι να κάνουμε...Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας χωρίς άγχος, χωρίς πολύ βραχυπρόθεσμους στόχους και με επιμονή.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •