Ean kapios..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Ean kapios..

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112

    Ean kapios..

    Kalhspera se olous.

    Kat arxhn signwmh gia ta greeklish, alla diskoleyomai poly me ta ellhnika.Den kserw pragmatika ti tha bgei mesa apo ayto to post kai hlikrina ntrepomai poly pou grafw.Ean kapios omws mporouse na voithisei tha to ektimousa POLY.Den eimai se thesh na grapsw ti mou exei simbenei akrivws (toulaxiston akoma).Auto pou mporw na pw einai pws den pasxw/epasxa apo anoreksia apla gia kapious atixeis iatrikous logous anagastika na akolouthisw thn diatrofh kapiou anorektikou atomou gia megalo diastima.Basika oute kan.. Teleia apoxh apo faghto kai ygra gia peripou 7 mhnes.Exw sinelthei organika simfwna me tous giatrous mou alla to swma mou kat eme diskoleyete, sthn aporofish 8ermidwn(pisteyw) kai se kapia alla pragmata pou me diskoleyoun poly kai me kanoun na anisixw gia to ean pote tha epanelthoun sto fisiologiko.
    Tha hthela ean kapios(kopela kata protimhsh) pou exei anakampsei apo anoreksia na epikoinwnouse mazi mou me kapio e-mail h kapio pm edw sto forum, na thn/ton rwtousa kapia pragmatakia prokeimenou na yshxasei h psixh mou.

    Eyxaristw poly kai signwmh pou den mporw na anoixtw oso eseis.
    Eiste 8hria oloi sas :)
    Me poly sevasmo kai agaph
    x

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Επίτρεψε μου,αν και το αντίθετο του ανορεκτικού,να σου δώσω ένα φιλάκι,
    που είσαι τόσο γλυκιά και συγκινητική στο λόγο σου...Ανοιγόμαστε όσο έχουμε ανάγκη
    κι είμαι σίγουρη πως κι αυτό σου το βήμα είναι προσωπική υπέρβαση,για την οποία σε συγχαίρω.
    Πιστεύω πως για να καταφέρεις αυτό που έκανες είσαι αρκετά δυνατό άτομο,που κάπως πρεπει να βρει
    τον τρόπο να στρέψει τη δύναμη του αυτή προς όφελος του!Ελπίζω οι λόγοι που σε ώθησαν στην συμπεριφορά αυτή
    να έχουν πλέον εκλείψει και σιγά σιγά να επανέλθεις στον καλό και υγιή σου εαυτό!Αυτή είναι και η τάση του σώματος μας
    άμα κι εμείς το βοηθήσουμε λιγάκι...Κι αν προς στιγμή φαίνονται δυσοίωνα τα πράγματα,είναι επειδή κι αυτό έχει να ξεπεράσει
    ένα δυνατό σοκ,στο οποίο έπρεπε να ανταποκριθεί,να μάθει να λειτουργεί με βάση εκείνες τις ανάγκες και τώρα του ζητείται κάτι άλλο...
    Μη χάνεις το κουράγιο σου και την επιμονή σου!Ελπίζω να βρεις την υποστήριξη που χρειάζεσαι είτε εδώ είτε στη ζωή σου
    κι όποτε-τώρα που πήρες και το βάπτισμα του πυρός-έχεις διάθεση για κουβεντούλα,εμείς εδώ είμαστε...Σε φιλώ!Να σε προσέχεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Εγω περασα απο το σταδιο της ανορεξιας αλλα μη φανταστεις οτι ημουν στο σημειο που βλεπουμε σε κατι τρομακτικες φωτογραφιες , απλως ημουν παρα πολυ αδυνατη και πιστευα οτι ειμαι χοντρη και δεν ετρωγα σχεδον τιποτα. Υστερα απο τη νοσηλια μου συνειδητοποιησα πως ημουν με τη βοηθεια ψυχολογων και αλλων γιατρων αλλα ηταν δυσκολο στην αρχη γιατι ακομα και μαι μεριδα κανονικου φαγητου μου προκαλουσε εμμετο. Τα πρωτα κιλα τα πηρα σιγα σιγα, δεν κανει να διαλεγεις μονη σου το φαγητο γιατι σε τετοιο σημειο ειναι πολυ ευαισ8ητο και μπορεις να το καταστρεψεις με το παραμικρο. Κατα τη γνωμη μου ειναι μεγαλο βημα οτι συνειδητοποιησες την κατασταση αλλα μη προβεις σε καποια λυση μονη σου. Μιλησε με καποιο ψυχολογο, εγω πιστευω καλυτερα ψυχιατρο, και ισως διαιτολογο που θα σε βοη8ησει να παρεισ βαρρος με σωστο τροπο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Οπως προειπα δεν πασχω/επασχα απο ανορεξια.Με ενδιαφερει Μονο το πως θα διορθοθουν οι λειτουργειες του σωματος μου μετα απο μια κατασταση αποχης απο το φαγητο που δεν εχει ομως καμια σχεση με Ανορεξια.

    Σε ευχαριστω πολυ ομως οπως και να εχει ;)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    solitude γεια σου

    Αφου βοηθησες εσυ εμενα λεω να προσπαθησω να σε βοηθησω κι εγω. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι να επισκεφτεις εναν διατροφολογο να σου κανει ενα αυστηρα προσωπικο προγραμμα διατροφης γιατι το να κανεις μια διατροφη ανορεκτικου σιγουρα εχει προκαλεσει τρικυμια στο μεταβολικο σου συστημα, αλλα ευτυχως η κατασταση σου ειναι αναστρεψιμη. Απλα πρεπει να καταλαβεις (και το λεω απο προσωπικη εμπειρια)οτι οταν δεν τρως για μεγαλο χρονικο διαστημα ο οργανισμος σου προσπαθει με νυχια και με δοντια να μην καταρευσει.Δηλαδη δουλευει στο ρελαντι και με οτι λιπος εχει αποθεμα.Αυτο σημαινει οτι ο μεταβολικος σου ρυθμος ειναι πολυ αργος και μεταβολιζει παρα πολυ αργα οτιδηποτε του δινεις γιατι ξερει οτι θα ξανακανει να δει φαγητο για πολυ καιρο ακομα.αν εσυ δηλαδη του δωσεις ενα μηλο θα προσπαθησει να το κρατησει οσο περισσοτερο μπορει μεταβολιζοντας το παρα πολυ αργα.Ενα καλο προγραμμα διατροφης θα σε βοηθησει να αυξησεις τις θερμιδες σου αλλα κυριως το μεταβολικο σου ρυθμο σταδιακα και σε λιγο καιρο θα δεις οτι θα τρως κανονικα και με φυσιολογικο βαρος.

    Ελπιζω να σε βοηθησα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.
    Αυτα που μου εγραψες δεν εχουν καμια σχεση με το τι μου συμβενεια αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χερομαι που τα εγραψες εσυ για τα να τα διαβασεις εσυ και να τα πιστεψεις εσυ, και να εχει βγει τελος παντον κατι καλο σημερα για εσενα απο αυτο εδω το φορουμ.
    Να εισαι παντα καλα :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Εαν εγραφες περισσοτερα ισως να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο αλλα μαλλον δε μπορω.Κατι ακομα που θα σου προτεινα ειναι η ρεφλεξολογια.Εγω ξεκινησα προσφατα και ο μεταβολισμος μου αρχιζει κι επανερχεται θεαματικα.Ισως σε βοηθησει

  8. #8
    Βρε κορίτσι..αν δεν πεις κάτι παραπάνω πως θα καταλάβουμε τι εννοείς..πως θα σου δώσουμε τη δική μας συμβουλή?
    Βγάλτο απο μέσα σου..δεν έχεις λόγο να ντρέπεσαι και να φοβάσαι για τίποτα. Όλοι μας σ αυτό το φόρουμ καταθέτουμε εμπειρίες ζωής που μας έχουν φέρει εκεί που είμαστε σήμερα. Για διαφορετικούς λόγους..που αν το καλοσκεφτείς απ τη ίδια βάση ξεκινάνε.
    Θες να μάθεις για μεταβολισμό..για γυναικολογικά θέματα..για..για...? :)
    Σου είναι δύσκολο να ανοιχτείς..αλλά πίστεψε με βοηθάει. Όλοι έχουμε τα "θεματάκια" μας και εγώ προσωπικά δεν έχω μιλήσει σε φίλους/γονείς για αυτά. Βρήκα όμως σ αυτό το φόρουμ τόσες Ψυχάρες! πρόθυμες να βοηθήσουν..βρήκα τόσους υπέροχους καινούριους φίλους. Πες μας τι σε απασχολεί,άν και δεν είμαι ανορεκτική..έχω άτομο απ το στενό μου κύκλο που την έχει ξεπεράσει, όλοι κάτι μπορούμε να σου προσφέρουμε και ας είμαστε έξω απ το χορό! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    SOLITUDE ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟΗ ΥΟΚΟ.
    Παρε μια βαθια ανασα και πες ακριβως αυτο που απασχολει.
    Εδω εχουμε βγαλει τα εσωψυχα μας μεχρι και τα αντερα μας μπορω να σου πω.
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΙΣΩς ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΑΘΟΣ.
    Γι΄αυτο πες μανα οτι θελεις και εμεις ειμαστε εδω για σενα.
    ΦΙΛΙΑ!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •