Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΕΞΙΑ , ΤΙ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2

    Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΕΞΙΑ , ΤΙ???

    Pane 2 xronia p exw kseperasei thn anorexia k akoma d niwthw kala.
    Kourazomai polu eukola , exw zalades , duskolia sugkentrwshs, ponokefalous , d koimamai kala. K oi giatroi d exoun apanthsh. lene oti einai psuxologiko.

    Yparxei kapoios allos p exei kati paromio? K an nai pws to kseperase?

    Euxaristw polu!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Αnnie καλημερα.Οταν λες πως εχεις ξεπερασει την ανορεξια εννοεις πως τρως πλεον κανονικα,ε?Αν διατροφικα εισαι οκ,εχεις ακουστα για το "συνδρομο χρονιας κοπωσης"?Ειναι κατι που πολλοι γιατροι αγνοουν την υπαρξη του η δεν καθονται να ασχοληθουν.Κανε εναν κοπο και ψαξε γι αυτο στο google..

    Απο την αλλη,ολα αυτα μπορει να σου συμβαινουν απο το γεγονος του οτι δεν κοιμασαι καλα και μονο.Ενας φαυλος κυκλος δηλαδη.Ποσο κοιμασαι καθε μερα?Ο υπνος ειναι βασικοτατος για τη σωστη λειτουργια ενος οργανισμου.Χωρις καλο υπνο τιποτα δεν μπορει να λειτουργησει σωστα.Οποτε θα σου ελεγα ξεκινα απο εκει.Φτιαξε αρχικα τον υπνο σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    3
    Να σου πω, εδώ και μερικές βδομάδες έχω "ξεφύγει" εντελώς.
    Και έχω παρατηρήσει και σε μένα αυτή τη δυσκολία συγκέντρωσης, αλλά δεν την είχα συνδέσει ποτέ με την εμφάνιση της ανορεξίας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    μετα την ανορεξια παχαινεις (και πρακτικα αν θες να ζησεις), μετα ερχεται η βουλιμια, μετα το κολλημα με τις θερμιδες, μετα η ωμοφαγια, ατκινς, λαχανοσουπα, φροθτοδιαιτα, 5 μερες μονο με ζουμι απο λεμονια και 2 φρθγανιες, μετα η λιπομετρηση, μετα 5 ωρες γυμναστηριο καθε μερα κτλ. κτλ.. Παλι υπερφαγια, βουλιμια, ανορεξια και παλι απο την αρχη.
    Ημουν ανορεξικη στα 17 μου και ετσι τα εζησα εγω. Εχω να φαω 2 ημερες γιατι εφτασα τα 63 κιλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Αυτα που λες ηρθαν σε ΕΣΕΝΑ.
    Η κοπελα ρωτησε εαν εχει κανεις ζαλαδες.

    Μπορεις να ανοιξεις ενα τοπικ με την δικια σου ιστορια η οποια ειναι πολυ ενδιαφερουσα αλλα ειναι προφανεςτο οτι δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ Γ*****ΝΗ σχεση με αυτο που ρωταει μια κοπελα που ΗΔΗ εχει αναρωσει και που ασφαλως δεν ειναι αναγκη να θυμηθει ΤΙ σκατα μπορει να κανει για να κυλησει παλι.


    Εαν δεν εχεις αναρωσει απο την Ανορεξια και δεν ξερεις να απαντησεις για την μετεπειτα πορεια του σωματος (που ρωταει η αννιε) μην απαντας με πρωσοπικα nonsense.Και εσυ και ΟΛΟΙ που κανουμε τους ξερωλες σε κατι που μπορει να στερησει τη ζωη του αλλου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Originally posted by mcan
    μετα την ανορεξια παχαινεις (και πρακτικα αν θες να ζησεις), μετα ερχεται η βουλιμια, μετα το κολλημα με τις θερμιδες, μετα η ωμοφαγια, ατκινς, λαχανοσουπα, φροθτοδιαιτα, 5 μερες μονο με ζουμι απο λεμονια και 2 φρθγανιες, μετα η λιπομετρηση, μετα 5 ωρες γυμναστηριο καθε μερα κτλ. κτλ.. Παλι υπερφαγια, βουλιμια, ανορεξια και παλι απο την αρχη.
    Ημουν ανορεξικη στα 17 μου και ετσι τα εζησα εγω. Εχω να φαω 2 ημερες γιατι εφτασα τα 63 κιλα

    Αχ βρε mcan μα το Θεό προσπαθώ να καταλάβω.. προσπαθώ πολύ αλλά δεν τα καταφέρνω!! Τι κυνισμός είναι αυτός απέναντι σε μια κοπέλα που έγραψε ένα και μόνο μήνυμα λέγοντάς μας μάλιστα ότι ΞΕΠΕΡΑΣΕ τη διαταραχή της! Πως ανοίγεις έτσι "χαλαρά" το κουτί της Πανδώρας και προεξοφλείς όχι μόνο ότι θα ξανακυλήσει, αλλά ίσως και τα 10 επόμενα χρόνια της ζωής της;;
    Καλή η ανωνυμία, είσαι ότι δηλώσεις, λες ελεύθερα τη γνώμη σου, αλλά να βουτάμε και λίγο τη γλώσσα στο μυαλό πριν την ξαμολύσουμε να προμηνύει δεινά! ΄
    Δεν ξέρω τίποτα για το φαύλο κύκλο που περιγράφεις, τον κυνισμό και το ασπρόμαυρο της σκέψης σου όμως τα έχω ξανασχολιάσει οπότε δεν υπάρχει νόημα.. αλλά μερικές φορές αν δεν έχουμε κάτι εποικοδομητικό να πούμε, ίσως είναι καλύτερα να μην λέμε τίποτα..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2
    euxaristw polu gia tis apnathseis!

    sxetika me tis erwthseis s euxi , trww kanonika mia olklhrwmenh diatrofh. exw psaksei polu gia thn xronia kopwsh , dustuxws osoi giatroi gnwrizoun gia to sundromo d kseroun pws na to antimetwpisoun. thewrousa oti ta prvlhmata m phgazan apo thn xronia asitia , to swma upoleitourgei k thewrhsa oti mporei na dhmiourgountai kapoia provlhmata p einai duskolo na kseperastoun k meta thn epanasithsh.

    d eixa pote gnwrisei allous p pasxoun h exoun kseperasei thn anorexia k etsi to forum m fanhke to swsto meros na rwthsw an k alloi exoun sunanthsei paromoia provlhmata.

    oso gia ton mcan , ontws arxika otan arxizeis na trws pali pairneis pio eukola kila logw xamhlou metavolismou. omws einai kati proswrino , me swsth diatrofh k ligh upomonh , o metavolismos enanerxetai sta fusiologika. k einai uperoxo na mporeis na trws kanonika k na mhn paxaineis.

    se osous akoma paleuoun exw na pw oti h zwh einai polu pio wraia xwris anorexia. anti na asxoloume me ta kila k tis thermides , skeftomai to mellon m k thn zwh m , tous filous m , thn oikogeneia m k thn sxesh m! panw apo ola vazw to swma m k thn ugeia m pleon.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Δεν υπαρχει συγκεκριμενη θεραπεια. Για να αντιμετωπιστει η χρονια κοπωση απαραιτητα πρεπει να αρχισεις -αν δεν το κανεις- μια ηπια τακτικη ασκηση. Ετσι θα βελτιωθει και ο υπνος και καταπολεμουνται και τα ψυχολογικα αιτια. Γι αυτο που σου λεω ειμαι σιγουρη. Απο εκει και περα ισως καποιος που εχει ξεπερασει κι αυτος την ανορεξια θα μπορουσε να σου πει κατι παραπανω. Αν τα επιπεδα των βιταμινων σου ειναι καλα,αν δεν εχεις ελλειψη σιδηρου,ιχνοστοιχειων αλλων κτλ ισως θα πρεπει να σκεφτεις και το στρες που μπορει να σε "κουραζει". Δεν ξερω αν βοηθησα...

    Εχεις πολυ δικιο για τον τροπο που πρεπει να βλεπουμε τα πραγματα και εισαι ενα φωτεινο παραδειγμα για οσους ταλαιπωρουνται ακομη..

    Να εισαι καλα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Και που λες αnnie εαν εχουμε ξεπερασει την ανορεξια ,μετα ακολουθει η ζωη!!!
    Τωρα θα ξαναζησεις!!!
    Θα εχεις προσωπικη και κοινωνικη ζωη παλι,θα διασκεδαζεις ,και απο εδω και περα το θεμα που θα εχεις με τον ευατο σου θα ειναι πως θα εισαι και θα περνας εσυ και μονο εσυ καλα!!!
    Και να μην το ξεχασω ,κανε και μια βολτα απο εδω στα χωρια μας να σε ταισω εγω ενα μηνα να δεις για ποτε εξαφανιζονται οι κομμαρες και βρισκεις τις δυναμεις σου και τα κεφια σου παλι!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Annie, καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες..Ειμαι ανορεκτικη, αλλα το τελευταιο 4μηνο ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Εννοω η θεραπεια παει τελεια και νιωθω οτι ολα θα τελειωσουν συντομα.Αυτο το αισθημα κοπωσης παντως, καποιες μερες το εχω νιωσει κι εγω παρολο που τρεφομαι κανονικα τωρα..Νομιζω εχει να κανει με καποιες συγκεκριμενες μερες μου..Ισως να συμβαινει το ιδιο και σε σενα..δεν ξερω..Συγχαρητηρια που ξεπερασες το προβλημα σου!Μου δινει τρομερο κουραγιο αυτο!!!!Να εισαι παντα υγειης!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    annie,

    εχω ξεπερασει κ εγω την ανορεξια εδω κ 1μιση χρονο. Παρολα αυτα, αρχικα ειχα κ εγω προβληματα με την κοπωση κ ενιωθα τον οργανισμο μου αδυνατο, πραγμα το οποιο αντιμετωπιστηκε στην συνεχεια, καθως επαιρνα τα κιλα που επρεπε. Ισως οντως να ειναι ψυχολογικο. Προσωπικα, το μονο που μου εχει "απομεινει" ειναι οτι δυσκολευεται ακομα το στομαχι μου αν φαω βιαστικα η πολυ (χωρις να μιλαμε για βουλιμικο επεισοδιο) κι οτι εχω μια ευαισθησια σε αυτο, την οποια σκοπευω συντομως να ψαξω. Για νεοτερα αν μαθω κατι θα ξαναγραψω.

    Υ.Γ.:Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου κ την επιτυχια της!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •