140--->70 με δίαιτα και άσκηση!ΞΕΚΙΝΑΩ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Συνεπης δεν υπηρξα στο δευτεριατικο ραντεβου μου αλλα εστω.

    12 μερουλες μετα,η ζυγαρια δειχνει 133 απο 138.
    "5 κιλα λιπος σε 12 μερες;"θα μου πειτε.

    Και λιπος καθαρο να μην ειναι,ποσως με ενδιαφερει.
    Εγω αυτο που βλεπω στη ζυγαρια λεω εχοντας τη συνειδηση μου καθαρη!
    Και αεροβια ασκηση εκανα και ασκησουλες μυικης ενδυναμωσης εκανα και 3λιτρα νερο τη μερα επινα και μια χαρα διατροφη εκανα.

    Τελικα θα γραφτω τωρα στα curves,οχι στα 118 που θα αλλαζα bmi κατηγορια οπως ελεγα.Πηγα σημερα και ειδα τι παιζει.Mια χαρα!Νομιζω οτι τα curves ειναι ο,τι χρειαζομαι αυτη τη στιγμη στην κατασταση που ειμαι για να συνοδεψει το διαδρομο που κανω σπιτι.
    Και διαδρομο σπιτι και μυικη ενδυναμωση σπιτι,10 μερες μολις και ειχα βαρεθει!Πολλή μοναξια βρε παιδι μου,οσο δυνατα κι αν επαιζε η μουσικη.Αν σκεφτεστε αντε να αδυνατισετε λιγο πρωτα και μετα να ξεκινησετε,ΚΑΚΩΣ!Μια χαρα μπορειτε,τελικα, να πατε και τωρα!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!
    Τσιμπανε απο αποψη τιμης,ιδιως αν δεν παρεις το ετησιο πακετο,εγω δε εμπορω να το παρω γιατι ειμαι σε μεταβατικη περιοδο αλλα νομιζω οτι τα αξιζουν τα λεφτα τους για αυτους τους πρωτους δυσκολες μηνες.


    Καλο σας βραδυ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Είναι όντως καλά τα CURVES. Και γω ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω αλλά ο διαιτολόγος μου μου είπε μόνο περπάτημα 20 λεπτά στο διάδρομο και μετά βλέπουμε για άλλα και γι΄αυτό δεν πήγα. Και η τιμή είναι καλή: 39 ευρώ το μήνα (αν πάρεις το ετήσιο πακέτο) δεν είναι πολλά!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by eyelids

    12 μερουλες μετα,η ζυγαρια δειχνει 133 απο 138.
    "5 κιλα λιπος σε 12 μερες;"θα μου πειτε.

    Και λιπος καθαρο να μην ειναι,ποσως με ενδιαφερει.
    Εγω αυτο που βλεπω στη ζυγαρια λεω εχοντας τη συνειδηση μου καθαρη!
    Και αεροβια ασκηση εκανα και ασκησουλες μυικης ενδυναμωσης εκανα και 3λιτρα νερο τη μερα επινα και μια χαρα διατροφη εκανα.
    Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και στη δική σου,το ουράνο τόξο λάμπει μετά από πολύ καιρό βροχής!
    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!Και πολύ μου αρέσει και η οπτική του γυμναστηρίου από τώρα.
    Ακομπλεξάριστα και δυναμικά,ώστε να βοηθήσουμε τις καύσεις και να προλάβουμε χαλαρώσεις!
    Well done! Keep up the good work!



  4. #19
    Originally posted by LIDA
    Είναι όντως καλά τα CURVES. Και γω ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω αλλά ο διαιτολόγος μου μου είπε μόνο περπάτημα 20 λεπτά στο διάδρομο και μετά βλέπουμε για άλλα και γι΄αυτό δεν πήγα. Και η τιμή είναι καλή: 39 ευρώ το μήνα (αν πάρεις το ετήσιο πακέτο) δεν είναι πολλά!
    Nα αλλαξεις διαιτολογο!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Διαιτολόγο δεν αλλάζω με τίποτα! Are u serious?

  6. #21
    Originally posted by LIDA
    Διαιτολόγο δεν αλλάζω με τίποτα! Are u serious?
    Oταν σε αποτρεπει απο το να γυμναστεις με βαρη ενω
    εισαι σε διαδικασια απωλειας βαρους , ε σορυ κιολας αλλα
    δεν ξερει τι του γινεται :p

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΠΑΤΡΑ
    Posts
    448
    βρε μαρουλακι μου για εξηγησε μας το λιγο αυτο.. κ εγω νομιζα πως βαρη δεν επιτρεπονται. για πες

  8. #23
    Originally posted by eugenia_
    βρε μαρουλακι μου για εξηγησε μας το λιγο αυτο.. κ εγω νομιζα πως βαρη δεν επιτρεπονται. για πες
    Βαρη=αυξηση μυικου ιστου=αύξηση του βασικού σας μεταβολισμού (λόγω αύξησης της μυϊκής μάζας)=καψιμο περισσοτερων θερμιδων.
    Φαντασου οτι το λιπος ειναι βαμβακι και ο μυικος ιστος σιδερο.
    Σκεψου τωρα τι οκγο πιανει 1 κιλο βαμβακι και τι ενα κιλο σιδερο...
    Καταλαβαινεις τη διαφορα;

    Να και ενα διαφωτιστικο αρθρο γιατι δεν προλαβαινω να
    τα εξηγησω αναλυτικοτερα:
    http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...d=10&recid=103

    Bιαζουμε λιγο το θεματακι της eyelids αλλα ελπιζω να
    μας συγχωρεσει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Maroulaki η άσκηση με βάρη δεν ενδείκνυται σε όλες τις προσπάθειες απώλειας βάρους.Γι' ανθρώπους που έχουν πολλά κιλά να χάσουν,μπορεί να προσφέρουν μεγαλύτερη φόρτιση στο ήδη καταβεβλημένο τους,λόγω των κιλών,σώμα.Ακόμα και με την αερόβια άσκηση υπάρχει θέμα,όταν κάποιος είναι πολλά κιλά.Οι πόνοι στις αρθρώσεις,τένοντες κτλ,αυξάνονται.

    Γενικά,η άσκηση είναι ανεκτίμητα καλή,αλλά κάθε περίπτωση παχυσαρκίας είναι πολύ-πολύ ειδική.Γι'αυτούς που έχουν να χάσουν λιγότερα κιλά είναι εκ των ων ουκ άνευ να ξεκινήσουν μαζί με τη δίαιτα γυμναστική.

  10. #25
    Originally posted by Kleanthis
    Maroulaki η άσκηση με βάρη δεν ενδείκνυται σε όλες τις προσπάθειες απώλειας βάρους.Γι' ανθρώπους που έχουν πολλά κιλά να χάσουν,μπορεί να προσφέρουν μεγαλύτερη φόρτιση στο ήδη καταβεβλημένο τους,λόγω των κιλών,σώμα.Ακόμα και με την αερόβια άσκηση υπάρχει θέμα,όταν κάποιος είναι πολλά κιλά.Οι πόνοι στις αρθρώσεις,τένοντες κτλ,αυξάνονται.
    Δεν μιλαω για περιπτωσεις βαριας παχυσαρκιας που και σε αυτη την περιπτωση βεβαια τα οφελη ειναι πολλα οταν δεν γινεται "καταχρηση", μιλαω για ολους οσοι εχουν μερικα παραπανισια
    κιλα και θελουν ενα σπρωξιμο στο να τα χασουν με τον
    καλυτερο δυνατο τροπο.Αν το παιρνεις ετσι και το ντεπον
    δεν ενδυκνειται για ολους τους ανθρωπους κ.ο.Κ...
    Δε μιλησα λοιπον για μια ειδικη περιπτωση αλλα για τον μεσο
    ανρθωπο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπονται στην απώλεια βάρους ασκήσεις με βάρη! (άποψη όχι μόνο γιατρών αλλά και αθλητών φίλων μου που με απέτρεψαν!).
    Αυτό το ήξερα έτσι κι αλλιώς αλλά μου το επιβεβαίωσε και ο γιατρός που μου κάνει διατροφή. Διάδρομο με γρήγορο περπάτημα μου είπε και ΟΧΙ τρέξιμο!
    Μαρουλάκι.... είσαι λάθος!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Και πίστεψέ με: ο γιατρός μου ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    δικαιολογιες θα βρειτε απειρες ωστε να γυμναστειτε οσο το δυνατο λιγοτερο.

    ο ιδανικος συνδυασμος για να αδυνατισετε με τον καλυτερο τροπο ωστε το κορμι σας να δειχνει ωραιο στο περασμα του χρονου κι οχι απλως να κατεβαινει η ζυγαρια ανεξαρτητως κοστους,ειναι αεροβια ΚΑΙ βαρη.οταν λεμε βαρη,δε λεμε να σκηκωνεις εκατοκιλα,μιλαμε για μερικες επαναληψεις ασκησεων των μυικων ομαδων ειτε χωρις εξτρα βαρος εκτος εκεινου του σωματος ειτε με εξτρα βαρος (1-2kg μη φανταστειτε)ειτε με οποιαδηποτε αντισταση ρε παιδι μου(λαστιχο,μπαλα πχ)

    οποιος ειναι σε κατασταση που μπορει να κανει αεροβια και ασκησουλες μυικης ενδυναμωσης (εστω τις πιο απλες,εστω 10-5-2 επαναληψεις,οσες μπορει!)να τις κανει και δε θα χασει.

    λιδα οι αθλητες ειναι ακαταλληλη ομαδα για τις ερωτησεις σου.εκτος αν το θεμα σου ειναι να χασεις κανενα δικιλο οποτε ρωτα τους,ολο και κατι περισσοτερο θα ξερουν απο την ταδε μη αθλητρια γνωστη σου.αν εισαι παχυσαρκη ομως,μη ρωτας.δεν ξερουν.-
    και οι γιατροι τους οποιους αναφερεις ομως,εξισου ακαταλληλοι ειναι αν εχουν ξεστομισει τετοια αφοριστικη,ισοπεδωτικη πατατα, σαν αυτη που μας μεταφερεις,βλεπε "σε καμια περιπτωση στην απωλεια βαρους δεν επιτρεπονται τα βαρη,τελος".ελεος.


    κλεανθη και εφτακοσια κιλα να εισαι,μπορεις να παρεις δυο βαρακια του 1.5 κιλου και να κουνας πανω κατω τους πηχεις σου γυμναζοντας τους δικεφαλους των χεριων σου και οχι μονο.με την κινηση αυτη ειναι αδυνατο να παθεις ,ο,τιδηποτε.ουτε καν να συγκαεις,ακομη κι αν εισαι 700 κιλα.αν δε θες να το κανεις ομως και 80 να γινεις,δε θα το κανεις.απλα.
    τυχαια η επιλογη ασκησης.ενδεικτικη.
    κατσε να σου πω και μια αλλη.
    ενας εφτακοσιων κιλων μπορει εκει που καθεται να σφιξει και να χαλαρωσει 10 φορες τον κωλο του.μυικη ενδυναμωση των γλουτων με ισομετρικη ασκηση λεγεται αυτο.
    με πιανεις;

    τα πραγματα ειναι πολυ απλα.το θεμα ειναι να θες,αν θες βρισκεις λυσεις ακομη και στα 700 κιλα.κι οσο θα πεφτουν τα κιλα τοσο μεγαλυτερη θα γινεται η γκαμα των ασκησεων που θα μπορεις να κανεις.καθε αρχη και δυσκολη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    συμφωνω στην απωλεια βαρους δεν ειναι καλο αν κανεις βαρη (τωρα δεν ξερω ανα απαγορευινται),. Βασικα για να το θεσω πιο σωστα ειναι καλυτερο να κανεις αλλου ειδους γυμναστικη. Αντε να κανεις οργανα κανα δεκα μερουλες λιγο, ισα ισα να αποκτησει αντοχη ο οργανισμος, αλλα μετα αεροβια γυμναστικη.
    Δηλ αυτο μου προτινε ο γυμναστης μου και αυτο ταιριαζει σε εμενα απο οτι ειδα εχει αποτελεσμα. Τωρα δεν ξερω καποιος αλλος με δικη του εμπειρια ισως να με ανερεσει. Επισης παιζει ρολο και ποσα κιλα 8ες να χασεις και πως. Αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.

  15. #30
    Tο οτι τα βαρη απαγορευονται σε ενα προγραμμα απωλειας βαρους ειναι η μεγαλυτερη
    πατατα που εχω ακουσει εδω και πολυυυυ καιρο.Κανενας σοβαρος ανθρωπος που γνωριζει
    2 πραγματα δε θα το ελεγε αυτο και πιστεψτε με , δεν ειμαι χτεσινη...απο τα 12 μου ειμαι
    στο στιβο και στα γυμναστηρια ..
    Συμφωνω απολυτα με την eyelids , ψαχτε το λιγο και μην επαναπαυεστε στις αποψεις 2
    γνωστων.Για το καλο σας ειναι , ψαχτε το

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •