Ρατσιστική αντιμετώπιση από τη μητέρα του...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    20

    Ρατσιστική αντιμετώπιση από τη μητέρα του...

    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

    Εδώ και αρκετό καιρό έχουμε μια σχέση με έναν υπέροχο άνθρωπο και περνάμε πολύ όμορφα.
    Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι και η επιθυμία μας είναι να ζήσουμε μαζί κάποια στιγμή, όταν ξεπεραστούν κάποια πρακτικά/οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.

    Όμως η μητέρα του με απορρίπτει λόγω των περριτών κιλών που έχω. Κάτι που ποτέ δεν υπήρξε ως πρόβλημα με τον καλό μου.
    Αντιθέτως είναι ο άνθρωπος που μου έχει σταθεί όσο κανείς στην προσπάθειά μου να χάσω βάρος.
    Θέλουμε να ζήσουμε μαζί, αλλά δεν θα το επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου να έρθει σε ρίξη με τους γονείς του εξ αιτίας μου.
    Και μια τέτοια κίνηση σίγουρα θα την προκαλούσε.

    Έχω σκεφτεί και του το έχω πει να χωρίσουμε για να βρει κάτι καλύτερο από μένα (κατά τη γνώμη της μητέρας του). Εννοείται πως δεν είναι κάτι που θέλουμε, αλλά όλο αυτό από τη μία με προσβάλλει ως άνθρωπο και από την άλλη νιώθω τύψεις για το «κακό» που του κάνω.
    Πολλές φορές της έχει μιλήσει ο καλός μου, αλλά εννοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση να αποδεχτεί την κατάσταση.
    Είναι μια μητέρα που δεν σέβεται τις επιλογές/επιθυμίες του παιδιού της που το κάνουν ευτυχισμένο. Φυσικά δεν είναι η 1η φορά που το κάνει μιας και είναι έτσι σαν άνθρωπος.
    Βέβαια, μπροστά μου η συμπεριφορά της δεν ήταν ποτέ τέτοια, αλλά και μόνο που κάνει το παιδί της να κλαίει από νεύρα και στεναχώρια είναι τραγικό.



    Υ.Γ.: Ελπίζω να μην βρεθώ κι εδώ αντιμέτωπη με όποιον ρατσισμό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Reddish καλωσηρθες!Εφοσον εσεις οι δυο "τα βρισκετε" αγνοηστε την απλα.Και τα κιλα να μην ηταν μπορει να εβρισκε κατι αλλο να εναντιωθει μιας και μιλαμε για τετοιο ατομο.Οποτε μην προβληματιζεστε και στενοχωριεστε αλλο.Αν δεν αποδεχεται την κατασταση ειναι μονο προβλημα δικο της...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    athens
    Posts
    110
    ΜΗΝ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟΥΛΑ!!!""ΣΑΝ ΘΕΛΕΙ Η ΝΥΦΗ ΚΙ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ............"ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΚΛΕΙΣΑΝΕ 38 ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ ΑΨΗΦΙΣΑΝΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΑ ΣΟΥ ΚΙΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΚΟΠΙΑΣΕ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    κατι αλλο κρυβεται απο πισω αποκλειεται να σε απορριπτει για τα κιλα η πεθερουλα σου , μαλλον μια αυταρχικη προσωπικοτητα που θελει να εχει τον ελεγχο στη ζωη του κανακαρη της. δε μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως εκτος απο το σωστο που ειναι να μεινεις κοντα και να στηριξεις τον ανθρωπο που αγαπας. μη σκας οτι του δημιουργεις προβληματα διοτι η συγκρουση θα ερχοταν οποια γυναικα και να της παρουσιαζε. δεν εισαι εσυ το θεμα αλλα η αιωνια σχεση μαμας - γιου. ο μονος τροπος να αποδεχτουν συνηθως αυτου του ειδους οι πεθερες μια κοπελα στη ζωη του παιδιου τους ειναι οταν την εχουν διαλεξει αυτες (τη νυφη ) . στο λεω απο προσωπικη πειρα. μη μασας αν θελεις συμβουλες αντιμετωπισης / επιβιωσης θα σου δωσω εγω απειρες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καλώς η κακώς τα μυαλά τους δεν πρόκειται ν'αλλάξουν.Η ρατσιστική αντιμετώπιση μπορεί να υπάρχει ,όχι μόνο για το βάρος,αλλά και για τα οικονομικά,επαγγελματικά κτλ.Το θέμα είναι να μην υπάρξει φθορά μεταξύ σας με αυτή τη «φαγωμάρα».
    Το κύριο πρόβλημα το έχει η μητέρα,οπότε δεν είναι ανάγκη να λες :« Ας βρει καλύτερη κτλ».Τι πάει να πει καλύτερη;Με ποιο μέτρο σύγκρισης μιλάμε;Η επιλογή του στο πρόσωπο σου πρέπει να είναι , τουλάχιστον απο σένα, σεβαστή.

    Καλή δύναμη και να χαίρεστε αυτό που έχετε.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    20
    natalia, αυτό μου λέει και η μητέρα μου και αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί στο παρελθόν, είχε γνωρίσει την κοπέλα με την οποία σχετιζόταν τότε (και η οποία είχε σώμα μοντέλου) και μου είχε πει πως είχε αντιδράσει επίσης άσχημα. Και πάλι όχι μπροστά της, αλλά με άσχημες εκφράσεις στο παιδί της.
    Να αναφέρω πως είμαστε από άλλες πόλεις και υποψιάζομαι πως η μητέρα του, μεταξύ άλλων, φοβάται μήπως αποφασίσει να φύγει από εκεί που ζει τώρα μαζί τους.

    Γενικά, είναι όπως ακριβώς τα λες. Είναι αυταρχικός άνθρωπος που κρύβει τον αυταρχισμό της πίσω από μία δήθεν γλυκιά συμπεριφορά.
    Επίσης τη νοιάζει, σε βαθμό κακουργήματος, το «φαίνεσθαι». Οι μόνες συζητήσεις που έχει κάνει μπροστά μου είναι για τα ακριβά σπίτια των γνωστών της, τα λεφτά που βγάζει η ίδια και οι γνωστοί της και τα ακριβά ρούχα και αξεσουάρ που θέλει να πάρει γιατί τέτοια έχουν και οι πελάτισσές της και δεν είναι δυνατόν να μην τα έχει κι εκείνη.
    Και όλα αυτά απέχουν παρασάγγας από τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία μου.

    Θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.


    Kleanthis, ναι, έτσι όπως τα λες είναι. Έχεις πετύχει διάνα σχετικά με τα οικονομικά/επαγγελματικά. Είναι ένα ακόμα θέμα που έχει θίξει στο παρελθόν.
    Κι εγώ ελπίζω να μην υπάρξει φθορά, όχι τόσο από την φαγωμάρα, όσο στα δικά μου συναισθήματα επειδή έχω την ανάγκη να γίνομαι αποδεκτή και όταν δεν γίνομαι, απλώς φεύγω. Με όποιο ψυχικό κόστος.


    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...
    θα ηθελα ομως να σου πω να μην εχεις καμια ενοχη εαν ο φιλος σου επιλεξει την σχεση σας..
    η μανα του θα πρεπε να εχει ενοχες που ανακατευεται με αυτον τον τροπο στην ζωη του γιου της.
    ειναι δικη του ευθυνη να την τοποθετησει στην αποσταση που πρεπει απο τις επιλογες του,και ευχομαι να λειτουργει ακομα η βουληση του και να μην εχει επηρρεαστει δραματικα απο την διαπαιδαγωγηση του...
    εχω μια επιφυλαξη ξερεις ως προς αυτο.θεωρω οτι οι μαμαδες μας μας κατατρεχουν παρολες τις προσπαθειες μας, μεσω της βαθυτατης επιρροης τους απο τα παιδικα μας χρονια και παντα καταφερνουν να καταδυναστευουν την ζωη μας...
    ευχομαι ο φιλος σου να ξεφυγει..

  8. #8
    Από τη στιγμή που, όπως λες, η γυναίκα αυτή δεν σέβεται γενικά τις επιθυμίες του γιού της, δε νομίζω οτι εσύ δημιουργείς πρόβλημα αλλά εκείνη. Μην υποτιμάς τον εαυτό σου και, προς Θεού, μην αισθάνεσαι τύψεις. Σημασία έχει οτι κάνεις τον άνθρωπό σου ευτυχισμένο και αυτός εσένα. Με το να χωρίσετε μόνο λύπη μπορεί να του δώσεις. Αγάπησε εσύ τον εαυτό σου και μην αγχώνεσαι για την άποψη που έχουν οι άλλοι από τη στιγμή που σε κρίνουν επιφανειακά. Πάλεψε γι αυτό που σου αξίζει

  9. #9
    tweetaki15
    Guest
    μην σε στεναχωρει τπτ βρε μην χωρισεισ γιατι θα το μετανιωσεισ μετα.........μην ακουσ την μητερα του αφου αυτοσ σε στηριζει κ σε θελει σ ειναι περριτη η γνωμη της....οτι χρειαστεις εμεις ειμαστε εδω.............πολλα φιλια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ειχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εγώ πριν 3 χρόνια περίπου. Με τη διαφορά οτι ο "δικός μου" δεν έπαιρνε θέση και έλεγε στην "μαμα¨" του οτι χωρίσαμε ενώ δεν ήθελε να χωρίσουμε βεβαίως. Και αυτή έπαιρνε να ελέγξει που βρίσκεται ο γιος της.

    Βλέποντας λοιπόν τα πράγματα τώρα λίγο έξω απο το πρόβλημα, αφου εχω χωρίσει με αυτον και έχω προχωρήσει στην ζωή μου, νομίζω οτι το αν θα χάσεις εσυ κιλά ή όχι δεν θα το κάνεις γι΄αυτό τον λόγο. Δεν έχει δικαίωμα μια μητέρα να κρίνει την οποιαδήποτε κοπέλα βρίσκται με τον γιό της με αυτόν τον τρόπο. Γιατί αν δεν την πειραζαν τα πειττά κιλά, θα την πείραζε κάτι άλλο.
    Το πιο σημαντικό είναι οτι εχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου και σε στηρίζει. Με αυτόν θα ζήσεις, και όταν το πάρει απόφαση κ η μητέρα του, πιστεύω πως όλα θα αλλάξουν. Οταν θα βλέπει το παιδί της ευτυχισμένο δίπλα σου θα μετανοιώσει για την συμπεριφορά της.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Originally posted by Reddish
    Είναι αυταρχικός άνθρωπος που κρύβει τον αυταρχισμό της πίσω από μία δήθεν γλυκιά συμπεριφορά.
    Επίσης τη νοιάζει, σε βαθμό κακουργήματος, το «φαίνεσθαι». Οι μόνες συζητήσεις που έχει κάνει μπροστά μου είναι για τα ακριβά σπίτια των γνωστών της, τα λεφτά που βγάζει η ίδια και οι γνωστοί της και τα ακριβά ρούχα και αξεσουάρ που θέλει να πάρει γιατί τέτοια έχουν και οι πελάτισσές της και δεν είναι δυνατόν να μην τα έχει κι εκείνη.
    Και όλα αυτά απέχουν παρασάγγας από τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία μου.
    Μήπως είσαι με τον πρώην μου.. ή τον αδεφό του;;;;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    20
    kiki_tsa, θα με έβαζες σε υποψίες, αλλά δεν έχει αδερφό. :P

    Έγινε ξανά συζήτηση και της είπε όλα όσα είχαμε πει μεταξύ μας. Φυσικά, εννοείται πως δεν άλλαξε γνώμη.
    Για καλή μας τύχη, η κουβέντα έγινε μπροστά στην αδερφή του η οποία πήρε το μέρος του.

    Το αδιανόητο που ειπώθηκε, μεταξύ άλλων ασύλληπτης ομορφιάς και ευγένειας, ήταν το πως κάνουμε έρωτα... Ακούστε τί ρώτησε η γυναίκα τον γιο της...
    Ακόμα δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    athens
    Posts
    110
    για ονομα του θεου και της παναγιας!!!!κοκκινουλα συγνωμη για την εκφραση μου δεν μιλαω ετσι αλλα η γυναικα ειναι αξεστη και γαιδουρα!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    20
    Της φαίνεται πρακτικά δύσκολο, από ό,τι κατάλαβα.
    Δεν έχω λόγια πλέον...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Μάλλον το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την αγνοείς. Ξέρω, δεν είναι εύκολο και σε επηρεάζει, όσο και αν δεν το θέλεις. Και αυτό το είχα ακούσει "το πως κανουμε ερωτα" . Δεν μου τα έλεγε η ίδια αλλα τα μετέφερε ο γιος της. Και οτι ντρεπόταν να με παρουσιάσει στον "κυκλο" της. Απλα κρατα τις αποστάσεις σου... τι να πω; Η δική μου ιστορία δεν είχε καλή κατάληξη. Ομως εσυ έχεις συμμαχο τον άνθρωπό σου, εγω δεν είχα. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •