απο την εφηβεια ταλαιπωρουμαι με διαφορες διαιτες,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    6

    απο την εφηβεια ταλαιπωρουμαι με διαφορες διαιτες,

    γεια σε ολους!!!
    καθως εψαχνα στο νετ για λιγη παρηγορια στο "αιωνιο" προβλημα με τα κιλα μου...βρηκα αυτο το εξαισιο forum και πραγματικα ενα μπραβο σε ολους γιατι γινεται πολυ καλη προσπαθεια απο μερους σας!
    εγω λοιπον απο την εφηβεια ταλαιπωρουμαι με διαφορες διαιτες, διατροφολογους, ψυχολογους κτλ. ειμαι 20 χρονων,1.78 υψος,75 κιλα (παλαιοτερα ειχα φτασει και τα 88 κιλα) και ειμαι σενα συνεχες αγχος για το ποτε θα χασω τα περιττα κιλα μου κ να νιωσω ευτυχισμενη επιτελους με το σωμα μου...
    παρολαυτα δεν χανω την ελπιδα μου αν και ωρες ωρες απογοιτευομαι τρελα...εεε πιστευω καποια στιγμη να ανταμειφθουν οι αγωνες μου!
    καλη συνεχεια ευχομαι σε ολους..απλα δυναμη να εχετε και ολα θα πανε καλα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    IreneGt γεια σου και καλωσηρθες!

    Περα απο τα κιλα θεωρεις πως υπαρχει και καποιο διατροφικο προβλημα ιδιαιτερο,οπως βουλιμια?Αν ναι,ειναι σημαντικο να αρχισεις απο εκει,γιατι σου μιλαω εκ πειρας,αν δεν τα "βρεις" με το φαγητο και δεν μπορεσεις να το αντιμετωπισεις σαν μια φυσιολογικη αναγκη και ΤΙΠΟΤΑ αλλο,τοτε δυστυχως η κατασταση δεν βελτιωνεται,τα κιλα συνεχως θα ερχονται και θα φευγουν και τα δικα σου ψυχικα αποθεματα θα εξαντλουνται επικινδυνα.Ηρεμησε και εξετασε προσεκτικα τη σταση σου απεναντι στο φαγητο.Απομυθοποιησε το και ξεκολλα το μυαλο σου απο εκει.

    Δευτερον,τα κιλα που θες να χασεις για το υψος σου ειναι ακραια πολλα.Γραφεις στο τικερακι σου οτι εχεις σα στοχο τα 55 και εισαι 1,78 ψηλη κοπελαρα!Το καταλαβαινεις οτι ειναι υπερβολικο,ε?Νομιζω πως στα 65 με 68 θα εισαι τελεια!Για ξανασκεψουτο...Ο στοχος που βαζεις δειχνει το ποσο αγχωμενη εισαι και δεν μπορεις να δεις καθαρα.Και εγω τα ιδια εκανα στην ηλικια σου,μη νομιζεις,αλλα γρηγορα καταλαβα πως δεν ειναι ετσι.

    Τωρα αυτην την περιοδο κανεις καποια διαιτα?Μην κανεις ακραια πραγματα και προσεχε το μεταβολισμο σου τωρα που εισαι μικρη σαν κορη οφθαλμου!Λοιπον,καλωσηρθες και παλι και θα τα λεμε!Χαμογελο και αισιοδοξια και δες το προβλημα απο την οπτικη της διατροφικης συμπεριφορας και οχι των κιλων.Φιλακια!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    6
    εχεις απολυτο δικιο σαυτο που λες,στο να το δω ως σταση ζωης και οχι ως να χασω τα κιλα...η αληθεια ειναι οτι αυτο ηταν και το προβλημα μου,παντα το εβλεπα το ολο θεμα βραχυπροθεσμα με το ποτε κ πως θα χασω γρηγορα τα κιλα μου...και εχω κανει κ πολλες λαθος διαιτες στη ζωη μου,λεγομενες διαιτες-αστραπη!ποτε δεν ειχα υπομονη γιατι παντα ηταν εμμονη ιδεα...
    τωρα ναι κανω μια διατροφη την οποια μου ειχε δωσει πριν 2 χρονια ενας διατροφολογος και ειχα χασει 12 κιλα σε 3 μηνες..ηταν αρκετα καλη γιατι τα συμπεριλαμβανε ολα..δεν ειχα στερηθει τιποτα εκτος απο γλυκα,αναψυκτικα κ αλλα "κακα" στα οποια που κ που εκανα μερικες ατασθαλειες...
    επισης,ναι μπορει τα 55 να ειναι λιγα κιλα για μενα!η αληθεια ειναι οτι ποτε με αυτο το υψος δεν εχω πεσει κατω απο τα 70 και δεν ξερω καν πως θα ειμαι!μπορει να στηριζεται και εκει η υπερβολη μου χαχα
    σευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..θα προσπαθησω να τις ακολουθησω!

Similar Threads

  1. Θελω διαφορες γνωμες!
    By Akis Lam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-01-2013, 01:26
  2. Διαφορες διαγνωσεις γιατρων
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-12-2011, 23:21
  3. Replies: 48
    Last Post: 23-03-2010, 19:41
  4. Διαφορες διαιτες
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 62
    Last Post: 24-02-2010, 12:10
  5. Φοβίες για διάφορες καταστάσεις
    By Φούλα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-02-2010, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •