Πως ν'αντιμετωπισω βουλιμια πριν την περιοδο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1

    Πως ν\'αντιμετωπισω βουλιμια πριν την περιοδο;

    Γεια, εμαθα μονη μου στο ιντερντ οτι μαλλον εχω 'προεμμηνυριακο συνδρομο'. Παντα πριν την περιοδο θελω να φαω τον ...αγλαιωρα. Αυτο συμβαινει για 10-15 μερες και παντα μου προκαλει καταθλιψη γιατι απλως δεν μπορω να με ελενξω. Εαν δεν φαω κατι νοστιμο με λιπος και ζαχαρη παθαινω τρεμουλο και θελω ακομη και ν'αυτοκτονησω. Μεχρι και σε ψυχιατρο πηγα αλλα δεν ηταν η λυση, απλως εγινα ναρκομανης με ηρεμηστικα ,ειδα κι επαθα να ξεκοψω. Τωρα ξεκοψα αλλα ειμαι ακομη παχυσαρκη και πρεπει οπωσδηποτε να χασω, καν μεν προσπαθεια αλλα για 10 μερες καθε φορα πρεπει να φερομαι σαν ζωο, να τρωω οτι μου 'μυρισει' και να να τρεμω εαν δεν φαω αυτο που θελω εκεινη τη στιγμη.

    Εχει περασεις καμια σας τετοιο συνδρομο και πως το αντιμετωπισατε (εκτος απο ηρεμιστηκα) ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    με γυμναστικη και με λαχανικα.
    αν μου λειψειη πιτσα θα φαω, αλλα θα εξαναγκασω τον εαυτο μου να τη φαει με μια γαβαθα σαλατα.

    Πόσα κομμάτια μπορεις να φας αν εχεις φάει μισο κιλό μαρουλι πριν?
    ποσο μπορεις να φαε μετα το γυμναστηριο? αποδεδειγμενα κόβει την όρεξη.

    τοσα χρονια άλλο τρόπο δεν βρηκα να ελεγξω την όρεξη μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    το αιωνιο προβλημα μου!συνηθως τις μερες αυτες παιρνω 1-2 κιλα που μετα με προσπαθεια τα χανω την επομενη βδομαδα.Αυτο που εχω δει να με βοηθαει ειναι αν αμεσως μολις αισθανω τα πρωτα συμπτωματα φαω φακες.Ενα πιατο το μεσημερι και ενα το βραδυ μου σταματε αυτο το εντονο συμπτωμα "δεν ξερω τι θελω να φαω και γυριζω γυρω γυρω απο την κουζινα"
    Ισως να ειναι καποιο απο το συστατικο που περιεχουν και εκεινες τις μερες το ζηταει ο οργανισμος μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    εχω την αισθηση ότα αυτα τα κιλα που "παιρνεις" ειναι κατακρατηση υγρων.
    εγω πάντα πριν την περιοδο φουσκώνω σαν μπαλόνι και την επομενη βδομαδα ξεφουσκωνω.

  5. #5
    Καλημερα....
    τετοιο κολπακι με τις φακες πρωτη φορα ακουω, ας το δοκιμασω κι αυτο δεν εχω κατι να χασω...γιατι σαν γυναικα εχω κι εγω υπερφαγικα επεισοδια κυριως πριν την περιοδο και θελω επειγοντως να απαλλαγω απο αυτα. Σημερα τριτη μερα σωστης διατροφης και παμε καλα....διαβαζω καθε πρωι τα δικα σας κατορθωματα και οπλιζομαι με δυναμη.

    Παντως αν καταφερει κανεις να κρατηθει εκεινες τις δυσκολες μερες πριν την περιοδο και δεν φουσκωνει και η περιοδος ειναι πιο ομαλη , φανταζομαι γινομαι κατανοητη.

    Το θεμα ειναι πως στο καλο κρατιομαστε;;;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    να κανω 2 παρατηρησεις....

    ο γυναικολογος μου, μου ειχε μεταφερει πως οτι τρως κατα τη διαρκεια της περιοδου μενει στο σωμα, οποτε πρεπει γενικα να ειμαστε πολυ προσεκτικες

    επίσης, για τετοιες φασεις, καταναλωνουμε σαλατες σαλατες σαλατες και πολλα νερα... δε μπορω να πω πως το ακολουθω, αλλα το μεταφερω για οσους μπορεσουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    Originally posted by mtsek85
    να κανω 2 παρατηρησεις....

    ο γυναικολογος μου, μου ειχε μεταφερει πως οτι τρως κατα τη διαρκεια της περιοδου μενει στο σωμα, οποτε πρεπει γενικα να ειμαστε πολυ προσεκτικες

    επίσης, για τετοιες φασεις, καταναλωνουμε σαλατες σαλατες σαλατες και πολλα νερα... δε μπορω να πω πως το ακολουθω, αλλα το μεταφερω για οσους μπορεσουν
    ωχ παναγιτσα μου τι αλλο θα ακουσουμε απο αυτους τους γιατρους, ιδιως τους αντρες.......αυτο μας ελειπε να σκεφτομαστε πως οτι φαμε στη περιοδο θα το κουβαλαμε και μετα . συγγνωμη αλλα ελεεεεος !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    κοριτσια απλα τρωω...αλλα ενω πριν ετρωγα οσα ηθελα τωρα τρωω ενα καθε φορα. Πχ 1 σοκολατα κ οχι επι 10 μερες σοκολατα...καπως ετσι...
    προσωπικα το εχω αυτο 1 βδομαδα ακριβως πριν την περιοδο...ειναι πολυ σπαστικο.
    Πλεον δεν τρωω αψηφιστα, προσπαθω νακουω το σωμα μου τι θελει να φαει κ να το διαπραγματευομαι...πχ θελω γλυκο...ας φαω γιαουρτι με μελι, κ μετα αν εξακολουθω να θελω γλυκο τρωω κανονικο...καπως ετσι...τις περισσοτερες φορες πιανει κ δεν τρωω πολυ παχυντικα φαγητα, οταν δεν πιανει απλα μπουκωνομαι...κ μετα την περιοδο κρατιεμαι 2-3 μερες κ επανερχομαι σεκιλα...

    Τι να κανουμε μες το παιχνιδι ειναι και αυτο καθε μηνα...δειτε το και σαν προβα εγγυμοσυνης...αλιμονο αν συνεχισω να τρωω επι 9 μηνες ο,τι θελω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    τι να πω κ εμενα μου φανηκε καπως... και το εχουν πει και στην κουμπαρα μου (παει σε αλλο γιατρο). Καλο ειναι να ξερουμε, να προσεχουμε για να εχουμε!!!!!!!!!!!!

    Originally posted by natallia
    Originally posted by mtsek85
    να κανω 2 παρατηρησεις....

    ο γυναικολογος μου, μου ειχε μεταφερει πως οτι τρως κατα τη διαρκεια της περιοδου μενει στο σωμα, οποτε πρεπει γενικα να ειμαστε πολυ προσεκτικες

    επίσης, για τετοιες φασεις, καταναλωνουμε σαλατες σαλατες σαλατες και πολλα νερα... δε μπορω να πω πως το ακολουθω, αλλα το μεταφερω για οσους μπορεσουν
    ωχ παναγιτσα μου τι αλλο θα ακουσουμε απο αυτους τους γιατρους, ιδιως τους αντρες.......αυτο μας ελειπε να σκεφτομαστε πως οτι φαμε στη περιοδο θα το κουβαλαμε και μετα . συγγνωμη αλλα ελεεεεος !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    προβα εγγυμοσυνης???

    απαπα................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    548
    Eγω παλι δεν το παθαινω αυτο πριν η κατα την περιοδο..
    το παθαινω κατα την ωορηξια δλδ στη μεση του κυκλου...
    Τι να πω...γεραματα μαλλον!:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    χαχαχχαχα ασε το παθαινω ΚΑΙ τοτε οποτε ξερουμε ποτε ειναι οι μερες αυτες!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    εγω παλι... αν πειναω... ΠΕΙΝΑΩ!!!!!!!!! τι να ειναι γονιμες μερες κλπ....

    τις 2 τελευταιες μερες παντως, δε με φτανει το τοστ.... και τρωω και το ενδιαμεσω (που λυσαξατε να τρωω!)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    αμην esy αρχιζεις να τρως εγω ξεχναω να τρωω...λες να αλλαξαμε θεσεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    ευκολα αλλαζουμε!!!
    χαχα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •