νερο και διαιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    νερο και διαιτα

    γεια σε ολους σας ειχα προβλημα με τον υπολογιστη μου και δεν μπορουσα να μπω.
    Εχω μια απορια λοιπον και ειπα να τη θεσω ως θεμα συζητησης λοιπον σε τι ωφελει το νερο στη διαιτα και γιατι πρεπει να πινω τον αμπακο αφου δεν μου αρεσει?

  2. #2
    porki γεια σου!
    Έχω να σου πω οτι το νερό δεν κάνει καλό μόνο στη δίαιτα αλλά και στην υγεία μας γενικότερα. Ουσιαστικά "καθαρίζει" ο οργανισμός σου με αυτόν τον τρόπο, χώρια του οτι αν πίνεις αρκετή ποσότητα νερού δεν κινδυνεύεις να αποκτήσεις πρόβλημα με τα νεφρά σου. Αν τώρα δε σου αρέσει καθόλου το νερό, προσπάθησε τουλάχιστον να καταναλώνεις αφέψημα (τσάι - χαμομήλι) και ΟΧΙ αναψυκτικά, προκειμένου να λαμβάνεις αρκετή ποσότητα υγρών.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    To νερό βοηθά στην πρόληψη της αφυδάτωσης ( ειδικά τους θερινούς μήνες ) ρυθμίζει ( μερικώς ) τη σύσταση των ηλεκτρολυτών στο σώμα,βοηθάει στην ελαστικότητα των ιστών,βοηθά στην αποβολή τοξινών και στην απώλεια του σωματικού βάρους κά.

    Για να καταλάβεις την αξία του, φαντάσου πόσες μέρες μπορει να ζήσει ένας άνθρωπος χωρίς νερό και πόσες χωρίς τροφή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Είναι όντως πολύ σημαντικό να πίνουμε νερό (και κατά την διάρκεια της δίαιτας αλλά και γενικότερα) αλλά δεν χρειάζεται να το παρακάνουμε (ειδικά αν δεν μας αρέσει!). Φαντάζομαι 2 λίτρα την ημέρα είναι ΟΚ!

  5. #5
    εγω δεν αμφισβητώ την σπουδαιοτητα του νερου, στη διαιτα ομως πως βοηθαει ρε παιδια?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    κορινθος
    Posts
    98
    Originally posted by porki_
    εγω δεν αμφισβητώ την σπουδαιοτητα του νερου, στη διαιτα ομως πως βοηθαει ρε παιδια?
    αποβαλονται οι τοξινες καθαριζει ο οργανισμος και ετσι η απολεια κιλων ειναι λιγο πιο γρηγορη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Γεια σου Porki!

    Με το νερο σε μια διαιτα ελεγχεις την πεινα,πεινας λιγοτερο και χορταινεις με λιγοτερες θερμιδες.Επισης,ενισχυεται ο μεταβολισμος.Αυτο γινεται,γιατι οι αντιδρασεις του μεταβολισμου γινονται παρουσια νερου,αρα αν εσυ πινεις πολυ νερο διευκολυνεις την ταχυτητα του μεταβολισμου σου.Το νερο αυξανει τις καυσεις σου,επειδη μειωνει τη θερμοκρασια του σωματος και καις περισσοτερες θερμιδες καθε μερα χωρις να κανεις απολυτως τιποτα,καθως το σωμα προσπαθει να επανελθει στην παλια θερμοκρασια.Ακομη,αποβαλλε ι τις τοξινες,με αποτελεσμα να μπορει πιο ευκολα να κινητοποιηθει ο λιπωδης ιστος.Επισης,μειωνει την κατακρατηση υγρων και νιωθεις να "ξεπριζεσαι".Ασε που σε βοηθα και σε τυχον προβλημα δυσκοιλιοτητας.Εγω προσωπικα εχω δει τεραστια οφελη απο το νερο.Ολα οσα σου ανεφερα με βοηθανε να χανω κιλα πολυ πιο ευκολα οταν πινω πολυ νερο.Και για να μην το παρακανουμε,οταν λεω πολυ,εννοω μεχρι 3 λιτρα τη μερα.Ξεκινα στην αρχη με το ζορι.Ετσι ειχα ξεκινησει και εγω.Μετα θα δεις πως δε θα αντεχεις ουτε μια ωρα αν δεν πιεις εστω και λιγο νερο,στο υπογραφω.Ενα κολπο ειναι να μην πινεις νερο σε ποτηρι,αλλα σε μπουκαλι.Το μπουκαλι το εχεις ολη την ωρα διπλα σου και γκλου γκλου γκλου κατεβαινει χωρις να το καταλαβεις.

  8. #8
    euxoula me epises. thanxxxxxxxxx

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Ευχούλα άρα άμα πίνουμε παγωμένο νερό θα καίμε και περισσότερες θερμίδες? (με την λογική ότι το σώμα προσπαθει να επανελθει στην κανονική του θερμοκρασια)...!!!!!!!!

  10. #10
    tweetaki15
    Guest
    εγω ξερω οτι με ζεστο καιμε θερμιδεσ,με το κρυο ισχυει αυτο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    lidal ναι και εγω ετσι το χω σκεφτει,αλλα προσοχη μη καταληξουμε με φαρυγγιτιδα!Βεβαια και για τα πολυ ζεστα το εχω ακουσει.Ισως να ισχυουν και τα 2.Φιλακια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Πάω να φάω παγάκια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    1 θερμίδα = η ενέργεια που απαιτείται για να αυξηθεί η θερμοκρασία ενός γραμμαρίου νερού από τους 21.5 στους 22.5 βαθμούς Κελσίου. (το νούμερο μην το παίρνετε τοις μετρητοίς, μπορεί να πέφτω καναδυό βαθμούς έξω, πάντως εκεί κοντά βρίσκεται). Θεωρητικά αν πίνεις κρύο νερό το σώμα ξοδεύει ενέργεια για να επανέλθει στη σωστή θερμοκρασία. Το μόνο που μου διαφεύγει είναι αν χρειάζεται να πιεις "όλο το βόσπορο" για να κάψεις πχ ένα φυστίκι!
    Ελπίζω να βοήθησα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Εχουμε πολυ γελιο!Και τωρα που το θυμηθηκα,πινοντας 1 φλιντζανι πρασινο τσαι καιμε 20-25 θερμιδες.Δηλαδη 4-5 φλιντζανια την ημερα(χωρις ζαχαρη,ε?)να σου μειον μια κατοσταρα!Σε εμενα παντως δουλευει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Ευχούλα και σε μένα δουλεύει.. απλά δεν ξέρω πως!! Πίνω 1 λίτρο την ημέρα.. και δεν ξέρω αν καίει θερμίδες.. πάντως το πι πι πάει σύννεφο!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •