Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Απορία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2

    Απορία

    Γεια σας.. ειμαι νεο μελος εδω.. και εχω μια απορια.. ειμαι αγορι 20 ετων και καταφερα με διαιτα 1000 και κατω θερμιδων να χασω 50 κιλα σε 1 μισι χρονο (ημουν 120 ειμαι καπου στα 71)

    τωρα που γραφω πρεπει να εχω υψος 183-185 δεν ειμαι σιγουρος... :P τους τελευταιους 3 μηνες αρχισα γυμναστηριο. Το θεμα ειναι πως απο οταν ημουνα 80 κιλα αρχισαν ολοι να μ λενε οτι ειμαι υπερβολικα αδυνατος... η αλληθεια ειναι οτι εγω δν με βλεπω ετσι.. αλλα δεν ειμαι κ τοσο παραλογος ωστε να αγνοοω τους γονεις μου και καποιους φιλους... ισως να εχουν δικιο η ισως να με εχουν συνηθησει με περισοτερα κιλα κ απλα να τους φαινεται καπως... απλα εχω αρχισει να τρομαζω... εννοοω οτι θελω να μεινω στα κιλα μου αλλα με αυτα π ακουω δεν ξερω τι να κανω :S:S:S

    τελοσπαντων για να μην σας πολυκουραζω... τελικα με βαση τα κιλα και το υψος τι πρεπει να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    128
    Νομιζω αναλογα με το υψος σου και ως αντρας εισαι γυρω στα 10 κιλα πιο αδυνατος ,πιστευω οτι 80-85 θα εισαι πολυ καλος!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Υποσιτιζεσε για να παραμεινεις 71 κιλα?Χτυπιεσαι στη γυμναστικη για να χασεις κι αλλα?

    ΕΑΝ δεν υποσιτιζεσαι και εισαι καλα στην υγεια σου τοτε αυτο το κιλα/υψος ειναι μια βλακεια.Σε αλλους αρεσει ο εαυτος τους αρκετα αδυνατος (ΥΓΙΗΣ αδυνατος παντα) , σε αλλους κανονικος/παχουλος.Εγω προτιμω τους παχουλους ανδρες, αλλα ειναι η δικια μου αποψη.

    Η δικια σου πια ειναι και γιατι δημιουγησες topic στο ''Ανορεξια''?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    17
    Καλωσηρθες και συγχαρητηρια για την απωλεια κιλων που καταφερες.
    Απο οσα ακουω, θα συμφωνησω με την dreamer, για τα "ιδανικα" κιλα σου.
    Εγω θα σου πω ομως, τα ιδανικα κιλα του καθενος, ειναι εκεινα που αισθανεται ο ιδιος καλυτερα με το σωμα του. :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2
    Αρχικα σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :D

    Solitude δν υποσιτιζομαι απλα ας πουμε αν παλια ετρωγα 1000-1200 θερμιδες τη μερα τωρα τρωω 1800-2000 και καιω 400 περιπου με γυμναστικη (εννοω διαδρομο, ποδηλατο κτλ συν οτι μπορει να καιω με το υπολοιπο προγραμμα με βαρη) :)

    Παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι δν υπαρχουν στανταρ κιλα αλλα οπως λεει και ο dreamer και οι περισοτεροι γνωστοι μου
    ειμαι κατω του κανονικου.. παρολαυτα εμενα το σωμα μ αρχισε να μ αρεσει απ τα 75 κιλα και κατω οποτε μαλλον με προτιμω πιο αδυνατο :D

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    3
    Και εγώ θα συμφωνήσω με τον dreamer. Δεν υπάρχουν στανταρ κιλά αλλά εξαρτάται από κάθε περίοδο πόσο γυμναζόμαστε καθώς και την σωματοδομή κάθε ανθρώπου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσόρισες στην παρέα μας και συγχαρητήρια για τον άθλο σου!
    Τα ιδανικά κιλά είναι, όπως είπαν και τα παιδιά, αυτά που σε κάνουν να αισθάνεσαι όμορφα μέσα στο σώμα σου, αυτά που σου προσδίδουν αυτοπεποίθηση και θάρρος.
    Μην εγκλωβίζεσαι σε φόρμες και ζήσε την επιτυχία σου με όλη σου την ψυχή!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    3
    Originally posted by strange_th
    Αρχικα σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :D

    Solitude δν υποσιτιζομαι απλα ας πουμε αν παλια ετρωγα 1000-1200 θερμιδες τη μερα τωρα τρωω 1800-2000 και καιω 400 περιπου με γυμναστικη (εννοω διαδρομο, ποδηλατο κτλ συν οτι μπορει να καιω με το υπολοιπο προγραμμα με βαρη) :)

    Παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι δν υπαρχουν στανταρ κιλα αλλα οπως λεει και ο dreamer και οι περισοτεροι γνωστοι μου ειμαι κατω του κανονικου.. παρολαυτα εμενα το σωμα μ αρχισε να μ αρεσει απ τα 75 κιλα και κατω οποτε μαλλον με προτιμω πιο αδυνατο :D
    Φίλε μου- μου επιτρέπεις μια κάποια οικειότητα- ελπίζω να διαβάζεις ακόμη αυτό το φόρουμ. Η ανορεξία και η δίαιτα- γυμναστική είναι δύο διαφορετικά φαινόμενα. Το να κάνεις δίαιτα και να γυμνάζεσαι δεν ειναι κακό. Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι σωτήριο, πχ παχύσαρκοι. Ούτε το να είσαι αδύνατος είναι κακό. Αυτό που κάνει μια δίαιτα 'ύποπτη' σε συνδυασμό με εντατική γυμναστική και την καθιστά αρρώστια είναι ΟΙ ΛΟΓΟΙ για τους οποίους την κάνεις.
    -Την κάνεις επειδή έχεις πρόβλημα υγείας και πρέπει να χάσεις κιλά/να γυμναστείς? Πχ παχύσαρκος.
    -Την κάνεις χωρίς να έχεις κανένα αντικειμενικό πρόβλημα πάχους? Έτσι επειδή μια μέρα στην έδωσε?
    -Την κάνεις επειδή σου αρέσει κάποια κοπέλα και θες να παρουσιαστείς με γραμμωμένους κοιλιακούς?

    Όλα τα ανωτέρω είναι φυσιολογικά εως ενός σημείου. Το θέμα είναι να μην ξεφεύγεις από το μέτρο. Τι σημαίνει μέτρο? .

    Για παράδειγμα αν έβλεπες μια κανονικού βάρους κοπελιά από την παρέα σου να πηγαίνει σε εστιατόριο και να βγάζει κομπιουτεράκι να μετράει πόσες θερμίδες έχει το μπιφτέκι, θα το θεωρούσες νορμάλ? Αν έβλεπες κάποιον να ασκείται, με μοναδικό σκοπό να κάψει θερμίδες κι όχι επειδή του αρέσει ο αθλητισμός, θα το θεωρούσες νορμάλ?
    Το 'νορμάλ' δεν το λέω με διάθεση επικριτικότητας, αλλά πολλές φορές βλέποντας άσπρο ή μαύρο είναι πιο εύκολο να συνειδητοποιήσεις την κατάστασή σου.

    Μπήκες στη διαδικασία δίαιτας. Ως εδώ όλα καλά. Ειχες φυσιολογικό βάρος. ʼρα δίαιτα για σένα δεν θα έπρεπε να σημαίνει στέρηση, αλλά αλλαγή διατροφικών συνηθειών.
    Τι σημαίνει δίαιτα για σένα όμως? Σημαίνει απλά αποχή από λιπαρά, τηγανητά, γλυκά? (Αυτό είναι καλό.)

    Αν σημαίνει ότι πρέπει να μετράς θερμίδες που καταναλώνεις και να προσπαθείς μετά να τις κάψεις δια της άσκησης, εδώ αρχίζουμε να είμαστε στην κόκκινη γραμμή. Αυτή είναι μια πρώτη ένδειξη ότι δεν θεωρείς το φαγητό 'φίλο' σου, αλλά το έχεις υποβάλλει σε ένα είδος ελέγχου. Το φοβάσαι κατά κάποιο τρόπο και έτσι προσπαθείς να το ελέγξεις.
    Ζυγίζεσαι συχνά? Καθημερινά? Παλιά ζυγιζόσουν με την ίδια συχνότητα?

    Βασικός παράγων είναι ο χρόνος. Αν αυτή η δίαιτα- εντατική γυμναστική συνεχιστεί παρ'ότι χάνεις κιλά και σου γινει τρόπον τινά τρόπος ζωής (αυτοσκοπός) για πολλές βδομάδες, τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα.

    Μπορείς φυσικά να τσεκάρεις τον εαυτό σου: βάλε τη μητέρα σου να μαγειρέψει τη σπεσιαλιτέ της, ένα φαγητό που ως παιδι το λάτρευες. Πού γυρνώντας από το σχολείο έτρεχες γρήγορα να πλύνεις χέρια για να το φας. Κανονίστε μια μέρα να στο φτιάξει και γυρνώντας εσύ στο σπίτι το μεσημέρι, γίνε γιατρός του εαυτού σου. Τι νιώθεις γι'αυτό? Νιώθεις χαρούμενος που θα φας το αγαπημένο σου φαγητό? (έτσι θα έπρεπε). Νιώθεις ενοχές που θα σπάσεις τη δίαιτά σου? Πώς θα συμπεριφερθείς? Θα φας κανονικά με όρεξη? Θα φας με επιφυλακτικότητα, μετρώντας τις μπουκιές σου? θα τσιμπήσεις λίγο στο πόδι ή δεν θα φας καθόλου για να μην πάρεις θερμίδες?


    -----------------------------------------------------------------------
    Να θυμάσαι ένα πράγμα. Το φαγητό το τρώμε εμείς, δεν θα έπρεπε να μας τρώει αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    συμφωνω με τον me too. καλως ηρθατε και οι δυο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •