ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223

    ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

    Γεία σας θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζουν περίπου οι ορμονικές εξετάσεις. Με ΤΕΒΕ θα τις κάνω αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβές και θα ήθελα να μάθω ποσο περίπου κάνουν .

  2. #2
    Ανάλογα ποιες εξετάσεις θέλεις να κάνεις.Υπάρχουν πολλές ορμονολογικές εξετάσεις, για θυρεοειδή, για γυναικολογικά για πάρα πολλά.ʼΑκόμα και για τον θυρεοειδή δεν είναι μόνο μία.Όπότε καλό θα είναι να μην πας έτσι και πεις θέλω να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις. Πήγαινε σε έναν παθολόγο, πες του τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και αυτός θα σε κατευθύνει. Χωρίς να έχεις συμπτώματα για κάτι, μπορείς να κάνεις πολλές εξετάσεις αλλά θα σου φύγουν πολλά χρήματα. Καλό είναι να σου συστήσει ένας γιατρός ότι χρειάζεσαι και να μην κάνει περιττά πράγματα και πληρώνεις άδικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Originally posted by jvanis
    Ανάλογα ποιες εξετάσεις θέλεις να κάνεις.Υπάρχουν πολλές ορμονολογικές εξετάσεις, για θυρεοειδή, για γυναικολογικά για πάρα πολλά.ʼΑκόμα και για τον θυρεοειδή δεν είναι μόνο μία.Όπότε καλό θα είναι να μην πας έτσι και πεις θέλω να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις. Πήγαινε σε έναν παθολόγο, πες του τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και αυτός θα σε κατευθύνει. Χωρίς να έχεις συμπτώματα για κάτι, μπορείς να κάνεις πολλές εξετάσεις αλλά θα σου φύγουν πολλά χρήματα. Καλό είναι να σου συστήσει ένας γιατρός ότι χρειάζεσαι και να μην κάνει περιττά πράγματα και πληρώνεις άδικα.
    Σε ευχαριστώ για την απαντησή βασικά έιχα καποτε ενδείξεις για θυροειδή και πρόβλημα με τις ορμόνες μου επειδή έχω πολυκιστικές ωοθήκες. Αύριο έκλεισα ραντεβού να πάω να τις κάνω ζήτησα ορμονικές εξετάσεις μέσω αίματος και για θυρόειδή. Τι πρέπει να κοιτάξω για αυτά τα 2 από ορμόνες?

  4. #4
    ʼλλες ορμόνες αφορούν τις πολυκυστικές άλλες τον θυρεοειδή.Για τις πολυκυστικές είναι αρκετές που μπορείς να κάνεις. Για τον θυρεοειδή το βασικό που μπορείς να κάνεις είναι Τ3,Τ4 και TSH. Για τις πολυκυστικές παίζουν πολλά οπότε καλύτερα να το συζητήσεις με γυναικολόγο ή ενδοκρινολόγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    σε ευχαριστώ θα κάνω οπότε για θυροειδή και ύστερα θα πάω σε ενδοκρινολόγο να μου πει αυτός. σε ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Παιδιά για θυροειδή θα πείτε για αντισώματα για να σας τον βρουν αμέσως και σίγουρα. Εγώ έχω κάνει δύο φορές και υπέρηχο και αιματολογικές, και δεν μου βρήκαν τίποτα, μάλιστα στις αιματολογικές μου βρήκαν ότι είμαι κοντά στο πάνω όριο, για θυροειδή δηλαδή και το ίδιο και μιας φίλης μου και τελικά έκανε αυτή την εξέταση που σας λέω, για αντισώματα και της βρήκαν ότι έχει εκατομμύρια!

  7. #7
    Τα αντισώματα δεν έχει σημασία αν είναι ένα ή πολλά εκατομμύρια, αν είναι πάνω από το όριο, δείχνουν απλά αν έχεις προδιάθεση να κάνεις κάποια στιγμή στην ζωή σου θυρεοειδή. Αν τα βρεις μια φορά θετικά δεν χρειάζεται να τα ξανακάνεις.Αν οι ορμονίκές TSH, T3, T4 είναι εντάξει, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνεις αντισώματα. Είναι πεταμένα χρήματα με άλλα λόγια.Το αν έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή ή όχι δεν το δείχνουν τα αντισώματα, απλά σε βοηθούν να δεις ποια μορφή θυρεοειδοπάθειας έχεις ή να αποκλείσεις κάποιες μορφές. Ξαναλέω πως αν TSH,T3,T4 είναι εντάξει μην κάνετε ούτε υπερήχους ούτε σπινθηρογραφήματα χωρίς λόγο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Jvanis,αν δεν εισαι γιατρος-ενδοκρινολογος νομιζω πως πρεπει να εισαι πιο επιφυλακτικος και οχι τοσο σιγουρος σ αυτα που λες.Δεν εχω καμια προθεση να σε θιξω,απλα πιστευω πως ειναι πιο ασφαλες ο καθενας να κινειται στον τομεα του,για την προστασια ολων οσων διαβαζουν το φορουμ.Σε περιπτωση που εισαι ενδοκρινολογος ζητω προκαταβολικα συγνωμη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by jvanis
    Τα αντισώματα δεν έχει σημασία αν είναι ένα ή πολλά εκατομμύρια, αν είναι πάνω από το όριο, δείχνουν απλά αν έχεις προδιάθεση να κάνεις κάποια στιγμή στην ζωή σου θυρεοειδή. Αν τα βρεις μια φορά θετικά δεν χρειάζεται να τα ξανακάνεις.Αν οι ορμονίκές TSH, T3, T4 είναι εντάξει, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κάνεις αντισώματα. Είναι πεταμένα χρήματα με άλλα λόγια.Το αν έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή ή όχι δεν το δείχνουν τα αντισώματα, απλά σε βοηθούν να δεις ποια μορφή θυρεοειδοπάθειας έχεις ή να αποκλείσεις κάποιες μορφές. Ξαναλέω πως αν TSH,T3,T4 είναι εντάξει μην κάνετε ούτε υπερήχους ούτε σπινθηρογραφήματα χωρίς λόγο.
    jvanis επειδή δεν είσαι γιατρός και το μόνο που κάνεις εδώ μέσα είναι να προσπαθήσεις ν'αλιεύσεις πελάτες,τουλάχιστον κάντο με το σωστό τρόπο και με την ιδιότητα που έχεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Συγνώμη, τι κακό είπε ο άνθρωπος ρε παιδιά και του κάνετε τέτοια επίθεση? Νομίζω σωστά τα είπε!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Originally posted by lidal
    Συγνώμη, τι κακό είπε ο άνθρωπος ρε παιδιά και του κάνετε τέτοια επίθεση? Νομίζω σωστά τα είπε!
    συμφωνώ απλά ήθελε να βοηθήσει

  12. #12
    Σε έναν χρόνο τελειώνω την ιατρική και εδώ και 5 χρόνια είμαι πτυχιούχος διαιτολόγος, το προηγούμενο 8μηνο δούλεψα σε ενδοκρινολογικό ιατρείο πανεπιστημιακού νοσοκομείου, οπότε τα όσα λέω και βάση έχουν και στο κάτω κάτω έχω έναν επιπλέον λόγο να πω την άποψή μου όπως και η lbp είπε την δική της. Πάρε τα όσα έγραψα πήγαινέ τα σε έναν ενδοκρινολόγο και αν είναι μπαρούφες τα ξαναλέμε.Μιλώντας για θυρεοειδή δεν έκανα καμιά προσπάθεια να βρω πελατεία προσπάθησα να βοηθήσω την κοπέλα να μην κάνει περιττές εξετάσεις και να απευθυνθεί σε ειδικό χωρίς να κάνει εξετάσεις χωρίς λόγο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Originally posted by jvanis
    Σε έναν χρόνο τελειώνω την ιατρική και εδώ και 5 χρόνια είμαι πτυχιούχος διαιτολόγος, το προηγούμενο 8μηνο δούλεψα σε ενδοκρινολογικό ιατρείο πανεπιστημιακού νοσοκομείου, οπότε τα όσα λέω και βάση έχουν και στο κάτω κάτω έχω έναν επιπλέον λόγο να πω την άποψή μου όπως και η lbp είπε την δική της. Πάρε τα όσα έγραψα πήγαινέ τα σε έναν ενδοκρινολόγο και αν είναι μπαρούφες τα ξαναλέμε.Μιλώντας για θυρεοειδή δεν έκανα καμιά προσπάθεια να βρω πελατεία προσπάθησα να βοηθήσω την κοπέλα να μην κάνει περιττές εξετάσεις και να απευθυνθεί σε ειδικό χωρίς να κάνει εξετάσεις χωρίς λόγο.
    jvanis έγω σε ευχαριστώ για την βοήθεια . όσο αυτό για την πελατεία μου φάνηκε πολύ αστείο. αν είναι δυνατόν ούτε καν τον επαγγελμά σου δεν ήξερα ούτε καν που μενεις (!)
    Θα σε παρακαλέσω να μην σε πτοήσουν αυτά που γράφουν και όποτε ξαναχρειαστεί κάποιος βοήθεια να λες την γνώμη σου γιατί εμένα με βοήθσες αρκετα. Έκανα τισ εξετάσεις κοίταξα και ορμόνες και όλα και πέριμένω αποτελέσματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    Τελικά είχα ξανακάνει παλιά εξέταση για ορμόνες και της βρήκαν στο ιστορικό μου και ξαναέκανα τις ίδιες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Παιδιά εγώ απλά έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ότι μία κοπέλα έκανε κανονικά εξετάσεις και άργησαν να τις βρουν ότι έχει - για την ακρίβεια, μετά από πέντε χρόνια!! Επίσης, η κολλητή μου της είχαν βρει κοντά στο όριο και έκανε εξετάσεις για αντισώματα, και της βρήκαν από κει ότι έχει θυροειδή. Πως γίνεται αυτό; Τώρα παίρνει κανονικά φάρμακα, από αυτές τις εξετάσεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •