Ρατσιστική αντιμετώπιση από τη μητέρα του... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    20
    Originally posted by kiki_tsa
    Μάλλον το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την αγνοείς. Ξέρω, δεν είναι εύκολο και σε επηρεάζει, όσο και αν δεν το θέλεις. Και αυτό το είχα ακούσει "το πως κανουμε ερωτα" . Δεν μου τα έλεγε η ίδια αλλα τα μετέφερε ο γιος της. Και οτι ντρεπόταν να με παρουσιάσει στον "κυκλο" της. Απλα κρατα τις αποστάσεις σου... τι να πω; Η δική μου ιστορία δεν είχε καλή κατάληξη. Ομως εσυ έχεις συμμαχο τον άνθρωπό σου, εγω δεν είχα. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό.
    Ακριβώς τα ίδια και σε μένα. Αυτό την απασχολεί.

    Της είπε πως δεν με ξέρει σαν άνθρωπο και πως δεν μπορεί να εκφέρει καμιά γνώμη για μένα. Και την ρώτησε αν τις φορές που με είδε την ενόχλεισε κάτι σε μένα.
    Του απάντησε πως ίσα ίσα, της φάνηκα πολύ γλυκιά, με καλούς τρόπους και εκλεπτισμένη συμπεριφορά.
    Αλλά τί θα πούνε οι άλλοι; Τί είναι αυτό που διάλεξε ο γιος της.

    Οι γονείς της δε, λέει, πως κλαίνε και χτυπιούνται για το κακό που τους βρήκε και δεν μπορούν να καταλάβουν τί έχει πάθει ο εγγονός τους και είναι μαζί μου.
    Και σαν συμπλήρωμα, ο θείος του την ρώτησε αν έχω καμιά πολυκατοικία και είναι μαζί μου ο ανηψιός του.

    Πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να αγνοήσει τόση κακία;

    Και ναι. Αυτό θα έκανα έτσι κι αλλιώς. Θα κρατούσα αποστάσεις, αλλά δυσκολεύομαι στη διαχείρηση των συναισθημάτων που μου προκαλούνται.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Δεν έχουν το Θεό τους!!!!
    Αν είναι δυνατόν... Παρε το στην πλάκα μπας και σου είναι πιο ελαφρύ. Αν το διακομωδήσεις (μαλλον λάθος το έγραψα ορθογραφικά :P )το θέμα ίσως να μην σε επηρεάζει τόσο. Εμένα μου έχει μείνει ακόμα, και με το παιδί που είμαι τώρα αρνούμαι να γνωρίσω τους γονείς του γιατί φοβάμαι οτι θα έχουμε τα ίδια. Ολοι οι γονείς των φίλων μου με συμπαθούν, και γενικά δεν έχω προβλήματα τέτοια αλλα με αυτό το θέμα τρέμω. Μόλις διάβασατην ιστορία που γράφεις με έπιασε ταχυπαλμία.

    Πάλι θα σου πώ οτι είσαι πολύ τυχερή που έχεις συμπαράσταση. Εγώ δεν είχα. Το είπα στους γονείς μου πολύ μετά που χωρίσαμε και ο πατέρας μου, ο οποίος γενικά έχει μια πολύ αρνητική αντιμετώοιση όσον αφορά τα κιλά μου, μου είπε οτι δεν έχει κανένα δικαίωμα αυτή να με απορρίπτει για τα κιλά. Τοτε αρχισα να νιωθω οτι δεν έιχε δίκιο. Ειχα αρχίσει να πιστεώ οτι είμαι χάλια και έχει δίκιο. Γιατί μην μου πεις οτι δεν το σκέφτεσαι? Ξερω πολά καλά, οτι θεωρείς πως αυτό που λέει έχει βάση. Κι ας σου λένε όλοι το αντίθετο. Ομως δεν είναι λόγος αυτός για να χάσεις κιλά. Οι λόγοι είναι προσωπικοί για τον καθένα. Εαν πήρες απόφαση να μπεις σε αυτην την διαδικασία, μην συγκαταλέγεις αυτή την συμπεριφορά στους λόγους που θα το κάνεις.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    20
    Όπως τα λες Κικίτσα...
    Νιώθω πως η αυτοπεποίθηση που έχτιζα, χάνεται. Πράγματι, αισθάνομαι πως είμαι χάλια, πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω τα πάνω μου.
    Κι εγώ με γονείς φίλων και γενικότερα με τον κόσμο τα πάω μια χαρά και περιέργως πολύ συχνά μου κάνουν κοπλιμέντα.
    Με εκπλήσσει αυτό βέβαια γιατί ο πιο πολύς κόσμος στέκεται στον όγκο και όχι σε επιμέρους χαρακτηρηστικά και γενικότερη συμπεριφορά.

    Ναι, είμαι τυχερή που έχω συμπαράσταση. Και είναι ο λόγος που δεν έχω φύγει από αυτήν τη σχέση, όσον αφορά το θέμα αυτό. Αν ένοιωθα πως δεν τον έχω πλάι μου, θα είχα φύγει χωρίς 2η σκέψη όσο κι αν τον αγαπώ.
    Και γενικότερα βέβαια. Αν δεν τον ένοιωθα πλάι μου, δεν ένοιωθα πως πορευόμαστε μαζί, ποιός ο λόγος να συνεχίζω να ονειρεύομαι κοινή ζωή μαζί του;

    Η αλήθεια είναι όμως πως άργησε να αντιδράσει. Έπρεπε να με δει αποφασισμένη σχετικά με τις επιλογές που αφορούσαν τη σχέση μας.
    Πιθανότατα η κουβέντα που είχαμε πριν της μιλήσει, να τον προβλημάτισε, μιας και του έδειξε το αδιέξοδο που έχουμε μπροστά μας.
    Το σημαντικό είναι ότι, έστω και για λίγο, ξεκόλλησε από την αδράνεια και έκανε μια αρχή.

    Την προσπάθειά μου την κάνω εδώ και χρόνια και έχω χάσει έναν αξιοσέβαστο αριθμό κιλών. Χάνω αργά, αλλά τί να κάνω; Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι.
    Το περιέργο είναι που ενώ το γνωρίζει και η ίδια πως είναι κάτι για το οποίο προσπαθώ, δεν δείχνει να το αναγνωρίζει και να κάνει υπομονή, τουλάχιστον χωρίς να ξεστομίζει απρέπειες.

    Έχεις απόλυτο δίκιο πάντως. Πρέπει να το πάρω στην πλάκα για να είμαι εγώ καλά και να μην μεταφέρω και σ' εκείνον άσχημα συναισθήματα.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Originally posted by Reddish

    Το περιέργο είναι που ενώ το γνωρίζει και η ίδια πως είναι κάτι για το οποίο προσπαθώ, δεν δείχνει να το αναγνωρίζει και να κάνει υπομονή, τουλάχιστον χωρίς να ξεστομίζει απρέπειες.
    Ακριβώς αυτό θέλω να σου πω. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.
    Κατάλαβέ το. ΟΧΙ να μην κάνει υπομονή, να μην αναγνωρίσει τίποτα. Είναι δικό σου θέμα καθαρά. Με υτό που λές είναι σαν να δέχεσαι την αντίδραση της η οποία είναι και άκρως παράλογη.

    Ας το πάρουμε κι αλλιώς. Τα κιλά, η ομοφιά τα νιάτα.. έρχονται φεύγουν. Αυτό που μένει είναι το μέσα μας. Μπορεί να παντρευτείς έναν άνθρωπο "μοντέλο". Ειτε άντρας ειτε γυναίκα. Θα πάρει κιλά... θα χάσει, κάποτε θα γεράσει, δεν θα είναι μια ζωή ετσι. Εσυ θελεις να χάσεις κιλά σημερα.. αυριο θα θέλεις να κάνεις κάτι άλλο στον εαυτό σου είτε καλό είτε άσχημο. Αυτο δεν την αφορά καθόλου.
    Αν αφορά κάποιον είναι τον άνθρωπο σου, ο οποίος μπορεί να σου πει νομίζω οτι "θα ήταν καλύτερα αν έχανες βάρος" ή "θα ήσουν πιο όμορφη με λιγότερα κιλά" αλλα ως εκεί.



    Μην ανέχεσαι ποσβλητικά σχόλια και -αν είναι δυνατόν - μην τα πιστεύεις!!!! Οάνθρωπος που είναι δίπλα σου απ οτι φαίνεται ξέρει πολυ καλά γιατί ειναι μαζί σου.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Κατι άσχετο..
    Τσεκάρω το κουτάκι που λέει receive email on reply αλλα δεν έρχεται τίποτ στο e-mail μου. Ξερει κανείς γιατί???

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •