help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3

    help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου

    γεια σας. είμαι νέα στο site αν και έχω διαβάσει αρκετές από τις ιστορίες σας. λοιπόν, στο ψητό. το πρόβλημά μου είναι το εξής. πριν ένα χρόνο άρχισα δίαιτα. αρχικά ισορροπημένη,στη συνέχεια ακραία. από 54 κιλα ύψος 1.61 έφτασα 48 μέχρι τα χριστούγεννα κ όλα οκ. μετα όμως μέσα σε 2 μήνες έφτασα 43. μου κόπηκε η περιοδος κ υπεφερα απο ζαλαδες. τοτε πηρα αναγκαστικα καποια κιλα ομως έχασα τον ελεγχο κανοντας υπερφαγια κ εμετο κ τα ξαναπήρα όλα...ειμαι δυστυχισμενη, αισθανομαι χοντρη κ θελω μεσα σε 10 μερες να χάσω κιλα, τουλαχιστον 8. μπορει καποια ανορεξικη να με συμβουλευσει τι να κανω; αν πινω μόνο νερο κ 1/2 ποτηρι χυμο την ημερα για 10 μερες θα τα καταφερω; σας παρακαλω απαντήστε μου είμαι απελπισμενη το μονο που θελω ειναι να φυγουν απο πάνω μου οι πατσες κ η κυταριτιδα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    Δυστυχως βιβη μου, δυσκολα θα βρεις καποιον να σε συμβουλεψει για κατι τοσο ακραιο. Ειναι σαν να μας ζητας συμβουλες πως να καταστρεψεις τον εαυτο σου.. λυπαμαι, δεν μπορω. Το να σου πω οτι εισαι υπερβολική κ οτι τα κιλα σου ειναι φυσιολογικα για το υψος σου δε σε βοηθαει, επειδη στην φαση που ειναι το μυαλο σου δεν το πιστευει.
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ακολουθησεις το δρομο που λες κινδυνευεις να βρεθεις στο νοσοκομειο με ενδεχομενως μη αναστρεψιμα προβληματα υγειας. Αξιζει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Βιβη εισαι λαθος και δε γινεται να μην το καταλαβαινεις τουλαχιστον. Επιστρατευσε λιγο τους αυτοπροστατευτικους σου μηχανισμους,δεξου οτι αντιμετωπιζεις διαταραγμενα το φαγητο και ηρεμησε. Ειναι δυνατον να θες να χασεις 8 κιλα σε 10 μερες? Ξερω πως οτι και να σου λεω μπορει να σου ακουγεται περιττο,αλλα αν θες πραγματικα να βοηθησεις τον εαυτο σου πρεπει το μυαλο σου να μπει στο σωστο δρομο. Δεν ειναι ακατορθωτο και εγω μια αδιορθωτη βουλιμικη ημουν και με πολυ κοπο εχω αλλαξει θεαματικα,ολα ειναι θεμα ωριμοτητας και οριων. Οταν καποιος ξεπερασει αυτα τα ορια,ειτε συνερχεται,ειτε καταληγει αργα η γρηγορα στο νοσοκομειο. Μην περιμενεις να φτασεις στα ορια σου,θα το μετανιωσεις... Βοηθησε τον εαυτο σου και ζησε τη ζωη σου χωρις τετοιες εμμονες. Κατι καλυπτει ολη αυτη η κατασταση,δε θες να ψαξεις να βρεις τι ειναι αυτο? Καλη δυναμη και προσεχε πολυ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Vivi,


    ο μόνος μόνιμος και υγιής τρόπος απώλειας βάρους είναι ο αργός και σταθερός δυστυχώς. Ακόμα και να χάσεις 8 κιλά σε 10 μέρες, είναι σίγουρο ότι θα τα ξαναπάρεις και με το παραπάνω όταν αρχίσεις να τρως φυσιολογικά. Είναι θέμα μεταβολισμού.
    Αν ξεκινήσεις μια δίαιτα με λίγο καθημερινό περπάτημα για αρχή την πρώτη εβδομάδα και μόνο θα χάσεις σίγουρα πάνω από 1 κιλό διότι τα πρώτα κιλά είναι υγρά και φεύγουν γρήγορα.
    Πάνω-κάτω κι εγώ το ίδιο ζόρυ με΄σένα τραβάω. Ξεκίνησα μια δίαιτα πριν από 2 χρόνια, στην αρχή φυσιολογική μετά στερητική, έχασα πολλά κιλά, μου κόπηκε η περίοδος, άρχισα τις υπερφαγίες με και χωρίς εμετούς κι ακόμα παλεύω να βρω την ισορροπία μου. Πηγαίνω σε ψυχίατρο και παίρνω ηρεμιστικά.
    Γράψε μας πώς πηγαίνεις....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Thessalonili
    Posts
    4
    Βιβη,καταλαβαινω το αγχος σου και επισης καταλαβαινω ποσο λανθασμενη εικονα εχεις για τον εαυτο σου...ενα ατομο με τα δικα σου κιλα και το δικο σου υψος οχι απλα δεν μπορει να χαρακτηριστει χοντρο αλλα θα ελεγα λεπτο αντιθετως...ξεκινω με αυτο παρολο που σαν συμπερασμα το θεωρω δευτερευουσης σημασιας απλα και μονο γιατι φανταζομαι οτι στη φαση που εισαι αυτο ειναι που σε καιει...θα σου προτεινα μαλιστα να ρωτησεις 10 ατομα που εμπιστευεσαι να σου πουν τη γνωμη τους για το πως βλεπουν το σωμα σου,αφου πρωτα σημειωσεις εσυ σ'ενα χαρτι τι απαντησεις πιστευεις οτι θα παρεις...κανε τις συγκρισεις...ελπιζω να αντιληφθεις οτι εσυ και μονο εσυ εχεις μια στρεβλωμενη εικονα για τον εαυτο σου που δεν αντιστοιχει στην πραγματικοτητα!Θα σου πω και κατι αλλο απο προσωπικη εμπειρια...κι εγω ξεκινησα περιπου σαν και σενα,με μια απλη διαιτα που ομως εγινε αυστηρη αργοτερα με αποτελεσμα να χασω πολλα κιλα...τοσα που δεν ηταν δυνατον να κρατηθω για πολυ στα ιδια...αρχισα λοιπον να τρωω...μην φανταστεις οτι ετρωγα πολυ...οχι,ετρωγα κανονικα και ισως και λιγοτερο αλλα επειδη ειχα ρημαξει τον μεταβολισμο μου τα κιλα εμπαιναν...κεθως λοιπον δεν αντεχα να βλεπω τον εαυτο μου να κατρακυλαει αρχισα τους εμετους και τα καθαρτικα εχοντας την ψευδαισθηση οτι ολα διορθωνονται ετσι..ομως εκεινη την στιγμη εκανα το μεγαλυτερο λαθος της ζωης μου...μπηκα στον φαυλο κυκλο της βουλιμιας...αυστηρη διαιτα-βουλιμικο επεισοδιο-καθαρτικες μεθοδοι και φτου και απ την αρχη...δεν σου ειπα ομως κουκλα μου,τον πρωτο και πιο βασικο κρικο του κυκλου:ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ...αρα ο κυκλος ειναι χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυστηρη διαιτα-βουλιμικο επεισοδιο-καθαρτικες μεθοδοι.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ευκολο ειναι να μεταπηδησεις απο την ανορεξια στην βουλιμια οπως εγινε με μενα...και εσυ γλυκεια μου φαινεται να εισαι πολυ κοντα στο να μπεις σε εναν κλειστο κυκλο οπου το μονο που μεραει ειναι ο ελεγχος του φαγητου...σημασια βεβαια δεν εχει αν θα λεγεσαι ανορεκτικη ή βουλιμικη γιατι ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε,αυτο της ελλειψης αυτοεκτιμησης...Θελεις στα αληθεια να μπεις σε εναν τετοιο κυκλο?ολη σου η υπαρξη να κρεμεται απο εναν δεικτη της ζυγαριας που παει περα δωθε?δεν ειναι απιστευτα αγχωτικο και περιοριστικο?πιστεψε με,δεν ειναι παιχνιδι η υγεια σου,η ψυχικη και η σωματικη...προσεξε καλη μου που πας να μπλεξεις...γιατι εισαι ενα βημα πριν απο μια ζωη που περιεχει πολλε ενοχες,πολυ πονο,πολυ αγχος,πολυ στεναχωρια και κυριως ανελευθερια!Αν η γνωμη μου μπορει να μετρησει καθολου για σενα τοτε ακου οτι δεν εχεις κανενα λογο να κανεις αυστηρη διαιτα,τα κιλα σου ειναι καταπληκτικα και προσπαθησε να ζησεις τη ζωη σου καταναλωνοντας ενεργεια σε πραγματα που θα εχουν προσωπικο νοημα για σενα....ολοι σαυτον τον κοσμο προσπαθουμε να βρουμε με τον ενα ή τον αλλο τροπο εναν δρομο που θα μας οδηγησει στην ευτυχεια...μερικοι διαλεξαμε λαθος μονοπατι γιατι δεν μαθαμε να αγαπαμε τον εαυτο μας και τωρα πληρωνουμε τις συνεπειες πολυ ακριβα....ο πραγματικος ελεγχος των κιλων γινεται με υγειεις τροπους,ο ψευδης ελεγχος των κιλων γινεται επισης αλλα με τροπους που σε οδηγουν αργα ή γρηγορα στο να πληρωσεις το τιμημα καιπιστεψε με....σάυτην την κολαση δεν θες να μπεις!Τρεξε να σωθεις οσο ειναι νωρις!Ψαξε αλλα μεσα να σου δωσουν την αισθηση της αυτοαξιας σου γιατι δεν μπορει σιγουρα θα διαθετεις καποιες δεξιοτητες που θα σε κανουν ξεχωριστη και σιγουρα καπιος θα σε αγαπαει αλλα ο λογος που θα σε αγαπαει δεν ειναι τα κιλα σου ειτε ειναι 8 πανω ειται 8 κατω...Δεν χρειαζεται να εισαι τελεια,κανεις δεν θα σε αγαπησει για την τελειοτητα σου!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    παιδια γεια σας και ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας. δεν μπορω να αρνηθω οτι εχω προβλημα, αυτο το ξερω εδω και περιπου ενα χρονο. κ οι εκδηλωσεις του; ανορεξια κ τωρα βουλιμια με 6 και 7 εμετους την ημερα...το στομαχι κ ο οισοφαγος μου πονανε μονιμως κ δεν ξερω για ποσο ακομα θα αντεξουν. αλλα δεν μπορω να το ελεγξω... και γιατι ολο αυτο; ξερω, που να μην ηξερα...γιατι, οσο και αν ακουγεται ηλιθιο, ερωτευτηκα...τον "λαθος" ανθρωπο. κ νομιζα (καθως με χαρακτηριζει εξαιρετικα χαμηλη αυτοεκτιμηση) οτι εκεινος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να με κοιταξει αν δεν εχω αναλογιες μοντελου... τι υπερφιαλο που ακουγεται, ποσο ντρεπομαι που το παραδεχομαι...κ δεν εβλεπα, το ΖΩΟΝ, οτι εκεινος με εβλεπε που κοντευα τα 40 κιλα κ εφθινα κ με λυποταν κ ηθελε να μου πει "συνελθε, κοριτσακι μου, σε θελω οπως εισαι, ΖΩΝΤΑΝΗ!"... κ τωρα φρικαρα με τα επιπλεον κιλα κ δεν ξερω τι να κανω...λεω να αρχισω μια διαιτα που βρηκα, αρκετα αποτελεσματικη, να περιμενω μακροπροθεσμα αποτελεσματα κ να μη λιμοκτονησω, οπως σχεδιαζα. ισως με τη διαιτα σταματησουν κ οι εμετοι, εσεις τι λετε; θα ηταν ωραιο να μπορω να ζω οπως τα χριστουγεννα, που ετρωγα κανονικοτατα χωρις να ξερναω και η ζυγαρια ηταν κολλημενη στα 48. κ περιοδο ειχα κ ημουν ηγιως αδυνατη, σαν ΜΗ ανορεξικο μοντελο! και τοτε με επιασαν οι μαυρες μου κ εδωσα μια στη ζυγαρια κ παει το ωραιο μου σωμα φιτιλια εγινε...ισως με την υποστηριξη σας κ τη βοηθεια του ψυχιατρου μου καταφερω να ζησω επιτελους φυσιολογικα.
    @esceden: οι αυτοκαταστροφικες τασεις δυστυχως ειναι μες το παιχνιδι της ανορεξιας κ της βουλιμιας...ελπιζω να μην εχω την καταληξη που περιγραφεις...όσο για το αν αξιζει, εκεινος ο ανθρωπος αξιζει τα παντα, μεχρι κ τον θανατο μου, αν μου το ζητουσε.
    @euxi: το πιο σκληρο ειναι να μην ξερεις για τι ή για ποιον υποφερεις, αρα απο αυτη την αποψη πλεονεκτω...ελπιζω να μη χρειαστει να ψηλαφησω τα ορια μου για να ξεμπλεξω απο αυτη την παγιδα...
    @dolphin: ειναι πολυ παρηγορητικο να νιωθεις οτι δεν παλευεις μονος. θα προσπαθησω να ακολουθησω το παραδειγμα σου κ να βοηθησω τον εαυτο μου...
    @ψαρακι: σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, με ταρακουνησαν, οφειλω να ομολογησω...αλλωστε η ζυγαρια, οπως κ το χρημα, ειναι πολυ καλος υπηρετης, αλλα πολυ κακος αφεντης...
    παιδια κ παλι σας ευχαριστω, δε φανταζεστε ποσο με βοηθατε...θα περιμενω νεα σας κ θα σας ενημερωνω για τα δικα μου. (να δουμε τι θα γινει κ με εκεινη τη διαιτα...)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Γιατι δεν τρως για ενα μηνα μονο φρουτα και λαχανικα - θα κανεις και αποτοξινωση. Αυτο το εχει κανει η κολλητη μου που ειναι μοντελο - 15 κιλα σε ενα μηνα. Τωρα το κανει 1 εβδομαδα πριν απο φωτογραφισεις. Εγω το εκανα αυτο συχνα οταν ημουν μοντελο η ετρωγα γαι 5 μερες μονο λεμονια και 1 μηλο η 2 μερες πριν δεν ετρωγα τιποτα. Βεβαια τωρα αν δεν φαω 3 μερες καλα την 4η πεφτω κατω.
    Αν δεν μπορεις για 1 μηνα καν το για 2 εβδομαδες

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    καλο μου ακουγεται mcan, ειναι κ αποτοξινωση, οπως ειπες...για ποσα κιλα την εβδομαδα μιλαμε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Τωρα ειναι αναλογως τον οργανισμο κοντα στα 5 (αλλα οχι πανω απο 5-6 φρουτα την ημερα)

  10. #10
    tweetaki15
    Guest
    mcan αυτο που της προτεινεις μονο φρουτα κ λαχανικα δεν ειναι καθολου καλο για τον οργανισμο της,,,,,,,,το κανα εγω αυτο περσυ κ εφτασα στο νοσοκομειο εχοντας μεχρι σημερα προβλημα με το στομαχι μου κ με το εντερο μου.μπορει η φιλη σου να το αντεξε αλλα μην της λες να κανει κατι το οποιο ισως της καταστρεψει τον οργανισμο ..εγω την πατησα ασχημα κ ετρεχα στα νοσοκομεια ας μην το προκαλεσουμε αυτο δεν αξιζει τον κοπο.......μπορει εξωτερικα να σαι ευχαριστημενη αλλα εσωτερικα θα χεις κανει κατι εντελως καταστροφικο που τα αποτελεσματα θα φανουν μετα οπως κ σε μενα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    βρε marili για 1 εβδομαδα δεν θα παθει τιποτα. Αντε και λιγο κρεατακι. Καλα εσυ πως πηγες στο νοσοκομειο; Μηπως δεν ετρωγες τιποτα; Τωρα ποσα κιλα εισαι? Νομιζω απο αυτα που γραφεις οτι εχεισ φτασει στο στοχο σου.

  12. #12
    tweetaki15
    Guest
    κοιτα βρε τωρα ειμαι 65 κ περσυ απο 71 ειχα παει 56 κ γω για μια βδομαδα το ελεγα κ μετα εγινε συνηθεια κ πηγα στο νοσοκομειο επειδη οτι ετρωγα το βγαζα κ οι δικοι μου ανησυχησαν κ επισης ειχα κ πυρετο κ τελοσπαντων εδειξε οτι μου λειπαν αρκετα που τα χα αποβαλλει κ ειχα καταστρεψει το στομαχι μου κ ο γιατρος μου δωσε κατι ειδικα ενζυμα αλλα τωρα ακομα δεν μαφηνουν να τρωω πολυ λαχανικο κ φρουτα αλλα εγω κρυφα γιατι το στομαχι μου πριν 3 μηνες που χα παει στο γιατρο εξακολουθει να χει τα ιδια χαλια.α ετρωγα μονο σαλατες κ φρουτα,μονο ομως.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Originally posted by mcan
    Γιατι δεν τρως για ενα μηνα μονο φρουτα και λαχανικα - θα κανεις και αποτοξινωση. Αυτο το εχει κανει η κολλητη μου που ειναι μοντελο - 15 κιλα σε ενα μηνα. Τωρα το κανει 1 εβδομαδα πριν απο φωτογραφισεις. Εγω το εκανα αυτο συχνα οταν ημουν μοντελο η ετρωγα γαι 5 μερες μονο λεμονια και 1 μηλο η 2 μερες πριν δεν ετρωγα τιποτα. Βεβαια τωρα αν δεν φαω 3 μερες καλα την 4η πεφτω κατω.
    Αν δεν μπορεις για 1 μηνα καν το για 2 εβδομαδες
    Πω-πω δε μπορω να ακουω τετοια πραγματα!!!Μου σηκωνεται η τριχα καγκελο!!!!!!!!!!!
    Ενα μηνα φρουτα και λαχανικα!30 μερες χωρις ιχνος πρωτεινης (και ποσων αλλων)!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ρε διαβαστε τιποτα να ξεστραβωθειτε.Ελεος!
    Που δινετε και συμβουλες,τρομαρα σας!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    mcak pas kala kopela mou? ti einai auta pou protineis gia diatrofh?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Βιβη ξυπνα κι εσυ!!!!
    Που αισθανεσαι δυστυχισμενη και χοντρη!!!!!!!!
    Με 54 ΚΙΛΑ και 1.61 υψος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
    ΞΥΠΝΑ!
    Τα τελεια κιλα εχεις!!!
    Γυμναστικη να κανεις να σφριγηλεψει το σωμα σου και θα σαι ακομη πιο τελεια!Γραμμαριο να μη χασεις!!!!!!!!!!

    Ρε Βιβη ποσο χρονων εισαι ρε γαμωτο;Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι ειναι δυνατον να χασεις 8 κιλα σε 10 μερες;;;Σας εχουν κανει σουπα τον εγκεφαλο τα ΜΜΕ και οι κομπλεξικοι γυρω σας ρε παιδια;;;;
    Ειναι δυνατον ενηλικας ανθρωπος να θεωρει λογικο το να χαθουν 8 κιλα λιπος σε 10 μερες ποσο μαλλον να χαθουν απο ανθρωπο που ειναι 54 κιλα κι εχει υψος 1.61;;;Ειμαστε σοβαροι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Ξυπνα βιβη,κουνα το κεφαλι σου να συνελθεις οσο ειναι νωρις!An se parei h katrakyla,th gamhses!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •