voithia ...apelpistiki katastasi me entero kai stomaxi....:( - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 81
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Μητσάκο, εφόσον έχεις διάγνωση ευερέθιστου εντέρου, θα πρέπει να συνηθίσεις να ζείς με αυτό.
    Επίσης να ξέρεις οτι δεν υπάρχει φάρμακο πάνω στον πλανήτη που να μπορεί να το γιατρέψει , παρα μόνο να ανακουφίσει τα συμπτώματα του.
    Έτσι λοιπόν και η αλόη ή τα διάφορα άλλα σκευάσματα ή φάρμακα μόνο ανακούφιση ίσως σου δώσουν όχι θεραπεία.
    Εξ άλλου η νόσος του Κρον που ανέφερε η Ράνια, είναι νόσος του λεπτού εντέρου, ενώ η δική σου είναι του παχέως εντέρου. Μοιάζουν αλλά είναι διαφορετικές.

    Το μόνο που μπορείς εσύ από τη μεριά σου να κάνεις είναι η πρόληψη της έξαρσης της νόσου, η οποία άλλες φορές είναι σε ένταση και άλλες σε ύφεση.
    Πως γίνεται αυτό? Μόνο με διατροφή, την οποία εσύ θα ανακαλύψεις. Δηλαδή εσύ θα βρείς τι σε ενοχλεί και τι όχι.
    Να σκεφτείς ο γιατρός ή οι γιατροί που πιθανόν και εσύ έχεις επισκεφτεί, λένε "να τρως ό,τι δεν σε πειράζει" !!!
    Δηλαδή βρες μόνος σου τι δεν ερεθίζει το ευερέθιστο έντερο σου.
    Μερικά παραδείγματα είναι, τα όσπρια, το γάλα, τα γλυκά, τα αεριούχα ποτά, κάποια φρούτα, και πολλά άλλα τα οποία δυστυχώς δεν είναι τα ίδια σε όλους.

    Παρεμπιπτόντως να σου πω για να καθυσηχάσεις όσο βεβαια αυτό είναι εφικτό, ότι το 35% του πληθυσμού παγκοσμίως υποφέρει από ΣΕΕ (σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου) και ο καθένας έχει διαφορετικά συμπτώματα και τροφές που τον ενοχλούν.

    Από τη μεριά μου θα σου έλεγα μερικά τιπς που βοηθούν πράγματι πολύ

    1. Τρώγε μικρά γεύματα χωρίς τσιμπολογήματα, π.χ κάθε 4 ώρες
    2. Τα φρούτα μετά το φαγητό όχι μόνα τους, τό ιδιο και με τα γλυκά ή παγωτά
    3. Σε κάθε γεύμα μια μέτρια σαλάτα, δηλαδή όχι πατάτες ή κρέας ή μακαρόνια χωρίς σαλάτα
    4. Φρόντισε για την καθημερινή σου επίσκεψη στην τουαλέτα
    5. Πολύ νερό που βοηθά και στο να πας τουαλέτα και κοψε τα αεριούχα ποτά
    6. ʼσκηση, περπάτημα, κίνηση οτιδήποτε όχι υποχρεωτικά γυμναστήριο
    7.Το καλύτερο στο άφησα τελευταίο : γίνε λίγο αναίσθητος, η ευαισθησία στην περίπτωση αυτή είναι ο χειρότερος εχθρός.

    Όλα αυτά ίσως σου φαίνονται πολλά και όντως είναι, γιατί είσαι πολύ νέος για να βάζεις τόσα πολλά στην προσοχή σου.
    Όμως γεννήθηκες με αυτό Μητσάκο, όπως άλλοι με άλλες παθήσεις, αν μάλιστα συνηθίσεις σε υγιεινή προσεχτική διατροφή, σπάνια θα έχεις πια τα άσχημα συμπτωματα της ιδιαίτερης αυτής περίπτωσης.
    Συνήθισε το, ζήσε με αυτό και άρχισε να μαθαίνεις ποιες είναι οι ανώδυνες τροφές για σένα, και ακόμη μια συμβουλή φιλική και με πραγματικό ενδιαφέρον, μην καταφεύγεις στα φάρμακα παρά μόνο όταν πραγματικά θέλεις να ανακουφίσεις τα συμπτωματα ή τον πόνο. ..

    φιλικά και με πραγματικό ενδιαφέρον

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    betty se euxaristw polu gia to endiaferon p edeikses kai ton kopo s gia na grapseis auto to minima..auta p les ta thrw...kanena farmako den epidra omws...den xwnevw katholou ta fagita kai genika vlepw ton eauto m na exei perasei se ena entelws diaforetiko stadio apo to arxiko to opoio tha apokalousa eksoloklirou everethisto entero..pleon i katastasi einai polu xeiroteri kai prospathw na vrw kati gia na thn veltiwsw..lew n episkefthw ksana enan gastrenterelogo..pantws pragmatika osoi to exoun katalavainoun ti einai na se metatrepei apo ena koinwniko atomo se ena apomonwmeno atomo me polu asxhmh psuxologia..k gia auto p les oso kairo to exw pistepse me den exw niwsei oute proskairi anakoufisi ..tpt..as elpisw pws kati tha ginei..

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    23
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1
    File akrivos to idio provlima exo k ego(malista xekinise prin tis paneladikes,to kalokairaki...stin proetoimasia)...ti na pw oute egw exo vrei tin ygeia m...esi twra pws eisai, exeis kaliterecei katholou? ston cixologo piges? Emena auto pou me cilovoithaei einai na skeftomai thetika...ego den exo paei akoma se cixologo alla to skeftomai para poli gt o cixologos tha sou dwsei autopepithisi kai energia(kati pou sou lipei, episis tha s ftiaxei tin cixologia) Pisteuo pos me tin kali cixologia vlepeis ta pragmata me ena diaforetiko mati...Perimenw nea sou... Filika Kwstas;-)

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    αυτό το πράγμα δν υπάρχει πραγματικά.μου χει καταστρέψει τα καλύτερα μου χρόνια.πήγα σε 7-8 γαστρεντερολόγους αυτα τα 3 χρόνια απ' όταν έγραψα το topic και όλοι λένε ευερέθιστο έντερο.πήρα ένα σωρό φάρμακα και τπτ.οπως ειχα ξανα γραψει εχω κανει ολες τις εξετασεις και παθολογικα δν μου βρηκαν κατι.μέχρι και σε ψυχολόγο πήγα ο οποίος σε συνεργασία με ψυχίατρο μ χορηγούσε και φάρμακα.εμένα βέβαια η ιδέα του ψυχολόγου μ προκαλούσε γέλιο.δν είμαι άνθρωπος καταθλιπτικός η τπτ παρόμοιο.μετά απο κανα 2 μηνες είδα μια μικρη διαφορα για 2,3 μερες και μετα παλι τα ιδια.δοκιμασα και δευτερη φορα καθαρο ψυχιατρο με φαρμακα για κανα 2μηνο παλι οπου δν ειδα την παραμικρη διαφορα.στην τελευταια περιπτωση μαλιστα μου συστησε ξανα να παω σε γαστρεντερολο γτ οπως μ ειπε αποκλειεται να ειναι μονο αγχος.επισης μ ειπε οτι μια φιλη της ειχε τροφικη δυσανεξια και το ανακαλυψε στα 45 της , με παρομοια συμπτωματα με τα δικα μου.τωρα ειμαι σε εξεταστικη και η ψυχολογια μου αγγιζει το πατωμα .οχι τοσο γ τα μαθηματα αλλα για το οτι δν μπορω να χαρω τη φοιτητικη ζωη.οπως ειχα ξανα πει τα προβληματα μου ειναι 24ωρο φουσκωμα με διακυμανσεις και παραξενος τροπος που παω τουαλετα.ουτε διαροια ,ουτε δυσκοιλιοτητα.αισθημα ατελους κενωσης.μπορει να παω τωρα , να μην ανακουφιστω και να παω μετα απο μιση ωρα παλι.κ αυτο ειναι που με κανει να βγαινω σπανια απο το σπιτι.ειναι αδικια παντως.γνωριζω το οτι υπαρχουν πολυ χειροτερες παθησεις αλλα το να μην ξερεις τι εχεις ειναι το κατι αλλο.δν ξερω τι αλλο να κανω. θα κανω το τεστ και ο θεος βοηθος...!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΒΟΛΟΣ
    Posts
    210
    Στο παρελθον ειχα αντιμετοπιση και εγω ενα παρομοιο προβλημα με το δικο σου ειχα παει σε πολους γιατρους οσπου ενας γαστρεντερολογος με του που ειπα το ιστορικο μου η πρωτη ερωτηση που μου εκανε ηταν αν επαιρνα γλυκαντικες ουσιες και εγω τοτε για δυο περιπου χρονια εβαζα στον καφε ζαχαρινη (ασπαρταμη) την σταματησα αμεσως μου εδωσε και κατι φακελακια με σκονη που αραιονεται στο νερο και αμεσως εγινα καλα. Αν τα βρω στο μπορω να σου γραψω πως τα λενε και να συμβουλευτης τον γιατρο σου πρωτα πρωτου τα παρεις.
    Επισης τωρα με την ενχυριση την sleave που εκανα η διατροφολος μου εδωσε προβιοτικα http://www.pharmshop.gr/gr/ProductVi...Id=1525&cat=95 και ειδα μεγαλη διαφορα στο θεμα τις δυσκοιλιοτητας αλλα κανουν και για αλλα συμπτωματα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μητσακο
    παρομοια συμπτωματα παρουσιαζει η δυσανεξια σε καποιες τροφες.
    οπως στην λακτοζη και στην γλουτενη
    γλουτενη εχουν ΟΛΩΝ των ειδων τα προιοντα απο δημητριακα.
    ειναι μαλιστα τοσο διαδεδομενη δυσανεξια που πολλα τροφιμα γραφουν πλεον gluten free, οταν δεν περιεχουν.
    δοκιμασε λοιπον ενα διαστημα να κοψεις εντελως το γαλα και τα δημητριακα η να κανεις ειδικες εξετασεις για να δεις αν εχεις καποια δυσανεξια

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Μητσάκο καλησπέρα.... δεν νομίζω ότι έχει τυχει να ξαναμιλήσουμε εδώ μεσα... παρ'όλ'αυτα χαιρομαι πολυ που βρηκες το θαρρος να ανοιχτεις στο φορουμ κ να συζητησεις μαζι μας πραγματα... Εγώ όπως έχω αναφέρει σε άλλα τοπικ είμαι ψυχολόγος κ στο φορουμ μπηκα με αφορμη το γεγονος ότι στο παρελθον περασα αδηφαγικη διαταραχη, πηρα αρκετα κιλα κ τωρα ειμαι στην προσπαθεια να τα χασω.. στο θεμα μας ομως: στην περιπτωση που οντως ειναι συνδρομο ευερεθιστου εντερου τοτε περα από την φαρμακευτικη αγωγη (η οποια απ΄όσο ξέρω είναι καθαρα συμπτωματολογικη) θα χρειαστεις κ ψυχολογικη υποστηριξη ΟΧΙ επειδη εισαι η δεν εισαι καταθλιπτικος ΌΧΙ επειδη "έχεις ψυχολογικα" κ το παθανεις αυτό αλλά επειδή πρέπει να μάθεις τρόπους και να αποκτήσεις δεξιότητες ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΓΧΟΥΣ (που όλοι έχουμε στη ζωή μας) καθώς αν δεν το κάνεις αυτό τότε το αγχος θα σωματοποιειται και θα ενισχυει το ήδη υπάρχον -σωματικό- προβλημα.... Φαρμακα από τον ψυχίατρο δεν καταλαβαίνω τουλαχιστον με τα όσα μας έχεις πει μέχρι τώρα, για ποιο λόγο πήρες, εκτός αν όντως έχεις αρκετό άγχος στη ζωή σου (και η πάθηση προφανώς το αυξάνει) και σου έδωσε αγχολυτικά. Γνώμη μου είναι :
    1. Να βρεις ένα γιατρό σε δημοσιο νοσοκομείο που θα σε "ξεψαχνισει" και θα σε επιβεβειώσει ότι δεν πάσχεις από κάποιου είδους δυσανεξία.
    2. Αν στα απορριψουν όλα κ καταλήξουν στο συνδρομο ευερεθιστου εντερου(απο το οποιο πασχουν πολυ περισσοτεροι ανθρωποι απ οτι νομιζεις), βρισκεις εναν καλο και ΣΤΑΘΕΡΟ γαστρεντερολογο που θα σε παρακολουθει συστηματικά και έναν ψυχολογο με τον οποιο θα δουλεψετε την διαχειριση αγχους (ειτε του γενικοτερου ειτε αυτού που σου προκαλει η παθηση σου)
    3. Ευχομαι κάθε επιτυχία και να ξέρεις ότι αν υπαρχει διαθεση τα πάντα γίνονται...

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    καλησπερα και σ ευχαριστώ για το ενδιαφερον.μπορεις να μ πεις την ειδικοτητα γιατρου που μπορώ να απευθυνθώ για να κανω τις εξετασεις για τη δυσανεξια . σ ευχαριστω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by mitsakos17
    καλησπερα και σ ευχαριστώ για το ενδιαφερον.μπορεις να μ πεις την ειδικοτητα γιατρου που μπορώ να απευθυνθώ για να κανω τις εξετασεις για τη δυσανεξια . σ ευχαριστω
    ριξε μια ματια εδω, αλλα να σε ενημερωσω οτι το εχω βρει ψαχνοντας, δεν εχω προσωπικη εμπειρια ουτε εχω ακουσει κατι για τους συγκεκριμενους
    http://www.chem-lab.com.cy/el/themat...rothseis#faq_4

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΒΟΛΟΣ
    Posts
    210
    Αποτι ξερω τεστ δυσανεξιας κανουν και οι μικροβιολογοι κανε μια ερωτηση να σου πουν.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    σας ευχαριστω ολους.απο δευτερα θα το ψαξω και θα ενημερωσω γτ η κατασταση ειναι αφορητη

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    αρχικα θα πας σε γαστρεντερολογο ο οποιος θα σε παραπεμψει στο μικροβιολογικο εργαστηριο για εξετασεις αιματος και ούρων. αλλά σίγουρα θα πρέπει να έχεις περάσεις από γαστρεντερολογο καθως τα μικροβιολογικα λειτουργουν μονο με παραπομπες.... γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε δημοσιο νοσοκομειο αφου επειδη οι τροφικες δυσανεξιες ειναι πολυ "της μοδας" λειτουργουν παρα πολλά κεντρα με αναξιοπιστες μεθοδους. μπορεις να κλεισεις ραντεβου στα εξωτερικα ιατρεια πρωινες ωρες (που νομιζω ειναι δωρεαν) η απογευματινες (επι πληρωμη). έτσι θα αποφυγεις την πολυκοσμια των επειγοντων και θα μπορεσουν να σε εξυπηρετησουν καλυτερα

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    σ ευχαριστω πολυ.αυριο κιολας θα κλεισω ραντεβου σε γιατρο απο το ταμειο μου.δλδ αυτη η εξεταση ειναι αιματος και ουρων η δν γνωριζεις ?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    ξέρω οτι ψάχνουν πάρα πολλά πράγματα, δηλ. γινονται γενικες αιματος, βιοχημικες αίματος κτλ.... για τις ουρων δεν ειμαι σιγουρη αλλά νομίζω ότι αν πηγαινουν ψαχνοντας θα τα κανεις ολα .... γνωμη μου ειναι να μην κατευθυνεις τον γιατρο προς μια κατευθυνση αλλα να του ζητησεις να ελεγξετε και αυτο.... δηλαδη, να του παραθεσεις το τι εχεις περασει μεχρι τωρα, το πως το αντιμετωπισες και τι σου ειχαν πει οι άλλοι γιατροι (δηλ. συνδρομο ευερεθιστου εντερου) και απλά πες του ότι επειδη δεν βλέπεις βελτιωση θα ήθελες να κανετε εξετασεις κ για τροφικές δυσανεξίες (όπως είναι η δυσανεξία στη γλουτένη που λέγεται κυλιοκάκη και είναι αρκετά σοβαρή πάθηση αν δεν την έχεις ανακαλύψει και δεν προσεχεις τι τρως). οποτε ουσιαστικα αφηνεις το γιατρο να σου πει τι πιστευει (μπορει να ειναι κ κατι που δεν μας περναει καν απο το μυαλο) και να σε κατευθυνει αναλογα αλλά του ζητάς να αποκλίσετε και τις δυσανεξίες.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •