ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!

    Καλησπερα σε ολους,

    προσφατα πηγα σε διατροφολογο και μου ειπε οτι πασχω απο νευρικη ανορεξια. Προσωπικα δε συμφωνω μαζι της γιατι τρωω γυρω στις 1000 θερμιδες τη μερα, ειμαι 1,55 με βαρος 43 κιλα. Ωστοσο δεν εχω περιοδο.Θελω να παω 42 αλλα ο οργανισμος μου προβαλλει σθεναρη αντισταση και καθε φορα που θα φαω λιγο παραπανω η ζυγαρια θα με δειξει παραπανω.Αποτελεσμα αυτου ειναι να με πιανει βουλιμια κατα καιρους και τοτε ειμαι ακομα πιο δυστυχισμενη αφου εχω προσπαθησει να κανω εμετο και δε μπορω.Κοιμαμαι με το αγχος της ζυγαριας και καθε μερα μετραω θερμιδες. Θελω να ειμαι ευτυχισμενη παλι να μη με νοιαζουν οιο θερμιδες.Θελω να μην ειμαι εξαρτημενη απο τη ζυγαρια.Βοηθειστε με δεν ειμαι καλα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    128
    Γιατι βρε kate θελεις να πας 42? ελεος δεν θα σου μεινει κοκαλακι καλη μου,αναλογα με το υψος σου εισαι και κατω απο το ιδανικο σου βαρος και θελεις να πας ακομα πιο κατω?? 49 κιλα ειναι το ιδανικο σου,ειναι λογικο ο οργανισμος σου να προβαλει αντισταση και να εχεις προβλημα με την περιοδο σου...κανεις κακο στον εαυτο σου αν δεν το εχεις καταλαβει και ολα αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις εχουν απολυτη σχεση με την ασθενεια της νευρικης ανορεξιας.

    Πρεπει οπωςδηποτε να κανεις κατι για αυτο!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    στο κόσμο μου!
    Posts
    40
    kate κατα 'ρχην ηρέμησε!

    Μήπως θα ήταν καλό να μιλήσεις σ'ένα ψυχολόγο που ειδικεύεται στο θέμα σου! Λέω έγω τώρα που καθόλου ειδικός δεν είμαι...
    και πειθαρχία και εγω δεν εχω.... αλλά επειδή φαινεσαι σε οριακό σημείο μήπως για αρχή να πεταξεις τη ζυγαρία σου....

    Πραγματικά πρέπει να προσπαθήσεις να δεις το εαυτό σου όπως είναι δηλ. : όμορφος.

    φιλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    εγω κατα την γνωμη μου ποστευω οτι δεν εχεις νευρικη ανορεξια. δεν απορριπτεις το φαγητο,απλα θες σωνει κ καλα να χασεις ενα κιλακι. χαστο αλλα προσεχε επειδη το λαθος αυτο το κανουμε ολες μας κ ΠΟΤΕ το 1 κιλο δεν μας ειναι αρκετο.θα παρατηρησεις οτι κ να το χασεις θα θες να χασεις κι αλλο 1...μετα αλλα 2...κ παει λεγοντας.τοτε ΟΝΤΩΣ θα χεις νευρικη ανορεξια. Απλα μεινε στισ 1000 θερμιδες μεσοβδομαδα κ μια μερα την βδομαδα, ισως Κυριακη η Σαββατο, φαε λιγο παραπανω για να μη συνιθιζει ο οργανισμος στισ 1000 θερμιδες. Τα παραπανω κιλα που παιρνεις την μια φορα που θα φας ειναι εικονικα κ φαινονται μονο μεχρι 3 μερες μετα, λογω πρηξιματος.αμα ζυγιζεσαι καθε μερα θα παρατηρησεις σε ζυγαρια ακριβειας οτι σταδιακα σε 3 μερες χανονται. τις μερες που θες να τρως παραπανω φροντισε την 1 προηγουμενη να χεις φαει λιγοτερο για να ισοβαθμεις τισ εβδομαδιαιες θερμιδες σου. πινε 3 λιτρα νερο την μερα κ να προτιμας πρασινο τσαι κ ωμα πρασινα λαχανικα σε συνδυασμο με πρωτεινες. Εχω κ εγω το ιδιο αγχος της ζυγαριας καθε μερα κ τα βουλιμικα τα χω περιορισει. το αγχος σ οφειλεται επειδη νομιζεις οτι ο μεταβολισμος σ εχει παγωσει κ αμα παρεις κ αλλα κιλα δεν θα χανονται.αμα ξεκολισει ομως δν θα χεις προβλημα.....Εμενα οποτε ειναι να με πιασει βουλιμικο, βουρτσιζω τα δοντια μου:p

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    -Δεν αντιλαμβανεσε ως προβλημα το οτι δεν εχεις περιοδο(και ξερεις πολυ καλα γιατι συμβενει αυτο).
    -Φρικαρεις γιατι δεν μπορεις να ξερασεις αυτα που τρως.
    -Εχεις κανει δεσμο με την ζυγαρια σου εξαιτιας ενος κιλου.
    -Δεν θελεις να σε νοιαζουν οι θερμιδες πια.
    -Δεν εισαι ευτιχισμενη απ οτι λες.
    -Δεν εισαι καλα απ οτι λες.

    ΚΑΝΕΙΣ εδω δεν ειναι γιατρος περα των admins,και τυχων συμπερασματα για το εαν πασχεις απο κατι η οχι ειναι εντελως επικινδυνα κατα τη γνωμη μου.
    Παρολα αυτα ο ορος Νευρικη ανορεξια δεν σου κανει.Ισως επειδη ξερεις πως εαν ΠΑΣΧΕΙΣ απο αυτο θα χρειαστεις βοηθεια την οποια ασφαλως αρνησαι?(λεω εγω τωρα..)

    Εγραψες γιατι θελεις ψυχολογικη υποστιριξη για την αρωστημενη σχεση που εχεις τη ζυγαρια σου με οοοοτι συνεπειες εχει αυτη(ελειψη περιοδου,δυστιχια μπλα μπλα)
    Η
    Εγραψες γιατι θελεις πληροφοριες για το πως θα ξερνας η πως θα χασεις αυτο το ενα κιλο που ισως σε στειλει σε κανα νοσοκομιο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Η καθεμια ειναι πραγματικη βοηθεια για μενα.Απλα ηθελα να προσθεσω απαντωντας στην solitude οτι δεν εγραψα στο forum για να βρω καινουριους τροπους να βλαψω τον εαυτο μου. Πιστευω πως εχω προβλημα, δεν αρνουμαι κατι τετοιο και επειδη ακριβως βασανιζομαι απο αυτο θελω να το διορθωσω.Κυριως θελω να αλλαξω τροπο σκεψης γιατι αν αλλαξει αυτο αλλαζουν ολα τα αλλα.Και κατι ακομα, πραγματικα δεν ξερω αν αυτο που εχω ειναι νευρικη ανορεξια γιατι οπως πολυ ευστοχα παρατηρησε η μαιρη1985 δεν αρνουμαι το φαγητο.
    Αυτα και πραγματικα ευχαριστω.Το να ακους την αληθεια με ωμο τροπο απο το στομα καποιου αλλου πραγματικα σε επαναφερει στην πραγματικοτητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Ποιος σας ειπε πως οι ανορεκτικοι αρνουντε το φαγητο? οΟ Its all about CONTROL.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    Διαφωνώ κατα ενα μερος. η κοπελα μας δεν ειναι ανορεκτικια ,δεχομαι το οτι βαδιζει προς τα εκει λογω της εμμονης και μονο. ολα απο κει ξεκινανε. αλλα η ανορεξια ειναι αποτελεσμα κατ εξακολουθησης αρνησης του φαγητου κ σε περιπτωση υπερφαγιας, ο εμετος. εαν δεις οτι ΔΕΝ τρως η οταν τρως προκαλεις εμετο καθημερινα στην χειροτερη η 3-4 φορες την βδομ , τοτε εχεις προβλημα.εγω λεω να μην το αφησεις να προχωρισει και να ζητησεις την βοηθεια ειδικου, μπορουν να σε βοηθησουν να μην σκεφτεσαι οτι το φαγητο ειναι το μονο πραγμα που ελεγχει τη ζωη σου και συμφωνα με αυτο αν θα σαι χαρουμενη κ ηρεμη η οχι.Μου συμβαινει ακριβως το ιδιο κ προσπαθω να το ξεπερασω δοκιμαζοντας διαφορα.. Οτι θελεις μπορεις να μ πεις να το συζητησουμε πιο αναλυτικα κ μεσω μσν αν θελεις kate

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    μαιρη μου θα ηθελα πολυ να τα πουμε μεσω msn.δεν εχω κανεναν που να καταλαβαινει τι περναω.ειμαι στο κατωφλι να επισκεφτω ψυχολογο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    kane me add . einai: [email protected]

    isxuei k gia opoia allh filenada 8elei ;)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    3
    Έχω βρεθεί στη θέση και στα κιλά σου, ούτε εγώ είχα περίοδο, ούτε τώρα έχω.
    Και μένα όλα μου φώναζαν ότι ήμουν ανορεξική. Οι φίλοι μου, οι γονείς μου, εκτός από την ζυγαριά και τον καθρέφτη. Εκείνα με έλεγαν απλά χοντρή.
    Πρόσεχε, γιατί ξεκινάς όπως ξεκίνησα και εγώ.
    Από τις 1200 στις 1000 θερμίδες, μετά στις 800, μετά στις 600, 400, 200, 100 και στο τέλος μόνο νερό.
    Πρόσεχε μην καταλήξεις έτσι, γλυκιά μου.
    Δεν είσαι ευτυχισμένη, δεν χρειάζεσαι δίαιτα.
    Ο σκοπός σου δεν είναι να αδυνατήσεις για να νιώσεις όμορφα;
    Τώρα δεν νιώθεις ωραία. Κι ούτε πρόκειται αν δεν σταματήσεις ΤΩΡΑ.


    Φανή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •