Τα πάντα είναι θέμα μυαλού τελικά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530

    Τα πάντα είναι θέμα μυαλού τελικά...

    Καλημέρα,έίμαι εντελώς καινούρια στο φόρουμ.Είχα γράψει περίπου πριν από μία εβδομάδα, ακριβώς όταν ξεκίνησα δίαιτα δηλαδή.Ήμουν 80 κιλά τουλάχιστον έτσι νόμιζα αλλά όταν ζυγίστηκα στη διαιτολόγο μου είδα πως με λίγο που είχα προσέξει τη διατροφή μου ήμουν 78.Μετά ααπό μερικές ημέρες δίαιτα έχω κατέβει κι άλλο...Θέλω να σας πω πως η καλύτερη λύση για όλους είναι να μην επιδιώκουμε το αδυνάτισμα αλλά να επιδιώκουμε να μάθουμε να τρεφόμαστε σωστά.Εγώ μόλις παγίωσα σαν τρόπο ζωής το σωστό φαγητό, χωρίς δίαιτα έχασα ήδη δυο κιλά.Χωρίς άγχος ξεκίνησα δίαιτα με διαιτολόγο που πάνω΄από όλα ξέρει να φτιάχνει πρόγραμμα που ταιριάζει στις ανάγκες μου. Κάθε μέρα ελαφραίνω επειδή δεν έχω αγχωθεί και απ΄λώς ακολουθώ τη διατροφή που μου ταιριάζει, μου δίνει δύναμη και με κάνει να αισθάνομαι υγιής πάνω από όλα.Αρα, βγάλτε από το μυαλό σας "μαγικούς τρόπους", χάπια, δίαιτες ςξπρές και απλώς χαλαρώστε και βρείτε το σωστό σύμβουλο όπου θα μπορέσετε να ακολουθήσετε τις οδηγίες του.Ένα κιλό τη βδομάδα είναι μεγάλο επίτευγμα και μέχρι το καλοκαίρι το σώμα μας θα έχει βρει τους ρυθμούς του...Μπορούμε και μάλιστα άνετα...!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    108
    ετσι ετσι....τετοια να ακουω

    ευγεεεε μπραβο παιδι μου...

    σωστη διατροφηηη απο ολα απο λιγη ποσοτητα παν μετρον αριστον και πολυ νερο και ασκησηηη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Συμφωνώ μαζί σου Ναταλία μου...Έχω κάνει αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες και ξέρεις γιατί ήταν πάντα αποτυχημένες?Γιατί ήθελα να δω το επιθυμητό αποτέλεσμα στη δεύτερη ή τρίτη εβδομάδα και από εκεί και πέρα μου έλειπαν πράγματα πολυ...(γλυκά,τσιπς,σουβλάκι α,τηγανητά...).Μόλις όμως συνειδητοποίησα πως με σωστή διατροφή καταφέρνουμε να φαινόμαστε αλλά και να είμαστε υγιείς, δυνατοί, όμορφοι και λαμπεροί τότε κατάλαβα πως και η απώλεια κιλών είναι απλώς ένα ευχάριστο επακόλουθο...Έχεις χάσει πολά κιλά και μπράβο σου!!!Ας καταλάβουν όλοι πως το σώμα μας όπως και το μυαλό μας το ορίζουμε και πως πρέπει να ξεκινάμε δίαιτα όχι όταν βλέπουμε αδύνατες και ζηλεύουμε αλλά όταν εμείς δεν αντέχουμε άλλο την εικόνα μας.Και το πιό βασικό:Να σεβόμαστε το σώμα μας και να το αγαπάμε...Χρειάζετα το χρονικό περιθώριο για να αναδειχθεί...Είναι ο καθρέφτης της ψυχής μας και είμαστε όλοι τόσο όμορφοι άνθρωποι.Ας το δείξουμε αργά και σταθερά...!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Αστερόσκονη, καλωσήρθες... σε βρίσκω σε πολύ καλό δρόμο..... μπράβο συνέχισε έτσι και ελπίζω να ζηλέψουμε και οι υπόλοιποι.................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Ζηλέψτε!!!!Μόνο καλό θα κάνει να αγαπήσουμε το σώμα που θέλουμε να αλλάξουμε.Αν καταλάβουμε πως κι αυτό υποφέρει από τα έξτρα κιλά μας τότε θα έχουμε ακόμη μία βοήθεια για να ξεκινήσουμε δίαιτα!!!!Χάνοντας ένα κιλό την εβδομάδα σίγουρα σε δυο τρεις μήνες θα δείχνουμε αλλιώς.Καλές προσπάθειες...Εμένα σήμερα η ζυγαρίτσα μου με κατέβηκε λίγο ακόμα!!!!Γιούπι!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    ASTEROSKONI μπράβο! Βάλε όμως ένα τικεράκι να βλέπουμε το αποτέλεσμα της απώλειάς σου.
    Ο τρόπος που σκέφτεσαι το θέμα και το προσεγγίζεις βεβαίως και είναι ο σωστός. Έτσι το φιλοσόφησα κι εγώ και δεν έχω απογοητευτεί καθόλου. Πάνω από έναν χρόνο κάνω προσπάθεια. Έχω χάσει αρκετά κιλά και πια βρίσκομαι στην δεύτερη φάση μου για να χάσω και τα υπόλοιπα. Πρώτα απ'όλα είναι κάτι που το χαίρομαι και το απολαμβάνω. Βέβαια έχω τρέξει στο παρελθόν και σε διαιτολόγους. Δυστυχώς κανένας δεν προσπάθησε να προσεγγίσει το πρόβλημα βάρους μου με τον τρόπο που ήθελα, όμως ευτυχώς χάρη σε αυτούς έμαθα να τρώω σωστά και γενικώς πια να φροντίζω να απολαμβάνω τα πάντα χωρίς ενοχές. Το να τρως όλα τα light που κυκλοφορούν δεν σημαίνει ότι σε μια βδομάδα θα'χεις χάσει 50 κιλά και θα είσαι συλφίδα. Αυτά γίνονται μόνο σε εικονικά προγράμματα του υπολογιστή κι όχι στην πραγματικότητα. Καλό είναι ο καθένας ή η καθεμία που θέλει να χάσει βάρος, να δεχτεί το πρόβλημά του και να ψάξει τι είναι σωστό γι'αυτόν ή γι'αυτήν ώστε να το αποβάλει και φυσικά θα πρέπει να δεχτεί ότι καλύτερα να χάνει αργά -έστω κι απελπιστικά αργά- αν θέλει ένα σχεδόν μόνιμο αποτέλεσμα, παρά να γρήγορα και φτου ξανά κι απ'την αρχή!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Αχ μωρέ δεν ξέρω πως στο καλό μπαίνουν αυτά τα τικεράκια!!!!Ήμουν πάντως 80 κιλά και τώρα 77...Μόνο με σωστή διατροφή!!!Αυτό σημαίνει πως έτρωγα και γλυκά!!!Τώρα που άρχισα δίαιτα βέβαια είναι σαφώς πιο μαζεμένα τα πράγματα αλλά ειλικρινά το απολαμβάνω πολύ!!!Κάθε πρωί είμαι και ελαφρύτερη, υγιής και με πολλή-πολλή διάθεση για ζωή!!!Τρώμε σωστά σημαίνει και είμαστε στα σωστά κιλά!!!Φιλιά...!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΥΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΑ"...δεν υπάρχει τίποτα σωστότερο απ΄αυτό! Μιά ζωή (είμαι 48 ετών) πίστευα πως ήμουν χοντρή και πάλευα να αδυνατίσω . Και ήμουν 60-65 κιλά το πολύ και, απ΄τις παλιές φωτογραφίες που βλέπω τώρα, μια κούκλα, μιά θεά! Τα τελευταία χρόνια που με την εμμηνόπαυση και την κλιμακτήριο έγινα πραγματικά χοντρή, 97 κιλά έφτασα παρακαλώ (!!!) καταλαβαίνω πως μόνο αν αλλάξει η οπτική γωνία μας ως προς το φαγητό θα δούμε αποτέλεσμα. Μόνο αν πάψουμε να το σκεφτόμαστε και να το χρησιμοποιούμε...αντί για ασφάλεια, σχέση,κουβέντα,εκτόνωση. Και, διάολε, ας φροντίσουμε λίγο το σώμα μας, ας το αγαπήσουμε. Με λίγη κίνηση, τέντωμα, περπάτημα, με κάτι τέλος πάντων. ΄Εχω αρχίσει να πλησιάζω τα 90kg πια και το μόνο "μυστικό" είναι πως έκοψα το ακατάπαυστο τσιμπολόγημα και τα γλυκά. Και, έψαξα (έψαξα πολύ όμως) να βρω κάποιο σύστημα άθλησης που να μου αρέσει και να μου ταιριάζει τόσο που να μην το παρατήσω. Για μένα ήταν η γιόγκα και το tai chi. Για την κολλητή μου που θέλει κι αυτή να χάσει 20 κιλά είναι το curves (η γνωστή αλυσίδα των γυμναστηρίων με τη μισή ώρα γυμναστική). Πιστεύω, νοιώθω πως αυτή τη φορά θα τα καταφέρω. Γιατί είναι σημαντικό αλλά όχι first priority, γιατί έχουμε ξαναδεί το έργο πολλές φορές και ξέρουμε τι να κάνουμε...και ΠΩΣ να το κάνουμε. Καλή συνέχεια!...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Α, και διάφορα άλλα "κολπάκια" μέσα στη μέρα για να κινούμαι. Πάω-έρχομαι στη δουλειά με τα πόδια(45 λεπτά την ημέρα), όταν θέλω ένα χαρτί ή μια φωτοτυπία στο γραφείο σηκώνομαι και τη βγάζω μόνη μου, όταν τακτοποιώ τα σιδερωμένα ρούχα τα παίρνω λίγα λίγα και τα πηγαίνω στις ντουλάπες του κάθε δωματίου...Μερικές φορές γελάω με τα καμώματά μου αλλά έχει πλάκα και το διασκεδάζω. Και εντάξει, για μια αθλήτρια δεν είναι τίποτα (κάποιοι θα χαμογελάσουν ειρωνικά) αλλά για μένα που είμαι "του καναπέ" ακόμα και αυτό το λίγο κάνει δουλειά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Ειλικρινα ΜΠΡΑΒΟ σου!!!Αυτή είναι η στάση ζωής που αν την υιοθετήσουμε, θα χάσουμε σταθερά και με υγεία όλα τα περιττά κιλά, ο οργανισμός μας θα βρει τους ρυθμούς του και φυσικά δεν θα κινδυνεύουμε να τα ξαναπάρουμε γιατί πλέον θα έχουμα μάθει να τρεφόμαστε σωστά για σώμα και μυαλό.Λίγη προσοχή στην αρχή, συζήτηση με καλό διατροφολόγο και πάνω απ'όλα καλή ψυχολογία!!!Το τελευταίο είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι αλλά η δύναμη του μυαλού είναι στο χέρι όλων μας!!!!Ας το καταλάβουμε!!!Φιλιά πολλά!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κατερινάκι,έγραψες!Αυτή είναι θετική στάση ζωής!Να τα βλέπουμε κι εμείς αυτά που μόνο τον εαυτό μας έχουμε να φροντίσουμε
    και πώς τα καταφέρνουμε να φεύγει η μέρα χωρίς να το καταλάβουμε και δεν έχουμε κάνει και τίποτα ουσιαστικό για τον εαυτό μας...
    Πολύ χαίρομαι για σένα!Θυμάμαι εκείνα τα Σαββατοκύριακα πόσο σε ταλαιπωρούσαν...ελπίζω τώρα κατεξοχήν να τα απολαμβάνεις!

    Αστερόσκονη μου,
    ΝΑΙ!όλα είναι όντως θέμα μυαλού κι όχι μόνο στο θέμα το δικό μας,
    αλλά σε όλους τους τομείς της ζωής μας και σ'όλες μας τις σχέσεις!
    Μία λοβοτομή παρακαλώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    τα απολαμβάνω όσο μπορώ γλυκειά μου. Γύρισα πριν λίγο από το "πεθαίνω για σένα", σινεμά με την κόρη μου. Για βράδυ, ένα γιαουρτάκι. Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι μαγείρευα,για σήμερα, για αύριο. Τώρα χαλαρώνω, λίγο γυμναστική πριν κοιμηθώ και τέλος. Εξακολουθεί να μην πέφτει η ζυγαριά το Σαβ/κο ,αλλά δεν ανεβαίνει κιόλας. Και νοιώθω πιό ελεύθερη βρε αδερφέ , δεν έχω το μπαμπούλα στο μπάνιο να μου μαυρίζει τη μέρα. Ζυγίζομαι μια φορά την εβδομάδα, καθε δέκα μέρες...άντε και μόλις αισθανθώ το παντελόνι να μπαίνει πιο άνετα. Νοιώθω πραγματικά ελεύθερη και, το αστείο, τώρα "πιάνει". Δεν χάνω θεαματικά, καμμιά φορά κολλαει κιόλας αλλά συνεχίζω. Δεν βάζω αγώνες με κανέναν, και πολύ να φάω κάποια στιγμή, την επόμενη το ξεχνάω και ξαναρχίζω. Σιγά σιγά και σταθερά. Αν είχα και καμμιά από σας κοντά μου να πηγαίναμε περπατημα δύο φορές την εβδομάδα, πολύ θα το χαιρόμουνα. Μια ιδέα είναι όλα κορίτσια...και να είμαστε ΚΑΛΑ!!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    35
    Έχετε απόλυτο δίκιο κορίτσια!!!!!!!Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Εννοείται αυτό....Ακόμα και τα reductil ουσιαστικά το νευρικό σου σύστημα ελέγχουν...Φαντάσου αυτό να μπορούσαν να το έκαναν όλοι μόνοι τους...Βέβαια όταν έχεις να χάσεις πολλά κιλά αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο και η βοήθεια πλεον απαραίτητη αλλιώς θα είμασταν σούπερ - ήρωες.
    Πάντως ας καταλάβουμε όλοι πως τον εαυτό μας θα τον ωθήσουμε ακόμη περισσότερο αν τον στηρίζουμε και ψυχολογικά αντί μόνο να τον πιέζουμε...
    Φιλάκια...

  15. #15
    Originally posted by ASTEROSKONI
    Καλημέρα,έίμαι εντελώς καινούρια στο φόρουμ.Είχα γράψει περίπου πριν από μία εβδομάδα, ακριβώς όταν ξεκίνησα δίαιτα δηλαδή.Ήμουν 80 κιλά τουλάχιστον έτσι νόμιζα αλλά όταν ζυγίστηκα στη διαιτολόγο μου είδα πως με λίγο που είχα προσέξει τη διατροφή μου ήμουν 78.Μετά ααπό μερικές ημέρες δίαιτα έχω κατέβει κι άλλο...Θέλω να σας πω πως η καλύτερη λύση για όλους είναι να μην επιδιώκουμε το αδυνάτισμα αλλά να επιδιώκουμε να μάθουμε να τρεφόμαστε σωστά.Εγώ μόλις παγίωσα σαν τρόπο ζωής το σωστό φαγητό, χωρίς δίαιτα έχασα ήδη δυο κιλά.Χωρίς άγχος ξεκίνησα δίαιτα με διαιτολόγο που πάνω΄από όλα ξέρει να φτιάχνει πρόγραμμα που ταιριάζει στις ανάγκες μου. Κάθε μέρα ελαφραίνω επειδή δεν έχω αγχωθεί και απ΄λώς ακολουθώ τη διατροφή που μου ταιριάζει, μου δίνει δύναμη και με κάνει να αισθάνομαι υγιής πάνω από όλα.Αρα, βγάλτε από το μυαλό σας "μαγικούς τρόπους", χάπια, δίαιτες ςξπρές και απλώς χαλαρώστε και βρείτε το σωστό σύμβουλο όπου θα μπορέσετε να ακολουθήσετε τις οδηγίες του.Ένα κιλό τη βδομάδα είναι μεγάλο επίτευγμα και μέχρι το καλοκαίρι το σώμα μας θα έχει βρει τους ρυθμούς του...Μπορούμε και μάλιστα άνετα...!!!!
    Πάρα πολύ σωστά όλα αυτά που λες αστερόσκονη, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •