ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    καλησπερα!Ειναι η 3 φορα που κανω εξετασειs για θυρεοειδη T3-T4-TSH,οι τιμεs φυσιολογικοτατεs,σε 2γιατρο,εκανα υπερηχο και μου βρηκε 2 μικρουs οζουs,ακρη δεν εχω βγαλει ακομα.Μπορει καποιοs να εχει οζουs,χωριs να ``νοσει`` απο θυρεοειδη,`η ειναι αλληλενδετα αυτα τα 2,δηλαδη αν εχειs οζουs,εχειs και θυρεοειδη???

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Μπορεί να έχεις όζους αλλά ο θυρεοειδής να λειτουργεί κανονικά.. και μπορεί να μην έχεις όζους αλλά ο θυρεοειδής να μην δουλεύει σωστά. Το "έχω θυρεοειδή" είναι μια κουβέντα.. εξαρτάται από το ΤΙ δεν λειτουργεί σωστά και τι εικόνα δίνουν οι εξετάσεις. Η ορμονική ισορροπία είναι αρκετά περίπλοκο θέμα και ο θυρεοειδής είναι πολύ σημαντικός γι αυτήν.
    Οι όζοι αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση συνήθως από τους γιατρούς.. αλλά έχω την εντύπωση πως προτιμούν να τους βγάζουν γιατί αν και σχεδόν πάντα είναι καλοήθεις, υπάρχει η πιθανότητα να εξελιχθούν σε κάτι δυσάρεστο! Σπινθηρογράφημα κάνεις για να δει ο γιατρός αν έχεις ψυχρό, ζεστό ή χλιαρό όζο.. αν δεν έχεις όζο το σπινθηρογράφημα νομίζω ότι δεν σου λέει τίποτα..

  3. #18
    Όζους έχει μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού. Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι, εξαρτάται από το μέγεθος που είναι οι όζοι. Αν είναι μικροί απλά τους παρακολουθείς κάνοντας κάθε τόσο υπέρηχο για να δεις το μέγεθός τους. Αν είναι μεγάλοι τους αφαιρείς. Υπάρχει περίπτωση οι όζοι να γίνουν κακοήθεις οπότε πολλοί γιατροί προτείνουν από ένα μέγεθος και πάνω να τους αφαιρείς και να ησυχάζεις και να μην έχεις να κάνεις κάθε τόσο εξετάσεις με το άγχος μήπως μετατράπηκαν σε κακοήθεις. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, οπότε έδώ μέσα δεν μπορείς να βρεις απάντηση. Το συζητάς με τον ενδοκρινολόγο σου, πάντως αν είναι πολύ μικροί οι όζοι , δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ο γιατρός βλέποντας την πορεία και συγκρίνοντας προηγούμενες εξετάσεις, κρίνει τι πρέπει να γίνει, οπότε το τι έκανε κάποια γνωστή ή η γειτόνισσα δεν θα σε βοηθήσει να βγάλεις άκρη, υπάρχουν θερμοί, ψυχροί όζοι, μικροί, μεγάλοι, οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Την καλύτερη καθοδήση και πληροφόρηση θα σας την δώσει ο ενδοκρινολόγος σας.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Παιδιά με τον υποθυροειδισμό αυξάνεται η όρεξη;;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Σήμερα πήρα τις εξετάσεις στα χέρια μου.

    Τ3 έχω 3,0 και οι φυσιολογικές τιμές είναι 1.3-3.1
    και
    Τ4 179,6 και οι φ.τ. είναι 66-181

    πάλι στα όρια είμαι πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε γιατρό ή να το αφήσω?
    θέλω να μάθω από τα άτομα που έχουν ιστορικό με θυροειδή

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    jvanis σου έστειλα u2u απαντησέ μου πλζζζζ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Λοιπόν, πήγα σήμερα στη γιατρό και μου έγραψε προληπτικές εξετάσεις. Όταν τη ρώτησα για αντισώματα,μου είπε ότι συμπεριλαμβάνονται μέσα. Και τη ρώτησα αν μπορώ να δω με τα αντισώματα αν έχω θυροειδή, και μου είπε υπάρχουν πολλές εξετάσεις που μπορείς να δεις αν έχεις θυροειδή,και μεταξλυ αυτών είναι και τα αντισώματα. Ελπίζω να σας κάλυψα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Παιδιά να πάτε να κάνετε και ειδικές ορμονολογικές εξετάσεις, καμμία σχέση με θυροειδή, εγώ πήγα στη διαιτολόγο και δεν έχανα, και μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο ή γυναικολόγο. Πάω σε γυναικολόγο, και της λέω θέλω να μου γράψετε εξετάσεις αυτές που δείχνουν γιατί δεν μπορώ να χάσω κιλά. Μου έγραψε λοιπόν, και ήταν όλες φυσιολογικές, εκτός από μία την προλακτίνη, η οποία από φυσιολογική τιμή 400 το ανώτερο, ήταν στο 1900! Βέβαια είχα φάει, ενώ δεν έπρεπε, και την ξανάκανα και βγήκε 1450. Αλλά το θέμα είναι άμα δεν χάνετε και δεν έχετε άλλο πρόβλημα, να κάνετε οπωσδήποτε αυτές, υπάρχει θεραπεία, για την προλακτίνη σίγουρα. Εμένα τώρα μου αύξησε το χάπι, και έχασα αμέσως αμέσως 400 γρ από χθες που ξεκίνησα τη δίαιτα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    207
    lbp δες σε παρακαλω τις εξετασεις που εκανες θελω να παω και εγω να τις κανω, εκτος απο προλακτινη τι αλλο σου ειπε να εξετασεις?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    Γεια σαs κοριτσια,επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα δεν χανω βαροs ευκολα,ειχα κανει εξετασειs και εμενα μου ειχαν βρει προλακτινη αυξημενη,με θεραπεια ομωs,ηταν ολα οκ,ομωs συνεχιζω και χανω δυσκολα,αν εξερεσειs τον τελεθταιο καιρο που οκ χανω κιλα.Οι εξετασειs για θυρεοειδη ειναι Τ3,Τ4,ΤSH,και οι γυναικολογυκεs ειναι οι εξηs:PRG,FSH,E2,LH,KAI YΠΗΡΕΧΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ.(ΩΟΘΗΚΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ).

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Όχι εγώ είχα κάνει κάποιες άλλες, στυλ προλακτίνη τώρα δεν θυμάμαι τις άλλες. Επειδή το έχασα μάλλον το χαρτάκι, πες στο γυναικολόγο σου ή τον ενδοκρινολόγο σου προλακτίνη και κάποιες άλλες που αφορούν τα κιλά. Αν δεν καταλάβει, πες ότι δεν μπορείς να χάσεις. Αλλά εσύ γιατί θες να κάνεις αυτές τις εξετάσεις; Αφού έκανες εγχείρηση! Γλυκούλα για την προλακτίνη παίρνεις χάπια;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •