sleeve- 6 μηνες μετα η ζωη ειναι ωραια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 234
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    βασια μου δεν ξερεις ποσο χαρηκα οταν ειδα οτι εφυγες και απο το 8. μπραβο σου και μη μασας. ασε τα πεθερικα και κοιτα να γινεις αυτο που εσυ επιθυμεις. ασχετα απο την επεμβαση, σου εξιζουν συνχαρητηρια γιατι προσπαθησες και εσυ με γυμναστικη και αυτοσυγκρατηση. θα μπορρουσες να μασουλας κατι ολη μερα αλλά δεν το κανεις και ετσι πετυχαινεις το στοχο σου. μπραβο σου ξανα. και μη χανομαστε ε?

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    ποτε δεν ειναι αργα για γυμναστικη, μια χαρα ειναι και στον 4ο μηνα, μου αρεσει και μενα πολυ ο χορος αλλα δεν βολευει καμμια σχολη εκει που ειμαι,

    μπαρμπουνι μου ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια, κρατα γερα και εσυ, βλεπω οτι δεν εγκαταλαλειπεις με τιποτα, και κοιτα μη ζυγιζεσαι καθε μερα, τα καλα αποτελεσματα θα ρθουν θελουν δεν θελουν.....

    φιλια

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    21
    κοριτσια για σας , μολις διαβασα ολα τα σχολια σας για τη sleeve και πραγματικα μου δωσατε κουραγιο γιατι στισ 20/10 παω και εγω για χειρουργειο με τον κ.Σκρεκα . ομως δεν σας κριβω οτι φοβαμαι ειδικα οταν διαβασα για πονουσ και ταση για εμετοβεβαια αν σκεφτει κανεισ τα αποτελεσματα της επεμβασης αξιζει να ταλαιπωρηθει και λιγακι....
    πεστε μου πωσ γινεται η προετοιμασια και στη κλινικη μετα την επεμβαση τι χρειαζεται να εχω μαζι μου ? και οτι αλλη λεπτομερεια μου πειται θα με βοηθηση πολυ
    ευχαριστω περιμενω.
    φιλια Ντίνα

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Originally posted by Ντίνα
    κοριτσια για σας , μολις διαβασα ολα τα σχολια σας για τη sleeve και πραγματικα μου δωσατε κουραγιο γιατι στισ 20/10 παω και εγω για χειρουργειο με τον κ.Σκρεκα . ομως δεν σας κριβω οτι φοβαμαι ειδικα οταν διαβασα για πονουσ και ταση για εμετοβεβαια αν σκεφτει κανεισ τα αποτελεσματα της επεμβασης αξιζει να ταλαιπωρηθει και λιγακι....
    πεστε μου πωσ γινεται η προετοιμασια και στη κλινικη μετα την επεμβαση τι χρειαζεται να εχω μαζι μου ? και οτι αλλη λεπτομερεια μου πειται θα με βοηθηση πολυ
    ευχαριστω περιμενω.
    φιλια Ντίνα
    Καλησπέρα Ντίνα! Έκανα sleeve με τον ίδιο γιατρό στις 4 Σεπτεμβρίου. Έχω ήδη χάσει 13 κιλά.Ισως και παραπάνω, αφού ζυγίστηκα πριν 5 μέρες.Τώρα πλέον τρώω κανονικά αλλά ελάχιστες ποσότητες.Νιώθω σαν να μην την έκανα, ειλικρινά στο λέω.Πριν κλείσω μήνα, ένιωθα ότι δεν ήμουν χειρουργημένη.Βέβαια, είχα ταχεία ανάρρωση.Λόγω καλής ψυχολογίας επειδή το ήθελα πολύ μήνες τώρα, λόγω του ότι δεν καπνίζω, οπότε ξύπνησα σαν από ύπνο.Δεν ξέρω, πάντως νιώθω υπέροχα.

    Οσο αφορά την προετοιμασία, την προηγούμενη μέρα καλό είναι να μην φας βαριά και τρελές ποσότητες και το βραδάκι κάτι ελαφρύ.Μέχρι τότε, μην στερηθείς κάτι, οκ, δεν λέμε να πάρεις και κιλά, απλά μην πεις, κάνω δίαιτα.Εγώ πχ ήπια μόνο ζωμό από κοτόσουπα με μπόλικα λαχανικά για να έχει γεύση.Μετά έχεις 2 επιλογές.Ή να πιεις καθαρκτικό, για να αδειάσει το έντερο ή την επόμενη μέρα του χειρουργείου, να κάνεις κλίσμα.Εσύ αποφασίζεις.Εγώ επέλεξα το 2ο γιατι είχα ακούσει ότι το καθαρκτικο δεν έχει ωραία γεύση έως απαίσια θα έλεγα.

    Οσο αφορά τι χρειάζεσαι, θα σου πω εγώ τι πήρα.Νυχτικά και όχι παντελόνια, φαρδύ εσώρουχο (αν και τις 2-3 πρώτες μέρες έχεις καθετήρα και δεν το χρειάζεσαι) πετσετούλες μικρές για πλύσιμο στο πρόσωπο και μωρομάντηλα για τοπικό καθάρισμα.Αφήνουν και ωραίο μωρούδιστικο άρωμα και εγώ προσωπικά ένιωθα καθαρή.Είχα πάρει και μαντηλάκια detol αλλά δεν χρειάστηκαν μιας και είχε το ειδικό αντισηπτικό τζελ και η τουαλέτα πεντακάθαρη.Επειδή δεν πρέπει να πιούμε νερό 4 μέρες, δεν έπλυνα τα δόντια από φόβο μην καταπιώ νερό. Αν εσύ το ελέγχεις, πάρε οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα ή στοματικό διάλυμα.Αυτά για τα προσωπικά σου αντικείμενα.

    Οσο αφορά τώρα τους πόνους, κακά τα ψέμματα, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι θα κοπεί στομάχι.Δες καλά το σχήμα της sleeve και φαντάσου ένα όργανο μέσα σου, ζωντανό, που δεν νοσεί και το κόβεις.Κι όταν λέω δεν νοσεί, εννοώ, ότι δεν πας με πόνους για εκτακτο χειρουργείο, αλλά "υγιής" και χωρίς πόνους. Οπότε, να σκέφτεσαι ότι ναι, μπορεί να νιώθεις κάτι περίεργο μετά.Αλλοι το χαρακτηρίζουν σαν πόνο.ʼλλοι σαν σουβλιές ψηλά ψηλά, εκεί δηλ που τελειώνει ο οισοφάγος και ξεκινά το στομάχι,ψηλα στο στέρνο δηλ.ʼλλοι σαν τραβήγματα στους μύες κι άλλοι σαν πιάσιμο από πολλούς κοιλιακούς. Επίσης, επειδή γίνεται η επέμβαση λαπαροσκοπικά, μας γεμίζουν με πολύ αέρα, που σημαίνει ότι και λόγω του αέρα θα νιώθεις πόνο γιατί τεντώνεται το στομάχι.

    Εγώ προσωπικά με το που ξύπνησα ένιωθα σαν πέτρα το στομάχι, τραβήγματα μυικά και σουβλιές εσωτερικά, ανά διαστήματα που διαρκούσαν 2-3 δευτερόλεπτα.Υποφερτά πονάκια που τις στιγμές εκείνες, ξάπλωνα πίσω όπως οι εγκυμονούσες και έπαιρνα εισπνοή και περνούσε.Από τη 2η μέρα όμως όλα υποχωρούσαν με ταχύτατους ρυθμούς.Ήδη θα σηκωθείς από το επόμενο πρωί.Πίστεψέ με, δεν είναι τραγικά.Αλλά δεν είναι και τελείως ανώδυνα! Ο γιατρός χορηγεί δυνατά παυσίπονα σε τακτά χρονικά διαστήματα.Ενδοφλέβια, με ενέσεις και με παυσίπονα.Θα δεις ότι δεν είναι κάτι τραγικό.

    Συνοψίζω λοιπόν:

    1.Προηγούμενο βράδυ: Ελαφρύ φαγητό όλη την ημέρα, ζωμό καλύτερα το βραδυ και 2 επιλογές μετά. Ή καθαρκτικό ή κλίσμα στο νοσοκομείο την επόμενη μέρα που ειναι και το χειρουργείο.

    2.Προσωπικά αντικείμενα: Νυχτικά, μωρομάντηλα, οδοντόκρεμα-οδοντόβουρτσα ή στοματικό διάλυμα, πετσετούλες αρκετές.

    3.Πόνοι: Όχι τελείως ανώδυνη μετεγχειρητική κατάσταση. Πόνοι που περιγράφονται είτε σαν σουβλιές, είτε σαν μυικοί πόνοι είτε σαν να πιαστηκες από πολλούς κοιλιακούς.Υποφερτοί και όχι τρελοί ανυπόφοροι πόνοι.Θα πάρεις πολλά παυσίπονα.

    4.Συμβουλές: Αφού σηκωθείς να περπατήσεις, θα νιώθεις καλύτερα όσο περπατάς και κάθεσαι στην καρέκλα.Ακόμη και να πονάς, να κάθεσαι οσο περισσότερο μπορείς στην καρέκλα!Και να περπατάς.Πρέπει να ερθουν όλα τα όργανα στη θέση τους γιατι με τον αέρα που μας βάζουν, ταλαιπωρούνται. Να είσαι αισιόδοξη κάθε μέρα ακόμη και τις στιγμές που πονάς και να σκέφτεσαι το μετά.Ακόμη κι εγώ που ειμαι γκρινιάρα κατά γενική ομολογία και απαισιόδοξη, ήμουν τόσο χαρούμενη που ξύπνησα σαν από ύπνο και δεν πίστευαν συγγενεις και φίλοι ότι είχα χειρουργηθεί! Πήρα τηλέφωνα 2-3 ώρες μετά το χειρουργείο! και δέχτηκα καμιά 10 αριά και παραπάνω κόσμο.

    Λένε ότι παίζει σημαντικό ρόλο τι σκέφτεσαι την ώρα που σε ναρκώνουν.Οσοι ηταν απαισιόδοξοι ξυπνησαν με φοβο και ελεγαν οτι πονούσαν.Εγώ κοιμήθηκα λέγοντας ότι δεν θα πονάω, ξύπνησα και οταν με ρώτησαν πως νιωθω, είπα, δεν ζαλίζομαι καθόλου, δεν πονάω, νιώθω πέτρα το στομάχι και ανακατεύομαι.Μονο αυτά.Μονη μου κάθησα στο φορείο και μόνη μετά, από το φορείο ξάπλωσα στο κρεβάτι μου.Οπότε αισιοδοξία πρέπει να έχεις και τον κλασικό φόβο για το άγνωστο και όχι ότι κάτι δεν θα πάει καλά.Κι εγώ είχα φόβο αφού πρώτη φορά θα εκανα επέμβαση.Αλλά ήταν ο φόβος για το άγνωστο.

    Κάτι που ξέχασα να σου πω είναι οι αναγούλες. Ναι, όταν ξυπνήσεις ίσως να νιώθεις τάση για εμετό.Είναι από τη νάρκωση και διαρκεί 2 μέρες το πολύ.Υπομονη θα κάνεις.Εαν δεν αντέχεις, θα κανεις εμετό ή θα ζητάς αντιεμετική ένεση.Θα ξέρεις ότι οφείλεται στη νάρκωση και θα κάνεις υπομονή.

    Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε άγχωσα.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    αγαπητη μου Ντινα, με καλυψε πληρως το sweetaki,
    να ξερεις οτι ειναι μια επεμβαση, θα νιωσεις πονο, υποφερτο ομως αφου θα σου χορηγουνε και παυσιπονες,
    να θυμασαι παντα οτι το δυσκολο ειναι 3 μερες, μετα πας στο σπιτι σου και η οποια αδυναμια αντιμετωπιζεται. μετα τις 15 μερες δεν θα θυμασαι τιποτα.....
    καλη επιτυχια και να μας ενημερωνεις............

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    μια μινι ενημερωση
    μεχρι τις 21/10 ειχα χασει μονο 400 γραμμαρια και αποφασισα να κανω κατι πιο δραστικο,
    αρχισα την Ατκινς μιας και ειναι πιο κοντα στα δικα μου δεδομενα και δεν πεινας καθολου μιας και μπορεις να τρως συνεχεια φετουσες με αλλαντικα,
    αποτελεσμα?
    2 κιλα σε 3 μερες απιστευτο, ξεκολλησα λιγο και ειμαι πολυ χαρουμενη,
    θα την συνεχισω ακομα 10 μερες αλλα και οσο αντεξω, και μετα θα αυξανω τους υδατανθρακες σιγα σιγα,
    βεβαια τα χαλασα λιγο εχθες μιας και γιορταζε ο αντρας μου και εφαγα ενα σοκολατακι και ηπια και δυο βοτκες με λιγα φυστικια αλλα απο σημερα παλι ξαναξεκιναω,
    αν χασω αλλα 2 μεχρι τις 6/11 θα ειναι super
    φιλια

  7. #52
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    30
    μπραβο σου κοπελα μου και απο εμενα!! ολη αυτη η φαση της ζωης σου με το γαμο και μετα με την γεννα και ολα αυτα μου θυμιζουν εμενα και διαβαζοντας νιωθω πως υπαρχει θεος και πραγματηκα ευχομαι να μπορεσεις να απολαυσεις την χαρα να παιζεις με το μωρακι σου και να μην καθεσε σε ενα καναπε ολη μερα α σκεφτεσαι ''πως θα αδυνατησω?" μπραβο μπραβο μπραβο χαιρομαι πολυ για σενα!!!

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2
    Γεια σας, σκέφτομαι κ εγώ να κάνω sleeve, αλλά έχω μια απορία βρε παιδιά. Πως γινεται να νιώθεις καλά στον οργανισμό σου κ στην ψυχολογία σου όταν τρώς σαν σπουργίτι? Εδώ, απ' ότι βλέπω λέτε ότι τρώτε 4-5 πιρουνίες. Πως γίνεται να είσαι καλα με τόσο λίγο φαγητό? Δεν λέω φυσικά να τρώτε πολύ... αλλα να τρώς για να είσαι ενταξει. Απο βιταμίνες, σίδηρο, Β12 κλπ πως είστε? Εγώ ήδη έχω πρόβλημα με αιματοκρίτη, σίδηρο κ Β12 κ φοβάμαι οτί αν κάνω την επέμβαση θα είμαι πολύ χειρότερα..

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Originally posted by Jezebel
    Γεια σας, σκέφτομαι κ εγώ να κάνω sleeve, αλλά έχω μια απορία βρε παιδιά. Πως γινεται να νιώθεις καλά στον οργανισμό σου κ στην ψυχολογία σου όταν τρώς σαν σπουργίτι? Εδώ, απ' ότι βλέπω λέτε ότι τρώτε 4-5 πιρουνίες. Πως γίνεται να είσαι καλα με τόσο λίγο φαγητό? Δεν λέω φυσικά να τρώτε πολύ... αλλα να τρώς για να είσαι ενταξει. Απο βιταμίνες, σίδηρο, Β12 κλπ πως είστε? Εγώ ήδη έχω πρόβλημα με αιματοκρίτη, σίδηρο κ Β12 κ φοβάμαι οτί αν κάνω την επέμβαση θα είμαι πολύ χειρότερα..
    Κοίτα. Αρχικά, τις πρώτες μέρες που είσαι με υγρά όντως νιώθεις κάπως. Ειδικά ψυχολογικά εκεί που είχες συνηθίσει να τρως και πρέπει για 15 μερες περίπου να πινεις υγρά παραξενεύεσαι.

    Εγώ προσωπικά, σκεφτόμουν συνέχεια το φαγητό και μου έλειπε!Τοσο ειχα εθιστεί να φανταστείς! Επειδή όμως ανακατευόμουν και μόνο που έβλεπα ή μύριζα φαγητό, μου αρκούσε ο ζωμός ή λίγο γάλα.Αφού έβγαλα και τα ράμματα και ξεκίνησα μασώμενα δισκία πολυβιταμίνης, ένιωθα καλύτερα.Όταν δε αρχισα και τα αλεσμένα ένιωθα ακομη καλύτερα.Μου έλειπαν τα πολλά πιάτα, η λαιμαργία μου, αλλά οταν ένιωθα φυσικό κορεσμό, δεν ήθελα τίποτα άλλο να βλέπω ή να μυρίζω.

    Ειλικρινά, χορταίνεις με τόσο φυσικό τρόπο που νιώθεις σαν να έχεις φάει 2-3 πιάτα φαγητό και εγώ προσωπικά ανακατεύομαι σαν να έχω φάει τόνους λιπαρών,τέτοια αηδία οταν ξεφύγω και φάω μια μπουκιά παραπάνω.

    Ψυχολογικά τωρα που κλεινω 2μηνο και τρωω απ ολα, νιωθω μια χαρά.Δεν μου λείπει η λαιμαργία μου όπως στις αρχές και αρχιζω να συνηθιζω στο καλο και αργό μάσημα και στις ελάχιστες μπουκιές.ΝΙωθω τελεια, καμια αδυναμια δεν έχω και στον έλεγχο του 1ου μηνα οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές.

    Φροντίζω ομως να τρώω τώρα που ειμαι στα στερεά, τυρί, αυγό κάθε μέρα (ολοκληρο ή ασπράδια), σολωμό και λαχανικά στον ατμό. Τρώω αρκετό σολωμο και 2-3 άλλα ψάρια και πιο αραια μοσχάρι ή κοτόπουλο αφού δεν μπορώ να τα μασήσω και αν τα καταπιώ με λίγο μάσημα, πονάω,εχω δυσφορία.

    Στον ελεγχο 3 μηνου θα δούμε εαν εχει πέσει καποια τιμη, πχ Β12 ή ο σίδηρος.Για την ώρα νιωθω πολυ καλά.Και που τρωω σαν σπουργίτι με ικανοποιεί αφάνταστα ενώ πριν ετρωγα σαν να μην πω τι.....

    Οσο αφορα εσένα τωρα, γι αυτο κανεις προεγχειρητικό έλεγχο.Να δει ο γιατρός που έχεις έλλειψη και να προτείνει την κατάλληλη μέθοδο για σένα.

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2
    Ναι, αλλά ούτε και αυτό είναι καλό όμως.. Εννοείτε οτί μας κάνει κακό να τρώμε αρκέτα αλλά δεν είναι φυσιολογικό να τρώς και έτσι. Γιατί δεν μπορείς να μασήσεις κοτόπουλο και μοσχάρι?
    Δεν ξέρω.. μου φαίνονται λίγο υπερβολικά και τα δύο. Και η υπερφαγία.. Αλλα και το να τρως ελάχιστα εώς καθόλου.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Originally posted by Jezebel
    Ναι, αλλά ούτε και αυτό είναι καλό όμως.. Εννοείτε οτί μας κάνει κακό να τρώμε αρκέτα αλλά δεν είναι φυσιολογικό να τρώς και έτσι. Γιατί δεν μπορείς να μασήσεις κοτόπουλο και μοσχάρι?
    Δεν ξέρω.. μου φαίνονται λίγο υπερβολικά και τα δύο. Και η υπερφαγία.. Αλλα και το να τρως ελάχιστα εώς καθόλου.
    1.Μοσχάρι τρώω, αλλά μου πέφτει βαρύ και το αποφεύγω.Οσο περνάει ο καιρός θα τα καταφέρνω καλύτερα.Εχει πολλες ίνες.Το κοτόπουλο άρχισα να το τρώω και να μην με ενοχλεί.Ψάρι έτρωγα απ την αρχή κανονικά.Για βραστο μιλάω.Το τηγανητό μου πέφτει βαρύ.Οταν λέω βαρύ, εννοώ ότι χορταίνω αμέσως, σκάω,εχω αναγούλες ή λίγο πόνο που φεύγει γρήγορα.Ενώ αν φάω ψαράκι με λαχανικά ειμαι μια χαρά!

    2.Εχεις δίκιο για την ποσότητα γιατι τη συγκρίνεις με την προηγούμενη.Η διαφορά είναι τεράστια! Αλλά μεγάλη διαφορά είναι και στο μέγεθος του στομάχου.Από 1000ml περίπου σε 100ml!!! Αλλά όποιος κανει αυτή την επέμβαση και γενικά κάθε είδους βαριατρική, γνωρίζει πολύ καλά τι πάει να κάνει.Ξέρει πολύ καλά ότι θα τρώει σαν μωρό στην αρχή και σιγά σιγά θα δοκιμάζει όλο και πιο σκληρές τροφές.

    Αρχικα ναι, ειναι μικρή η ποσότητα.Οσο περνάει ο καιρός όμως, αυξάνεται και στον ένα χρόνο θα τρώω περίπου ένα γεμάτο πιάτο του φρούτου.Θεωρώ ότι ειναι πολυ καλή ποσότητα.Εξάλλου πόσοι διατροφολόγοι λένε ότι πρέπει να τρώμε ένα μικρό μπωλ σαλάτα και 60-120gr κρέας; Για βάλτα σε ενα πιατο.Δεν είναι ενα γεμάτο του φρούτου; Κι αν δεν είναι, άντε να είναι λίγο παραπάνω. Εγώ ας τρώω και λιγότερο, δεν με νοιάζει.Αφού θα παίρνω 1200 περίπου θερμιδες κάποια στιγμή, μετά από λίγους μήνες δηλ, μου αρκεί.

    Κι επειδή δεν μπόρεσα να κάνω δίαιτα ως τώρα (προσπάθησα πολλές φορές, πήγα σε ενδοκρινολόγους και διατροφολόγους και ξεκινούσα διατροφή και όχι χημικες-στερητικές δίαιτες αλλά παντα τις χαλούσα) αποφάσισα συνειδητά ότι θα κάνω επέμβαση με κάθε κόστος. Κι αν στενοχωρεθώ στην πορεία, πχ από την έντονη χαλάρωση λογω της απότομης απώλειας κιλών, θα κάνω υπομονή μέχρι να κάνω πλαστική.

    Αφέθηκα, έφαγα όσο έφαγα, τώρα ξεκινάω νέα ζωή να διορθώσω λάθη του παρελθόντος με έναν βοηθό μέσα μου... κι ας τρώω ελάχιστα.

    Καλύτερα ειμαι τώρα πάντως παρά πριν!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Μπράβο sweety! κουράγιο και θα τα καταφέρεις κούκλα μου, όλα θα πάνε καλά!

    basia, τι να πεί κανείς για σένα! τράβα μπροστά να πέρνουμε όλοι κουράγιο!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    sweet μου νιωθω σαν να διαβαζω τον εαυτο μου, πας πολυ καλα μπραβο σου,

    jesebel η επιλογη ειναι δικη σου, εμεις προτιμησαμε να τρωμε τοσο λιγο για να μπορεσουμε να εχουμε φυσιολογικο ΒΜΙ, πιστεψε με αυτο ειναι το φυσιολογικο και οχι η υπερφαγια,
    εγω παντως τωρα αρχιζω να νιωθω φυσιολογικη και ας τρωω τοσο λιγο, τοσα χρονια που ετρωγα σαν βοδι τι καταλαβα?

    9 μηνες σχεδον μετα εκανα πριν μια βδομαδα εξετασεις και ειμαι μια χαρα, δεν μου λειπει τιποτα, το ουρικο μου ειναι λιγο ανεβασμενο αλλα μαλλον αυτο ειναι απο την γρηγορη απωλεια η και απο το οτι δεν πινω και νερο πολυ, εχουμε και λιγο κληρονομικοτητα σε αυτο, ο μπαμπας μου εχει απο μικρος ανεβασμενο οποτε ειναι ολα μαζι,

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Originally posted by basia
    sweet μου νιωθω σαν να διαβαζω τον εαυτο μου, πας πολυ καλα μπραβο σου,

    jesebel η επιλογη ειναι δικη σου, εμεις προτιμησαμε να τρωμε τοσο λιγο για να μπορεσουμε να εχουμε φυσιολογικο ΒΜΙ, πιστεψε με αυτο ειναι το φυσιολογικο και οχι η υπερφαγια,
    εγω παντως τωρα αρχιζω να νιωθω φυσιολογικη και ας τρωω τοσο λιγο, τοσα χρονια που ετρωγα σαν βοδι τι καταλαβα?

    9 μηνες σχεδον μετα εκανα πριν μια βδομαδα εξετασεις και ειμαι μια χαρα, δεν μου λειπει τιποτα, το ουρικο μου ειναι λιγο ανεβασμενο αλλα μαλλον αυτο ειναι απο την γρηγορη απωλεια η και απο το οτι δεν πινω και νερο πολυ, εχουμε και λιγο κληρονομικοτητα σε αυτο, ο μπαμπας μου εχει απο μικρος ανεβασμενο οποτε ειναι ολα μαζι,
    Το ουρικό ανεβαίνει όταν δεν πίνουμε νεράκι! Σίγουρα παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα αλλά και το νερό ειναι υψίστης σημασίας! Εγώ πχ στον 1ο μήνα, είχα ουρικό ίδιο με πριν και ας ειχα πιει σε ένα μήνα, ζήτημα 1 λιτρο νερό.Ειχα βεβαια πολλούς ορούς στην κλινική, αλλά μετά σπιτι μου, νερό είχα πιει ελάχιστο!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Όντως η sweet έχει πλέον ξεφύγει!Λες και διαβάζουμε έναν εντελώς άλλον άνθρωπο
    από εκείνον που πρωτογνωρίσαμε και δεν αναφέρομαι μόνο στις διατροφικές της επιλογές!
    Μπράβο,καρδιά μου!Κι εσύ και το Βασουλίνι μας δίνετε πολύ κουράγιο σ'όλους μας,
    κάτι παραπάνω σ'όσους από μας ετοιμάζονται ν'ακολουθήσουν τα χνάρια σας...
    Καλή συνέχεια στην ανεβασμένη διάθεση και κατεβασμένη αριθμητική απεικόνηση βάρους.
    Νεράκι,βιταμινούλες,τα ξέρετε καλύτερα εσείς,μην τα παραλείπετε,καλά;Να σας προσέχετε!Φιλιά!

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •