θυροειδης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258

    θυροειδης

    γεια σας,
    πριν δυο μηνες εμαθα οτι πασχω απο υπερθυροειδη και ενω νομιζα οτι το μονο που ειναι ο θυροειδης ειναι, παχαινεις, αδυνατιζεις, καταλαβα οτι υπαρχουν και αλλα. Αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο ασ μου πει. Τι επιπτωσεις εχει στην υγεια και το σωμα αλλα απο προσωπικη εμπειρια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Ο τρόπος που θέτεις το ερώτημα είναι λίγο γενικός και αόριστος αλλά θα προσπαθήσω!

    Ο θυρεοειδής αδένας είναι μεγάλο κεφάλαιο και ευθύνεται για πολλά και σημαντικά στο σώμα μας. Αρχικά παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξή μας, καθορίζει τις καύσεις που κάνουμε (μεταβολισμός) και διαχειρίζεται το ασβέστιό μας. Όταν έχουμε υπερθυρεοειδισμό είναι αυτό που λες "αδυνατίζεις" γιατί γίνονται περίσσότερες καύσεις από όσο πρέπει, ενώ υποθυρεοειδισμός είναι το "παχαίνεις" γιατί δεν γίνονται όσες καύσεις θα έπρεπε. Γενικά όταν υπάρχει πρόβλημα ο γιατρός μας φροντίζει να "ρυθμίσει" με χάπια την κατάσταση ενώ αν για οποιονδήποτε λόγο αφαιρεθεί.. τότε παίρνουμε εφ'όρου ζωής χάπια που υποκαθιστούν τη λειτουργία του. Παράλληλα παρακολουθείται στενά και το ασβέστιο καθώς και η οστική μάζα και είναι πολύ πιθανόν να χρειαστούμε και συμπληρώματα ασβεστίου για να προλάβουμε πιθανή οστεοπόρωση. Θεωρείται "γυναικεία" ασθένεια, καθώς οι άνδρες σπάνια το παθαίνουν. Ο πατέρας μου ήταν η εξαίρεση (φυσικά) ενώ και η μητέρα μου χειρουργήθηκε πέρσι και τον αφαίρεσε. Λόγω κληρονομικότητας το κοιτάω κάθε χρόνο, αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία λοιπόν!

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο.. στο ίντερνετ σίγουρα θα τα βρεις όλα αναλυτικότερα και με σχόλια γιατρών για να βγάλεις ασφαλέστερα συμπεράσματα. Αρμόδιος γιατρός και εδώ.. ενδοκρινολόγος! (αν μου έδιναν 1 ευρώ για κάθε φορά που σ'αυτό το φόρουμ έχω γράψει τη λέξη "ενδοκρινολόγος" θα ήμουν πλούσια)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by pennyV

    Αρμόδιος γιατρός και εδώ.. ενδοκρινολόγος! (αν μου έδιναν 1 ευρώ για κάθε φορά που σ'αυτό το φόρουμ έχω γράψει τη λέξη "ενδοκρινολόγος" θα ήμουν πλούσια)
    Έλα,κοπελιά!Πιάσε κι ένα δεκάευρο από μένα:

    Eνδοκρινολόγος,ενδοκρινολό γος,ενδοκρινολόγος,ενδοκρι νολόγος,ενδοκρινολόγος,
    ενδοκρινολόγος,ενδοκρινολ� �γος,ενδοκρινολόγος,ενδοκρ� �νολόγος,ενδοκρινολόγος!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •