Είναι φυσιολογικό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22

    Είναι φυσιολογικό?

    Κλείνω σχδόν ένα χρόνο που πάσχω απο αυτό που οι γιατροί και οι διατροφολόγοι ονομάζουν ανορεξία.εμφανισιακά δε φαίνομαι ανορεξική αλλά μου λένε οτι το πρόβλημα είναι στον εγκέφαλο και στον τρόπο που σκέφτομαι.τώρα τελευταία έχω αρχίσει να έχω βουλιμικές τάσεις και ήθελα να ρωτήσω αν είναι αυτό το επόμενο στάδιο απο την ανορεξία και αν πρόκειτε να συνεχίσει έτσι γιατι η αλήθεια είναι οτι τρομάζω.εκεί που άντεχα τρώω 700 θερμίδες τη μέρα τώρα ξεσπάω στο φαγητό.και αν μια μέρα φάω πολύ τη επόμενη δεν τρώω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως για να επανέλθει το βάρος μου. τι να κάνω να πάρω καθαρτικά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    οχι δεν ειναι φυσιολογικα αλλα δεν ειναι και κατι πρωτακουστο. Λιγο πολυ εδω μεσα ολοι τα ιδια περναμε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    24
    Γεια σου kate! και εγω τα ιδια περναω πανω κατω.. δεν μπορεις να πεις οτι η βοθλιμια ερχεται μετα την ανορεξια, αλλα βουλιμια και ανορξια πανε μαζι,,, αν συνεχισεις ετσι 8α δημιουργη8ει ενας φαυλος κυκλος: στην αρχη λιμοκτονεις. καποια στιγμη αποφασιζεις να φας, αν φας ομως δεν θα φας λιγο αλλα πολυ,μετα ερχεται ο εμμετος και μετα και παει λεγοντας.. κα8αρτικα εχω δοκιμασει και εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι το βαρος που χανεις απο αυτα ειναι νερο,,και καταστρεφουν και το συστημα του οργανισμου σου αφου τα συνηθισει,, οποτε,
    ,εγω τα παιρνω μονο οταν θελω την επομενη μερα η κοιλια μου να δειχνει επιπεδη.π.χ αν παω στη παραλια η αν βαλω στενο φορεμα ,,

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Με 700 θερμίδες την ημέρα βρε Kate μου, είναι λογικό ο οργανισμός σου να ξεσπάει σε απανωτά βουλιμικά. Είναι σαν να σε εκδικείται, σαν να σου ζητάει απεγνωσμένα αυτό που του στερούσες τόσο καιρό. Η λύση δε βρίσκεται στα καθαρτικά, ούτε στους εμμετούς. Βρίσκεται στην καθημερινή ισορροπημένη διατροφή. Τρώμε απ΄όλα, μερίδες εστιατορίου, προτιμάμε τα γαλακτοκομικά προϊόντα light, φρούτα-λαχανικά, τρώμε κι ένα γλυκό την εβδομάδα, πίνουμε πού και που και το ποτάκι μας κι ο Θεός βοηθός.
    Αν ο οργανισμός δε νιώθει στέρηση δεν ξεσπά σε ακρότητες. Ακόμα και άτομα χωρίς διατροφικές διαταραχές ξεσπάνε κάπου κάπου σε κραιπάλες αλλά μετά επανέρχονται γρήγορα ακριβώς γιατί δε λιμοκτονούν σε καθημερινή βάση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •