sleeve- 6 μηνες μετα η ζωη ειναι ωραια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 234
  1. #16
    Wraia, s'euxaristw. Katalava ti ennoeis. Eisai euxaristimeni? Tin proteineis se allos. Sigoura xreiazete megali prospatheia. To zw 2 1/5 xronia twra me ton daktulio. Exasa 30 kila se 9 mines peripou kai eimai statheri olo auto ton kairo me megali prospatheia. Me enoxlei omws o daktulios san antikeimeno mesa mou. Gurizei i valvida kai aisthanomai pono stin perioxi pou vriskete.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη και φυσικα την προτεινω σε οσους εχουν κουραστει απο τις συνεχεις διαιτες χωρις αποτελεσμα και ειναι φυσικα πολυ πιο πανω απο το κανονικο ΒΜΙ.
    Αυτο που λες ηταν ο λογος που ειχα αποκλισει το δακτυλιο, και τωρα θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα, θα χασεις σιγουρα και αλλα κιλα με την σληβ

  3. #18
    Den m'enoxloun ta kila. Apo ta 104 sta 74 aisthanomai teleia. M'enoxlei o ponos. Tipote allo.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    αυτο τοτε συζητησε το με το γιατρο μηπως δεν χρειαστει να κανεις ολοκληρη επεμβαση, μπορει να χρειαστει να μετακινησει λιγο το δακτυλιο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    επανερχομαι πριν κλεισω μηνα μιας και πηγα στον γιατρο μου και θα ηθελα να σας ενημερωσω,
    ο γιατρος μου ειπε οτι τα παω πολυ καλα, απο εδω και περα ειναι στο χερι μου ολα, το μονο που πρεπει να προσεξω ειναι να μην εχω στο μυαλο μου το φαγητο ολη την ωρα, να μην εχω κοντα μου φαγητο, γιατι και αυτος αν ειχε διπλα του ενα ταψι μπακλαβα θα το ετρωγε ολο, δηλαδη γενικα μακρια απο πειρασμους, και αυτο μου το ειπε με αφορμη το γεγονος οτι εγω περνω ενα ταπερ με μια μεριδα φαγητο στη δουλεια την οποια την τρωω απο τις 12 μεχρι τις 4, δηλαδη εχω το ταπερ διπλα μου και τρωω λιγο λιγο, αυτο μου ειπε ειναι λαθος, θα φας οτι ειναι να φας και μετα το ταπερ θα το μαζεψεις και θα το πας στο ψυγειο, αν θα ξαναπεινασεις θα φας ενα φρουτο,
    η αληθεια ειναι πως το βαζω διπλα μου γιατι ξερω πως αν φαω και μετα το μαζεψω δεν προκειται να ξανασηκωθω απο το γραφειο, αυτη την δουλεια θα κανω σκεφτομαι?, θα με βλεπουν να κυκλοφορω με ενα ταπερ?
    και αυτο οντως ισχυει που μου λεει γιατι το σαββατοκυριακο δεν τρωω σχεδον τιποτα, ειδικα αν ειμαι εξω, γιατι δεν εχω διπλα μου ενα ταπερ, το μεσημερι τρωμε με τον αντρα μου και μετα τα μαζευω, το βραδυ μετα θα τσιμπησω παλι κατι 2-3 μπουκιες και αυτο ειναι.
    α ρε μυαλο τι παιχνιδια παιζεις.
    επισης μου ειπε το οτι πειναω ειναι και αυτο φυσιολογικο, δεν γινεται να μην πειναω, θελει προσοχη απο εδω και περα αν θελω να χασω και αλλα κιλα, θελει εξυπνες επιλογες, αποφυγη γαριδακια, σοκολατες και ξηρους καρπους που κατεβαινουν ευκολα, και μειωνουν την απωλεια, και που μπορει μακροπροθεσμα να αποφερουν 10-15 κιλα επανω αντι για κατω
    αυτο που διαβασα σε ενα αλλο φορουμ απο μια κοπελα που εκανε σληβ πριν απο 1,5 χρονο και εχει φτασει το στοχο της και ακομα παρακατω ειναι οτι οταν βλεπει τον ευατο της στον καθρεπτη ειναι τοσο ευτυχισμενη που αποκλειεται να χαλασει αυτη την εικονα.
    και εγω αυτο θελω , ειμαι πολυ ικανοποιημενη μεχρι στιγμης και ξερω πως μπορω να τα καταφερω καλυτερα, εχω ολα τα εφοδια, εχω περασει δυσκολοτερες μερες πεινας, απο πεινα ξερω πολυ καλα, ε δεν θα την αφησω να με νικησει τωρα που ειναι και σε μειονεκτικη θεση, τοσα χρονια στο τελος με κερδιζε γιατι ηταν πιο δυνατη, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ..............

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Μπράβο Βάσια, έχεις χάσει 30 κιλά, είσαι πολύ αστέρι!
    Πρέπει τώρα να είσαι πραγματικά άλλος άνθρωπος!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by basia
    ...ειμαι πολυ ικανοποιημενη μεχρι στιγμης και ξερω πως μπορω να τα καταφερω καλυτερα, εχω ολα τα εφοδια, εχω περασει δυσκολοτερες μερες πεινας, απο πεινα ξερω πολυ καλα, ε δεν θα την αφησω να με νικησει τωρα που ειναι και σε μειονεκτικη θεση, τοσα χρονια στο τελος με κερδιζε γιατι ηταν πιο δυνατη, ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ..............
    Tώρα είσαι εσύ κι είσαι υπέροχη!Αστέρι μου!Καμάρι μου!Έτσι σε θέλω!Συνέχισε δυνατά!

    Originally posted by LIDA

    Μπράβο Βάσια, έχεις χάσει 30 κιλά, είσαι πολύ αστέρι!
    Λινταλένια μου,γιατί κλέβεις 8 κιλά από τη φιλενάδα μου;
    Για δώσ'της τα πίσω αμέσως,σε παρακαλώ!Τόσο κόπο έκανε!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    134
    Μαζευτηκα κι εγω εδω, να αφησουμε τους Reductilatous στην ησυχία τους :-D

    Διαβαζω, διαβαζω, διαβαζω, ακουω πολυ προσεχτικά εως τωρα και τι εχω καταφερει; Τη μεγαλη συγχυση!
    Το πρωτο που καταλαβα ειναι ότι ο καθενας με την ιδιοσυγκρασια του και την τυχη του. Δεν ξερω αν ειναι "ιδέα" το ξενο σωμα ή κακοτεχνία ή αντιδραση καποιων και πόσοι ειναι αυτοι οι "καποιοι";
    Διαβασα προσφατες δημοσιευσεις του Σκρέκα όπου συγκρινονται τα αποτελεσματα της ολικης πτυχωσης με αυτα του δακτυλιου. Η εξοφθαλμη διαφορά ειναι οτι το πρωτο εξαμηνο η απωλεια με την πτυχωση ειναι σχεδον διπλασια, ενω στους 16 μηνες ειναι σαφως μεγαλυτερη απο αυτη του δακτυλίου αλλά οχι με αυτη την αναλογία. Βεβαια, δεν εχουμε εδω τους ανθρωπους να μας πουν τι ζόρια τραβηξαν και τραβανε!

    Εχω μερικες "πονηρες" ερωτησεις:
    Εσεις οι "σληβωμενοι" πρεπει να παιρνετε βιταμινες, συμπληρωματα διατροφης κλπ;
    Το στομαχι σας σας ποναει; Ηταν και εξακολουθει να ειναι ενα στομαχι ατσαλι;
    Εγκυμοσυνη και sleeve. Πόσο καιρο μετα την επεμβαση; Και πώς διεκπεραιωνεται

    Και η βασικη ερωτηση προς ολους: τι σημαινει βρε παιδια "δεν πειναω";;; Αλλο το φοβαμαι να φαω, αλλο το ξερναω, αλλο το φουσκωσα, αλλο θα σκισω τα ραμματα, αυτό το δεν θελω να φαω - μου ειναι αδιάφορο..... δεν το καταλαβαινω ο φαγανός ο ανθρωπος!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    η αληθεια ειναι πως αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να καταλαβεις, και εμενα 8 μηνες μετα με εκπλησει ο εαυτος μου, εγω δεν ημουν ποτε ετσι, μια ζωη λαιμαργη μια ζωη ζηλιαρα στο φαγητο, δεν υπηρχε περιπτωση να δω ανθρωπο να τρωει και να μην φαω και εγω. τωρα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα. δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να φας, φαντασου ενα γευμα σου στο οποιο ειπες πω πω φουσκωσα πολυ εφαγα, ε αυτο συμβαινει και σε μενα στις 5 πηρουνιες, νιωθω πως εχω φαει την Αρτα και τα Γιαννενα μαζι, μου ερχεται να τα βγαλω τις περισσοτερες φορες,
    ειναι απιστευτο, το ξαναλεω δεν μπορεις να το φανταστεις.....
    εγω δηλαδη δεν μπορουσα, γιατι οταν το συζητησα με την αδερφη μου που ειναι 58 κιλα μου ειπε οτι με καταλαβαινει!!!!!!!!!!!
    δεν μπορεις να φας μεριδα, δεν κατεβαινει........
    το μεγαλο τραμπακουλο το επαθα το Πασχα, ειμασταν καλεσμενοι στο εργοστασιο του αφεντικου του αντρα μου, στο οποιο θα γινοταν μεγαλο πανηγυρι με αρνια σουβλες και τα διαφορα, ειμασταν 30 ατομα και υπηρχε φαγητο για 100. τα εβλεπα ολα και ηθελα να τα φαω ολα ηταν και φαινοταν ολα τοσο τελεια, σαλατες, κοψιδια, τσουρεκια, γλυκα τι να σου λεω,
    τι εφαγα στις 5 ωρες που ημασταν εκει? 1 κομματι κοκορετσι και ενα 1 μπιφτεκι και αυτα με το ζορι.
    οταν ηρθε η ωρα να πεταξουμε δεν το συζητω, τρελαθηκα........ τοσο φαι για πεταμα...........
    μια βδομαδα σκεφτομουνα και συζητουσα με ολους γιαυτο το πραγμα. το ΜΥΑΛΟ ειναι μεγαλη πο@τ@ν@, δεν μπορει να ηρεμησει με τιποτα.
    ακομα προσπαθειες κανω να συνηθισω την νεα κατασταση και αυτο που προσευχομαι καθε μερα ειναι να μην ξυπνησω ενα πρωι και μου τα παρουν ολα αυτα πισω........, ακομα δεν το πιστευω οτι μου συνεβη, και δεν ξερω ποτε θα τελειωσει το παραμυθι.
    δεν ειπα ποτε εγω προσωπικα δεν πειναω, υπαρχουν καποιοι που εχουν κανει σληβ και θα στο πουν, αλλα πεινα με πεινα εχει διαφορα, ειδικα στο πρωτο εξαμηνο, πεινας τοσο ωστε βαριεσαι να πας μεχρι την κουζινα να παρεις κατι να φας και λες ασε μωρε πιο μετα,
    τωρα πειναω περισσοτερο αλλα προσπαθω να διαλεγω τροφες που δεν θα μου δωσουν πολλες θερμιδες, αλλα χορταινουν. τωρα για παραδειγμα ενα μηλο θα με κρατησει για 1 ωρα, παλια το ετρωγα και στο επομενο δευτερολεπτο πεινουσα.
    το μου ειναι αδιαφορο το φαγητο κρατησε, σε μενα τουλαχιστον, και παλι στο εξαμηνο, δεν με ενοιαζε τι θα φαω, κατι ετσι για να γεμισω το στομαχι μου, τωρα μπορω να πω οτι λυγουρευομαι αρκετες τροφες.

    τωρα οσον αφορα τις βιταμινες, εγω δεν περνω τιποτα, μας εδωσε τον πρωτο καιρο βιταμινες γιατι δεν τρωγαμε τιποτα σχεδον, ετσι ωστε να εχουμε δυναμεις, τωρα εφοσον τρως τα παντα δεν σου χρειαζονται βιταμινες.
    το θεμα ειναι πως ειδικα τον πρωτο καιρο απο την αποτομη μειωση των θερμιδων ο οργανισμος προσπαθει να προσανατολισθει και κοβει ενεργεια απο δευτερευοντα στη λειτουργια κομματια του οργανισμου οπως τα μαλλια και τα νυχια. εγω εχω προβλημα και στα δυο. για τα μαλλια κανω μια θεραπεια σε μια κλινικη μαλλιων το τελευταιο 2μηνο, μιας και ποτε δεν ειχα πολλα μαλλια και τωρα το θεμα ειχε γινει πολυ χαλια,
    τα νυχια μου ενω ηταν πολυ γερα τωρα δεν μπορω να τα μακρινω με τιποτα, σπανε συνεχεια, αλλα τι θα κανουν και οι μανικιουριστες να πεθανουν?
    το στομαχι δεν ποναει καθολου, δεν εχω αισθανθει καμμια διαφορα οργανικα, το μονο που ζοριζει ειναι οι καουρες και αυτο οπως μας το εξηγησε ο γιατρος γιατι το στομαχι ειναι τοσο μικρο και οτι τρως ανεβαινει προς τα πανω πολυ γρηγορα και αρα εχεις παλλινδομηση και απο αυτο προκαλουνται καουρες, αυτο φτιαχνει με τον καιρο , οταν θα ανοιξει και λιγο το στομαχι, περιπου μετα τον χρονο.
    για τις καουρες παιρνω ενα φαρμακο οποτε τις αισθανθω τωρα και αμεσως περναει.
    στην πρωτη μας συναντηση με τον Σκρεκα τον ρωτησα για εγκυμοσυνη και μου ειχε πει μετα το 8μηνο μπορεις να μεινεις εγκυος(στο φυλλαδιο του γραφει 10 μηνες)
    και το πιστευω, δεν εχω κανενα προβλημα, αν ηθελα δεν θα το σκεφτομουν καθολου λογω της εγχειρησης, απλως πιστευω πως ειναι καλυτερα να φτασω στον στοχο μου η εστω πολυ κοντα και υστερα να ξαναμεινω εγκυος. για το πως διεκπαιρεωνεται εννοεις με καισαρικη η φυσιολογικα? νομιζω δεν παιζει κανενα ρολο σε αυτο η εγχειρηση, οτι σου πει ο γυναικολογος σου.
    αυτα, οτι αλλο θελεις ρωτα, να ναι καλα τα Α3

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    134
    Δεν μου ερχεται κατι τωρα - με καλυψες! Είδες παιδι μου τι ειναι ο πληθωρικος ανθρωπος; Σε ολα μας ειμαστε large, χειμαρρωδεις και συνηθως εξω-καρδιά, ε; ε;
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για όλα αυτα που καθησες και εγραψες. Ειναι πολυ ελπιδοφόρα!
    Σημειωσα μια γαρμμουλα και αν θες ακουσε με: ανησυχεις μην ειναι ονειρο και μια μερα σου τα παρουν ολα πισω. Κάνεις τοσα πραγματα για να αποκτησεις αυτο το ωραιο σωμα - δεν κανεις και κατι για να ημερμησεις και να συντονισεις την ψυχη σου μ αυτο το νεο σωμα;
    Μαλλον εχει ερθει καιρος να σκεφτεσαι και να αισθανεσαι περιπου οπως η αδερφη σου - ούτε σαν μια πρωην υπερβαρη ούτε καν σαν μια αδυνατισμενη εις αεί!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    το προσπαθω αλλα πιστεψε με ειναι τοσο δυσκολο, τοσα χρονια να χανω κιλα και τοσο μα τοσο γρηγορα να τα ξαναβαζω που φοβαμαι και τωρα μη ξανασυμβει, τοτε ειναι που θα τρελαθω,
    καθε μερα λεω οτι ειμαι πολυ υχαριστημενη με το αποτελεσμα μου ως τωρα και καθε μερα αγωνιω αν θα χασω κι αλλο,
    το μυαλο δεν εχει συνηδητοποιησει ακομα τι συνεβη, ειναι ολα τοσο γρηγορα, που θα παει θα ηρεμησω................
    φιλια

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    134
    Εχει τυχει να ακουσεις ποτε τη φωνη σου σε τηλεφωνητη ή βιντεο; Αλλο πραγμα! Ετσι και η εικονα που εχουμε στο κεφαλι μας για τον εαυτο μας πολυ απεχει απο την - ας πουμε - αντικειμενικη εικονα. Δεν μου το εχουν πει ποτέ αυτο αλλά τωρα μου ηρθε: ανιλαμβανομαστε τον κοσμο και κιναισθητικά. Τι θελω να πω; Δεν μετραει μονο το ματι μας. Εχουμε ενα "ζωτικο χωρο" γυρω μας, σωματικο και ενεργειακό, και αναλογα κινουμαστε μεσα στο χωρο. Εγω ποτέ δεν ηξερα τι νουμερο ρουχα φοραω. Οι πωλητριες βγαζουν και μου δινουν. Και ποτέ δεν αγοραζω απο καταλογο. Φοραω, βλεπω, το νιωθω, το παιρνω (ή συγχυζομαι - αλλο δράμα αυτο!) Ειδικα οταν ειχα γινει τσιρος εβγαζα απο τις κρεμαστρες 2 τουλαχιστον νουμερα μεγαλυτερα ρουχα για να παρω μεσα στο δοκιμαστηριο. Τότε αρχισα να ξινιζω. Ναι, 57 κιλα, ωραια, υπεροχα, αλλά η κοιλια δεν εχει μπει μεσα! Ούτε φυσικά το πόδι εγινε αγαλματένιο! Η γαμπα ηταν αθλητικη, το μπουτακι ομως γαλακτος, χα χα χα. Θυμηθηκα τωρα μια ξινεγκλω πωλητρια που παντα μου ελεγε δεν εχουμε πιο μεγαλο. Παω μια μερα, παιρνω ενα MEDIUM να δοκιμασω και μου φερνει τρεχοντας στο δοκιμαστηριο ενα SMALL πριν καν κατεβασω το φερμουαρ στο αλλο. Ανοιγει την κουρτινα και καρφωνεται στα ποδια μου. Αθλειστε μου λεει; Την κοιταω εκπληκτη! Παιζετε μπασκετ; επιμενει. Οταν ησασταν μικρή ε; Ή μήπως κανατε χρόνια μπαλετο; Αχ! αυτη η γραμμωση στη γαμπα! Ναι της λεω, εκανα χρόνια αθλητισμό. Οχι μπασκετ - αρση βαρων....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Να πω κι εγώ τη δική μου πείνα πως την αντιλαμβάνομαι.

    Καταρχήν, έχω κάνει επέμβαση ένα μηνα τώρα.Κλείνω μήνα την Κυριακή. Για να μαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι να ετρωγα τα τελευταια χρόνια από πραγματική πείνα.Πριν την επέμβαση, κάθε 2 ώρες ένιωθα το στομάχι μου να με τραβάει, άδειο.Ετρωγα και ηρεμούσα.Αν οχι καθε 2 ώρες, τουλάχιστον κάθε 2 ώρες σκεφτόμουν έντονα του τι θα φάω.

    Τώρα με τη sleeve, δεν νιώθω άδειο το στομάχι μου.Υπάρχουν στιγμές που ανακατεύομαι και σιχαίνομαι τα γλυκά κι άλλες φορές που θέλω κάτι αλμυρό και τυρί κυρίως.

    Αν μείνει άδειο το στομάχι πάνω από 3 ώρες, με ζορίζει.Μπορεί να είναι και ιδέα μου.Νιώθω ή τάση για εμετό ή να με τραβάει.Μικρές σουβλιές δηλ.Αν βάλω μια μπουκιά στο στόμα ηρεμεί αμέσως.

    Οπότε προσπαθώ κι εγω να τρώω κάτι υγιεινό εκείνη τη στιγμή.

    Αν και ειμαι ακόμα στην αρχή του "ταξιδιού" μου, αγχώνομαι μήπως κυλήσω πάλι και τσιμπολογάω βλακείες και δεν χάσω όσα θέλω κλπ.

    Ομως λέω συνέχεια, ότι θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για μένα.Θελω έναν "βοηθό" μέσα μου να με κοντρολάρει πχ στην ποσότητα και στην ποιότητα (όταν πχ ανακατεύομαι, τελειο αυτό, απεχθανομαι τα παντα εκεινες τις στιγμές) και ελπιζω να βοηθησω κι εγώ μετά με το να τρώω υγιεινά. Διότι το φαγητο για μένα τουλάχιστον ήταν εθισμός, κι αν μια φορά έκανα ατασθαλία, πάει, χαλούσα τη διατροφή μου για τον επόμενο καιρό, για τους επόμενους μήνες, χρόνια...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    sweet και εγω καπως ετσι ημουν, πας καλα συνεχισε ετσι, ειναι στο χερι μας.
    και εγω ενω ημουν του γλυκου, μετα την εγχειρηση το αλμυρο με τραβαει, τον πρωτο καιρο ετρωγα πολλους ξηρους καρπους, κακως βεβαια, αλλα ηταν το μονο που κατεβαινε χωρις να με ποναει, τωρα το εχω ελαττωσει, προσπαθω να τρωω 10 καθε μερα.
    καλημερα....................

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Τι καλά νέα διαβάζω!To sweetάκι έκανε επέμβαση;Καλά αποτελέσματα,σιδερένια,τα καλύτερα σου εύχομαι,ααα,great news!

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •