reductil & binge eating disorder
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    14

    reductil & binge eating disorder

    Γειά σας....σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω τα reductil. Διάβαζα πρόσφατα μια μελέτη σε έγκυρο ιατρικό περιοδικό, με καλά αποτελέσματα σε άτομα με BED (με λίγα λόγια είναι τα άτομα που κάνουν βουλιμικά επισόδεια αλλά δεν καταφεύγουν σε εμετούς, καθαρτικά κλπ...). Εχω αυτό το πρόβλημα εδώ και πολλά πολλά χρόνια με αποτέλεσμα όλες μου οι προσπάθειες για αδυνάτισμα να πηγαίνουν στράφι...Ακόμα και όταν χάνω κιλά τα ξαναπαίρνω μετά από λίγο καιρό. Αυτή την περίοδο είμαι ιδιαίτερα στρεσαρισμένη επειδή δεν εργάζομαι και ταυτόχρονα έκοψα και το κάπνισμα. Το αποτέλεσμα είναι ότι τρώω ασύστολα και ασταμάτητα κάθε μέρα. Ενώ ξεκινώ κάθε μέρα με την υπόσχεση ότι θα τηρήσω κάποιο πρόγραμμα διατροφής, μέχρι το βράδυ τα έχω κάνει μαντάρα. Έχω δει ότι το reductil έχει δουλέψει σε άνθρώπους που είναι στο forum αλλά θα ήθελα να διευκρινήσω αν υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που να είναι σε παρόμοια κατάσταση με εμένα και να τους έχει βοηθήσει το reductil. Ειλικρινά είμαι σε απόγνωση..Κάνω ψυχοθεραπεία χρόνια τώρα αλλά το θέμα αυτό παραμένει ακόμα ανοιχτό...Οποιαδήποτα βοήθεια ευπρόσδεκτη... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Καλησπέρα, αύτο που πρέπει να έχεις κατά νου είναι πως το reductil όπως και όλα τα φάρμακα δεν έχουν την ίδια ανταπόκριση σε όλους τους ανθρώπους. Υπάρχουν άτομα που βοηθιούνται από την λήψη του και άλλα όχι. Για τον λόγο αυτό και όλοι οι ευσυνείδητοι γιατροί αν δουν ότι μέσα σε 1-2 μήνες ο ασθενής δεν βλέπει αποτέλεσμα από την λήψη του reductil, τότε σταματούν την χορήγησή του. Το αν θα έχει αποτέλεσμα σε κάποιον δεν σημαίνει πως θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και σε σένα. Ο μόνος τρόπος για να το δεις αυτό είναι να το δοκιμάσεις, αφού πρώτα σε εξετάσει κάποιος γιατρός και σου πει ότι η χορήγηση του φαρμάκου δεν θα επηρεάσει την υγεία σου, μιας και για κάποιες κατηγορίες ατόμων δεν συνίσταται, αν έχουν π.χ. προβλήματα με υπέρταση, αρρυθμίες και άλλα. ʼρα η κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να σε εξετάσει κάποιος παθολόγος ή καρδιολόγος και αφού βεβαιωθεί ότι όλα είναι οκ να σου το χορηγήσει και να δεις πως θα πάει. Μην τα περιμένεις όμως όλα από το χάπι, η σωστή διατροφή και η άσκηση είναι τα απαραίτητα εργαλεία στην προσπάθεια σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    14
    Σ'ευχαριστώ πολύ jvanis...έχεις δίκιο. Με επαναφέρειες στον ίσιο δρόμο :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    greeneyes απ οσο ξερω τα reductil εχουν αντενδειξη σε ατομα με διατροφικες διαταραχες.Επειδη ομως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,ρωτησε καποιον γιατρο αν θα μπορουσες να κανεις μια δοκιμη.Γιατι οχι,μπορει και να σε βοηθησουν να ξεφρακαρεις..Μονο ρωτα πρωτα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    παιδια εγω τα επαιρνα για καιρο αλλα......... τριχες
    κατι κανουν το πρωτο διαστημα αλλα μετα τιποτα
    και πειραζει και στην καρδια
    τωρα αν θες για κατι αμεσο, αν τα χεις παιξει
    παρ το και βλεπεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    9
    Ένα χάπι που δεν έχει παρενέργειες, έως τώρα είναι το Proactol. Το διάβασα στο aboutweightloss.gr. Είναι φυτικό. Πρέπει όμως πάντα να συμβουλεύεσαι το ιατρό σου και να το συνοδεύεις με δίαιτα και ασκήσεις (έστω και ήπιες).

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    5
    greeneyes, σε παρόμοια κατάσταση με εσένα είμαι και εγώ πάντα ξεκινούσα δίαιτα...πάντα ισορροπημένη... πάντα με θέληση και αποφασισμένη να φτάσω στον τελικό μου στόχο... κάθε φορά όμως κατάφερνα να σαμποτάρω μόνη μου τον εαυτό μου... με αποτέλεσμα αν βάζω 10-15 κιλά για πλάκα... να χάνω 6-7 και ξανά πάλι τα ίδια... να σημειώσω ότι είμαι ή μάλλον ήμουν ένα άτομο τρομερά προκατειλημμένο με χαπια, κρέμες και μαγικές φόρμουλες...πάντα γνώριζα και γνωρίζω πως η απώλεια κιλών προϋποθέτει κόπο... στο προκείμενο τώρα.... με το ηθικό μου στα πατώματα και την αυτοπεποίθηση μου ακόμη πιο κάτω μετά από μία ακόμη βουλιμική κρίση.. πήρα τα reductil των 10mg και για την ακρίβεια την μικρή συσκευασία σκεπτόμενη ότι πετάω τα λεφτά μου στα σκουπίδια.... εε,.. λοιπόν δεν άργησε το πρώτο ζύγισμα για να διαπιστώσω ότι λειτουργούν αν και δεν χρειαζόταν το ζυγισμα για αν καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα....τηρούσα το πρόγραμμά μου κατά γράμμα ένοιωθα ότι έσφυζα απο ενέργεια και.... η επιθυμία να φάω οτιδήποτε εβρισκα μπροστά μου... εξαφανίστηκε!!! για να μην φαίνεται ότι τα ωραιοποιώ πρέπει να αναφέρω ωστόσο ότι την πρώτη εβδομάδα είχα κάποιες ανωμαλιες στον ύπνο μου, καποιες παροδικές ταχυκαρδιες (που με τρόμαξαν... το ομολογώ!!) αλλά και ένα πρόβλημα δυσκοιλιοτητας που λύθηκε με νεράκι μπολικο και πολλές μα πολλές φυτικές ίνες..... μαγιακά χαπάκια δεν υπάρχουν... μαγικές φόρμουλες όντως δεν υπάρχει.. υπάρχει όμως η θέληση και το reductil επειδή ακριβώς δρα στο κεντρικό νευρικο συστημα και σε νευροψυχολογικούς παράγοντες βοηθά άτομα που θέλουν μεν αδυνατούν δε να επιτύχουν τον στόχο τους για παθολογικούς λογους (να μην γελιόμαστε... τόσο η ψυχογενής βουλιμία όσο και η ψυχογενής ανορεξία ειναι ασθένειες...)
    Υιοθέτησε την συμβοθλη του jvanis, επισκέψου τον γιατρό σου και ΄μετά αν σου τα εγκρίνει μπορείς να τα δοκιμάσεις.. το σίγουρο είναι ότι αυτό που δεν πρέπει αν χάνουμε είναι το κουράγιο και η ελπίδα μας...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    14
    Thanks gioulaki...Συζητήσαμε με το γιατρό μου και είπαμε να το αφήσουμε για την ώρα..Θα το παλέψω με ψυχοθεραπεία & ladose και βλέπουμε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •