Δίαιτα για διαβητικούς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346

    Δίαιτα για διαβητικούς

    Ξέρω πως είναι είναι ένα παρα πολύ λεπτό θέμα και σοβαρό, αλλά πιστεύω πως μπορεί να βοηθήσει πολλά ατομα διαβητικά.

    Υπάρχουν αναμεσα μας?
    Πως αντιμετωπίζουν τα παραπάνω κιλά?
    Τι διατροφη ακολουθούν?
    Τι περιορίζουν στη διατροφή τους?

    ʼνοιξα το θεματακι γιατί η μαμα μου ανοίκει σαυτη την ομαδα, ξερω καποια πραγματα, συμβουλευομαι και το διαβητολόγο της, αλλα ηθελα να ακούσω και αλλα ατομα για τον τρόπο που το αντιμετωπίζουν για να εχω και επιχειρήματα!!!! Ευχαριστώ όσους συμμετάσχουν και όσους ενδιαφερθούν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    180
    Εγω κανω το εξης με συμβουλες του γιατρου μου φυσικα...

    αντικατεστησα ασπρο ψωμι με μαυρο...και μαλιστα προτειμω αυτο με σπορους μεσα ....
    εχω μειωσει υδατανθρακες γενικα π.χ μακαρονια το πολυ 150 γρ την ημερα .
    αποφευγω γλυκα
    αλκοολ καθολου,,,αλλα εξαιρεσεις παντα μπορουμε να κανουμε
    ..απο αναψυκτικα...μονο λαιτ
    φρουτα παντα μετρημενα

    μικρα γευματα και μοιρασμενα .... στην αρχη εκανα 5 γευματα ...ομως τωρα τελευταια κανω μονο τρια γευματα...μου φτανουν

    στον καφε μου μονο ζαχαρινη

    Ο γιατρος μου ειναι τις αποψης ...ολα επιτρεπονται ΑΛΛΑ με μετρο!

    Κανει ινσουλινη η μανουλα σου?
    Αν οχι ,ειναι πιο ευκολο ...με σωστη διατροφη ολα θα ειναι καλα!
    Το περπατημα ειναι πολυ καλο .



    Με τα κιλα ....για εμενα ειναι πιο δυσκολο να χαθουν, παλυ ευκολα να βαλω...
    και μαλιστα εχω καταλαβει οτι αν χαλασω το προγραμα μου και φαω παραπανω, γινομαι κουρελι!....νυσταζω τρομερα , νοιωθω κουρασμενη και εξαντλημενη ,πικρα στο στομα και η ορεξη ανεξελεγκτη...


    φιλια πολλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    σε ευχαριστω πολυ Deponaki για τις συμβουλες!

    ναι κανει ινσουλινη 2 φορες την ημερα...

    το κακο ειναι πως εχει θεμα και με τη χολη της που την περιοριζει να φαει πολλα λαχανικα.... Απο γυμναστική-περπατημα δε βαζει μπρος, εργαζεται πολλες ωρες και δεν εχει μετα κουραγιο.... Παρατηρω παντωςε πως απο τη στιγμή που ρυθμισε το ζαχαρο της, πηρε παρα πολλα κιλα και πραγματικα δε τρωει πολυ (πηρε σε περιπου 2 χρονια πανω απο 40 κιλα).... Τι να πω... Ειναι δυσκολο ατομο και δε θελει να παει σε γιατρους, σκεφτεται πολλα εξοδα για διαιτολογο ή συγκεκριμενα τροφημα και το αφηνει.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ιδια φαση κ η μαμα μου, μολις προσφατα εμφανισε σακχαρο κ ειμαστε νεοι στο κλαμπ...στην αρχη που δεν ηθελε να παει με τιποτε σε γιατρο (εκανε σα μωρο) την ειχα αποπισω τι τρωει (επισης εκανε σα μωρο αφου ολα οσα δεν ετρωγε πριν ηθελε να τα φαει!).
    Βοηθησε πολυ ενα βιβλιο που ειχα διαβασει λιγο καιρο νωριτερα, ισογλυκαιμικη διατροφη ή καπως ετσι. Βοηθα πολυ κ στην διαιτα τη δικη μας η διαιτα των διαβητικων αφου διατηρει σταθερα τα επιπεδα σακχαρου κ δεν πεινας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    η δικη μου ειναι πολλα προνια στο κλαμπ, αλλα τα τελευταια 4 χρονια κανει ενεσεις... Κ εγω μη νομιζεις, συνεχεια ειμαι μη τρως γλυκα, φαε αυτο, μη φας το αλλο παρε τα χαπια σου, εκανες ενεση κλπ... δυσκολη κατασταση....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    εμενα ο γιατρος μου ειπε (για τον πατερα μου) οτι το νουμερο 1 ζητουμενο για τα ατομα με ζαχαρο ειναι να τρωνε 5 μικρα γευματα

    να χασει βαρος

    να αποφευγει επεξεργασμενα (λευκα) ζυμαρικα, ψωμι κλπ

    οχι ζαχαρη και γλυκα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    οπως κ ναχει ειναι παρα πολυ δυσκολο για ενα διαβητικό να χασει βαρος και να ειναι σωστος κ στη διατροφη του.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    γιατι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    εμενα εχασε ηδη 8 κιλα...κπροσεχει τη διατροφη τηςπλεον, ομως απλα ζηταει τροφιμαπουπρινδεν ζητουσε γιατι μπορουσε να φαει...αλλα δεν ετρωγε!
    ακριβως γιαυτοτο λογο θελω ναμειωσω τακιλα μου ωστε να μην αναγκαστω ποτε να μπω σαυτη τη διαδικασια...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •