Τί τρώτε όσοι έχετε κάνει δακτύλιο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5

    Τί τρώτε όσοι έχετε κάνει δακτύλιο?

    Ποια φαγητα "επιτρεπονται"? Ποια φρουτα επιτρεπονται? Πχ μου ειπε ο γιατρος μου να μην τρωω μπανανες γιατι μπορει να κολλησουνε. Να αποφευγω κρεατα στυλ μπριζολα κτλ (μπιφτεκι κανονικα). Επειδη ομως τρωω συνεχεια τα ιδια και θελω μια ποικιλια, ηθελα ετσι να μαζεψουμε οσα περισσοτερα ειναι ΟΚ για τον δακτυλιο. Και τα φρουτα επισης. Εχει σχεδον 2.5 μηνες που εκανα την επεμβαση οποτε τρωω πια κανονικα φαγητα. Ευχαριστω και περιμενω απαντησεις!

    Ενδεικτικα να πω οτι εγω πχ τρωω μπιφτεκια, πατατες φουρνου ή βραστες, ρυζι, σουπες ολων των ειδων, κολοκυθακια στον φουρνο, αρακα και απο φρουτα μηλα (γενικα μου ειπε "τραγανα" φρουτα).

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Καλημέρα,
    Εγώ έχω κάνει 8 μήνες δακτύλιο. Δεν έχω φαγητά που απαγορεύονται! Απλά τα φαγητά που είναι πιο συμπαγή, όπως η μπανάνα και η μπριζόλα, τα τρώω σε πολυ μικρές μπουκιές και τα μασάω πολύ καλά! Ελπίζω να σε βοήθησα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Εγώ πάντως δεν είχα θέμα με το είδος της τροφής στα διαστήματα τα εκτός των υργών κι αλεσμένων(μετά από κάθε ρυθμιση δηλαδή).
    Αυτά,βέβαια,στον δεύτερο δακτύλιο,όπου δεν είχα προβλήματα κι όλες οι τροφές κατέβαιναν κανονικότατα!
    Κι ούτε απαγόρευση ούτε σύσταση προτίμησης ή αποφυγής τροφών μου είχε δοθεί...Φυσικά το πολύ καλό μάσημα συνίσταται
    ούτως ή άλλως για να δοθεί και στον εγκέφαλο η πληροφορία της χόρτασης...(πέρα από το θέμα διευκόλυνσης της χώνεψης)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •