εχω τρελο αγχος βοηθηστε με.............
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    tweetaki15
    Guest

    εχω τρελο αγχος βοηθηστε με.............

    απο τι ξερετε ειμαι απο τις μικροτερες της παρεας εδω κ φετος θα παω τριτη λυκειου κ ειναι πολυ κρισιμη η χρονια αυτη για μενα.........εγω ειμαι ενα ατομο παρα πολυ αγχωδες κ ειδικα φετος δεν ξερω τι να κανω,,,,,,αφηστε που με το αγχος μου κοβεται κ η ορεξη........δεν ξερω τι να κανω εχω τοσα στο μυαλο μου.........πως θα τα προλαβαινω θα χω κ φροντιστηριο καθε μερα βασικα ηδη ξεκινησα...........εχω αγχος για τα παντα .πειτε μου τη γνωμη σας οτιδηποτε μπορω να κανω για να χαλαρωσω,,,,,οτιδηποτε μπορειτε πειτε το.............σας ευχαριστω που μακουσατε.........πολλα γλυκα φιλακια.......................

  2. #2
    tweetaki15
    Guest
    βρε κοριτσια που ειστε??????????????γιατι δεν μου λετε κατι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Να νιωθεις ανγχος ως ενα συγκεκριμενο βαθμο ειναι οκ. Απο εκει και περα -κατα τη γνωμη μου- μην τρελενεσαι. Αυτη την περιοδο νομιζεις οτι οι εξετασεις ειναι το πιο σημαντικο πραγμα στον κοσμο. Μολις τελειωσουν -μακαρι να τα πας καλα- θα καταλαβεις οτι η ζωη σου δεν εξαρταται απο αυτες. Αληθεια τι θελεις να περασεις?

  4. #4
    tweetaki15
    Guest
    αυτο φιλεναδα μου ειναι ενα μπερδεμα μαλλον λογοθεραπεια σκευτομαι η θεατρικες σπουδες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    Υπάρχει ενα κομματι αγχους το οποιο ειναι φυσιολογικο.. Καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να αποδωσουν αν δεν δουλευουν υπο πιεση.. Υπαρχει αυτο που λεμε "δημιουργικο αγχος", η αγωνια πριν την εμπνευση..

    ισχυει κατι απο αυτα για σενα? εχεις δει το αγχος να σε βοηθαει στη ζωη σου, ή να σου δημιουργει προβλήματα? για αρχη σκέψου το.

    το υπερβολικο αγχος μονο προβληματα δημιουργει. κ ειναι μια αποφαση να πεις "οχι, θα σταματησω να αγχωνομαι τρελα επειδη θα μου κανει κακο". στο χερι σου ειναι. αν αγχωνεσαι απο τωρα, μεχρι να φτασεις να δωσεις τις εξετασεις σου θα σε μαζευουμε απο τα πατωματα! συνελθε, ριξε δυο χαστουκια στον εαυτο σου και καταλαβε οτι αν δεν εχεις την υγεια σου, οσο αγχος κ αν τραβηξεις, τσαμπα θα ναι!

  6. #6
    tweetaki15
    Guest
    esceden μου δυστυχως εχω το αγχος που μου δημιουργει προβληματα κ την εχω πατησει κ ασχημα ετσι παρα πολλες φορες κ στο σχολειο ..ολο λεω οχι σταματα να αγχωνεσαι δεν σου κανει καλο σε καταστρεφει ..κ την επομενη μερα παλι οι ιδιες βλακειουλες μου για πολυ ασημαντα πραγματα..........εχω ακουσεο οτι οι αναισθητοι ανθρωποι μια χαρα τα καταφερνουν ...μηπως να γινω κ γω ετσι???????????ασε που πριν ενα μηνα πεθανε ο θειος μιας φιλης μου πο καρδια διοτι ειχε τρελο αγχος απο μικρος.......ΜΗΠΩς ΟΙ ΑΝΕΣΘΗΤΟΙ ΖΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?????????????????????????????????? ???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    ως τωρα αντιμετωπιζω αρκετα αγχωτικες καταστασεις με ψυχραιμια. ειμαι αναισθητη?

    οχι. απλα εχω υπερβολικα αγχωδη μητερα και αδερφο κ εμαθα απο τα λαθη τους. οταν κατι σου κανει κακο, πολεμησε το. αυτην την κουβεντα την ειχα κανει απειρες φορες με τους μαθητες μου, και παντα εκει καταληγαμε. αν εσυ δεν αποφασισεις οτι σε χαλαει κ πρεπει να το παλεψεις, ο,τι κ αν διαβασεις η ακουσεις απο μενα δε θα σε βοηθησει.

    συγνωμη αν τα απλουστευω πολυ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Μικρή μου Μαριλή. Σίγουρα λίγη αναισθησία κάνει καλό στην υγεία. Εσύ όμως δεν είσαι αναίσθητη. Είσαι άνθρωπος που ενδαφέρεται και θέλει να κάνει πράγματα. Στην προσπάθειά σου να τα πετύχεις αγχώνεσαι. Ίσως γιατί είναι σημαντικά για σένα και τα θέλεις με όλη τη δύναμη της καρδιάς σου. Αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Είναι δύσκολο, είναι επίπονο, είναι συχνά καταστροφίκό αλλά είναι ο δικός σου τρόπος να αλλάξεις τον κόσμο σου και να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, είναι ο τρόπος σου να ελέγξεις έναν κόσμο που δύσκολα ελέγχεται. Αν σκεφτείς λίγο πιο ψύχραιμα θα διαπιστώσεις ότι δε μπορείς να ελέγχεις τα πάντα γύρω σου, κάποιες στιγμές πρέπει να χαλαρώνεις και να δέχεσαι τα πράγματα όπως έχουν.

  9. #9
    tweetaki15
    Guest
    mag εσυ αν θυμαμαι καλα εισαι κ καθηγητρια..........αυτο κ στο σχολειο συμβαινει.................θελω να τα χω ολα τελεια να μαι παντα διαβασμενη κ στην τελικη καταφερνω να διαβαζω τα μισα απ αυτα που θελω με το αγχος μου ,,,,,,,,,,αυτο ειναι πολυ καταστροφικο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Θα σε κουράσω λίγο ακόμη γιατί θέλω να σου πω ότι το άγχο σου είναι στοιχείο του χαρακτήρα σου. Δέξου το και αγάπησέ το όπως και τα υπόλοιπα στοιχεία που συνθέτουν την προσωπικότητά σου. Εκμεταλλεύσου το άγχο σου για να πετύχεις καλύτερα στο στόχο σου, μετέτρεψέ το σε δημιουργικό άγχος. Εξάλλου υπάρχουν τεχνικές για να χαλαρώνεις όταν νιώθεις ότι χάνεις τον έλεγχο ή όταν δυσκολεύεσαι να λειτουργήσεις εξαιτίας του άγχους. Όταν το άγχος σε εμποδίζει να είσαι αποτελεσματική τότε να σκέφτεσαι ψύχραιμα, να θυμίζεις στον εαυτό σου ότι εσύ έκανες ότι μπορούσες και ότι δεν μπορείς να ελέγχεις τα πάντα. Θα βοηθήσει πολύ να οργανώσεις το χρόνο σου στο διάβασμα θέτοντας στόχους στην ύλη που θέλεις να βγάλεις κάθε φορά και υπολογίζοντας πάντα και χρόνο που ίσως σου χρειαστεί εξαιτίας αστάθμητων παραγόντων που δεν μπορείς να υπολογίσεις στον προγραμματισμό σου. Να προσθέσω στο τέλος ότι εγώ είμαι εξαιρετικά αγχώδης, υπήρξα όμως άριστη μαθήτρια, φοιτήτρια και τώρα στη δουλειά μου εξαιτίας του άγχους μου να είναι όλα τέλεια. Τελευταία ανακάλυψα τεχνικές χαλάρωσης κάνοντας μαθήματα γιόγκα.

  11. #11
    tweetaki15
    Guest
    καθολου βρε δεν με κουραζεις .........ακου το καλο ειναι οτι παντα ειμαι διαβασμενη .οποτε πρεπει να μαθω να το αξιολογω αναλογως για να μπορω να μαι οσο πιο καλυερη μπορω αρα αγχος ναι αλλα οχι σε υπερβολικα επιπεδα.........

  12. #12
    tweetaki15
    Guest
    πολυ ερημια βλεπω που ειστε ολες χαμενες..............

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τι κάνει το μικρό μας;Πώς τα πηγαίνει με τις απαιτήσεις της χρονιάς;
    Ηθικό ανεβασμένο,συναίσθημα ερωτευμένο,άγχος ξεπερασμένο;
    Για δώσε αναφορά,βρεεεεεεεεεεεεε..... ...............................................;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •