voithia ...apelpistiki katastasi me entero kai stomaxi....:( - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 81
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Προφανώς σκέφτηκες πιο συνετα από εμένα!!!!! Εγώ έμαθα δια του παθηματος!!!!!:lol:

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εγω αναρρωτιεμαι... τοσα χρονια ψαξιμο με γιατρους.... σε γαστρεντερολογο δεν ειχδες παει ποτε?κανεις δε σοσυ το χε πει? uzzled:

  3. #63
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    καταλαβαινω:smilegrin: λοιπον γυρισα απο γαστρεντερολογο ο οποιος εντοπισε στομαχοπονο.και οντως μολις με πατησε εκει πονεσα πολυ.και μ ειπε γιατι τον ρωτησα ξανα και ξανα οτι ειναι θεμα και στομαχιου 100% και οτι αν φτιαξουμε το στομαχι τα συμπτωματα στο εντερο θα ειναι ανεκτα.μου εδωσε το zoletad και ενα αυστηρο διατολογιο χωρις γαλα, λιπη κλπ.μολις το πηρα αισθανθηκα πολυ πιο αναλαφρος στη περιοχη του στομαχιου.τι να πω .για αλλο πηγα και αλλο μου βγηκε .δν ξερω αν κανω σωστα αλλα αφου ειναι και 100% σιγουρος λεω να τον ακολουθησω.του ειπα για τις δυσανεξιες και μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι βλακειες και δν ασχοληθηκα περαιτερω. θα δειξει λοιπον και ο θεος βοηθος.ουτως η αλλως απο δευτερα μου ειπε να τον ξανα παρω για να του πω πως παω.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by mitsakos17
    καταλαβαινω:smilegrin: λοιπον γυρισα απο γαστρεντερολογο ο οποιος εντοπισε στομαχοπονο.και οντως μολις με πατησε εκει πονεσα πολυ.και μ ειπε γιατι τον ρωτησα ξανα και ξανα οτι ειναι θεμα και στομαχιου 100% και οτι αν φτιαξουμε το στομαχι τα συμπτωματα στο εντερο θα ειναι ανεκτα.μου εδωσε το zoletad και ενα αυστηρο διατολογιο χωρις γαλα, λιπη κλπ.μολις το πηρα αισθανθηκα πολυ πιο αναλαφρος στη περιοχη του στομαχιου.τι να πω .για αλλο πηγα και αλλο μου βγηκε .δν ξερω αν κανω σωστα αλλα αφου ειναι και 100% σιγουρος λεω να τον ακολουθησω.του ειπα για τις δυσανεξιες και μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι βλακειες και δν ασχοληθηκα περαιτερω. θα δειξει λοιπον και ο θεος βοηθος.ουτως η αλλως απο δευτερα μου ειπε να τον ξανα παρω για να του πω πως παω.
    και πολυ καλά θα κάνεις μητσάκε
    αν τα θυμάμαι καλά. μας είχες πει οτι ήδη αντιμετωπίζεις το πρόβλημα με το στομάχι σου αλλά οι ενοχλήσεις συνεχίζονται έντονα.
    πάντα ξεκινάμε απο τον γιατρό σε μιά σωματική ενόχληση.

    εχε υπόψη σου φυσικά, οτι κόβοντάς σου το γάλα, σε απαλλάσει ήδη και απο δυσανεξία λακτόζης ΑΝ τυχόν την έχεις. μια πολυ διαδεδομένη ανάμεσα στους ενήλικες και πραγματική δυσανεξία που προκαλέι φουσκώματα- δυσπεψία αέρια

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Μπραβο μητσο!ευχομαι να πανε ολα καλα! κρατησε αυτον τον γιατρο για να ξερει ακριβως την περιπτωση σου κ να σε καθοδηγει αναλογα!

    2sweet2b4go10 τι τελειο τικερακι ειναι αυτο!!!!!!!!!!!!υποκλινομαι!!!!!!!! !!!!!!!!!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by konina
    Μπραβο μητσο!ευχομαι να πανε ολα καλα! κρατησε αυτον τον γιατρο για να ξερει ακριβως την περιπτωση σου κ να σε καθοδηγει αναλογα!

    2sweet2b4go10 τι τελειο τικερακι ειναι αυτο!!!!!!!!!!!!υποκλινομαι!!!!!!!! !!!!!!!!!
    χιχιχιχι
    ευχαριστώ κον
    ετσι θα γίνω κάποτε!!!!!!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Μητσακο οι δυσανεξιες σαν θεωρια εχει πολλα κενα κ δεν στεκει- ο γιατρος εχει δικιο.Ενημερωσε μας πως πας.Αν θες να το δεις το θεμα ολοκληρωμενα,στειλε μου u2u για να σου στειλω το τηλεφωνο του ομοιοπαθητικου μου γιατρου ο οποιος δεν ειναι καθετος με την κλασσικη ιατρικη αλλα συμπληρωματικος.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εγω διαβασα παντως κ την αρχη του τοπικ για να σιγουρευτω οτι θυμομουν σωστα για γαστροσκοπησεις, κωλονοσκοπησεις κτλ... καλα.... αυτασε κουρεατα χες κανει??? απων ητανεκεινος ο γαστρεντερολογος??
    ημαρτον!!!
    ελπιζω τωρα να παρεις μια καλη σειρα στη λυση του προβληματος σου κ να σταματησεις να ταλαιπωρεισαι μητσακο

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    σας ευχαριστω ολους.ελπιζω να πανε ολα καλα.αν και κραταω μικρο καλαθι για το λογο οτι μ φαινεται παραξενο το οτι τοσοι που ειχα παει δν το ειδαν αυτο το προβλημα στο στομαχι.οπως και να χει σκεφτομαι θετικα.θα ενημερωσω σε καμια εβδομαδα μετα την εξεταστικη.καλα να περνατε ολοι..!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    μιτσακο τι ακριβως διαιτα-διατροφη σου εδωσε?

  11. #71
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    καλησπερα και παλι.τα ιδια και τα ιδια.αυτο το προβλημα μου φαινεται πως θα ειναι αιωνιο...helene να αποφευγω τηγανιτα ,γλυκα , καφεδες , λιπαρες τροφες και αλλα ..τπτ παιδια τι να κανω πια δν ξερω..το μονο που με παρηγορει και θα το αρχισω συστηματικα ειναι το γυμναστηριο και παραδοξως οταν τρεχω μου περναει εντελως το φουσκωμα..αλλα αυτο το πραγμα με τις εκκενωσεις να μου καθοριζει το ποτε που και πως θα παω δν το αντεχω.δν ξερω που να απευθυνθω..και επιτελους δν νομιζω πια να τα κανει ολα αυτα το αγχος.μεχρι κ η ψυχιατρος/νευρολογος που πηγα η οποια ειναι πλ καλη στη δουλεια της μου εδωσε για ενα μηνα καποια φαρμακα τα οποια ειναι ειναι καθαρα για το αγχος.και μ ειπε σ ενα μηνα θα δω σιγουρα διαφορα , σημαντικη κιολας.της ειπα αυτο που εβλεπα που ηταν ακριβως το ιδιο και μ ειπε να απευθυνθω σε γαστρεντερολογο και να με ψαξει καλα γτ αποκλειεται αν ευθυνονταν το αγχος γ αυτο να μην εβλεπα βελτιωση με τοσα φαρμακα..τοση στεναχωρια παιδια δν την αντεχω αληθεια..καμια ιδεα ??

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα φίλοι.
    Καταρχήν να συστηθώ, ονομάζομαι Γιώργος, ζω στα Γιάννενα και δεν είμαι γιατρός ή διατροφολόγος.
    Προσπαθώ όμως να κάνω τον γιατρό του ευατού μου και τον διατροφολόγο επίσης.

    Τα γράφω αυτά γιατί σε κάθε περίπτωση η ανταλλαγή απόψεων και συμβουλών περί θεμάτων διατροφής και υγείας πρέπει πάντοτε να λεμβάνεται με τη δέουσα προσοχή.
    Ότι γράφω για να μη σας κουράζω απλά θέλω να σας προβληματίσει.
    Στο θέμα μας τώρα.

    Φίλε Μητσάκο έχεις απ' ότι καταλαβαίνω, πρόβλημα στο έντερο και στο στομάχι. Κάποτε διάβασα ότι το έντερο είναι ο 2ος εγκέφαλός μας. Όταν πχ είμαστε στεναχωρημένοι αυτό δε λειτουργεί καλά. Ποιά είναι η δουλειά του; Να αφομοιώνει τα θρεπτικά συστατικά από τις τροφές για το σώμα μας και να οδηγεί τα υπόλοιπα προς εκκένωση. Μια φυσιολογική λειτουργία που όμως λόγω κουλτούρας τη θεωρούμε δυσάρεστη είναι οι κενώσεις. Που συμβάλουν και στο φαινόμενο του θερμοκηπίου που διατηρεί τον πλανήτη μας ζεστό. Αλλιώς θα ήταν παγωμένος. Αν οι πρώτοι μικροοργανισμοί δεν δημιουργούσαν παρόμοια αέρια ποτέ δε θα ξεπάγωνε η γη.
    Το πρόβλημά σου θεωρώ είναι 80% θέμα άγχους, 10% θέμα διατροφής και 10% θέμα τρόπου ζωής. Αν δηλαδή βελτιώσειςτον τρόπο ζωής σου κατά 40% τότε το άγχος θα μειωθεί στο 50% και θα είναι μια αρχή. Και καθότι είσαι ακόμη, 19 χρονών;, δε μπ[ορείς να φανταστέις τι πάει να πει άγχος.
    Αν βελτιώσεις και την διατροφή σου άλλο λίγο πάμε ακόμη καλύτερα. ʼρα χρειαζόμαστε πλήρη ανάλυση του τι τρως και πως ζεις, αστική ζωή φαντάζομαι, άθληση; κλπ.
    Υποθέσεις κάνω και εύχομαι να βοηθήσω.

  13. #73
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    καλησπέρα φίλε κ σ ευχαριστώ για το ενδιαφερόν.για να σ μιλήσω για τον εαυτό μου γενικά ειμαι αγχώδης αλλά τώρα αυτό που με τρελένει και μου δημιουργεί ακόμα περισσότερο άγχος είναι το ότι εξαρτώμαι απ αυτό το πρόβλημα.ολη τη μέρα σκεφτομαι αυτο και το γεγονος οτι δν μπορω να κανω αυτα που θελω.τη διατροφη μου την εχω βελτιωσει τον τελευταιο καιρο κ τρωω περισσοτερο ψαρια κοτοπουλο μοσχαρι , παντα σαλατα , φρουτα κλπ.το απεξω προσπαθω να το ελαττωσω.οσον αφορα την αθληση με το που ξεκινησα τρεξιμο το φουσκωμα εχει φυγει σε μεγαλο ποσοστο.κ το μεγαλυτερο προβλημα μου τωρα ειναι πχ οταν πιω ενα καφε εξω με πιανει κατευθειαν μια ελαφρα διαρροια..και δν αναφερομαι μονο στον καφε.οτιδηποτε ερεθισει το στομαχι μου.σε συνδυασμο με την εμμονη που εχω να μην με πιασει κατι γινεται χειροτερα η κατασταση.κ γενικα εχω αυτο το προβλημα με τις κενωσεις .

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Απλά να σου δώσω μια συμβουλή.
    Εγώ καταλαβαίνω πως το πρόβλημά σου οφείλεται σε κάποια διατροφικά λάθη που κάνεις.
    Θα σου δώσω κάποια παραδείγματα, διατροφικών λαθών, πάντα κατά την γνώμη μου:

    Α.
    Έχω διαβάσει ένα τεράστιο βιβλίο που έλεγε για δυσανεξίες, δηλαδή τροφές οι οποίες δεν απορροφούνται από το έντερο σε κάποιο βαθμό ή και καθόλου. Τα μόνα που θυμάμαι είναι πως ανέφερε:
    1ον- τις γλυκαντικές ουσίες, που βρίσκεις κυρίως σε τσίκλες, αναψυκτικά light, άλλα τρόφιμα light και γλυκά. Αναφέρονται κι ως ζαχαρίνες. Κυρίως τα βρίσκεις σε τρόφιμα που λεν χωρίς ζάχαρη.
    2ον- τα γαλακτομικά προϊόντα και τα παράγωγά τους, κυρίως όμως το γάλα.

    Β.
    Κακός συνδυασμός τροφών. Όπως Κρέας με δημητρικά. Δηλαδή κρέας με: πατάτες ή ρύζι ή ζυμαρικά κοκ. Το κρέας θα έπρεπε να το καταλώνετε μόνο με σαλατικά. Με δημητριακά η τροφή παραμένει στο στομάχι πάνω από 8 ώρες και άρα δημιουργεί πρόβλημα στο στομάχοι, το επιβαρύνει. Γίνεται επίσης όξινη. (Με κάποια επιφύλαξη τα γράφω, ίσως να μη τα θυμάμαι καλά).

    Γ.
    Καταστροφή σημαντικών τροφών και συστατικών τους. Το βράσιμο, όπως θα έχεις ξαναακούσει καταστρέφει τις βιταμίνες. Επίσης καταστρέφει ουσίες που έχουν ευεργετική δράση και λειτουργούν ως φυσικά φάρμακα. Θα έβραζες ποτέ την αντιβίωσή σου; Ή το φάρμακο που σου συνταγολόγησε ο γιατρός σου πριν το φας; Όχι.
    Βράζεις όμως (είμαι σίγουρος) ένα από τα πιο ισχυρά φύσικα φάρμακα που βρίσκεται στο πιάτο σου σε καθημερινή βάση. Το ελαιόλαδο.
    Το ελαιόλαδο θα πρέπει να προστίθεται στο πιάτο μας ωμό (εξαγμένο με μηχανικές μόνο μεθόδους) και πάντοτε με μέτρο. 10 έως 20 γρ το πολύ ημερησίως, δηλαδή έως 180θερμίδες. Όταν προστίθεται από την κάνουλα του μπουκαλιού στην κατσαρόλα: ι)Πέφτει αλόγιστα αυξάνοντας κατά πολύ μεγάλο βαθμό την πρόσληψη θερμίδων και ιι) καταστρέφονται οι θεραπευτικές του ιδιότητες.

    Στην δική σου περίπτωση θα έκοβα το γάλα και τις γλυκαντικές ουσίες αρχικά για 2 μήνες. Μην ανυσηχείς αν αποφασίσεις να το κάνεις υπάρχουν τροφές που τα υποκαθιστούν αυτά. Μπορώ να σε καθοδηγήσω.

    Ο καφές που σημειώνεις, επειδή κι εγώ θέλω να τελειώνω με την τουαλέττα το πρωί έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες κι ίσως γι αυτό να σου προκαλεί κενώσεις. Ίσως να έπινες το πρωί σπίτι πριν βγεις για να ξεμπερδεύεις. Να σηκώνεται και 1 ώρα νωρίτερα στην ανάγκη με την ησυχία σου.

    Επίσης στην δική σου περίπτωση θα έδινα λίγη βάση σ' αυτό που είπες ότι ήδη σε έχει βοηθήσει, το τρέξιμο. Που είναι και η δική μου μεγάλη αγάπη πια. Εθισμός να το πω καλύτερα. Μην το αφήσεις. Να προσπαθήσεις να το κάνεις μόνιμη καθημερινή συνήθεια.

    Όλα περνούν απ' το στομάχι μας. Το σώμα μας ανασυντίθεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Και η πρώτη ύλη είναι η τροφή. Μην το βάζεις κάτω. Το προβλήματα αυτά δεν είναι μόνιμα. Εμείς τα κάνουμε. (Πάντοτε κατά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία).

  15. #75
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    patra
    Posts
    33
    δλδ πιστευεις οτι με μια καλη διατροφή σε συνδυασμο με την αθληση θα λυθει το πρόβλημα μου?επισης πιστευεις οτι ειναι αναγκαια η επισκεψη μου σ εναν γαστρεντερολογο και κατ επεκταση η ληψη φαρμακων η ειναι αντιμετωπισιμη η κατάσταση ?δν αντεχω να επισκεφθω για ακομη μια φορα γαστρεντερολογο και να μου πει οτι ειναι ευερεθιστο εντερο..αυτο το εχω ακουσει τλχιστον απο 8-9 αυτα τα χρονια χωρις να μου δινουν καμια λυση..και ρωταω δλδ ολος αυτος ο πληθυσμος που εχει ενα ευερεθιστο εντερο μολις πιει εναν καφε η κανει ενα τσιγαρο εχει αυτα τα συμπτωματα?πιστευω πως δν ειναι ετσι.το θεμα ειναι οτι πρέπει να κανω μια αρχη και δν ξερω πως να την κανω.να κοψω τσιγαρο, καφε ,γαλα ?και αν ναι για ποσο ???giorgo σ εχω στειλει κ u2u.ευχαριστω για ακομη μια φορα οσους εχουν ασχοληθει με το "προβλημα" μου.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •