Συμπτώματα από άγχος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Συμπτώματα από άγχος;

    Χαίρεται,

    Κατά καιρούς έχω πολλά και ποικίλα συμπτώματα: Βάρος/ πόνος στο στήθος ή/και στην πλάτη. Ζαλάδες, κάποιες φορές δύσπνοια, έκτακτες κοιλιακές συστολές, ταχυκαρδίες.
    Ασφαλώς έχω απευθυνθεί σε διάφορους γιατρούς, έχω κάνει διάφορες εξετάσεις (ΗΚΓ, υπερηχογράφημα, τεστ κοπώσεως), εξετάσεις αίματος, πέρσι έκανα ένα αρκετά εκτεταμένο τσεκ απ κλπ. Καμία από τις εξετάσεις δεν έδειξε κάτι σοβαρό ή ανησυχητικό.

    Αναγνωρίζω, ότι είμαι φοβιτσιάρης, δηλδή με το παραμικρό βάζω με το μυαλό μου ότι πάσχω από διάφορες -και άσχημες- ασθένειες. (έχω σκεφτεί ότι μπορεί να πάσχω από σοβαρές καρδιοπάθειες, όγκους σε διάφορα σημεία του σώματος, HIV κλπ). Αν σε αυτά προσθέσει κανείς ότι ψάχνω κάθε σύμπτωμα στο διαδίκτυο το οποίο αναφέρει διάφορες αιτίες καταλαβαίνετε ότι ένα σύμπτωμα που έχω μπορεί να πολλαπλασιάζεται!

    Συνήθως μετά από εξετάσεις που κάνω, και βγαίνουν καλές το σύμπτωμα εξαφανίζεται για να εμφανιστεί λίγο καιρό αργότερα. Δεν είναι συνεχόμενα τα συμπτώματα, αλλά μπορεί να διαρκέσουν από μερικές μέρες έως μερικές εβδομάδες, να εξαφανιστούν επίσης για μερικές μέρες/ εβδομάδες και ξανά τα ίδια.

    Από άγχος επίσης, όπως μου είπαν, μου εμφανίστηνε σε ένα μικρό μέρος του προσώπου αλωπεκία (δηλαδή σε ένα μέρος του προσώπου σε μορφή κέρματος δεν βγαίνουν γένια, μου είπαν ότι θα ξαναβγούν και ότι είναι τυπικό σύμπτωμα άγχους).

    Έχει κανείς άλλος τέτοια συμπτώματα; Είναι σύμπτωμα άγχους; Πώς τα αντιμετωπίζετε συνήθως;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Kαλημέρα...Εχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα τα τελευταία 4 χρόνια...Μετά από πολλές επισκέψεις σε καρδιολόγους που ούρλιαζαν οτι δεν εχω τίποτα,και ΄διάφορες δαπανηρές και άχρηστες εξετάσεις,κατέληξα στον ψυχίατρο.Εχω ακριβώς τους ίδιους φόβους με σενα(οτι πάσχω απο καρδιά,καρκίνο,HIV κτλ....)Επίσης οι έκτακτες συστολές και οι ταχυπαλμίες ήταν καθημερινό φαινόμενο.Είμαι σε αγωγή με αντικαταθλιπτικά και ηρεμηστικά εδώ και 2 περίπου χρόνια και νιώθω πολύ καλύτερα.Μη φοβάσαι αφου έχεις κάνει εξετάσεις...Ολα στο μυαλό μας είναι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Εγώ είμαι πολύ αγχώδης...σκέφτομαι τον πόνω της καρδίας όταν αγχώνεσε και πονάς,,και προκαλείτε ο πόνος...νομίζω αυτό που έχω είναι ΙΔΨ......αν είναι έτσι πείτε μου σας παρακαλώ να ξέρω. και αν ναι πως θεραπεύεται...φοβάμαι ότι θα πάθω καρδιακό επισόδειο όταν πονάω....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Κι εγώ πονάω...ειδικά τις νύχτες που αγχώνομαι περισσότερο,Kalia μου...Δεν πρόκειται να πάθεις καρδιακό βρε!Ούτε εγώ...Είναι απλά ο φόβος...Προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι πολύ,αν κι είναι δύσκολο το ξέρω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Dimitra23
    Kαλημέρα...Εχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα τα τελευταία 4 χρόνια...Μετά από πολλές επισκέψεις σε καρδιολόγους που ούρλιαζαν οτι δεν εχω τίποτα,και ΄διάφορες δαπανηρές και άχρηστες εξετάσεις,κατέληξα στον ψυχίατρο.Εχω ακριβώς τους ίδιους φόβους με σενα(οτι πάσχω απο καρδιά,καρκίνο,HIV κτλ....)Επίσης οι έκτακτες συστολές και οι ταχυπαλμίες ήταν καθημερινό φαινόμενο.Είμαι σε αγωγή με αντικαταθλιπτικά και ηρεμηστικά εδώ και 2 περίπου χρόνια και νιώθω πολύ καλύτερα.Μη φοβάσαι αφου έχεις κάνει εξετάσεις...Ολα στο μυαλό μας είναι..

    Αυτά τα ηρεμηστικά πρέπει να τα πέρνεις για μια ζωή; η κάποια φάση θα σου περάσει και θα σταματήσεις; έχουν παρενέργιες; πως τα λένε;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    πάντως εγώ τώρα τελευταία μερικές φορές παίρνω σποραδικά κάτι φυτικά χάπια, όπως Valmane...
    σήμερα που πήγα δεν είχε ο φαρμακοποιός και μου έδωσε άλλο φυτικό σκεύασμα, δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικό Αλλά τα Valmane κάποιες φορές βοηθούν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Tα ηρεμηστικά λέγονται centrac και δε τα παίρνω καθημερινά όπως τα αντικαταθλιπτικά.Μόνο όταν φοβάμαι πολύ και δεν μπορώ να κοιμηθώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    grtt, Υποχονδρίαση είναι αυτό που περιγράφεις. Πολύ συχνό στον γενικό πληθυσμό. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις κάποιον γιατρό (οικογενειακό) και κάποιον ψυχίατρο που να εμπιστεύεσαι και σιγά σιγά ύστερα από πολλές διαβεβαίωσεις και διάφορες \"τεχνικές\" που θα σου δείξουν οι γιατροί, θα το ξεπεράσεις. Αυτό βέβαια με την προυπόθεση ότι δεν έχεις άλλη αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη, δηλαδή έαν η ασθένεια είναι πρωτοπαθής.

    ΤΟΠ συμβουλή που θα σου δώσουν οι γιατροί: ΣΤΑΜΑΤΑ να διαβάζεις. ΣΤΑΜΑΤΑ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    συμφωνώ απόλυτα με τον manos88.πήγαινε σε κάποιον γιατρό γιατί όλα αυτά τα συμπτώματα τα δημιουργείς ΕΣΥ!!και ναι σταμάτα να διαβάζεις τι έχει ο καθένας,τι συμπτώματα κτλ.γιατί μετά θα νομίζεις οτι το έχεις κι εσύ αυτό.πήγαινε σε γιατρό και περιμένουμε νέα σου!!φιλάκια!!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    καλησπεραα εχω καιρο να γραψω αλλα πρεπει να τα πω κ εγω λιγο..
    τον τελευταιο καιρο εχω σινεχεια το κεφαλι μου ειναι βαρυ κ ποναει, κανω σινεχως αρνητικες σκεψεις του τυπου ολα ειναι ματαια θα πεθανω θα τρελλαθω μπορει να μου τιν δωσει κ να αυτοκτονισω κ γενικα ειμαι σινεχεια ανχομενος κ υπερβολικα ανχομενος.. αν τα εχει ζηση καποιος παρακαλω να πει την γνωμη του.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ηollyman λιγο-πολυ οσοι εχουν υποφερει απο καποια ψυχικη παθηση...πανω-κατω ετσι ειναι...αλλα ολα εχουν την λυση τους και τωρα μπορει να εισαι ετσι και στο μελλον να εισαι πολυ διαφορετικα.
    Καλο ειναι να επισκεφτεις εναν ειδικο να σε βοηθησει στον αγωνα σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2
    εγώ όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις τα έχω αποκτήσει τώρα τελευταία. Υπερβολικό άγχος για αρρώστιες (απο το πουθενά μου ήρθε οτι μπορεί να έχω ΗΙV απο παλιές σχέσεις και φοβάμαι να κάνω και εξετάσεις), πιασίματα στο λαιμό, εξάψεις κλπ κλπ Το μόνο που άλλαξε απο τότε που ξεκίνησαν όλα αυτά είναι οτι σταμάτησα τα βουλιμικά επεισόδια που με ταλαιπωρούσαν χρόνια!! Και ενώ αυτό ειναι κάτι καλό....δηλαδή θα έπρεπε να νιώθω καλύτερα με τον εαυτο μου.... ξαφνικά ξεκίνησαν αυτά!!!!!!!

    Ήταν δηλαδή σαν να ξέσπαγα εκεί και τώρα δεν υπάρχει αυτός ο τρόπος ξεσπάσματος.Μπορεί κανείς να το εξηγήσει αλλιώς;;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Αυτο που εγω εχω καταλαβει ειναι οτι απο το αγχος τα συμπτωματα περιοριζονται μονο απο την φαντασια του ασθενους..
    Ολοι μας εδω μεσα εχουμε το βασικο πακετο συμπτωματων(καρδια,ζαλαδα ,τσιμπηματα,πονοι κ.λ.π) με καποιες διαφοροποιησεις ανα περιπτωση ..


    Καλο ειναι να τα λεμε ομως συνεχεια,γιατι ετσι βλεπουμε οτι δεν ειμαστε μονοι μας..
    Ενα παραδειγμα ειναι οτι ολοι μεχρι να βρουν αυτο το site ή καποιο παρομοιο ,νομιζουν οτι αρχιζουν να τρελαινονται...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by hollyman
    αν τα εχει ζηση καποιος παρακαλω να πει την γνωμη του.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Σχεδον ολοι εδω μεσα τα εχουμε ζησει και σκεψου ποσος κοσμος εξω απο εδω τα νοιωθει ..
    Σου προτεινω να κανεις καποιες γενικες εξετασεις αιματος ,καθως και καρδιας και μετα να επισκεφθεις καποιον ψυχολογο και φυσικα να επισκεπτεσαι τακτινα το site αυτο...
    Πιστευω οτι θα νοιωσεις πολυ καλυτερα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •